Постанова від 28.11.2019 по справі 907/25/16

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2019 р. Справа №907/25/16

м.Львів

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого (судді-доповідача): Матущака О.І.

суддів: Бонк Т.Б.

Якімець Г.Г.

за участю представників сторін від:

арбітражний керуючий - ліквідатор: Чорній М.В.

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області б/н від 25.06.2019 (Вх.ЗАГС №01-05/2621/19 від 12.07.2019)

на ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 13.06.2019 (суддя О.Ф. Ремецькі, повний текст ухвали складено та підписано 19.06.2019)

у справі №907/25/16

за заявою: ліквідаційної комісії Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", м. Ужгород

про банкрутство Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств", м. Ужгород

ВСТАНОВИВ:

Суть спору та фактичні обставини справи.

Державне підприємство «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств», м. Ужгород звернулося до суду з заявою про порушення справи про своє банкрутство у зв'язку з виявленням в ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 17.02.2016 порушено провадження у справі №907/25/16 про банкрутство боржника, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Закарпатської області від 02.06.2016 визнано боржника банкрутом.

Головне управління ДФС у Закарпатській області звернулось до Господарського суду Закарпатської області з заявою б/н від 18.03.2019 до ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств», м. Ужгород про визнання недійсним результатів аукціону з продажу майна боржника у справі про банкрутство.

Подана заява мотивована тим, що майно банкрута було реалізовано з грубим порушенням вимог розділу IV Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство). Так, заявник зазначає, що аукціон 18.01.2019 проведений з порушенням встановленого ст.52 Закону про банкрутство двомісячного строку з дня укладення договору про проведення аукціону, посилаючись на те, що на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про проведення аукціону було відсутнє. Крім цього, заявник зазначив, що всупереч ст. 59 Закону про банкрутство жодне оголошення не містить повної характеристики ліквідаційної маси.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 13.06.2019 відмовлено у задоволенні заяви Головного управління ДФС у Закарпатській області б/н від 08.05.2019 до Всеукраїнської Універсальної Багатогалузевої Товарної Біржі про визнання недійсним результатів аукціону з продажу майна боржника в межах справи про банкрутство.

Ухвала суду мотивована тим, що в процесі розгляду заяви не встановлено обставин порушення організатором умов та порядку проведення аукціону з реалізації майна банкрута ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств».

Узагальнення доводів особи, яка подала апеляційну скаргу та інших учасників справи.

Головним управлінням ДФС у Закарпатській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу місцевого господарського суду, прийняти нове рішення, яким визнати недійсними результати аукціону у цій справі. У своїй апеляційній скарзі скаржник покликається на те, що ухвала суду є незаконною та необґрунтованою, а судом невірно встановлено обставини справи. Так, скаржник стверджує, що аукціон відбувся всупереч Закону про банкрутство, зокрема, зазначає, що оголошення про проведення аукціону відсутнє на офіційному сайті Вищого господарського суду України. Крім цього, апелянт вказує те, що ціна запропонована ліцитатором знижувалася не на встановлений крок аукціону у розмірі 358515,71, а в деяких випадках на 1792578,54 грн. (№з/п 7-8, с. 15 протоколу), що в свою чергу перевищує визначений крок аукціону в 5 разів та є грубим порушенням порядку проведення аукціону.

Боржником в особі ліквідатора подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити ухвалу суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Свої заперечення загалом обґрунтовує тим, що аукціон з продажу майна банкрута проведено відповідно до вимог та з дотриманням процедури, яка визначена нормами Закону про банкрутство. При цьому звертає увагу, що покликання апелянта на відсутність перегляду оголошення про проведення другого повторного аукціону на веб-сайті Вищого господарського суду України та Мінюсту України, є безпідставними, з огляду на те, що це є технічною проблемою, що пов'язана з безпосереднім збоєм в системі веб-сайту.

Боржником в особі ліквідатора подано додаткові пояснення по суті апеляційної скарги, в яких просить ухвалу суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Ліквідатором в судовому засіданні викладено заперечення по суті апеляційної скарги.

Інших клопотань, заяв в порядку ст.207 ГПК України сторонами заявлено не було.

Оцінка суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.

Статтею 9 вказаного Закону визначено, що справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Як встановлено судом першої інстанції та перевірено судом апеляційної інстанції, 30.03.2018 між ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі ліквідатора Чорнія М.В. та Всеукраїнською універсальною багатогалузевою товарною біржою в особі директора Слободяна В.М. укладено договір про організацію та проведення аукціону від 30.03.2018 за №06-03/18.

Згідно п. п. 3.1.4 п. 3.1 ч. 3 вказаного договору про проведення аукціону, організатор аукціону зобов'язаний провести аукціон протягом 2-х місяців з дня одержання від замовника заявки на проведення аукціону. На виконання умов договору про організацію та проведення аукціону, 19.11.2018 ліквідатором на адресу Всеукраїнської універсальної багатогалузевої товарної біржі направлено заявку від 19.11.2018 за №02-01/1857 на проведення аукціону з продажу майна ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств».

Відповідно до вимог ч.1 ст. 58 Закону про банкрутство та на виконання Наказу Міністерства юстиції України №1104/5 від 10.07.2014 «Про затвердження Порядку оприлюднення відомостей, які підлягають розміщенню на веб-сайті державного органу з питань банкрутства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.07.2014 за № 802/25579, 30.11.2018 було оприлюднено інформаційне повідомлення № 55979 (оголошення) про проведення аукціону з продажу цілісного майнового комплексу ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» без можливості пониження початкової вартості.

При цьому, заяв на участь у призначеному аукціоні не надходило, у зв'язку з чим 10.12.2018 року організатором аукціону, відповідно до ст. 55 вищезазначеного Закону, прийнято рішення про визнання аукціону з продажу лоту № 13 - цілісного майнового комплексу підприємства банкрута, який був призначений на 02.01.2019 об 11:00 годині, таким, що не відбувся, у зв'язку з відсутністю заяв на участь у аукціоні.

Повідомлення про результати проведення аукціону з продажу цілісного майнового комплексу підприємства ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств», призначеного на 02.01.2019 о 11:00 год., з номером публікації № 56199 оприлюднено на сайтах ВГСУ та МЮУ.

На підставі договору про організацію на проведення аукціону з продажу майна підприємства банкрута, організатором призначено повторний аукціон з продажу майна боржника на 11.01.2019 о 11:00 год., а саме аукціон з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче граничної вартості, яка становить 50% початкової вартості. При цьому, початкова вартість, є вартість знижена на 20% від початкової вартості на попередньому аукціоні.

Оголошення про вказаний аукціон 10.12.2018 оприлюднено з номером публікації 56202 в мережі Інтернет на офіційних веб-сайтах Вищого господарського суду України (оголошення розміщено за посиланням: http://vgsu.arbitr.gov.ua/pages/158/?d=33643&v=75077247ce&t=7 ) та Міністерства юстиції України (оголошення розміщено за посиланням: http://www.minjust.gov.ua/46406/?d=33643&v=75077247ce&t=7).

Заяв на участь у повторному аукціоні не надходило, тому 17.12.2018 організатором аукціону, відповідно до ст.55 Закону про банкрутство прийнято рішення про визнання аукціону з продажу лоту № 13 - цілісного майнового комплексу підприємства банкрута, який був призначений на 11.01.2019 об 11:00 годині, таким, що не відбувся, у зв'язку з відсутністю заяв на участь у аукціоні.

Повідомлення про результати проведення аукціону з продажу цілісного майнового комплексу підприємства банкрута, призначеного на 11.01.2019 о 11:00 год., з номером публікації № 56391 оприлюднено на сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України.

Враховуючи те, що можливості проведення третього повторного аукціону Законом про банкрутство не передбачено, організатором аукціону організовано та призначено на 18.01.2019 о 11:00 год повторний аукціон з продажу вищезазначеного лоту № 13 з можливістю зниження ціни за відсутності бажаючих укласти договір, за умови, що початкова вартість знижується на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.

На підставі оголошення про продаж майна банкрута, на адресу організатора торгів надійшли наступні заяви про участь в аукціоні, який призначено на 18.01.2019: заява б/н від 27.12.2018 від ОСОБА_1 ( реєстраційний № 21) та заява б/н від 28.12.2018 від ОСОБА_2 ( реєстраційний № 22).

Організатором аукціону встановлено, що заяви та додані до них документи відповідають вимогам Закону про банкрутство та вимогам вказаним в повідомленні про проведення аукціону, підстави для відмови в допуску до участі в аукціоні з продажу майна підприємства банкрута, призначеного на 18.01.2019, відсутні.

Інших заяв про участь в аукціоні з продажу цілісного майнового комплексу підприємства, який призначено на 18.01.2019, не надходило.

За результатами розгляду заяв на участь у аукціоні з продажу майна ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» призначеного на 18.01.2019, організатором аукціону 29.12.2018 прийнято рішення, затверджене протоколом № 42/18 від 29.12.2018, згідно якого до участі в аукціоні з продажу майна банкрута допущено: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Як підтверджується матеріалами справи, за результатами аукціону право на придбання об'єкту продажу (лот № 13) отримав учасник № 21 ОСОБА_1 , за вартістю (ціна продажу) 358515,71 грн без ПДВ.

Повідомлення про результати проведення аукціону було розміщено 24.01.2019 з номером публікації № 57001 на сайтах: Вищого господарського суду України та Міністерства Юстиції України.

Наявними матеріалами справи підтверджується, що 18.01.2018 на виконання ч.4 ст.71 Закону про банкрутство між ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» та ОСОБА_1 було укладено та підписано договір купівлі продажу цілісного майнового комплексу підприємства банкрута. ОСОБА_1 21.01.2018 перераховано кошти за придбане майно на зазначений у протоколі номер банківського рахунка в розмірі 358515,71 грн, які

21.01.2018 надійшли на рахунок підприємства.

На виконання ч.1, ч.2 ст.75 Закону про банкрутство між ДП «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» та переможцем аукціону було укладено та підписано акт приймання передачі цілісного майнового комплексу до договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу №20/19.

Згідно до ч.3 ст.75 Закону про банкрутство акт про передання права власності на куплене нерухоме майно разом із протоколом про проведення аукціону та іншими документами передано приватному нотаріусу.

Згідно ч.3 ст.55 Закону про банкрутство результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними.

Визнання результатів аукціону недійсним тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Підставою для визнання результатів аукціону недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення аукціону, визначених Законом про банкрутство, а саме правил, які визначають процедуру підготовки, проведення аукціону; правил, які регулюють сам порядок проведення аукціону; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів аукціону.

Виходячи з вищенаведеного, процедура проведення аукціону у справі про банкрутства складається з чотирьох етапів її організації: 1) передпідготовка проведення аукціону (призначення ліквідатора, отримання згоди заставного кредитора на реалізацію заставного майна, вибір організатора аукціону, оформлення проекту договору на проведення аукціону); 2) підготовка до проведення аукціону (укладення договору з організатором аукціону, публікація оголошення, прийняття заяв на участь в аукціоні, внесення гарантійних внесків учасників аукціону); 3) проведення аукціону та 4) оформлення його результатів.

Порушення порядку організації будь-якого з вказаних етапів є підставою для визнання результатів аукціону недійсними в цілому (вказаної позиції дотримується Верховний Суд у постановах від 08.05.2018 у справі №22/63б, від 29.05.2018 у справі №904/720/14).

З огляду на вищевикладене, судом не встановлено порушення організатором умов та порядку проведення аукціонів з реалізації майна банкрута.

При цьому, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що що арбітражний керуючий- ліквідатор Чорній М.В., як і організатор аукціону не є відповідальними особами за відображенням інформації, розміщеної на сайті. Одночасно, необхідно зазначити, що оголошення (повідомлення), які офіційно оприлюднено відповідно до вищезазначеного Порядку, зберігаються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України. На офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України цілодобово забезпечується вільний безкоштовний доступ до офіційно оприлюднених оголошень (повідомлень).

Щодо покликань апелянта на реалізацію майна за значно заниженою ціною, що перевищує встановлений крок аукціону, колегія суддів зазначає таке.

Метою аукціону як способу реалізації є, передусім, відчуження майна банкрута за максимальною ціною, яку визначає ринок за умови прозорості та вільної конкуренції, тому початкову чи оціночну вартість майна можна розглядати лише як стартову ціну, яка із першим кроком аукціону втрачає своє значення. При цьому, початкова вартість майна на аукціоні ніяк не впливає на кінцеву ціну реалізації майна, оскільки під час торгів вона може бути як зменшена, так і збільшена. Тобто, ціна майна банкрута формується виходячи зі стану майна, попиту та пропозиції, на які ліквідатор банкрута не має жодного впливу. Саме інформування широкого кола потенційних покупців, залучення їх до участі в аукціоні є запорукою того, що майно не буде продане за заниженою ціною. Повторний та другий повторний аукціон передбачені у Законі для того, щоб запобігти ситуаціям, коли майно неможливо продати через його завищену початкову вартість. Слід мати на увазі, що оцінка майна, зокрема як ЦМК, це всього лише прогноз щодо ціни, яку, можливо, можна виручити за майно, який може й не здійснитися (вказаної позиції дотримується Верховний суд у постанові від 25.09.2018 у справі № 5010/1 127/2012-Б-25/25).

Окрім цього, колегія суддів зазначає, що доводи скаржника про зниження ціни майна на аукціоні відбувалося більше, аніж на суму одного кроку спростовуються самим же протоколом №42/18 від 29.12.2018, який було досліджено в процесі розгляду справи.

Таким чином, доводи ГУ ДФС у Закарпатській області про продаж майна банкрута не за найвищою ціною є безпідставними, оскільки майно банкрута продавалося у конкурентний спосіб шляхом проведення публічних торгів (аукціону) саме з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.

Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову у задоволенні заяви ГУ ДФС у Закарпатській області про визнання недійсним результатів аукціону з продажу майна боржника.

Відповідно ст.ст. 13, 76, 77, 86 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам загалом, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, ухвала місцевого господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням вище, апеляційний господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення судового збору за подання апеляційної скарги за апелянтом.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 74, 129, 269, 270, 271, 275, 276, 281- 284 ГПК України,

Західний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 13.06.2019 у справі №907/25/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

2. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції залишити за апелянтом.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Касаційна скарга подається безпосередньо або через Західний апеляційний господарський суд до Верховного Суду (п.17.5 Перехідних положень ГПК України).

Справу повернути до місцевого господарського суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 06.12.2019.

Головуючий суддя О.І. Матущак

Судді Т.Б. Бонк

Г.Г. Якімець