ун. № 759/5964/19
пр. № 2-а/759/198/19
27 листопада 2019 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Бабич Н.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Волошина А.О., Дроги Т.М.,
представника позивача - Фоменка Р.О.,
представника відповідача - Тичини І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Позивач ОСОБА_1 28.03.2019 року звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Позивач вважає оскаржувану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, так як зазначив позивач, що згідно Договору купівлі-продажу об'єкта державної власності - будівля лазні, що знаходиться на балансі СГ ТОВ «Нова Україна» і орендується приватним підприємцем ОСОБА_1 шляхом викупу від 15 червня 2005 року, посвідченого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Єлістратовою С.В., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області та ОСОБА_1 , в подальшому ним було придбано у власність будівлю лазні, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний договір зареєстровано за №656321 15 червня 2005 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Єлістратовою С.В. Згідно Акту прийому-передачі державного майна від 16 червня 2005 року Продавець передав, а Покупець прийняв продане 15.06.2005 р. шляхом викупу майно - будівлю лазні за адресою: АДРЕСА_1. Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.04.2014 ОСОБА_1 було зареєстровано право приватної власності на нежитлову будівлю, загальною площею 67.5 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . 11 січня 2007 року Погребською сільською радою Броварського району Київської області було винесено Рішення №231, яким надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,12 га в АДРЕСА_1 для передачі її в оренду терміном на 49 років під обслуговування об'єктів нерухомого майна (будинку лазні), що належить йому згідно договору купівлі- продажу майна від 15.06.2005 року за рахунок земель колективної власності загального користування КСП «Нова Україна». 10 грудня 2007 року Погребською сільською радою Броварського району Київської області було винесено Рішення №730 «Про внесення змін у рішення сесії», яким вирішено внести зміни в рішення № 231 9-ї позачергової сесії депутатів Погребської сільської ради 5 скликання від 11.01.2007 року та читати його в такому вигляді: «Надати дозвіл жителю АДРЕСА_2 ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою по передачі земельної ділянки площею 0,12 га в АДРЕСА_1 , в оренду терміном до оформлення Державного акта на власність земель загального користування колективної власності КСП «Нова Україна» під обслуговування об'єктів нерухомого майна (будинку лазні), що належить йому згідно договору купівлі- продажу майна від 15.06.2005 року за рахунок земель загального користування колективної власності КСП «Нова Україна» (господарчий двір). Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Проект-Стиль» було розроблено технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з метою передачі в оренду ПП ОСОБА_1 для обслуговування об'єктів нерухомого майна в межах с. Погреби Погребської сільської ради Броварського району Київської області. Вказану технічну документацію перевірено та внесено до Державного земельного кадастру 02 вересня 2014 року Державним кадастровим реєстратором Управління Держземагенства у Броварському районі Київської області. 04 вересня 2014 року, ОСОБА_1 звернувся до Погребської сільської ради з заявою про затвердження технічної документації із землеустрою по передачі земельної ділянки площею 0,12 га в АДРЕСА_1 , та прийняти рішення про надання зазначеної земельної ділянки в оренду під обслуговування об'єктів нерухомого майна (колишньої будівлі лазні), яка належить Позивачу на праві власності. Станом на момент звернення до суду, земельна ділянка з кадастровим номером 3221286401:01:010:0071, площею 0,1200 га, є сформованою. Позивачем було вчинено всі дії щодо оформлення права користування земельною ділянкою на праві оренди, однак Погребською сільською радою жодних рішень та дій щодо погодження або відмови у погодженні поданого проекту землеустрою, не приймалось. 11 лютого 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 15-ДК/50/НП/09/01/-19, яким встановлено, що ПП ОСОБА_1 допущено самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,2625 га, за що передбачена відповідальність п. б) ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Також має місце використання земельної ділянки під об'єктом нерухомого майна площею 0,1200 га з порушенням вимог ст.ст. 124, 126 Земельного кодексу України. Та, 05 березня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було складено Протокол про адміністративне правопорушення № 15-ДК/011П/07/01-19, встановлено порушення статей п. б) ст. 211, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, за яке передбачена відповідальність статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та пунктом «б» частини першої статті 211 Земельного кодексу України. 15 березня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було винесено Постанову № 15-ДК/0018ГІо/08/01-19 про накладення адміністративного стягнення. Вказаною постановою визнано його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на позивача штраф у розмірі 340,00 грн. Як зазначив позивач оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення не містить зазначення про докази, які стали підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності. Крім того, позивач вказує, що при складенні Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 15-ДК/50/НП/09/01/-19 від 12 лютого 2019 року відповідачем зазначено, що земельна ділянка площею 0,2625 га. на якій розташовані тимчасові будівлі для обслуговування ресторанного комплексу «Шинок Паничі» та проїзд загального користування по АДРЕСА_1 у власність чи користування відповідно до вимог чинного законодавства не передавалась та фактично використовується ПП ОСОБА_1 . Однак, фактично позивачем використовується земельна ділянка площею 0,1200 га під об'єктом нерухомого майна, яка належить йому на праві власності. Як зазначено в самому Акті перевірки, до складу земельної ділянки площею 0,2625 га, входять місця загального користування, проїзна частина та частина суміжної земельної ділянки, яка не обнесена парканом. Інших доказів чи фактів, які б свідчили про самовільне зайняття земельних ділянок не відповідачем не вказуються та не встановлено. Посилаючись на те, що в ідповідачем безпідставно віднесено місця загального користування та суміжну земельну ділянку як таку, якою незаконно користується позивач. На переконання позивача, з моменту набуття права власності ним на нерухоме майно до нього в силу ст. 120 ЗК України перейшло право користування земельною ділянкою, на якій таке майно розміщено. Зважаючи на те, що він отримав та зареєстрував у встановленому законом порядку право власності на нежитлову будівлю, за адресоюпо АДРЕСА_1, останній вважає, що ним не вчинювалися дії спрямовані на самовільне зайняття земельної ділянки, площею 0,2626 га та використування земельної ділянки під об'єктом нерухомого майна площею 0,1200 без правовстановлюючих документів. На підставі наведеного просив, оскаржувану постанову від 15.03.2019 р., визнати незаконною та скасувати.
Ухвалою від 05.04.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання (а.с.65-66).
06.05.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач проти вимог позивача заперечував, зазначивши при цьому, що при винесені постанови державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області діяли відповідно до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень. Доводи Позивача не ґрунтуються на вимогах закону (а.с. 70-75).
16.05.2019 року ві позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позвач на вимогах позову наполягав з підстав викладених в позовній заяві (а.с.86-93).
Ухвалою від 29.05.2019 року закрито підготовче судове засіданні та призначено справу до розгляду (а.с.108-109).
В судовому засіданні представник позивача Фоменко Р.О. підтримав позов в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в заяві та просив суд його задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Тичина І.В. проти вимог позивача заперечував, посилаючись на обставини викладені в відзиву на позов та просив суд в задоволені вимог позивача відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що згідно Договору купівлі-продажу об'єкта державної власності - будівля лазні, що знаходиться на балансі СГ ТОВ «Нова Україна» і орендується приватним підприємцем ОСОБА_1 шляхом викупу від 15 червня 2005 року, посвідченого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Єлістратовою С.В., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області та ОСОБА_1 , ним було придбано у власність будівлю лазні, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10-13).
Згідно Акту прийому-передачі державного майна від 16 червня 2005 року, Продавець передав, а Покупець прийняв продане 15.06.2005 р. шляхом викупу майно - будівлю лазні за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.04.2014, ОСОБА_1 було зареєстровано право приватної власності на нежитлову будівлю, загальною площею 67.5 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17).
11 січня 2007 року Погребською сільською радою Броварського району Київської області було винесено Рішення № 231, яким надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,12 га в АДРЕСА_1 для передачі її в оренду терміном на 49 років під обслуговування об'єктів нерухомого майна (будинку лазні), що належить йому згідно договору купівлі- продажу майна від 15.06.2005 року за рахунок земель колективної власності загального користування КСП «Нова Україна» (а.с.18).
10 грудня 2007 року Погребською сільською радою Броварського району Київської області було винесено Рішення № 730 «Про внесення змін у рішення сесії», яким вирішено внести зміни в рішення № 231 9-ї позачергової сесії депутатів Погребської сільської ради 5 скликання від 11.01.2007 року та читати його в такому вигляді: «Надати дозвіл жителю АДРЕСА_2 ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою по передачі земельної ділянки площею 0,12 га в АДРЕСА_1 , в оренду терміном до оформлення Державного акта на власність земель загального користування колективної власності КСП «Нова Україна» під обслуговування об'єктів нерухомого майна (будинку лазні), що належить йому згідно договору купівлі- продажу майна від 15.06.2005 року за рахунок земель загального користування колективної власності КСП «Нова Україна» (господарчий двір) (а.с.19).
Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Проект-Стиль» було розроблено технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з метою передачі в оренду ПП ОСОБА_1 для обслуговування об'єктів нерухомого майна в межах с. Погреби Погребської сільської ради Броварського району Київської області (а.с.20-37). Вказану технічну документацію перевірено та внесено до Державного земельного кадастру 02 вересня 2014 року Державним кадастровим реєстратором Управління Держземагенства у Броварському районі Київської області (а.с.38-39).
04 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Погребської сільської ради з Заявою про затвердження технічної документації із землеустрою по передачі земельної ділянки площею 0,12 га в АДРЕСА_1 , та прийняти рішення про надання зазначеної земельної ділянки в оренду під обслуговування об'єктів нерухомого майна (колишньої будівлі лазні), яка належить Позивачу на праві власності (а.с.43).
11 лютого 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 15-ДК/50/НП/09/01/-19, яким встановлено, що ПП ОСОБА_1 допущено самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,2625 га, за що передбачена відповідальність п. б) ст. 211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.44-46).
05.03.2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було складено Протокол про адміністративне правопорушення № 15-ДК/011П/07/01-19, встановлено порушення статей п. б) ст. 211, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, за яке передбачена відповідальність статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та пунктом «б» частини першої статті 211 Земельного кодексу України (а.с.47-49).
15 березня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області було винесено постанову № 15-ДК/0018ГІо/08/01-19 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн. відносно ОСОБА_1 (а.с.50-52).
При проведені обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3221286401:01:010:0071 виявлено ресторанний комплекс «Шинок Паничі», що підтверджується актом обстеження №15-ДК/1/АО/10/01/-19 від 18.01.2019 року та відповідною фотофіксацією, що відображено в протоколі.
Листом Броварської місцевої прокуратури Київської області від 08.02.2019 року №1128 вих-19, надано ситуаційну схему земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_1, складену сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_4 , відповідно до якої загальна площа користування ресторанного комплексу «Шинок Паничі» складає 0,3825 га. (а.с.79-81)
Згідно плану формування території, розробленого у складі проекту формування територій і встановлення меж Погребської сільської ради та с. Погреби, затвердженого рішенням Броварської районної ради Київської області №66 від 23.02.1999 року, на території с. Погреби Броварського району Київської області під об'єктом нерухомого майна (будівлею лазні) закріплена земельна ділянка площею 0,1000 га.
Приписами статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом,фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
При цьому, згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 120 ЗК України (в редакції, чинній на час придбання нерухомого майна «будівлі лазні») при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В судовому засіданні судом беззаперечно встановлено, що позивачем незаконно самовільно зайнято земельну ділянку площею 0,2625 га та ним використовується без дозвільних (правовстановлюючих) документів, а тому його правомірно було притягнуто до адміністративної відповідальності.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому вважає за необхідне в задоволенні вимог позивача відмовити.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 122, 222, 247, 251, 252, 254, 256, 268, 283 КАС України, ст.ст. 2, 4-5, 7-10, 19, 205, 241-244, 247, 286 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 06.12.2019р.
Суддя Н.Д. Бабич