Рішення від 09.12.2019 по справі 480/4446/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 р. Справа № 480/4446/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 з 21 лютого 2019 року пенсію за вислугу років згідно Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 04 вересня 2019 року № 218/05-19.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що з 21.02.2019 він отримує пенсію за вислугу років. Однак ним було встановлено, що вказана пенсія була призначена йому з урахуванням довідки роботодавця, в якій були включені додаткові види грошового забезпечення не за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для призначення (перерахунку) пенсії. З метою захисту свої прав позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання роботодавця видати йому оновлену довідку відповідно до норм чинного законодавства. Вказані позовні вимоги були задоволені судом першої інстанції та апеляційної інстанції, на виконання рішень яких, роботодавець видав оновлену довідку з урахуванням висновків, які містилися в судових рішеннях.

Однак, Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовилось здійснювати перерахунок пенсії позивача з урахуванням вказаної оновленої довідки з посиланням на те, що пенсія позивача призначена відповідно до норм чинного законодавства.

У зв'язку з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, зазначаючи про те, що вказані дії є протиправними, оскільки порядок розрахунку додаткових видів грошового забезпечення позивача досліджений та встановлений судовими рішеннями та в повній мірі відповідає вимогам законодавства.

Ухвалою суду від 04.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем 21.11.2019 був наданий відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав їх необґрунтованості, оскільки довідка про додаткові види грошового забезпечення від 04.09.2019 № 218/05-19, надана Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 у справі № 480/1369/19, яке залишено без змін Другим апеляційним адміністративним судом від 11.07.2019, не може бути врахована при визначенні розміру пенсії відповідно до п.7 Постанови КМ України від 17 липня 1992 року №393.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом ДФС України від 01.02.2019 № 28-ос на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 і постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2018 по справі № 818/43/18, скасовано наказ ДФС України від 07.12.2017 № 2943-о «Про звільнення ОСОБА_1 » та поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу оперативних заходів управління внутрішньої безпеки Головного управління ДФС у Сумській області з 09.12.2017.

Наказом ДФС України від 18.02.2019 № 48-ос ОСОБА_1 звільнено 20.02.2019 з посади та податкової міліції ДФС України у запас (з постановкою на військовий облік).

04.03.2019 ГУ ДФС у Сумській області видало ОСОБА_1 довідку № 86/05-19 про додаткові види грошового забезпечення, отримані у 2018-2019 роках, до якої включені лише виплати за лютий 2019 року.

На підставі вказаної довідки відповідачем з 21.02.2019 була призначена пенсія позивачу за вислугу років.

Позивач, не погоджуючись з даними, зазначеними у довідці від 04.03.2019 № 86/05-19, звернувся з позовною заявою до Сумського окружного адміністративного суду (справа №480/1369/19), у якій просив зобов'язати Головне управління ДФС у Сумській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення позивача за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для призначення (перерахунку) пенсії.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що при видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначається за останні 24 календарних місяці служби підряд перед звільненням, а не по 01.03.2018.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 у справі 480/1369/19, адміністративний позов задоволено та зобов'язано Головне управління ДФС у Сумській області видати ОСОБА_1 довідку про отримані щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393.

Вказане рішення суду за наслідками його апеляційного оскарження постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.07.2019 було залишено без змін.

На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням ДФС у Сумській області була видана довідка від 04.09.2019 №218/05-19. Відповідно до змісту вказаної довідки вона охоплює період з лютого 2017 року по січень 2019 року та включає в себе суми щомісячних надбавок та премій виплачених позивачу.

Отримавши вказану довідку позивач 23.09.2019 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки від 04.09.2019 №218/05-19.

Посадова особа відповідача - ОСОБА_1 за наслідками розгляду вказаної заяви, листом від 21.10.2019 №1776/С-11 повідомила позивача, що згідно з пунктом 7 Порядку, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" для осіб, які звільнені із служби, з 1 березня 2018 року та пізніше, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців.

У зв'язку з викладеним було зазначено, що довідка про додаткові види грошового забезпечення від 04.09.2019 № 218/05-19, надана Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 у справі № 480/1369/19, яке залишено без змін Другим апеляційним адміністративним судом від 11.07.2019, не може бути врахована при визначенні розміру пенсії.

У зв'язку отриманням вказаної відмови, позивач звернувся до суду.

Суд, задовольняючи позовні вимоги, свою позицію обґрунтовує наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

Згідно із абз. 1, 3 п. 7 Порядку № 393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців (абз. 8 п. 7 Постанови № 393).

Відповідно до абз. 11 п. 7 Постанови № 393, за бажанням осіб, зазначених в абзаці восьмому цього пункту, пенсія може бути обчислена виходячи з грошового забезпечення за посадою, яку особа займала до відрядження, у порядку, визначеному цією постановою.

Суд зазначає, що на час звільнення ОСОБА_1 мав більше ніж 24 календарні місяці служби, оскільки він проходив службу в податковій міліції ДФС України з 01.12.2000 до 20.02.2019.

Доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 правомірно, відповідно до п. 7 Порядку № 393 обрахована пенсія, суд вважає помилковими, оскільки зі змісту абз. 8, 11 п. 7 Постанови № 393, вимоги абз. 8 п. 7 Постанови № 393, на який посилається відповідач, можуть бути застосовані лише до осіб відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, в той же час судом не встановлено, що позивач не відноситься до таких осіб.

Згідно із ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даній справі відповідач не довів правомірність свого рішення.

З огляду на встановлені обставини, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок та виплата пенсії позивача, з урахуванням довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 04 вересня 2019 року № 218/05-19, повинні бути здійснені відповідачем з 21 лютого 2019 року.

Враховуючи задоволення позовних вимог відповідно до ст. 139 КАС України позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 768,40 грн.

Стосовно посилання відповідача на те, що судовий збір не може бути відшкодований в зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань, суд зазначає, що ст. 139 КАС України врегульовано питання відшкодування позивачу сплаченої суми судового збору в разі задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 з 21 лютого 2019 року пенсію за вислугу років згідно Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням довідки Головного управління ДФС у Сумській області від 04 вересня 2019 року № 218/05-19.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько