09 грудня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3002/19
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» про зобов'язання вчинити певні дії,
Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП ДГ «Чернігівське» ІС НААН України, відповідач) про зобов'язання, в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію двох тракторів (ЮМЗ-6АЛ (вилковий навантажувач), 1981 року випуску, інвентарний номер 000030 та ЮМЗ-6КЛ (екскаватор ЭО-2621), 1986 року випуску, інвентарний номер 000010, реєстраційний номер 2779 ФЮ); двох заточувальних верстатів (в токарній дільниці та кузні); одного зварювального устаткування ремонтної майстерні, без інвентарного номеру; автозаправної станції (АЗС).
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що в ході проведення планової перевірки ДП ДГ «Чернігівське» ІС НААН України на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці виявлені численні порушення вимог законодавства, які створюють загрозу життю працюючих, у зв'язку з чим, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт, а саме: експлуатацію двох тракторів (ЮМЗ-6АЛ (вилковий навантажувач), 1981 року випуску, інвентарний номер 000030 та ЮМЗ-6КЛ (екскаватор ЭО-2621), 1986 року випуску, інвентарний номер 000010, реєстраційний номер 2779 ФЮ); двох заточувальних верстатів (в токарній дільниці та кузні); одного зварювального устаткування ремонтної майстерні, без інвентарного номеру; автозаправної станції (АЗС).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач вищевказану ухвалу суду отримав 17.10.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак правом подання відзиву на позов або заяви про визнання позову не скористався, у зв'язку з чим та на підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що Управлінням Держпраці у Чернігівській області, на підставі наказу від 06.09.2019 № 526-Н «Про планову перевірку ДП ДГ «Чернігівське» ІС НААН України, плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2019 рік та направлення на проведення перевірки від 06.09.2019 № 606, у період з 13.09.2019 по 19.09.2019 проведено планову перевірку ДП ДГ «Чернігівське» ІС НААН України, с. Ягідне, Чернігівський район, Чернігівська область, 15562, код ЄДРПОУ - 00415712, щодо додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці (а.с.14-15, 17).
05.08.2019 позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів в період з 13.09.2019 по 19.09.2019 (а.с.16).
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 19.09.2019 № 606, який підписано без зауважень та один примірник якого отримано 19.09.2019 директором ОСОБА_1 (а.с.18-24).
Перевіркою виявлено 61 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 15-24, 30-44 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
трактор ЮМЗ-6АЛ (вилковий навантажувач), 1981 року випуску, інвентарний номер 000030, не переведений на електростартерний запуск двигуна та систему блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3 Розділу III НПАОП 01.0-1.02-18 „Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві" (затверджено наказом Мінсоцполітики від 29.08.2018 № 1240, зареєстровано в Мін'юсті України 21.09.2018 за № 1090/32542);
трактор ЮМЗ-6КЛ (екскаватор ЭО-2621), 1986 року випуску, інвентарний номер 000010, реєстраційний номер 2779 ФЮ, не переведений на електростартерний запуск двигуна та систему блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. З Розділу III НПАОП 01.0-1.02-18 „Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві" (затверджено наказом Мінсоцполітики від 29.08.2018 № 1240, зареєстровано в Мін'юсті України 21.09.2018 за № 1090/32542);
в токарній дільниці заточувальний верстат не обладнаний захисними пристроями (екранами), зблокованими з пуском верстата - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.10 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін'юсті України 25.02.2014 № 327/25104);
в токарній дільниці шліфувальний круг заточувального верстату не збалансований, має биття - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.9 розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін'юсті України 25.02.2014 №327/25104);
станок токарний 1В62Г, заводський номер 1449, 1982 року випуску, не має рухомого огородження затискного патрону - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.2 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін'юсті України 25.02.2014 № 327/25104);
в кузні двосторонній заточувальний верстат, без інвентарного номеру, не обладнаний захисними пристроями (екранами) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.10 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін'юсті України 25.02.2014 № 327/25104);
в кузні двосторонній заточувальний верстат, без інвентарного номеру, не обладнаний підручниками, круг заточувального верстату не збалансований - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.8, 1.9 розділу III НПАОП 0.00- 1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін'юсті України 25.02.2014 № 327/25104);
на зварювальному устаткуванню ремонтної майстерні, без інвентарного номеру, не проведено періодичні вимірювання (вимірювання опору ізоляції) не рідше 1 раз на 12 місяців із відповідним записом в «Журнал обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників» - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 6.7.75, п. 6.7.76 додатку 6 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533);
на зварювальному устаткуванні ремонтної майстерні, без інвентарного номеру під'єднано саморобний електродотримач - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.17 розділу V НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 19.12.2013 № 966, зареєстровано в Мін'юсті України 25.02.2014 № 327/25104), п. 6.7.70 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533);
на електрозварювальному устаткуванні ремонтної майстерні, без інвентарного номеру, пошкоджена ізоляція зварювальних дротів - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 6.7.68 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533);
не надано для перевірки повідомлення про ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки - ст. 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», Порядок ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956);
не отриманий дозвіл на роботи підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 6 додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107);
не отриманий дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням, транспортуванням вибухопожежонебезпечних речовин - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 1 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107);
на АЗС відсутні на видних місцях плакати, які містять обов'язки водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.2 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
наземні резервуари не пофарбовані білою (сріблястою) фарбою для запобігання їх нагрівання внаслідок дії сонячного проміння - ст. 13 Закону України «Про охорону праці»;
конструкція і міцність споруд, призначених для розміщення робочих зон (перехідні містки між надземними резервуарами та драбини) не закріплені надійно - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
дихальні клапани та сітки не очищені від листя та сміття - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11- 12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
технологічні карти на резервуари ведуться з порушеннями (не вказується швидкість їх наповнення та спорожнення) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.10 розділу V НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
на АЗС відсутній знак зупинки транспорту та обмеження швидкості - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.10 розділу V НПАОП 0.00- 7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
конструкція електричного устаткування резервуару не відповідає вимогам захисту людей від нещасних випадків внаслідок контакту з ними, а саме: відсутнє захисне заземлення - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
фундаменти для резервуарів не забезпечують безпеку, захист здоров'я та життя працівників - ст. ІЗ Закону України «Про охорону праці», п. 6 розділу III НПАОП 0.00-7.14-17 «Вимоги безпеки та захисту здоров'я під час використання виробничого обладнання працівниками» (затверджено наказом Мінсоцполітики від 28.12.2017 № 2072, зареєстровано в Мін'юсті України 23.01.2018 № 97/31549);
порушується періодичність огляду дихальних клапанів - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.4 розділу IV НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом МНС України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Мін'юсті України 14.02.2012 № 226/20539);
особа, відповідальна за АЗС, не пройшла навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.11, п. 5.3 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Мін'юсті України 15.02.2005 № 231/10511);
в інструкціях з охорони праці наявні посилання на недіючі нормативно-правові акти з охорони праці - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.5, п. 2.10 НПАОП 0.00-6.03-93 «Порядок опрацювання та затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 21.12.1993 № 132, зареєстровано в Мін'юсті України 07.02.1994 № 20/229);
не переглянутий та не перезатверджений План локалізації та ліквідації аварійних ситуацій (1 раз на 5 років) - ст. 11 Закону України «Про охорону праці».
Вважаючи вищевказані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з відповідним позовом про зобов'язання відповідача зупинити такі роботи (виробництво).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з частиною 3 статті 19 Господарського кодексу України держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання, зокрема, у сфері виробництва і праці за безпекою виробництва і праці; за додержанням законодавства про працю; за пожежною, екологічною, санітарно-гігієнічною безпекою; за дотриманням норм і правил, якими встановлено обов'язкові вимоги щодо умов здійснення господарської діяльності.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V"Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Основні положення щодо, зокрема, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначає Закон України від 14.10.1992 №2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон №2694-XII).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону №2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україну від 11.02.2015 №96 (пункти 1, 4) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який, зокрема, реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Відповідно до пункту 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом.
Наказом Держпраці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, відповідно до пункту 1 якого Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно з частиною 1 статті 39 Закону №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
У свою чергу, частиною 1 статті 1 Закону №2694-XII визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Одним із принципів державної політики в галузі охорони праці є пріоритет життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці (частина 2 статті 4 Закону №2694-XII).
Законодавством України закріплено обов'язки роботодавців зі створення й підтримання належних умов праці працівників та інші обов'язки у сфері охорони праці.
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства (частина 1 статті 6 Закону №2694-XII).
Частиною 1 статті 13 Закону №2694-XII передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
У той же час, станом на день ухвалення судом рішення у справі, відповідачем не надано до суду жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували встановлені актом перевірки факти порушень ним законодавства про охорону праці, що створюють загрозу життю працівників або які б підтверджували усунення виявлених порушень вимог законодавства про охорону праці, що стали підставою для звернення відповідача до суду, як і доказів, що зазначені у акті перевірки порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону №877-V виключно законами встановлюються повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Абзацом 5 частини 1 статті 39 Закону №2694-XII передбачена така підстава зупинення експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, як вчинення порушень, що створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з частиною 5 статті 4, частиною 7 статті 7 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
З огляду на встановлені судом обставини та не усунення відповідачем порушень законодавства про охорону праці, які створюють загрозу життю працівників, позов Управління Держпраці у Чернігівській області підлягає задоволенню.
При цьому, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи свідки судом не залучалися та судові експертизи не призначалися, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Зобов'язати Державне підприємство «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України», у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво), а саме: експлуатацію двох тракторів (ЮМЗ-6АЛ (вилковий навантажувач), 1981 року випуску, інвентарний номер 000030 та ЮМЗ-6КЛ (екскаватор ЭО-2621), 1986 року випуску, інвентарний номер 000010, реєстраційний номер 2779 ФЮ); двох заточувальних верстатів (в токарній дільниці та кузні); одного зварювального устаткування ремонтної майстерні, без інвентарного номеру; автозаправної станції (АЗС).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, через Чернігівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238).
Відповідач: Державне підприємство «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» (с. Ягідне, Чернігівський район, Чернігівська область, 15562, код ЄДРПОУ 00415712).
Повний текст рішення суду складено 09.12.2019.
Суддя О.М. Тихоненко