ун. № 759/19720/18
пр. № 2-а/759/86/19
22 листопада 2019 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,
секретаря судового засідання Бандури Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві без участі сторін у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовними вимогами ОСОБА_1 до Святошинського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві про скасування постанови про накладення штрафу,
у грудні 2018 р. позивач звернувся до суду із зазначеними позовними вимогами, просить суд визнати протиправними дії державного виконавця та скасувати постанову державного виконавця Святошинського РВДВС м. Київ, ГТУЮ у м. Києві Акумової Н.І. про накладення штрафу від 16.11.2018 по виконавчому провадженню ВП №38364131 відносно ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що державним виконавцем 16.11.2018 винесена постанова про накладення штрафу по виконавчому провадженню №38364131 відносно боржника ОСОБА_1 через наявність заборгованості по сплаті аліментів у розмірі 139812 грн 71 коп., що перевищує суму відповідних платежів за три роки, однак позивач вважає вказана постанова підлягає скасуванню, з тих підстав що позивач кожного місяця сплачує аліменти на утримання дітей, однак одразу всю суму боргу не може сплатити через зміни в сімейному та матеріальному становищі, а також позивач має ряд тяжких захворювань, які отримав під час проходження військової служби під час АТО, окрім цього позивач зазначає, що відповідач навмисне не отримує аліменти, оскільки та сума, яка перераховується є недостатньою, внаслідок чого зростає заборгованість, однак незважаючи на вищезазначені обставини державним виконавцем накладено арешт через наявність заборгованості.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 06.12.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 44).
Ухвалою суду від 22.10.2019 замінено відповідача по справі Державного виконавця Святошинського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві Абакумової Надію Іванівну на належного відповідача Святошинський районний відділ державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві (а.с. 60).
Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь - яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у ч. 4 цієї статті.
Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням ( викликом) сторін.
Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що на виконанні у Святошинському РВ ДВС м. Київ ГТУЮ у м. Києві перебуває виконавче провадження №38364131 вікритого на підставі виконавчого листа №755/3468/2015-ц виданий 07.10.2016 Дніпровським районним судом м. Києва.
03.08.2018 рішенням Дніпровського районного суду м. Києва змінено розмір аліментів присуджених до стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дітей з 1600 грн до 2000 грн 00 коп. щомісячно, яка підлягає індексації відповідно до закону, починаючи з дня набрання рішення суду законної сили і до повноліття дітей (а.с. 20-24).
Постановою головного державного виконавця Святошинського РВ ДВС м. Київ ГТУЮ у м. Києві 16.11.2018 накладено арешт на боржника ОСОБА_1 , оскільки в останнього виникла заборгованість станом на 01.11.2018 по сплаті аліментів, що перевищує суму відповідних платежів за три роки та становить 139812 грн 71 коп., а тому сума штрафу становить 69906 грн 36 коп., що становить 50% від суми заборгованості (а.с. 8).
Статтею 195 СК України встановлено, що заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном (ч. 1 ст. 195 СК України).
Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості (ч. 2 ст. 195 СК України).
Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом (ч. 3 ст. 195 СК України).
Частиною 4 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця. Виконавець зобов'язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.
Згідно із частиною восьмою статті 71 цього Закону спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
Системно аналізуючи наведенні положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються у судовому порядку.
28.08.2018 набрав чинності Закон України від 03.07.2018 року № 2475-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання" (подалі - Закон №2475-VIII), яким стаття 71 Закону України «Про виконавче провадження» доповнена частиною 14 наступного змісту: за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів; за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів; За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів; у подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік; суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу».
За загальним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, згідно якої, дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 у справі 1-7/99).
Отже, з 28.08.2018 Законом України «Про виконавче провадження» установлено, що строк обчислення державним виконавцем заборгованості зі сплати аліментів (заборгованість за один рік, заборгованість за два роки, заборгованість за три роки, тощо) саме для застосування заходів, передбачених ч. 14 ст. 71 вказаного Закону, обчислюється з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Наведене дає підстави дійти висновку про те, що з 28.08.2018 державний виконавець має право прийняти рішення про накладення на боржника у виконавчому провадженню по примусовому виконанню судового рішення про стягнення аліментів за встановленням, зокрема, двох юридичних фактів: по-перше, - станом на 28.08.2018 (та у подальшому на день прийняття рішення про накладення штрафу) боржник має заборгованість зі сплати аліментів, по-друге, - розмір заборгованості із сплати аліментів учасником виконавчого провадження не оспорений у судовому порядку. Визначальним чинником для визначення розміру штрафу тривалість періоду за який виникла заборгованість, рік, два, три, а сам період її виникнення до внесення змін в Закон України «Про виконавче провадження» чи після них не має жодного значення.
На думку суду неможливість застосування штрафу визначеного ч. 14 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» до заборгованості, яка виникла до 28.08.2018 та застосування її лише до заборгованості яка виникла після вказаної дати поставить у нерівне становище платників аліментів, оскільки фактично позбавить державних виконавців можливості накладати штрафи на боржників у яких заборгованість зі сплати аліментів утворилася до вказаної дати.
Оскільки заборгованість зі сплати аліментів утворилась з 2016 року, а її розмір станом на 01.11.2018 становив 139812 грн 71 коп. тобто сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує суму відповідних платежів за тра роки державним виконавцем правомірно винесено спірну постанову, якою до позивача застосовано штраф в сумі 69906 грн 36 коп. передбачений ч. 14 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження».
При цьому суд зазначає, що на час прийняття державним виконавцем оскаржуваної постанови, пункти 3, 12 статті 27 Закону №2475-VIII у встановленому порядку не визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 251, 255, 257-263, 287 КАС України,-
у позовних вимогах ОСОБА_1 до Святошинського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві про скасування постанови про накладення штрафу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені положеннями ст. 255, ч. 1 ст. 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 6 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення та оскаржені у порядку, передбаченому ст.ст. 292, 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя: О.В. Ул'яновська
Повнйи текст судового рішення складено 27.11.2019.