Постанова від 02.12.2019 по справі 924/328/19

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2019 року Справа № 924/328/19

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Василишин А.Р., суддя Бучинська Г.Б. , суддя Грязнов В.В.

при секретарі судового засідання Першко А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Славутської міської ради на рішення осподарського суду Хмельницької області, ухваленого 7 серпня 2019 року (суддя - Димбовським В.В.) у справі № 924/328/19

час та місце ухвалення: 7 серпня 2019 року; м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1; вступна і резолютивна частина проголошена о 14:36 год; повний текст ухвали складено 15 серпня 2019 року

за позовом Славутської міської ради

до Приватно-орендного підприємства "Горинь"

про внесення змін до договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року, реєстраційний №040976000002 укладеного між Варварівською сільською радою та Приватно-орендним підприємством "Горинь"

за участю представників сторін:

від Позивача - Кравчук І.Ю.; Сукова Т.В.;

від Відповідача - Розанова О.З..

ВСТАНОВИВ:

Славутська міська рада (надалі - Позивач) звернулась до Господарського суду Хмельницької області з позовною заявою до Приватного-орендного підприємства «Горинь» (надалі -Відповідач), в якій просила визнати укладеною додаткову угоду до Договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року у редакції наведені у прохальній частині позовної заяви.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що укладення договору оренди землі комунальної форми власності на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України у даних правовідносинах є обов'язковим, сторони не можуть відступати від його змісту, але мають право конкретизувати його умови, що і було зроблено Позивачем, при виготовленні проекту додаткової угоди до Договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року, в частині конкретизації обов'язків орендаря, умов внесення змін та розірвання договорів, розміру орендної плати, а також визначення міри відповідальності за порушення умов договору та виправлення технічних помилок щодо кадастрового номеру земельної ділянки, що являється предметом спірного договору.

Позивач наголошує, що договором оренди землі від 16 жовтня 2009 року, зокрема пунктом 10 передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Також в пункті 13 Договору зазначено, що розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, а також в інших випадках, передбачених законом. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6823980900:001:0022, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку № 3 від 14 січня 2019 року, становить 2 212 605 грн 48 коп.. Позивач наголошує на тому, що враховуючи, що відповідно до вказаного вище рішення, розмір річної орендної плати даної земельної ділянки, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з 1 січня 2019 року становить 5% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також положення пункту 13 Договору, де передбачено перегляд орендної плати у разі підвищення цін, тарифів, то на переконання Позивача обґрунтованим є внесення змін в даний Договір в частині зміни ставки орендної плати.

Водночас, на адресу місцевого господарського суду надійшла заява про зміну предмету позову, у якій Позивач просив суд внести зміни до договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року:

· викласти найменування орендодавця у наступній редакції: "Орендодавець Позивач, в особі заступника міського голови Калюжнюк Людмили Ростиславівни, яка діє відповідно до рішення Позивача №17.17-2/2015 від 27 листопада 2015 року "Про уповноваження заступника міського голови Калюжнюк Л.Р. на вчинення дій щодо проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно, укладання від імені міської ради договорів оренди землі" із змінами та доповненнями від 21 січня 2016 року №18.4 - 4/2016 та довіреності №04-31/91 від 21 січня 2016 року;"

· викласти пункт 5 у наступній редакції:"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 1 січня 2019 року становить 2212605 грн 48 коп.;"

· викласти пункт 9 у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендодавцем у формі та розмірі: розмір річної орендної плати з 1 січня 2019 року становить 5% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки та сплачується на наступні банківські реквізити №33211812022005, МФО 899998. Код ЄДРПОУ 38009078. Банк одержувач ГУДКСУ Казначейство України (ЕАП) Призначення платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб за оренду землі).";

· викласти реквізити орендодавця у наступній редакції: "Орендодавець: Позивач, Ідентифікаційний код юридичної особи: 34270865 Місце знаходження юридичної особи: вул. Соборності, 7, м.Славута, Хмельницька область."

Дана заява про зміну предмету позову була прийнята місцевим господарським судом.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 7 серпня 2019 року в справі №924/328/19 у задоволенні позову було відмовлено.

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №3 від 14 січня 2019 року зазначена земельна ділянка з кадастровим номером 6823980900:01:001:0022, проте в пункті 1 Договору оренди землі іде мова про іншу земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного кадастровий номер земельної ділянки, а саме 6823980900:01:001:0002.

Також місцевий господарський суд прийшов до висновку, що Позивач не довів належними та допустимими доказами те, що вищевказані рішення можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі. Між тим, суд вказав, що рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік" не було опубліковано, факт набрання чинності ним не було доведено під час розгляду даної справи, встановлена вказаним рішенням ставка орендної плати на землі сільськогосподарського призначення не може бути застосована до договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року, а тому суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову немайнового характеру про внесення змін до договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року в контексті сформульованої Позивачем вимоги.

Не погоджуючи з зазначеним рішенням місцевого господарського суду, Позивач звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Хмельницької області у справі № 924/328/19 скасувати повністю та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Позивача задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права та неповним з'ясуванням всіх обставин справи.

Скаржник зазначає, що твердження місцевого господарського суду щодо того, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування є регуляторними актами, розробляються та оприлюднюються у порядку встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» нівелюється нормами спеціалізованого у сфері місцевих податків і зборів та діючого на момент виникнення зазначених правовідносин Закону України від 7 грудня 2017 року, відповідно до пункту 3 якого встановлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків та зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об'єднаних територіальних громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Саме тому Відповідач вважає, що рішення Варварівської сільської ради від 11 червня 2018 року було прийнято в межах повноважень та у спосіб передбачений Законами України.

Також апелянт зауважив, що листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та м. Нетішин було роз'яснено що земельна ділянка з кадастровим номером 6823980900:01:001:0022 (зазначена у витязі із технічної документації) відповідає земельній ділянці із кадастровим номером 6823980900:01:001:0002 (зазначеній в Договорі).

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17 вересня 2019 року по справі № 924/328/19 було відкрито апеляційне провадження по даній справі. Запропоновано Відповідачу надати відзив на апеляційну скаргу.

На адресу Північно-західного апеляційного господарського суду надійшов відзив від Відповідача, в котрому Відповідач просив залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Відповідач зазначив, що не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати - рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік", оскільки ним законодавчо не встановлювалися граничні (мінімальні та максимальні) розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 3 жовтня 2019 року, було призначено справу № 902/295/19 до розгляду на 13 листопада 2019 року об 15:15 год.

На адресу Північно-західного апеляційного господарського суду від Відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі з огляду на те, що ним було укладено договір купівлі-продажу майна, котре знаходиться на спірній земельній ділянці, яка є предметом договору оренди землі, до якого Позивач просить внести зміни.

Розпорядженням керівника апарату суду за № 01-04/1019 від 13 листопада 2019 року, на підставі Службової записки головуючого судді, було призначено заміну судді-члена колегії суддів у справі № 924/328/19 в зв'язку із перебуванням у відпустці судді-члена колегії суддів.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13 листопада 2019 року було прийнято справу № 924/328/19 до провадження колегією суддів Північно-західного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Василишин А.Р., суддя Бучинська Г.Б., суддя Грязнов В.В..

В судовому засіданні від 13 листопада 2019 року було оголошено перерву до 2 грудня 2019 року об 10:30 год. про що сторони були повідомленні під розписку.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14 листопада 2019 року клопотання Позивача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у даній справі було задоволено. Призначено розгляд справи на 2 грудня 2019 року об 10:30 год. в режимі відеоконференції.

В судовому засіданні від 2 грудня 2019 року, яке було проведено в режимі відеоконференції, представники Позивача підтримав доводи, наведені в апеляційній скарзі, та з підстав, висвітлених в ній, просили суд її задоволити, оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги Позивача. Зазначиши, що рішення Варварівської сільської ради від 11 червня 2018 року № 1 було вивішене на стенді, засобів масової інформації в селі не має з огляду на його адміністративно-територіальний характер. Що ж стосується кадастрових номерів, то Держземагенством було помилково зазначено інший кадастровий номер, а не той що зазначений в Договорів на думку представника Позивача. А відтак, рішення від 11 червня 2018 року на переконання представника Позивача є чинне та діє на сьогоднішній день, саме тому Позивач повинен його виконувати та внести зміни в існуючий договір оренди. Що ж стосується клопотання про закриття провадження по справі то Позивачу нічого невідомо з цього приводу, реєстрації речового права нового власника не має, а відтак на думку представника Позивача відсутні підстави вносити зміни в діючий договір.

В судовому засіданні від 2 грудня 2019 року представник Відповідача заперечив проти доводів, наведених в апеляційній скарзі, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Вказав, що не зважаючи на те, що на орендованій земельній ділянці знаходиться нерухоме майно, котре належало на праві власності Відповідачу, таке майно перейшло до нового власника на підставі договору купівлі-продажу, а тому відсутні підстави для внесення змін в договір оренди. При цьому Відповідач не вважає що саме таким рішенням Варварівської сільської ради, яке не набуло чинності з огляду на відсутність доказів щодо його офіційного оприлюднення, мають вноситися зміни щодо орендної плати в діючий договір.

Заслухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що оскаржуване рішення слід змінити в його мотивувальній частині, в решті рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу слід залишити без задоволення. При цьому суд апеляційної інстанції виходив з наступного.

Розглянувши клопотання Відповідача про закриття провадження у справі, колегія суддів не вбачає підстав для його задоволення, з огляду на відсутність таких підстав на котрі посилається Відповідач. Адже апеляційний господарський суд переглядає законність та обгрунтованість рішення саме на момент його винесення та існування відповідних обставин, даного ж договору не існувало і юридичній природі на момент винесення та розгляду даної справи. Окрім того, Відповідач не подано доказів реєстрації такого речового права за іншою особою на нерухоме майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці. А в цілому ж Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами відсутність предмету спору у даній справі з огляду на наявність заперечень Позивача та існування порушеного, на думку Позивача права.

Як вбачається з доказів, долучених до матеріалів справи, рішенням Варварівської сільської ради Славутського району Хмельницької області №1 від 12 жовтня 2009 року вирішено: затвердити матеріали проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 4,3729 га під господарськими дворами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; надати на умовах оренди земельну ділянку площею 4,3729 га Відповідачу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 49 років; встановити орендну плату в розмірі 170 гривень за 1 гектар в рік (а.с. 23).

16 жовтня 2009 року між Відповідачем та Варварівською сільською радою (надалі - Орендодавець) укладено договір оренди землі (надалі - Договір; а.с. 37-38).

Відповідно до пунктів 1-3 Договору: Орендодавець надав, а Відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськокогосподарського виробництва яка знаходиться в межах населеного пункту с.Варварівка на території Варварівської сільської ради. Кадастровий номер 6823980900:01:001:0002; в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,3729 га; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 16814 грн.

Згідно пунктом 8 Договору: його укладено на 49 років; після закінчення строку Договору Відповідач має переважне право поновлення його на новий строк; у цьому разі Відповідач повинен не пізніше ніж за 60-т днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

У відповідності до пункту 13 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пунктом 36 Договору: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно з пунктом 37 Договору, його дія припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 38 Договору, дія Договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

У відповідності до пункту 40 Договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Згідно з пунктом 43 Договору, цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є: план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.

2 червня 2014 року між Відповідачем та Позивачем було укладено договір про внесення змін до Договору (а.с. 39), за пунктом 1 якого сторони домовилися висвітлити наступні пункти Договору оренди землі в новій редакції:

"1.1) пункт 1 Договору викласти в наступній редакції: "1. Позивач надає, а Відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах населеного пункту села Варварівка на території Варварівської сільської ради; кадастровий номер земельної ділянки 6823980900:01:001:0002".

1.2) пункт 5 Договору викласти в наступній редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,3729 га., згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку № 120 від 14 травня 2014 року, виданого Управлінням Держземагенства у Славутському районі, становить 1 232 335 грн 69 коп.";

1.3) пункт 9 Договору викласти в наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься Відповідачем у формі та розмірі - у грошовій формі у розмірі 3 % (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 36970 грн 07 коп. в рік із щомісячною сплатою однієї дванадцятої цієї суми.";

1.4) пункт 30 Договору викласти в наступній редакції: "30. Права Відповідача: Відповідач має право самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов договору оренди землі; зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі і споруди; приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди; Відповідач має право без додаткового узгодження з Позивачем передавати орендовану земельну ділянку або її частину у суборенду без зміни її цільового призначення.";

1.5) пункт 40 Договору викласти в наступній редакції: "40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація Відповідача не є підставою для зміни умов або розірвання договору."

Також за пунктом 2 Договору від 2 червня 2014 року сторони домовилися доповнити Договір оренди землі наступними пунктами:

"2.1) пунктом 3 наступного змісту: "3 На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, а саме нежитлова будівля, приміщення цеху розливу води, що розташовані за адресою: вул. Шкільна, 42 а, та нежитлова будівля, приміщення скважини по вул. Шкільна, 42 а в селі Варварівка Славутського району Хмельницької області";

2.2) пунктом 4 наступного змісту "4. На земельній ділянці є інженерні споруди";

2.3) пунктом 44 наступного змісту "44. Право оренди земельної ділянки передачі у заставу та внесення до статутного фонду не підлягає."

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21 грудня 2018 року №НВ-6807460042018 земельна ділянка з кадастровим номером 6823980900:001:0022 має площу 4,3729 га та знаходиться в оренді Відповідача (а.с. 24).

Також до матеріалів справи Позивачем було долучено кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером земельної ділянки 6823980900:001:0022 (додаток до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21 грудня 2018 року № НВ-6807460042018), опис меж земельної ділянки загальною площею 4,3729 га (а.с. 40).

Відповідно до рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік", встановлено нові ставки плати за оренду земельних ділянок на території села Варварівка: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; плата за землю; Єдиний податок; транспортний податок; акцизний податок. Затверджено положення про місцеві податки і збори на території Варварівської сільської ради. Попередні рішення Варварівської сільської ради щодо податків та зборів (у тому числі і щодо ставок орендної плати) визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2019 року; рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року набирає чинності з 1 січня 2019 року (а.с. 30).

Також в матеріалах справи наявний Додаток 2.2 до рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року, у якому зазначено, що ставка орендної плати на землі сільськогосподарського призначення на 2019 рік становлять 5% від нормативної грошової оцінки (на звороті а.с. 30).

Згідно рішення Позивача від 18 вересня 2018 року №2-33/2018-р "Про добровільне приєднання до територіальної громади", Варварівська сільська територіальна громада Славутського району Хмельницької області приєдналася до Позивача (а.с. 21). У матеріали справи додано викопіювання з сайту Позивача за електронним посиланням https://slavuta-mvk.gov.ua/.

Пунктом 3 рішення Позивача №17.9-35/2018 від 29 листопада 2018 року "Про внесення змін до договорів оренди землі, укладених Варварівською сільською радою" вирішено внести зміни до Договору від 16 жовтня 2019 року, а саме: 3.1) Замінити орендодавця Варварівська сільська рада на орендодавця Позивача; 3.2) Пункт 11 цього Договору викласти у наступній редакції "Річна орендна плата вноситься відповідно до статті 288 Податкового Кодексу України на розрахунковий рахунок №33211812022005, МФО 899998, КОД ЄДРПОУ 38009078, Банк одержувач ГУДКСУ Казначейство України (ЕАП) Призначення платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб за оренду землі), протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового звітного місяця" (а.с. 26).

Пунктом 2.3 рішення Позивача № 30.6-36/2018 від 18 грудня 2018 року "Про внесення змін до договору оренди землі, про викладення у новій редакції договорів оренди землі, укладених Варварівською сільською радою" надано згоду на внесення змін до договорів оренди землі, виклавши їх у новій редакції шляхом укладання додаткових угод до них, укладених з Варварівською сільською радою та, в тому числі підпунктом 2.3 визначено із Відповідача (а.с. 27).

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6823980900:01:001:0022, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 2212605 грн 48 коп., категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Дата формування витягу - 14 січня 2019 року №3. Витяг сформував головний спеціаліст відділу у Славутському районі Міськрайонного управління у Славутському районі та м. Нетішині Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Лисюк О.М. На витязі містяться дані щодо реєстрації витягу в ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області Міськрайонне управління у Славутському районі та м.Нетішині за номером 55/180-19 від 14 січня 2019 року (а.с. 29).

Водночас, у листі Позивача № 04-29/244 від 25 січня 2019 року, адресованому Відповідачу, зазначено про встановлення нових ставок плати за оренду земельних ділянок на території села Варварівка та додано три примірника додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі для підписання. У листі зазначено, що відповідно до рішення Варварівської сільської ради № 1 від 11 червня 2018 року "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік", встановлено нові ставки плати за оренду земельних ділянок на території села Варварівка.

Направлення листа підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення з підписом від 29 січня 2019 року та фіскальним чеком відділення поштового зв'язку від 25 січня 2019 року (а.с. 31-32).

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав від 4 квітня 2019 року Позивач 26 березня 2019 року зареєстрував право комунальної власності на земельну ділянку, яка розташована на території Варварівської сільської ради кадастровий номер 6823980900:01:001:0022, площею 4,3729 га. (а.с. 25)

Також в матеріалах справи наявний лист Позивача №04-29/491 від 24 квітня 2019 року, адресований Начальнику міськрайонного управління у Славутському районі та м. Нетішині Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у якому зазначено, що 26 березня 2019 року Позивачем було здійснено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 68239809000:01:001:0002 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В даному листі Позивач просив надати інформацію, на підставі чого до ДЗК був внесений кадастровий номер 68239809000:01:001:0022, який не відповідає кадастровому номеру зазначеному в Договорі. Просив підтвердити ідентичність місця розташування земельної ділянки, площею 4,33729 га, яка перебуває в оренді Відповідача за Договором кадастровому номеру 68239809000:01:001:0022 (а.с. 65).

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Міськрайонне управління у Славутському районі та м. Нетішині у листі №179/120-19 від 6 травня 2019 року повідомило Позивача, що стосовно присвоєння земельній ділянці площею 4,3729га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території с. Варварівка Славутського району (господарський двір), та відповідно до Договору передана в оренду Відповідачу з кадастровим номером 6823980900:01:001:0002, іншого кадастрового номеру відділ у Славутському районі Міськрайонного управління у Славутському районі та м. Нетішин повідомляє про те що, дана земельна ділянка була відсутня в НКС. При внесені вищезгаданої земельної ділянку до Державного земельного кадастру 20 червня 2017 року, системою автоматично було визначено кадастровий номер 6823980900:01:001:0002. Ділянка з кадастровим номером 6823980900:01:001:0002 відповідає земельній ділянці з кадастровим номером 6823980900:01:001:0022 (а.с. 66).

14 травня 2019 року Позивачем подано заяву про зміну предмету позову, у якій Позивач просив суд внести зміни до Договору в наступній редакції:

1) викласти найменування орендодавця у наступній редакції: "Орендодавець Позивач, в особі заступника міського голови Калюжнюк Людмили Ростиславівни, яка діє відповідно до рішення Позивача №17.17-2/2015 від 27 листопада 2015 року "Про уповноваження заступника міського голови на вчинення дій щодо проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно, укладання від імені міської ради договорів оренди землі" із змінами та доповненнями від 21 січня 2016 року №18.4 - 4/2016 та довіреності №04-31/91 від 21 січня 2016 року";

2) викласти пункт 5 у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 1 січня 2019 року становить 2212605 грн 48 коп.";

3) викласти пункт 9 в наступній редакції: "Орендна плата вноситься Відповідачем у формі та розмірі: розмір річної орендної плати з 1 січня 2019 року становить 5% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки та сплачується на наступні банківські реквізити №33211812022005, МФО 899998. Код ЄДРПОУ 38009078. Банк одержувач ГУДКСУ Казначейство України (ЕАП) Призначення платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб за оренду землі);

4) викласти реквізити Позивача у наступній редакції: "Орендодавець: Позивач, Ідентифікаційний код юридичної особи: 34270865 Місце знаходження юридичної особи: вул. Соборності, 7, м. Славута, Хмельницька область".

Зважаючи на відмову Відповідача від підписання змін до договору (в тому числі в частині зміни сплати розміру орендної плати), Позивач звернувся за захистом порушеного, на його думку, права до суду з позовом (з врахуванням заяви про зміну предмет позову) про внесення зміни до Договору.

Аналізуючи встановлені обставини справи та переглядаючи спірні правовідносини на предмет наявності правових підстав для задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції приймає до уваги наступні положення діючого законодавства з урахуванням фактичних даних справи.

Відповідно до частини 1, 2 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтями 93 та 96 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

За змістом статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Зі змісту статей 632, 651 Цивільного кодексу України та статті 30 Закону України «Про оренду землі» вбачається, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

Статтею 141 Земельного кодексу України встановлено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Відповідно до статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Із системного аналізу вищезазначених норм діючого законодавства України, котрі направлені на врегулювання відносин з приводу оренди землі вбачається, що внесення змін у судовому порядку можливе в уже укладений договір, який, зокрема, існує на момент ухвалення судом рішення за наслідками вирішення спору.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 8 серпня 2018 року в справі №916/2956/17).

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 3 від 14 січня 2019 року зазначена земельна ділянка з кадастровим номером 6823980900:01:001:0022.

За пунктом 1.1 Договору про внесення змін до договору оренди землі від 16 жовтня 2009 року, пункт 1 Договору наведено в наступній редакції: "1. Позивач надає, а Відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах населеного пункту села Варварівка на території Варварівської сільської ради. Кадастровий номер земельної ділянки 6823980900:01:001:002".

При цьому колегія суддів зазначає, що зважаючи на існування двох різних кадастрових номерів земельної ділянки із інших доказів вбачається, що дійсно системою було автоматично допущено помилку, однак не зважаючи на існування таких різних кадастрових номерів, колегія суддів зазначає, що це є однією та тією ж самою земельною ділянкою, котра була надана відповідачу на підставі Договору оренди.

Поряд з тим матеріали справи не містять, а Відповідачем не подано доказів, в підтвердження його позиції, щодо існування іншої земельної ділянки, окрім тієї, що була надана йому в оренду за тією самою адресою.

Саме тому колегія суддів приходить до висновку, що земельна ділянка з кадастровим номером 6823980900:01:001:0002 відповідає земельній ділянці з кадастровим номером 6823980900:01:001:0022 (дана інформація також була підтверджена листом від 6 травня 2019 року за № 179/120-19 Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області; а.с. 66).

Саме тому, апеляційний господарський суд відхиляє доводи місцевого господарського суду, наведені в оскаржуваному рішенні, про те, що відмінність кадастрових номерів вказує на існування двох різних ділянок, що не знайшло свого підтвердження доказами, долученими до матеріалів справи.

Відповідно, суд апеляційної інстанції змінює мотивувальну частину оспорюваного рішення і в цій його частині.

Таким чином, колегія суддів не приймає до уваги посилання Позивача на витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, у якої кадастровий номер відмінний від кадастрового номеру, що зазначений у Договорі (у редакції від 2 червня 2014 року).

В той же час, колегія суддів зважаючи на позицію Відповідача щодо того, що рішення Позивача від 11 червня 2018 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік» не набуло законної сили з огляду на його неоприлюднення в засобах масової інформації в силу дії Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а лише на стенді, як зазначає Позивач (в судовому засідання від 13 листопада 2019 року та в письмових поясненнях), котра знайшла своє обгрунтування в рішенні місцевого господарського суду, зазначає наступне.

Апеляційний господарський суд наголошує на тому, що на момент виникнення зазначених правовідносин, у сфері місцевих податків та зборів, діяв Закон України від 7 грудня 2017 року № 2245-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», зокрема відповідно до пункту 3 вказаного Закону встановлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (в тому числі щодо офіційного оприлюднення проекту винесеного рішення).

Саме тому, виходячи із норм спеціалізованого законодавства позиція Відповідача щодо порушення Позивачем при винесенні рішення № 1 від 11 червня 2018 року Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (а саме відсутності доказів офіційного оприлюднення такого рішення) та що було описано в мотивувальній частині оскаржуваного рішення місцевого господарського суду, нівелюється Законом України від 7 грудня 2017 року № 2245-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

Відтак, суд апеляційної інстанції вважає безпідставним такі твердження та змінює мотивувальну частину оспорюваного рішення і в цій частині.

Водночас колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Підпунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

В свою чергу підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статі 14 Податкового кодексу України закріплено, що орендна плата, поряд із земельним податком, є формою плати за землю, яка, в силу положень підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України, віднесена до загальнодержавних податків.

Відповідно до підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування за цим податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Базою оподаткування, відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Таким чином, системний аналіз норм земельного та податкового законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункт 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Разом з тим, основною підставою для нарахування орендної плати за землю - є саме договір оренди земельної ділянки. Дане повністю кореспондується зі частиною 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" та пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України.

Водночас, відповідно до статті 1 Закону України "Про оцінку земель": нормативна грошова оцінка земельних ділянок є капіталізованим рентним доходом із земельної ділянки, визначеним за встановленими і затвердженими нормативами; нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

В силу дії частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Частиною 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За змістом статті 23 Закону України «Про оцінку земель»: технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Отже, підсумовуючи усе вищевизначене колегія суддів зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Всупереч зазначеним нормам Позивач (зважаючи на зазначення про це в судовому засіданні) не надав а ні суду першої інстанції, а ні суду апеляційної інстанції належних та допустимих доказів того, що Варварівською сільською радою чи його виконавчим органом приймалося рішення про проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) та саме рішення Варварівської сільської ради про затвердження нормативної грошової оцінки земель та введення її в дію.

Відтак, з огляду на зазначене, колегія суддів не може вважати правомірним Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14 січня 2019 року, виданий головним спеціалістом відділу у Славутському районі та м. Нетішині (а.с. 29).

Окрім того в матеріалах справи відсутній розрахунок розміру орендної плати за орендовану Відповідачем земельну ділянку, яка згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку складає 2 212 605 грн 48 коп. (а.с. 29).

Також, колегія суддів зауважує, що в матеріалах справи відсутній, а Позивачем не надано для дослідження протокол засідання комісії по встановленню податків та зборів, а саме розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Згідно частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За статтею 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як вбачається з доказів долучених до матеріалів справи, Позивач направив Відповідачу листа від 25 січня 2018 року за № 04-29/244 та як зазначено в листі три примірники додаткової угоди про внесення змін до Договору (а.с. 31; доказ направлення на а.с. 32).

Водночас, частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України визначено, встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Поміж тим, частиною 1 та 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Виходячи зі системного аналізу статей 632, 651 Цивільного кодексу України та статті 30 Закону України "Про оренду землі" колегія суддів прийшла до висновку, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

Згідно з пунктом 288.5 статті 288 Податкового Кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданого на запит суду, основним видом діяльності Відповідача є змішане сільське господарство.

В Договорі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 16 814 грн.

При цьому Рішенням Варварівської сільської ради (представник - Позивач) за №1 від 11 червня 2018 року "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік", встановлено нові ставки плати за оренду земельних ділянок на території села Варварівка: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; плата за землю; Єдиний податок; транспортний податок; акцизний податок. Затверджено положення про місцеві податки і збори на території Варварівської сільської ради. Попередні рішення Варварівської сільської ради щодо податків та зборів (у тому числі і щодо ставок орендної плати) визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2019 року. Рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року набирає чинності з 1 січня 2019 року.

В Додатку 2.2 до рішення Варварівської сільської ради №1 від 11 червня 2018 року зазначено, що ставка орендної плати на землі сільськогосподарського призначення на 2019 рік становлять 5% від нормативної грошової оцінки (на звороті а.с. 30).

Посилаючись на дане Рішення Позивач звернувся до суду з позовом про внесення зміни в Договір в тому числі й в частині встановлення орендної плати в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі.

Проаналізувавши рішення від 11 червня 2017 року № 1 "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік" та зважаючи на неоднакове тлумаченням його змісту та умов Договору колегія суддів констатує, що власне таке рішення може слугувати самостійною підставою для внесення змін до Договору, якщо сторони цього Договору безпосередньо визначили таку підставу для внесення змін в самому ж Договорі, що відповідає принципу свободи договору, встановленому статтями 3, 6, 627 Цивільного кодексу України.

Водночас, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 13 Договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на зазначене колегія суддів зауважує, що визначальним для встановлення наявності чи відсутності підстав для внесення змін до договору оренди землі на підставі рішення місцевої ради є наявність чи відсутність застереження щодо такої підстави для зміни договору у тексті самого договору відповідно до принципу свободи договору.

В свою чергу розглядаючи позовні вимоги Позивача саме в площинні умов Договору (пункт 13) колегія суддів зазначає, що сторони прямо і чітко не передбачили можливість перегляду і зміни розміру орендної плати в разі прийняття Позивачем рішення про встановлення місцевих податків і зборів.

З огляду на те, що за змістом пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то колегія суддів приходить до висновку, що згідно з пунктом 13 Договору оренди землі підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами цього Договору, має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру цієї плати або зміна розміру земельного податку, а не визначення Додатком до рішення Позивача розміру орендної плати за землю шляхом можливого запровадження нових орендних ставок в залежності від видів економічної діяльності землекористувача.

При цьому, колегія суддів зауважує, що до переліку повноважень Позивача у галузі земельних відносин, визначеного статтею 9 Земельного кодексу України, не входить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження в силу приписів статті 288 Податкового кодексу України належать Верховній Раді України - єдиному органу законодавчої влади в Україні (стаття 75 Конституції України).

Окрім того, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апеляційної скарги Позивача, відносно того, що з прийняттям м рішення від 11 червня 2018 року №1 фактично змінився розмір орендної плати для даного виду землекористування, оскільки, як зазначено вище в даній постанові, за змістом статті 288 Податкового кодексу України, граничні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються і змінюються виключно на законодавчому рівні, а не рішеннями органів місцевого самоврядування.

Також і не заслуговують на увагу твердження Позивача (надані в судовому засіданні від 13 листопада 2019 року) щодо того, що даний розмір орендної плати є проіндексованою нормативною грошовою оцінкою, котру Позивач намагається закріпити на місцевому рівні, оскільки як зазначає Відповідач ним самостійно відповідно до умов Договору проводилася індексація та сплачувалася орендна плата відповідно до проіндексованої оцінки, і окрім того, Позивач просить внести зміни в Договір посилаючись саме на рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік» та зміною ставок орендної плати, а не на проведену ним індексацію.

Враховуючи усе вищеописане в даному судовому рішенні, судова колегія констатує, що зміна розміру орендної плати (у відсотках від нормативно-грошової оцінки), оформлена Додатком до рішення Позивача "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік», не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати, оскільки цими рішеннями законодавчо не встановлюються граничні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Водночас, зазначені рішення можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди визначили безпосередньо в самому договорі таку підставу для перегляду розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору, встановленим статтями 3, 6, 627 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16 квітня 2018 року № 910/7905/17 та Постанові Верховного Суду від 15 жовтня 2019 року по справі № 915/434/17.

З огляду на усе вищеописане в даній судовій постанові, апеляційний господарський суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про внесення змін до договору оренди землі, та відповідно, зміну мотивувальної частини оспрюваного рішення.

Адже місцевим господарським судом відмовлено в задоволенні позову з інших підстав, котрі відхилені апеляційним господарським судом вище в даній постанові.

Отже підсумовуючи усе вищеописане в даній судовій постанові в площинні правової позиції наведеної в Постановах Верховного Суду щодо правильного застосування норм матеріального права у даних правовідносинах щодо внесення змін в існуючих договір що стосуються орендної плати, колегія суддів приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги Позивача не підлягають задоволенню саме з огляду на те, що рішення Варварівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік» не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати, оскільки цими рішеннями законодавчо не встановлюються граничні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

За змістом пункту 2 частини 1 статті 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право повністю або частково скасувати судове рішення і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Відповідно до статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального та процесуального права.

Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Оскільки судом першої інстанції помилково застосовано до спірних правовідносин норми, які регулюють відносини щодо офіційного оприлюднення та набрання чинності рішень органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, однак правильно викладено резолютивну частину про відмову в позові, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне застосувати повноваження, передбачені частиною 4 статті 277 Господарського процесуального кодексу України та змінити мотивувальну частину оскаржуваного судового рішення, виклавши її в редакції даної постанови.

При цьому, апеляційна скарга Позивача підлягає залишенню без задоволення.

Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги залишити за Позивачем, відповідно до статті 129 ГПК України.

Керуючись статтями 129, 269-276, 280, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Славутської міської ради на рішення Господарського суду Хмельницької області від 7 серпня 2019 року в справі № 924/328/19 - залишити без задоволення.

2. Змінити частково мотивувальну частину рішення Господарського суду Хмельницької області від 7 серпня 2019 року в справі № 924/328/19, виклавши мотивувальну частину в редакції цієї постанови.

3. В решті рішення Господарського суду Хмельницької області від 7 серпня 2019 року в справі № 924/328/19 залишити без змін.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

5. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

6. Справу № 924/328/19 повернути Господарському суду Хмельницької області.

Повний текст постанови виготовлено 6 грудня 2019 року.

Головуючий суддя Василишин А.Р.

Суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Грязнов В.В.