Справа № 560/3552/19
іменем України
03 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача Іващенка П.І. представника відповідача Кравець І.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в порушення норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" протиправно відмовлено позивачу при призначенні пенсії у зарахуванні до страхового стажу період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 року у даній справі відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та пояснила суду, що позивачу правомірно не зараховано до його страхового стажу період роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року, оскільки прийняття на посади в партійні, профспілкові і комсомольські організації здійснювалось колегіальним органом (рішенням (постановою) пленуму, бюро, президії, конференції, комітету, загальних зборів.
Зазначений період роботи згідно трудової книжки позивача не враховано до страхового стажу, так як запис про прийняття на роботу не містить інформації про розпорядчий документ, згідно якого ОСОБА_1 , було прийнято на вказану посаду.
Також вказала, що в архівному відділі Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області інформація щодо підтвердження стажу роботу (про прийом та звільнення з роботи) ОСОБА_1 відсутня, також відсутня інформація про кількість відпрацьованих вихододнів.
Зазначені обставини, на думку представника відповідача, доводять правомірність відмови в зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу позивача.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 01.02.2019 року ОСОБА_1 з 08.01.2019 року призначено пенсію за віком, та вказано, що його страховий стаж становить 27 років 5 місяців 15 днів.
Позивач не погоджуючись із розрахунком страхового стажу звернувся до відповідача із листом, в якому просив роз'яснити обчислення страхового стажу, та розміру пенсії.
Відповідач листом від 27.06.2019 року № 1523/Г-8 повідомив позивача про те, що до його страхового стажу не зараховано період роботи з 01.09.1987 року по 29.01.2001 року на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму", оскільки підставою запису про прийняття та звільнення з роботи в трудовій книжці є протокол, а інформація про кількість відпрацьованих вихододнів відсутня.
Позивач також звернувся до Федерації профспілок Хмельницької області із проханням допомоги у вирішенні спірного питання.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуло лист Федерації профспілок Хмельницької області від 07.10.2019 року № 06-07-221 стосовно звернення ОСОБА_1 щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму".
Листом від 18.10.2019 року № Г-1442/4-іуо-0226-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило Федерацію профспілок Хмельницької області про те, що ОСОБА_1 , не зараховано до його страхового стажу період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року, оскільки прийняття на посади в партійні, профспілкові і комсомольські організації здійснювалось колегіальним органом (рішенням (постановою) пленуму, бюро, президії, конференції, комітету, загальних зборів.
Зазначений період роботи згідно трудової книжки позивача не враховано до страхового стажу, оскільки запис про прийняття на роботу не містить інформації про розпорядчий документ, згідно якого ОСОБА_1 , було прийнято на вказану посаду.
В архівному відділі Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області інформація щодо підтвердження стажу роботу (про прийом та звільнення з роботи) ОСОБА_1 відсутня, також відсутня інформація про кількість відпрацьованих вихододнів.
Вважаючи таку відмову відповідача щодо не зарахування страхового стажу неправомірною, ОСОБА_1 , звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно частини 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до положень частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 01.01.2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року - не менше 25 років; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - не менше 26 років.
Тобто, починаючи з 01.01.2019 року право на призначення на пенсію за віком мають чоловіки після досягнення 60 років за наявності необхідного стажу в період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - не менше 26 років.
Як свідчать матеріали справи, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто для призначення пенсії йому на момент призначення пенсії за віком після досягнення 60 років необхідно мати наявного страхового стажу не менше 26 років.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року за №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно зі статті 56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за №637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Наказом Міністерства праці України №58 від 29.07.1993 року затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.
Відповідно до пункту 1.1 "Загальні положення" Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Суд також звертає увагу, що пенсійний орган зобов'язаний призначати, здійснювати нарахування та перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який має вищу юридичну силу, ніж положення постанов Пенсійного Фонду України. Зазначений Закон не передбачає надання первинних документів у разі наявності відомостей про роботу в трудовій книжці.
Як встановив суд, позивач разом із заявою про призначення пенсії подав до Пенсійного фонду трудову книжку, яка містить усі необхідні записи та підтверджує роботу позивача у оскаржений період, а також суд не встановив жодних виправлень підчищень, тощо у трудовій книжці позивача.
Так, судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 , позивач 10.09.1987 року обраний на посаду звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" на підставі протоколу № 1 від 10.09.1987 (запис № 5), 29.01.2001 року позивач звільнений з займаної посади в зв'язку з обранням Малопобіянським сільським головою відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України на підставі протоколу № 3 від 29.01.2001 року (запис № 6)
Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці позивача відповідачем суду не надано, а тому останні безпідставно не взяті до уваги відповідачем при призначення пенсії за віком.
Також суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
За таких обставин, відповідач необгрунтовано та безпідставно не врахував до страхового трудового стажу роботи позивача період роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідач необгрунтовано та безпідставно не врахував до страхового трудового стажу роботи позивача період роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року.
Враховуючи зазначене суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року, викладену в листі від 27.06.2019 року № 1523/Г-8, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року.
Згідно із статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року, викладену в листі від 27.06.2019 року № 1523/Г-8.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи на посаді звільненого голови профкому колгоспу "Вперед до комунізму" з 10.09.1987 року по 29.01.2001 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн., (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський