Рішення від 09.12.2019 по справі 823/1703/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року справа № 823/1703/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Паламаря П.Г., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Черкаської області про визнання протиправним рішення та зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Прокуратури Черкаської області (18015, м. Черкаси, бул. Шевченка, 286), в якій просить:

-визнати незаконними дії прокуратури Черкаської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату по посаді за останнім місцем роботи, яка викладена в листі прокуратури області від 08.02.2018 року за № 18-38 вих. 18 за результатами розгляду заяви від 03.01.2018 року;

-зобов'язати прокуратуру Черкаської області видати довідку станом на 01.10.2017 про заробітну плату, виходячи з розміру місячного заробітку відповідно до посади прокурора відділу прокуратури Черкаської області із зазначенням в ній розміру складових не менших, ніж були на момент звільнення з посади старшого (на даний час посада „старший прокурор" відсутня в структурі органів прокуратури) прокурора відділу прокуратури Черкаської області та з урахуванням яких призначено пенсію, зі всіма складовими, на які нараховуються страхові внески з урахуванням нових схем посадових окладів та надбавок за класний чин відповідних категорій працівників прокуратури, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", відповідно до якої посадовий оклад прокурора відділу прокуратури області складає 5 730 грн., надбавка за класний чин радника юстиції складає 2 200 грн., а також з урахуванням умов оплати праці не нижче тих, які існували на день звільнення, зокрема, надбавок та відповідних відсотків - надбавка за вислугу років ( 20% ), надбавка за особливо важливу роботу ( 65,6% ), щомісячна премія (87,6%), матеріальна допомога на оздоровлення (1/12 середньомісячної зарплати за вказаною посадою), матеріальна допомога на соціально-побутові потреби (1/12 середньомісячної зарплати за вказаною посадою) станом на 01.10.2017, чи з урахуванням більших відсотків у випадку їх встановлення за вказаною посадою наказами чи іншими відомчими нормативними документами прокуратури чинними на даний час;

-в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати прокуратуру Черкаської області подати у 10-денний строк після набрання чинності судового рішення звіт про його виконання.

09.12.2019 поновлено провадження у справі зупиненого ухвалою суду від 27.04.2018.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що звернувшися до відповідача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, позивачу протиправно було відмовлено у наданні такої довідки. Позивач вважає таку відмову незаконною та такою, що порушує конституційні права на пенсійне забезпечення.

Представником відповідача подано відзив на позов у якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Відповідач вказує, що неможливо надати довідку про фактичну заробітну плат на певну дату особі, яка вже не працю, оскільки позивач не працює та не отримує заробітну плату, відсутні показники для її розрахунку та нарахування у довідці. Прокуратура не може розрахувати позивачу заробітну плату, яку він міг би отримати за умови, що він працював би. Крім того, такий розрахунок є припущенням, суперечив би вимогам принципу обґрунтованості.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 у відповідності до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.11.2012 є пенсіонером по інвалідності.

При цьому, у відповідності до трудової книжки Ах № 643990, ОСОБА_1 в період з 01.09.1995 по 27.03.2014 працював в органах прокуратури.

10 січня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії. В довідці позивач просив зазначити розмір заробітної плати з усим складовими для діючих працівників прокуратури на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію.

Листом від 08 лютого 2018 року №18-38 вих.-18 відповідач відмовив у видачі запитуваної довідки, оскільки посада старшого прокурора відділу прокуратури Черкаської області, з якої призначено пенсію, відсутня в структурі органів прокуратури та в затверджених схемах посадових окладів працівників органів прокуратури. Зазначено, що Кабінетом Міністрів України не прийнятий нормативно-правовий акт щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 85 у поєднанні із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру» до 15 липня 2015 року - Закон №1789-ХІІ, з цієї дати - Закон від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.

У статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).

31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою №657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №505 додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.

03 грудня 2003 року Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ №319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за №1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей (далі - Порядок №319/144).

19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ №195 «Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за №675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за №1661/24193).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15 липня 2015 року набув чинності Закон №1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон №1789-ХІІ, крім «частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1».

Отже, на час звернення позивача із заявою від 03.01.2018 про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

За частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі №674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом №76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв'язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону №1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23 березня 2017 року №454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року №319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21 липня 2017 року.

Згідно з пунктом 19 розділу І Закону №2148-VIII пункт 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 101 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Щодо суті та обсягу заявлених вимог, то на час звернення позивача до прокуратури із заявою від 03.01.2018 про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону №1789-ХІІ та постанови №657 нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає. Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Великої палати Верховного Суду у постанові від 23.10.2019 по справі № Пз/9901/16/18.

Отож, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача визнати неправомірними дії прокуратури з відмови видати довідку про заробітну плату та зобов'язати видати її є безпідставними і задоволенню не підлягають.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та не вбачає підстав для їх задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, відшкодування витрат, понесених позивачем зі сплати судового збору, не передбачено.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя П.Г. Паламар