Справа № 560/3379/19
іменем України
09 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Волинської митниці ДФС, в якій просить суд:
1. Витребувати з Волинської митниці ДФС документи, на підставі яких було проведено розмитнення легкового автомобіля "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 з об'ємом двигуна 1968 куб. см., який 10.07.2019 було переміщено на митний кордон України.
2. Визнати протиправним (незаконним) дії Волинської митниці ДФС щодо коригування митної вартості ввезеного ОСОБА_1 10.07.2019 на митну територію України легкового автомобіля "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 .
3. Стягнути з Волинської митниці ДФС на користь ОСОБА_1 30 477 грн шкоди у виді переплачених митних платежів за розмитнення легкового автомобіля "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 .
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 49, 57 Митного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.07.2019 позивачем у Швейцарії за 12 400 швейцарський франків було куплено бувший у використанні легковий автомобіль "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 з об'ємом двигуна 1968 куб.см., який 10.07.2019 було переміщено на митний кордон України. Для його розмитнення позивачем через митного брокера (декларанта) ОСОБА_3 , 10.07.2019 відповідачу було подано митну декларацію форми МД-2, у якій зазначено митну вартість цього автомобіля - 12 400 швейцарських франків, що по курсу до гривні 25.64480900 становило 317 995 грн 63 коп.
Позивач стверджує, що відповідачем було здійснено коригування митної вартості автомобіля в розмірі 415 557 грн 08 коп. і саме з такої митної вартості утримано платежі за його розмитнення, що на 30 477 грн більше.
Позивач стверджує, що відповідачем фактично здійснено коригування митної вартості товарів у спосіб, що суперечить приписам Митного кодексу України.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 21.11.2019 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що 10.07.2019 для митного оформлення товару декларантом в інтересах ОСОБА_1 подано МД №UA205090/2019/084254 на товар легковий автомобіль "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 . На підтвердження заявленого розміру митної вартості декларантом разом з подаю ВМД від 10.07.2019 №UA205090/2019/084254 подано документи, які зазначені в графі 44 МД.
Представник відповідача у поданому відзиві просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, з підстав того, що рішення про коригування митної вартості товарів та картка відмови в митному оформленні Митницею не виносились, митне оформлення ЕМД здійснено за рівнем вартості, що самостійно заявлений декларантом.
Також представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив наступні обставини справи.
Позивачем 06.07.2019 у Швейцарії за 12 400 швейцарський франків було куплено бувший у використанні легковий автомобіль "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 з об'ємом двигуна 1968 куб.см., який 10.07.2019 було переміщено на митний кордон України.
10.07.2019 для митного оформлення товару декларантом ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 подано МД №UA205090/2019/084254 на товар легковий автомобіль "AUDI" моделі А6, 2014 року виготовлення, номер кузова НОМЕР_1 з об'ємом двигуна 1968 куб.см. На підтвердження заявленого розміру митної вартості декларантом разом з подаю ВМД від 10.07.2019 №UA205090/2019/084254 подано документи, які зазначені в графі 44 МД, зокрема, витяг з електронного довідника "Superschwacke", відповідно до якого вартість пред'явленого до митного оформлення транспортного засобу становила 14 500 євро, що на дату подання митної декларації - 16 204,34 швейцарських франків.
У графі 42 (ціна товару) МД №UA205090/2019/084254 декларантом вказано ціну товару 12 400 швейцарських франків, у графі 45 МД декларантом самостійно зазначено коригування 415 557 грн 08 коп.
Суд встановив, що за результатами поданої вищевказаної ЕМД, рішення про коригування митної вартості товарів та картка відмови в митному оформленні Митницею не виносились, митне оформлення ЕМД здійснено за рівнем вартості, що самостійно заявлений декларантом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Розділом ХІІ Митного кодексу України (далі - МК України) врегульовано умови та порядок пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних зі здійсненням підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 365 МК України громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Згідно зі ст. 368 МК України для цілей оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України, застосовується фактурна вартість цих товарів, зазначена в касових або товарних чеках, ярликах, інших документах роздрібної торгівлі, які містять відомості щодо вартості таких товарів.
При визначенні фактурної вартості товарів, які переміщуються у несупроводжуваному багажі та вантажному відправленні, крім вартості самих товарів враховується вартість їх страхування та перевезення (фрахту) до моменту перетинання ними митного кордону України.
Особа, яка декларує товари, вправі довести достовірність відомостей, представлених для визначення їх фактурної вартості.
У разі наявності доказів недостовірності заявленої фактурної вартості товарів органи доходів і зборів визначають їх вартість самостійно, на підставі ціни на ідентичні або подібні (аналогічні) товари відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів шляхом перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Статтею 337 МК України визначено, що перевірка документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу подаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом.
Формато-логічний контроль - це автоматизована перевірка правильності заповнення даних митних декларацій та повернення результатів перевірки; перевірка митних декларацій та інших документів на достовірність та законність; здійснення статистичного, валютного контролю, контролю нарахованих митних платежів, контролю правильності застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Контроль співставлення - це автоматизоване порівняння даних, які містяться в митних деклараціях або інших документах, поданих для митного контролю або митного оформлення, з даними, які містяться в електронних копіях митних декларацій та інших документах, що надходять з митних та правоохоронних органів суміжних держав; в уніфікованих електронних дозвільних документах, що надходять з інших державних органів, інших електронних документах, пов'язаних з перевіркою достовірності даних, що перевіряються.
Контроль із застосуванням системи управління ризиками - це оцінка ризику шляхом аналізу (у тому числі з використанням інформаційних технологій) поданих документів у конкретному випадку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з метою обрання форм та обсягу митного контролю, достатніх для забезпечення додержання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Відповідно до ст. 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Засвідчення органом доходів і зборів прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Згідно зі ст. 266 МК України декларант зобов'язаний:
1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;
2) на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення;
3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;
4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу;
5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.
Перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу органу доходів і зборів здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
У випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, декларант має право вимагати від органу доходів і зборів випуску товарів, за умови забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.
У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Враховуючи встановлені обставини справи, а саме факт подання на митний пост Волинської митниці ДФС уповноваженою особою позивача декларантом ОСОБА_3 електронної митної декларації UA205090/2019/084254 10.07.2019 із самостійним визначенням заявленої митної вартості в розмірі 415 557,08 грн та самостійною сплатою митних платежів в повному обсязі позивачем, суд приходить до висновку, що жодних протиправних дій посадовими особами відповідача допущено не було.
Крім того, в ході судового розгляду встановлено, що жодних рішень про коригування заявленої декларантом митної вартості транспортного засобу відповідачем не приймалось. Оформлення товару та випуск його у вільний обіг здійснено за поданою декларантом МД UA205090/2019/084254 від 10.07.2019. В інтересах позивача по вказаному транспортному засобу декларантом не подавалось інших митних декларацій чи документів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки суд по справі не призначав проведення судових експертиз та не здійснював виклику свідків, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Волинська митниця ДФС (вул. Призалізнична, 13, с. Римачі, Любомльський район, Волинська область, 44350 , код ЄДРПОУ - 39472698)
Головуючий суддя О.О. Михайлов