Постанова від 26.11.2019 по справі 908/817/19

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2019 року м.Дніпро Справа № 908/817/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Чус О.В.

судді: Вечірко І.О., Кузнецов В.О.

Секретар судового засідання Ковзиков В.Ю.

Представники сторін:

від позивача: Левченко Т.Р., довіреність №б/н від 25.01.2018 р., представник;

від відповідача-1: Шапран С.С., рішення №12 від 01.10.2018 р., голова ліквідаційної комісії;

інші учасники процесу у судове засідання не з'явились, про час та місце проведення судового засідання повідомлені судом належним чином.

Розглянувши апеляційну скаргу Токмацької міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 26.07.2019р., повне рішення складено 05.08.2019, суддя Боєва О.С., у справі №908/817/19

за позовом Токмацької міської ради, код ЄДРПОУ 20520724 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул. Центральна, 45)

до відповідача-1 Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня, код ЄДРПОУ 01993003 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул. Центральна, 55-ж)

до відповідача-2 Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, код ЄДРПОУ 37830810 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, 42/10)

до відповідача-3 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 41320207 (69000, м.Запоріжжя, вул.Сєдова, 12)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Токмацький міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Володимирська, 27а)

про визнання права комунальної власності на рухоме майно та зняття арешту,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та рішення суду.

Позивач Токмацька міська рада звернулась до господарського суду з позовом до відповідачів: 1.Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня, 2. Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, 3. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, про визнання права комунальної власності територіальної громади м. Токмака в особі Токмацької міської ради на наступне майно: 1) автомобіль RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ; 2) автомобіль РАФ 22031 , білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_3 ; 3) автомобіль УАЗ 469БГ, жовтого кольору, 1984 року випуску, д/н НОМЕР_4 ; 4) автомобіль ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_5 ; 5) автомобіль TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_6 ; 6) автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 ; 7) автомобіль АЗЛК 21401, бежевого кольору, 1988 року випуску, д/н НОМЕР_8 ; 8) автомобіль ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_9 ; 9) автомобіль УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_10 ; 10) автомобіль ВАЗ 2121, білого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_11 ; 11) автомобіль RENAULT MASTER, білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_12 ; 12) автомобіль УАЗ 3152, жовтого кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_13 ; 13) автомобіль УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_14 ; 14) автомобіль УАЗ 3152, зеленого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_15 ; 15) автомобіль УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_16 , та зняття з цього майна арешту, накладеного 25.03.2019 Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області за зведеним виконавчим провадженням АСВП: 58657626.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідно до розпорядження міського голови від 25.10.2013 № 399-р "Про передачу комунального майна з балансу КУ Токмацька ЦРЛ на баланс КУ "Токмацький ЦПМСД", зі змінами, внесеними розпорядженнями від 11.12.2004 № 450-р, від 24.02.2015 № 64-р, з оперативного управління КУ Токмацька ЦРЛ було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління КУ "Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги" Токмацької міської ради рухоме майно, а саме: автомобілі: 1) УАЗ 469БГ, жовтого кольору, 1984 року випуску, д/н НОМЕР_4 ; 2) УАЗ 3152, зеленого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_15 ; 3) ВАЗ 2121, білого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_11 ; 4) УАЗ 3152, жовтого кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_13 ; 5) АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 . Факт передачі зазначеного комунального майна підтверджується актом приймання-передачі від 02.03.2015. Відповідно до розпорядження міського голови від 26.06.2015 № 262-р з оперативного управління КУ "Токмацький ЦПМСД" було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі Токмацька центральна районна лікарня автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 . Передача підтверджується актом приймання-передачі від 23.07.2015. Відповідно до рішення Токмацької міської ради від 10.08.2017 № 1 "Про ефективне використання ресурсів в галузі охорони здоров'я міста Токмак" з балансу Токмацької центральної районної лікарні вилучено та передано в оперативне управління на баланс Комунального підприємства "Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування" Токмацької міськради рухоме майно - автомобілі: 1) АЗЛК 21401, бежевого кольору 1988 року випуску, д/н НОМЕР_8 ; 2) РАФ 22031, білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_3 ; 3) ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_9 ; 4) TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_6 ; 5) УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_10 ; 6) ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_5 ; 7) УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_17 ; 8) УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_14 ; 9) RENAULT MASTER ,білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_12 ; 10) RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ; 11) АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 . Факт передачі підтверджується актом приймання-передачі від 01.01.2018. Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області 25.03.2019 за зведеним виконавчим провадженням АСВП: 58657626 про стягнення боргів з Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня на користь відповідача-2 та відповідача-3 винесено постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника, відповідно до якої було описано та арештовано вищевказане рухоме майно (автомобілі). Відповідно до Статуту, КУ Токмацька центральна районна лікарня є комунальним закладом та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак та на підставі рішення Токмацької міськради від 17.04.1992 № 3 здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших потреб, без отримання прибутку. Лікарня користується закріпленим майном на праві оперативного управління. Відповідно до ст. 137 ГК України право оперативного управління обмежує правомочності щодо розпорядження майном. Таким чином, майно, що було описано та арештовано, не належить КУ Токмацька ЦРЛ та на дату складання постанови є комунальною власністю територіальної громади м. Токмак в особі Токмацької міської ради і було передано з оперативного управління Токмацька ЦРЛ до КП "Токмацька БЛІЛ" Токмацької міськради та КУ "Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги" Токмацької міськради. Державна реєстрація транспортних засобів за КУ Токмацька ЦРЛ не є правом власності, а є лише свідченням про їх реєстрацію з метою здійснення контролю технічного стану та ведення обліку. На підставі викладеного Токмацька міська рада просить задовольнити позовні вимоги про визнання права комунальної власності на рухоме майно (транспортні засоби) та зняття з цього майна арешту, накладеного Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області постановою від 25.03.2019. Позов обґрунтовано ст. 41 Конституції України, ст.ст. 10, 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження", ст.137 ГК України, ст.ст. 15,16, 316, 321, 327, 392 ЦК України.

Рішенням Господарського суду Запорізької області у задоволенні позову відмовлено повністю.

При розгляді справи суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що саме лише зазначення у Статуті 2003 року про те, що майно Лікарні є комунальною власністю територіальної громади міста і закріплюється за нею на правах оперативного управління, та у Статуті 2016 року, що Лікарня заснована на базі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, без належного документального підтвердження, не є достатнім доказом наявності підстав для визнання права комунальної власності на спірні транспортні засоби. Усі спірні транспортні засоби зареєстровані за КУ Токмацька центральна районна лікарня. Таким чином твердження позивача про те, що відповідач-1 не є їх власником є безпідставним.

Доводи та вимоги апеляційної скарги.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Токмацька міська рада звернулась до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 26.07.2019 року у справі №908/817/19 та ухвалити нове рішення, яким позовну заяву Токмацької міської ради про визнання права власності на майно і про зняття з нього арешту задовольнити повністю.

Позивач вважає рішення суду першої інстанції таким, що прийняте на підставі не повного з'ясування обставин по справі та винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що суд в оскаржуваному рішенні, враховуючи вимоги ЗУ «Про дорожній рух», постанови КМУ від 07.09.1998 р. № 1388 зазначив, що державній реєстрації підлягають права на транспортні засоби.

Така позиція суду суперечить вимогам постанови КМУ від 07.09.1998 р. № 1388, так, як згідно з п. 3 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), знаття з обліку автомобілів, автобусів, а також самоходних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок та моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затверджені Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 р., державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є МВС.

Тобто реєстрації підлягають не права, а реєстрації підлягає транспортний засіб. Таким чином, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу не є доказом права власності на майно, а лише свідчить про реєстрацію транспортного засобу. До того ж свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу не містять в собі інформацію щодо підстав набуття прав на транспортний засіб.

Зауважує, що ухвалюючи оскаржуване рішення суд не з'ясував обставини по справі та не врахував розпорядження міського голови від 26.06.2015 року № 262-р «Про передачу комунального майна з балансу КУ «Токмацький ЦПМСД» на баланс КУ Токмацька ЦРЛ» з оперативного управління КУ Токмацький ЦПМСД» на підставі якого було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління комунальній установі Токмацька центральні районна лікарня автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, державний номер НОМЕР_7 . Факт прийняття - передачі комунального майна з оперативного управління комунальної установи «Токмацький центр первинної медико- санітарної допомоги» на баланс в оперативне управління комунальній установі Токмацька ЦРЛ підтверджується актом прийняття - передачі від 23.07.2015 року. Тобто не лише тим, що зазначено в Статуті Відповідача 1, що майно Лікарні є комунальною власністю територіальної громади міста, підтверджуються вимоги позовної заяви.

Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі.

24.09.2019р. до канцелярії суду надійшов відзив від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому останній зауважує, що позивачем до матеріалів справи не додано належних первинних документів, які б підтверджували право власності саме позивача на дані транспортні засоби. Таким чином, права та інтереси позивача накладанням арешту на вказані автомобілі не порушені, а позивачем зворотного не доведено.

На підставі вищевикладеного просить апеляційну скаргу Токмацької міської ради залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

27.09.2019р. до канцелярії суду надійшов відзив від голови ліквідаційної комісії Шапран С.С., в якому просить задовольнити апеляційну скаргу Токмацької міської ради та скасувати оскаржуване рішення повністю.

Зазначає, що КУ Токмацька ЦРЛ підпорядковується Токмацькій міській раді, уповноваженим органом управління Лікарні є виконавчий комітет Токмацької міської ради, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету, та майно є комунальною власністю територіальної громади міста Токмак, спільною сумісною власністю територіальних громад м.Токмак та Токмацького району. КУ Токмацька ЦРЛ не є власником майна, не має права розпоряджатись майном, майно передане на правах оперативного управління.

Мета Лікарні є: надання медичної допомоги мешканцям Токмацького району, арешт та реалізація майна призведе до погіршення виконання лікувальних процесів та функціювання мережі охорони здоров'я.

Відповідно до рішення Токмацької міської ради від 01.10.2018 року № 12 «Про припинення комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня шляхом її ліквідації», головою ліквідаційної комісії призначено Шапран С.С.

КУ Токмацька ЦРЛ знаходиться в стані ліквідації, тому вона не має фінансування, відсутні кошти, майно (окрім печаток, штампів, документів).

Рахунки КУ Токмацька ЦРЛ закриті, проведена інвентаризація, майно передане іншому новоствореному підприємству (комунальне підприємство «Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Токмацької міської ради, ЄДРПОУ 41477873) за актами приймання-передачі з метою надання вторинної медичної допомоги та здійснення управління медичним обслуговуванням населення. Серед переданого майна є транспортні засоби, котрі необхідні для здійснення мети підприємства, на які неможливо наложити арешт та провести реалізацію, у зв'язку з погіршенням надання медичної допомоги населенню.

При відкриті провадження Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУ юстиції у Запорізькій області до КУ Токмацька ЦРЛ направлявся запит про надання переліку майна для накладання арешту і подальшої реалізації. На запит надано відповідь, що КУ Токмацька ЦРЛ на стадії ліквідації, не має майна, все майно передане і необхідно звернутись до Токмацької міської ради, як Власника майна.

Від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області 08.10.2019 надійшов відзив, в якому просить залишити апеляційну скаргу Токмацької міської ради без задоволення а оскаржуване рішення без змін.

Як зауважено у відзиві, позивачем не надано жодного доказу, який би підтверджував правові підстави набуття територіальною громадою м. Токмак в особі Токмацької міської ради права власності на спірне майно (15 автомобілів). І навпаки, до позову додано свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, зі змісту яких вбачається, що власником спірних автомобілів є КУ «Токмацька ЦРЛ».

Право власності на спірні транспортні засоби відповідно до інформації зазначеній в свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів, доданих позивачем до позову, зареєстровано за КУ «Токмацька ЦРЛ» в 2006 році, тобто до набрання чинності редакції статуту, на яку посилається позивач. Враховуючи викладене, посилання позивача на редакцію статуту КУ «Токмацька ЦРЛ» від 20.10.2016 є безпідставним.

Також, як заначено, Фондом соціального страхування, на підставі системного аналізу норм ч. 5 ст. 24, ч. 10 ст. 78 та ч. 7 ст. 77 ГК України у їх взаємозв'язку, слідує висновок, що орган до сфери управління якого входить юридична особа КУ «Токмацька ЦРЛ» (Територіальна громада м. Токмак в особі Токмацької міської ради) несе відповідальність за зобов'язаннями комунальної установи.

Також на думку Фонду, позивачем не доведено жодними належними та допустимими доказами ту обставину, що саме він є власником спірних транспортних засобів. Докази надані позивачем разом з позовною заявою, навпаки, свідчать про право власності КУ «Токмацька ЦРЛ» на 15 автомобілів щодо яких подано позов.

Вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач -1 просить суд апеляційну скаргу задовольнити, оскаржуване рішення скасувати повністю.

Так, за твердженням відповідача-1, Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня Зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, номер запису №1 102 120 0000 000079. КУ Токмацька ЦРЛ діє на підставі Статуту (нова редакція) від 20.10.2016 року, затвердженого рішенням Токмацької міської ради №18.

Відповідно до Статуту КУ Токмацької ЦРЛ: «1.1.Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня (далі-Лікарня) є комунальним закладом охорони здоров'я та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак, на підставі рішення Токмацької міської ради народних депутатів від 17.04.1992 року №3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської ради народних депутатів», що створюється з метою забезпечення потреб населення міста Токмак та Токмацького району у медичній допомозі. Лікарня здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів, без мети отримання прибутку.

Лікарня заснована на базі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, спільної сумісної власності територіальних громад м.Токмак та Токмацького району. Тобто, КУ Токмацька ЦРЛ підпорядковується Токмацькій міській раді, уповноваженим органом управління Лікарні є виконавчий комітет Токмацької міської ради, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету, та майно є комунальною власністю територіальної громади міста Токмак, спільною сумісною власністю територіальних громад м.Токмак та Токмацького району. КУ Токмацька ЦРЛ не є власником майна, не має права розпоряджатись майном, майно передане на правах оперативного управління.

КУ Токмацька ЦРЛ знаходиться в стані ліквідації, тому вона не має фінансування, відсутні кошти, майно (окрім печаток, штампів, документів).

При відкриті провадження Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУ юстиції у Запорізькій області до КУ Токмацька ЦРЛ направлявся запит про надання переліку майна для накладання арешту і подальшої реалізації. На запит надано відповідь, що КУ Токмацька ЦРЛ на стадії ліквідації, не має майна, все майно передане і необхідно звернутись до Токмацької міської ради, як Власника майна.

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження», особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.09.2019 для розгляду цієї справи визначено колегію суддів у складі головуючого судді Чус О.В., суддів Кузнецова В.О., Вечірко І.О.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 10.09.2019р. відкрито апеляційне провадження та призначено розгляд апеляційної скарги на 21.10.2019 на 10:30 год.

В судовому засіданні від 21.10.2019 оголошено перерву до 12.11.2019.

В судовому засіданні від 12.11.2019 оголошено перерву до 26.11.2019.

В судовому засіданні від 26.11.2019 оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), до складу якого, в тому числі включено об'єкти охорони здоров'я, зокрема, багатопрофільні та спеціалізовані лікарні для дорослих і дітей. Установлено, що розмежування між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.

На підставі вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України, рішення Запорізької обласної ради народних депутатів від 17.01.1992 № 5 "Про склад комунальної власності Запорізької обласної Ради народних депутатів" виконавчим комітетом Токмацької міської Рази народних депутатів Запорізької області УРСР прийнято рішення від 19.03.1992 № 43 "Про формування комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів", яким встановлено перелік майна, що належить передачі до комунальної власності міської Ради народних депутатів згідно переліку, до якого в тому числі включено Центральну районну лікарню.

Рішенням Токмацької міської Ради народних депутатів 17.04.1992 № 3 "Про склад майна комунальної власності Токмацької міської Ради народних депутатів" затверджено перелік майна комунальної власності міської Ради народних депутатів, до якого увійшла Центральна районна лікарня.

Розпорядженням міського голови Токмацької міської ради від 25.10.2013 № 399-р "Про передачу комунального майна з балансу КУ Токмацька ЦРЛ на баланс КУ "Токмацький ЦПМСД", зі змінами внесеними розпорядженнями міського голови від 11.12.2014 № 450-р та від 24.02.2015 № 64-р, з оперативного управління Комунальної установи Токмацька Центральна районна лікарня було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі "Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги" Токмацької міської ради рухоме майно комунальної водності територіальної громади міста Токмак, згідно додатків 1, 2, в тому числі транспортні засоби: 1) УАЗ 469БГ, д/н НОМЕР_4 ; 2) УАЗ 3152, д/н НОМЕР_15 ; 3) ВАЗ 2121 д/н НОМЕР_11 ; 4) УАЗ 3152 д/н НОМЕР_13 ; 5) АЗЛК 21412-01, д/н НОМЕР_7 . Актом прийняття-передачі від 02.03.2015 зазначене комунальне майно згідно переліку (із зазначенням інвентарних номерів, первісної вартості, зносу та залишкової вартості) було передано КУ "Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги".

Відповідно до розпорядження голови Токмацької міської ради від 26.06.2015 №262-р з оперативного управління КУ "Токмацький ЦПМСД" було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі Токмацька центральна районна лікарня автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 . Автомобіль передано за Актом прийняття-передачі від 23.07.2015.

Рішенням Токмацької міської ради від 10.08.2017 № 1 "Про ефективне використання ресурсів в галузі охорони здоров'я міста Токмак" з балансу КУ Токмацька центральна районна лікарня вилучено та передано в оперативне управління на баланс Комунального підприємства "Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування" Токмацької міськради рухоме та нерухоме майно згідно додатку 1, в тому числі транспортні засоби: 1) автомобіль АЗЛК 21401, АР 6238 АМ; 2) автомобіль РАФ 22031, НОМЕР_3 ; 3) автомобіль ГАЗ-САЗ, НОМЕР_9 ; 4) автомобіль TOYOTA HIACE, НОМЕР_6 ; 5) автомобіль УАЗ 3962, НОМЕР_10 ; 6) автомобіль ГАЗ 2705, НОМЕР_5 ; 7) автомобіль УАЗ 3962, НОМЕР_16 ; 8) УАЗ 3962 НОМЕР_14 ; 9) автомобіль RENAULT MASTER, НОМЕР_12 ; 10) автомобіль RENAULT MASTER, НОМЕР_1 ; 11) автомобіль АЗЛК 21412, НОМЕР_7 . Факт передачі підтверджується актом прийняття-передачі майна від 01.01.2018.

Відповідно до Статуту КУ Токмацької ЦРЛ: «1.1.Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня (далі-Лікарня) є комунальним закладом охорони здоров'я та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак, на підставі рішення Токмацької міської ради народних депутатів від 17.04.1992 року №3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської ради народних депутатів», що створюється з метою забезпечення потреб населення міста Токмак та Токмацького району у медичній допомозі. Лікарня здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів, без мети отримання прибутку.

Майно лікарні становлять основні фонди (приміщення, обладнання тощо), оборонні кошти, а також інші цінності, передані їй Токмацькою міською радою та виконавчим комітетом, вартість яких відображається у самостійному балансі Лікарні. Майно лікарні є комунальною власністю територіальної громади міста і закріплюється за нею на правах оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, Лікарня володіє і користується майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому статуту. Лікарня має право розпоряджатися закріпленим за нею майном, що належить до її основних фондів, лише з дозволу Токмацької міської ради або виконавчим комітетом відповідно до встановленого порядку (п.п. 5.1, 5.2).

Згідно з п. 5.3 цього Статуту джерелами формування майна лікарні є:

5.3.1 майно передане їй рішенням Токмацької міської ради або її виконавчим органом;

5.3.2 майно, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань організацій, підприємств і громадян;

5.3.3 інше майно, набуте на підставах, не заборонених чинним законодавством України.

Вилучення майна Лікарні може мати місце лише у випадках, передбачених чинним законодавством України (п.5.4).

У новій редакції діючого Статуту Лікарні 2016 року, затвердженого рішенням Токмацької міськради від 20.10.2016 № 18, визначено що Лікарня здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів, без мети отримання прибутку. Лікарня заснована на базі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, спільної сумісної власності територіальних громад м. Токмак та Токмацького району. Лікарня створена за рішенням Токмацької міської ради, що є її Засновником і Власником, і користується закріпленим майном на правах оперативного управління (п.п. 1.1., 1.2, 9.2).

За п. 9.4 Статуту (2016 року) джерелами формування майна Лікарні є: капітальні вкладення і кошти з бюджету; позабюджетні кошти, отримані від юридичних та фізичних осіб, які надходять на рахунок Лікарні в порядку, що не суперечить чинному законодавству; кошти або майно, що надходять від надання платних послуг; благодійні внески, гранти, дарунки, всі види добровільної те безоплатної допомоги, внески від спонсорів та меценатів; майно, передане Засновником або органом управління майном; інші джерела, не заборонені законодавства України.

Згідно з п. 9.5 цього Статуту Лікарня має право передавати іншим підприємствам, організаціям та установам, обмінювати, здавати в оренду, надавати безоплатно в тимчасове користування або в позику належні їй будинки, споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу, здійснювати аналогічні дії по передачі майна громадянам відповідно до чинного законодавства України, а також інші дії відповідно до чинного законодавства України.

Застосоване законодавство та висновки апеляційного суду.

Положенням статті 269 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Відповідно до положень ст.ст. 74, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі статтею 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Одним із способів захисту порушених суб'єктивних прав є звернення до суду.

Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до приписів ч.1 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII, який набрав чинності 05.10.2016, особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Пленумом Верховного Суду України у пункті 4 постанови № 6 від 27.08.1976 року (із змінами і доповненнями) "Про судову практику в справах про виключення майна з опису" роз'яснено, що за правилами, встановленими для розгляду позовів про виключення майна з опису, розглядаються вимоги громадян і організацій, що ґрунтуються на праві власності на описане майно або на праві володіння ним.

Згідно з приписами ст.ст.316, 317, 319 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню(ст.386 Цивільного кодексу України).

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (стаття 391 ЦК України).

За змістом статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються законом власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою органів місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з ч. 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності територіальної громади захищається на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальної громади і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

За змістом статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст. 133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.

Відповідно до Статуту КУ Токмацької ЦРЛ: «1.1.Комунальна установа Токмацька центральна районна лікарня (далі-Лікарня) є комунальним закладом охорони здоров'я та входить до складу комунальної власності територіальної громади міста Токмак, на підставі рішення Токмацької міської ради народних депутатів від 17.04.1992 року №3 «Про склад майна комунальної власності Токмацької міської ради народних депутатів», що створюється з метою забезпечення потреб населення міста Токмак та Токмацького району у медичній допомозі. Лікарня здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів, без мети отримання прибутку.

Лікарня заснована на базі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Токмак, спільної сумісної власності територіальних громад м.Токмак та Токмацького району.

Статтею 133 Господарського кодексу України встановлено, що основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування, права оперативного управління тощо), передбачених Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 137 Господарського кодексу України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган.

Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності (ч.3 ст. 137 ГК України).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення до суду з даним позовом є те, що 25.03.2019 Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області за зведеним виконавчим провадженням АСВП: 58657626 про стягнення боргів з Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня на користь відповідача-2 та відповідача-3 винесено постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника, відповідно до якої було описано та арештовано вищевказане рухоме майно (автомобілі) в кількості 15 одиниць, що належить боржнику, встановлено обмеження права користування цим майном та передано його на відповідальне зберігання голові комісії з припинення КУ "Токмацька ЦРЛ".

Токмацька міська рада, обґрунтовуючи позов, заявлений у справі, посилаючись на ст.59 Закону України «Про виконавче провадження», наполягає на безпідставності накладеного арешту, оскільки майно, що описане та арештоване Постановою є комунальною власністю територіальною громади міста Токмак, а комунальній установі Токмацька ЦРЛ спірне майно було передано в оперативне користування.

Виходячи з положень ст.59 Закону України «Про виконавче провадження» позов про зняття арешту з майна може бути пред'явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику.

Позивачем на підтвердження своїх вимог було надано суду копію статуту КУ Токмацька центральна районна лікарня, розпорядження від 25.10.2013 №399-р з додатками, розпорядження від 11.12.2014 №450-р з додатками, розпорядження від 24.02.2015 №64-р з додатками, акт приймання-передачі майна від 02.03.2015, акт приймання-передачі майна від 23.07.2015, акт приймання-передачі майна від 01.01.2018, рішення Токмацької міської ради від 10.08.2017.

Наведене свідчить про наявність волі власника майна - Токмацької міської ради на передання в оперативне управління КУ Токмацькій центральній районній лікарні спірного майна.

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець, під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 56 Закону, арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна.

Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що накладення арешту на майно в процедурі виконавчого провадження здійснюється лише у випадку, коли таке майно належить саме боржнику.

Як свідчить постанова про опис та арешт майна боржника від 25.03.2019р. ВП №58657626, боржником у виконавчому провадженні є Комунальна установа «Токмацька центральна районна лікарня», код ЄДРПОУ 01993003, адреса: 71701, м. Токмак, вул. Центральна, 55-Ж.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, згідно з Розпорядженням міського голови Токмацької міської ради від 25.10.2013 № 399-р "Про передачу комунального майна з балансу КУ Токмацька ЦРЛ на баланс КУ "Токмацький ЦПМСД", зі змінами внесеними розпорядженнями міського голови від 11.12.2014 № 450-р та від 24.02.2015 № 64-р, з оперативного управління Комунальної установи Токмацька Центральна районна лікарня було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі "Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги" Токмацької міської ради рухоме майно комунальної водності територіальної громади міста Токмак, згідно додатків 1, 2, в тому числі транспортні засоби: 1) УАЗ 469БГ, д/н НОМЕР_4 ; 2) УАЗ 3152, д/н НОМЕР_15 ; 3) ВАЗ 2121 д/н НОМЕР_11 ; 4) УАЗ 3152 д/н НОМЕР_13 ; 5) АЗЛК 21412-01, д/н НОМЕР_7 (акт приймання-передачі від 02.03.2015.)

Відповідно до розпорядження міського голови від 26.06.2015 № 262-р з оперативного управління КУ "Токмацький ЦПМСД" було вилучено та передано безоплатно на баланс в оперативне управління Комунальній установі Токмацька центральна районна лікарня автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 . (акт приймання-передачі від 23.07.2015).

Відповідно до рішення Токмацької міської ради від 10.08.2017 № 1 "Про ефективне використання ресурсів в галузі охорони здоров'я міста Токмак" з балансу Токмацької центральної районної лікарні вилучено та передано в оперативне управління на баланс Комунального підприємства "Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування" Токмацької міськради рухоме майно - автомобілі: 1) АЗЛК 21401, бежевого кольору 1988 року випуску, д/н НОМЕР_8 ; 2) РАФ 22031, білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_3 ; 3) ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_9 ; 4) TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_6 ; 5) УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_10 ; 6) ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_5 ; 7) УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_17 ; 8) УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_14 ; 9) RENAULT MASTER ,білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_12 ; 10) RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ; 11) АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 . (акт приймання-передачі від 01.01.2018.)

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про державний рух" у відповідній редакції, державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. Порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі Свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів, які видані у 2006 році (т. 1 а.с. 61-72) спірні транспортні засоби зареєстровані за КУ Токмацька центральна районна лікарня.

Проте, реєстрація транспортного засобу не має правовстановлюючого значення. З такою реєстрацією законодавець не пов'язує виникнення у особи права власності або права оперативного управління.

Як вбачається з ч.2 ст.137 Господарського кодексу України, особливість права оперативного управління полягає в тому, що саме власник майна здійснює контроль за використанням та збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і за потреби має право вилучати майно у суб'єкта господарювання - оперативного управителя та передавати його іншій особі.

Враховуючи оспорювання права позивача на визнання права комунальної власності на рухоме майно та зняття з нього арешту, що є предметом спору, неможливість позивачем, внаслідок накладеного арешту, використовувати майно, для виконання основних функцій відповідно до покладених на нього завдань, судова колегія дійшла висновку про наявність права (охоронюваного законом інтересу) позивача, яке підлягає захисту.

Підстави для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини, визначені ч. 4 ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження". У всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду (ч. 5 ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження").

Тому, обґрунтованими є вимоги позивача про визнання за ним права комунальної власності та зняття арешту з майна, описаного та арештованого постановою від 25.03.2019 ВП№58657626.

Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема й позбавлення особи права власності на майно.

Відповідно до сталої практики ЄСПЛ (серед багатьох інших, рішення ЄСПЛ у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010, "Сєрков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.

Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинно здійснюватися на підставі закону - нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм. Сам лише факт, що правова норма передбачає більш як одне тлумачення, не означає, що закон непередбачуваний. Сумніви щодо тлумачення закону, що залишаються, враховуючи зміни в повсякденній практиці, усувають суди в процесі здійснення правосуддя.

Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу, при визначенні якого Європейський суд з прав людини надає державам право користуватися "значною свободою (полем) розсуду". Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об'єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.

Принцип "пропорційності" передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе "індивідуальний і надмірний тягар". Одним із елементів дотримання принципу "пропорційності" при втручанні в право особи на мирне володіння майном є надання їй справедливої та обґрунтованої компенсації.

Висновки Європейського суду з прав людини потрібно застосовувати не безумовно, а із урахуванням фактичних обставин справи, оскільки цей суд рекомендував оцінювати дії не тільки органів держави-відповідача, але і самого скаржника. Це пов'язано з тим, що певні випадки порушень, на які особа посилається як на підставу для застосування статті 1 Першого протоколу, можуть бути пов'язані із протиправною поведінкою самого набувача майна.

Принцип «пропорційності» тісно пов'язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика ЄСПЛ розглядає принцип «пропорційності» як невід'ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

За результатами апеляційного провадження, Центральним апеляційним господарським судом встановлено неправильне застосування норм матеріального права, що відповідно до ст. 277 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для скасування рішення господарського суду Запорізької області від 05.08.2019 року у справі №908/817/19, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог Токмацької міської ради.

Судові витрати.

Судові витрати слід розподілити згідно ст.129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 275, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Токмацької міської ради - задовольнити.

Рішення господарського суду Запорізької області від 26.07.2019 року у справі №908/817/19 - скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати право комунальної власності територіальної громади м. Токмака в особі Токмацької міської ради на наступне майно:

1) автомобіль RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ;

2) автомобіль РАФ 22031 , білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_3 ;

3) автомобіль УАЗ 469БГ, жовтого кольору, 1984 року випуску, д/н НОМЕР_4 ;

4) автомобіль ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_5 ;

5) автомобіль TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_6 ;

6) автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 ;

7) автомобіль АЗЛК 21401, бежевого кольору, 1988 року випуску, д/н НОМЕР_8 ;

8) автомобіль ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_9 ;

9) автомобіль УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_10 ;

10) автомобіль ВАЗ 2121, білого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_11 ;

11) автомобіль RENAULT MASTER, білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_12 ;

12) автомобіль УАЗ 3152, жовтого кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_13 ;

13) автомобіль УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_14 ;

14) автомобіль УАЗ 3152, зеленого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_15 ;

15) автомобіль УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_16 .

Зняти арешт, який накладений 25.03.2019р. Токмацьким міськрайонним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області за зведеним виконавчим провадженням за АСВП:58657626, з наступного майна:

1) автомобіль RENAULT MASTER MAF4C, білого кольору, 2011 року випуску, д/н НОМЕР_1 ;

2) автомобіль РАФ 22031 , білого кольору, 1992 року випуску, д/н НОМЕР_3 ;

3) автомобіль УАЗ 469БГ, жовтого кольору, 1984 року випуску, д/н НОМЕР_4 ;

4) автомобіль ГАЗ 2705, білого кольору, 2000 року випуску, д/н НОМЕР_5 ;

5) автомобіль TOYOTA HIACE, білого кольору, 1997 року випуску, д/н НОМЕР_6 ;

6) автомобіль АЗЛК 21412, червоного кольору, 1991 року випуску, д/н НОМЕР_7 ;

7) автомобіль АЗЛК 21401, бежевого кольору, 1988 року випуску, д/н НОМЕР_8 ;

8) автомобіль ГАЗ-САЗ 3507, синього кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_9 ;

9) автомобіль УАЗ 3962, бежевого кольору, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_10 ;

10) автомобіль ВАЗ 2121, білого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_11 ;

11) автомобіль RENAULT MASTER, білого кольору, 2005 року випуску, д/н НОМЕР_12 ;

12) автомобіль УАЗ 3152, жовтого кольору, 1990 року випуску, д/н НОМЕР_13 ;

13) автомобіль УАЗ 3962, сірого кольору, 2004 року випуску, д/н НОМЕР_14 ;

14) автомобіль УАЗ 3152, зеленого кольору, 1989 року випуску, д/н НОМЕР_15 ;

15) автомобіль УАЗ 3962, білого кольору, 2002 року випуску, д/н НОМЕР_16 .

Стягнути з Комунальної установи Токмацька центральна районна лікарня на користь Токмацької міської ради судовий збір за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги у сумі 3 704, 09 грн.

Стягнути з Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Токмацької міської ради судовий збір за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги у сумі 3 704, 09 грн.

Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на користь Токмацької міської ради судовий збір за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги у сумі 3 704, 09 грн.

Доручити господарському суду Запорізької області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 09.12.2019р.

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя І.О. Вечірко

Суддя В.О. Кузнецов