Рішення від 09.12.2019 по справі 520/11917/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

09 грудня 2019 р. справа № 520/11917/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення суми та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року в розмірі який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_2 від 23 жовтня 2019 року № 4/4965;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) з 01 серпня 2017 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) пенсію: в розмірі який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_2 від 23 жовтня 2019 року №4/4965; здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01 серпня 2017 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 11.11.2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.3 ст.263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії з 01.08.2017р. при її призначенні з підстав надання нових документів та не виплаті пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №899 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил...» за останні 24 місяці перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що за матеріалами пенсійної справи, позивачці з 01.08.2017 року призначено пенсію за вислугою років у розмірі 59% грошового забезпечення на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії наданої Військовою частиною НОМЕР_2 від 03.08.2017 року № 10/700, розрахунок пенсії провадився з грошового забезпечення, яке складалось з: посадовий оклад - 565,00 грн., оклад за військовим званням - 40,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 211,75 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3533,98 грн., у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 630%. На виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 було зроблено перерахунок з 01 січня 2018 року. Довідка видана Харківським обласним військовим №ФХ124580 від 29 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України містить наступні складові: посадовий оклад - 2640,00 грн., оклад за військовим званням - 670,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 1489,50 грн., всього - 4799,50 грн.. Таким чином, вищевказана довідка не містить щомісячної додаткової грошової винагороди. Виходячи з вищевикладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 17.03.1994 року по 31.07.2017 року проходила військову службу в Збройних силах України у в/ч НОМЕР_2 , де отримувала грошове забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України №2011-XIІ від 20.12.1991р. «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та п.1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008р. №260 та зареєстрована в Мін'юсті 14.07.2008 року за №638/15329.

Згідно посвідчення серія НОМЕР_3 від 21.06.2017 року ОСОБА_1 є ветераном війни-учасником бойових дій і пенсіонером Міністерства оборони України.

31.07.2017 року наказом командира 92 окремої механізованої бригади за №155-РС позивача звільнено у запас за пунктом «а» у зв'язку із закінченням строку контракту, відповідно до пункту 2 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби» від 06.12.2016 року №I769-VIII, частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з урахуванням вимог підпункту «ї» пункту 1 частини 8 цієї самої статті Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Наказом командира військової частини НОМЕР_2 №22 від 31.07.2017 року позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

З наявних матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначена з 01.08.2017 року за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України №2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при обчисленні пенсії ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 59%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої в/ч НОМЕР_2 від 03.08.2017 року за №10/700 до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

23.10.2019 року за заявою позивача в/ч НОМЕР_2 видала нову довідку від 23.10.2019 року за №4/4965, в якій до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та одноразових видів грошового забезпечення, які вона отримувала за останні 24 місяці перед звільненням та з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування включено щомісячну додаткову грошову допомогу.

23.10.2019 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою, в якій просила з 01.08.2017 року перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі який обчислено з грошевого забезпечення з урахуванням щомісячної додатково грошової допомоги в розмірі зазначеному у довідці в/ч НОМЕР_2 від 23.10.2019 року №4/4965 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення які ОСОБА_1 отримувала за останні 24 місяці перед звільненням та з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування та здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01.08.2017 року.

Листом від 30.10.2019 року №5925/Х-14 ГУ ПФУ в Харківській області повідомило, що на виконання постанови від 21.02.2018 № 103 Кабінету Міністрів України «Пре перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 29.03.2018 року, виданим Харківським обласним військовим комісаріатом. На теперішній час Кабінетом Міністрів України будь-яких рішень про проведення перерахунку пенсій, призначених із Законом не приймалось. У зв'язку з цим, виплата пенсії проводиться у встановлених на цей час розмірам. З огляду на викладене, для перерахунку пенсії з урахуванням одноразових грошових виплат, немає законних підстав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та мас значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІ1, який є вичерпним.

Судом встановлено, що додаткова грошова винагорода носить щомісячний характер, в силу закону така виплата підлягає врахуванню під час обчислення розміру пенсії.

Аналогічна позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17.

Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Таким чином, суд приходить до висновку про протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не врахуванні щомісячної додаткової грошової винагороди при призначенні пенсії позивачу.

Крім того, судом встановлено, що на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом №ФХ124580 від 29.03.2018 року, ОСОБА_1 було зроблено перерахунок з 01 січня 2018 року.

Довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФХ124580 від 29 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України містить наступні складові: посадовий оклад - 2640,00 грн., оклад за військовим званням - 670,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 1489,50 грн., всього - 4799,50 грн..

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018 року), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року не є предметом спору в межах даного позову, а тому, дії відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача під час дії Постанови КМ № 103 від 21.02.2018 року не є предметом дослідження судом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову та наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року по 31 грудня 2017 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_2 від 23 жовтня 2019 року № 4/4965.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв'язку з викладеним, враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав задоволення адміністративного позову в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо неврахування при призначенні пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 серпня 2017 року по 31 грудня 2017 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_2 від 23 жовтня 2019 року № 4/4965.

В іншій частині позовних вимог підстави для задоволення відсутні.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення суми та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) щомісячної додаткової грошової винагороди.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01 серпня 2017 року по 31 грудня 2017 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірах зазначених у довідці військової частини НОМЕР_2 від 23 жовтня 2019 року № 4/4965.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 09.12.2019 року.

Суддя Біленський О.О.