Рішення від 02.12.2019 по справі 759/4997/18

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/4997/18

пр. № 2-а/759/23/19

02 грудня 2019 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва

у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,

секретаря судового засідання Бандури Н.О.,

за участю: представника позивача Ракітіна С.П.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Тичини О.В.

розглянувши у відкитому судовому засіданні у залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовними вимогами ОСОБА_2 до В.о. начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Скряги Олександра Вікторовича, третя особа: Головне управління Держгеокадарсту у Київській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

у квітні 2018 р. позивач звернувся до суду із зазначеними позовними вимогами, просить суд скасувати постанову від 28.03.2018 про накладення адміністративного стягнення №116-Дк/0021По/08/01/-18 складеної суб'єктом владних повноважень державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській обл., в. о. начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Скрягою Олександром Вікторовичем про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 53 КУпАП, а справу про адміністративне стягнення закрити.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що із зазначеною постановою він не згодний, вважає її такою, що не відповідає чинному законодавству та фактичним обставинам справи, оскільки відповідач не врахував при її винесені норм земельного законодавства та фактичних обставин справи, та те що використання будівель ТОВ «Енвіл» під приміщення магазину є видом використання в межах цільового призначення визначеного в даних державного земельного кадастру землі громадської забудови, та не є порушенням згідно п. а) ч. 1 ст. 36 ЗК України.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 11.04.2018 відкрито загальне позовне провадження (а.с. 23).

Ухвалою суду від 16.01.2019 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління Держгеокадастру у Київській області (а.с. 48).

18.06.2018 відповідач подав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що пред'явлений позов є таким, що не підлягає задоволенню, оскільки в момент винесення постанови він керувався ст. 53 КУпАП, діяв відповідно до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень (а.с. 27-33).

04.03.2019 третя особа подала письмові пояснення щодо предмету спору в яких просила відмовити у задоволенні позову з підстав необґрунтованості (а.с. 63-68).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач та представник третьої особи у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, просили відмовити у повному обсязі, з підстав безпідставності та необґрунтованості.

Суд, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що у відповідності до вимог статтей 6 та 10 Закону державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області - в.о. начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Скрягою Олександром Вікторовичем та головними спеціалістами відділу контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Семенюком Ігорем Дмитровичем та ОСОБА_3 проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 .

За результатами перевірки, складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.03.2018 №116-ДК/0019П/07/01-18 яким встановлено, що рішенням Київської міської ради від 07.07.2005 №493/3064, земельна ділянка (кадастровий номер 8000000000:78:112:0007), яка розташована по АДРЕСА_1 Києва загальною площею 1,5108 га передана в довгострокову оренду ЗАТ «ЕНВІЛ» для експлуатації та обслуговування адміністративної будівлі, складів та столярного цеху, про що укладено договір оренди земельної ділянки від 19.12.2006 № 78-6-00402, строк дії договору - 15 років (а.с. 11, 12).

28.03.2018 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Київській області в.о. начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Скрягою Олександром Вікторовичем постанову про накладення адміністративного стягнення №116-ДК/0021По/08/01/18, якою визнано ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53 КУпАП та накладено штраф у розмірі 340 грн 00 коп. з підстав того, що ОСОБА_2 на частині земельньої ділянки (кадастровий номер 8000000000:78:112:007), площею 0,8500 га, яка розташована по АДРЕСА_1 де знаходиться супермаркет «Сільпо» та паркувальний майданчик, а аткож відокремлений магазин, використовуються ТОВ «ЕНВІЛ» з порушенням вимог п. а) ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням (а.с. 9, 10).

Відповідно до п. 1 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію систем центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція сільського господарства ліквідується, а функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів покладаються на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Також згідно, з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 910-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» функцій і повноваження Державної інспекції сільського господарства із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів, що припиняються покладаються на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, визначено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Головне управління Держгеокадастру у Київській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-ІV визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення таціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Частина земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:78:112:0007) використовується під розміщення супермеркету «Сільпо» та паркувального майданчику, а також вздовж вул. Скляренка розміщений відокремлений магазин, ділянка має відокремлене частково огородження парканом з металевої сітки.

Враховуючи викладене, вищевказана частина земельної ділянки площею 0,8500 га, на якій розташований супермеркет «Сільпо» та паркувальний майданчик, а також відокремлений магазин, використовуються ТОВ ««ЕНВІЛ» з порушенням вимог п. а) ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України - невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

28.03.2018 відповідачем винесено припис №116-ДК/0021 По/08/01/18 щодо усунення виявлених порушень та приведення землекористування у відповідність до вимог законодавства щодо усунення порушень вимог земельного законодавства в частині нецільового використання земельної ділянки в м. Київ на вул. Семена Скляренка, 17.

На даний припис ТОВ «Енвіл» в особі директора Федірця О.П повідомило Головне управління, щодо вжиття заходів, а саме звернення 12.12.2017 TOB «Енвіл» до Київської міської ради з приводу надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, однак наразі до цього часу питання не вирішено (а.с. 34).

Внаслідок чого, TOB «Енвіл» підтвердив факт використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Статтею 4 Закону визначено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Статті 9 Закону, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийняття в експліатацію меліоративних, протиерозійних гідротехічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості грунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу грантів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Статтею 10 Закону, визначаються повноваження державни у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, саме складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно дозаконодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Окрім того, 10.03.2017 набрала чинності Інструкція з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.01.2017 №6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 07.02.2017 за № 173/30041.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та вважає, що відповідачем та представником відповідача не надано достатніх доказів які вказували б на вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ст. 8 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.

Частиною 1 ст. 55 Конституції України проголошено право кожного на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Так, при розгляді справи суд не знайшов факту підтвердження неправомірних дій державного інспектора при винесенні оскаржуваної постанови, позивачем не надано достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування неправомірності дій державного інспектора, оскіллки він діяв відповідно до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень, а тому доводи позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, а відтак не підлягають задоволенню.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про доведеність відповідачем скоєння позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53 КУпАП, правомірності винесення оскаржуваної постанови, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію систем центральних органів виконавчої влади»; розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 910-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру»; Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-ІV; ст.ст. 2, 5, 9, 19, 77, 241, 242, 250, 286 КАС України, -

УХВАЛИВ:

у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до В.о. начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у м. Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Скряги Олександра Вікторовича, третя особа: Головне управління Держгеокадарсту у Київській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.

Апеляційна скарга на судові рішення у справах визначених ст. 286 КАС України може бути подана протягом десяти днів з дня прологошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суддя: О.В. Ул'яновська

Повний текст судового рішення складено 04.12.2019.