Справа № 306/2330/19
Провадження № 3/306/727/19
05 грудня 2019 року м.Свалява
Суддя Свалявського районного суду Закарпатської області Тхір О.А., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши надіслані Свалявським ВП Мукачівського ВП ГУНП в Закарпатській області, матеріали справи за протоколом серії ОБ № 048262 від 12 листопада 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає в АДРЕСА_1 , молодшої медичної сестри ТОВ «Каслет» -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ№048262 від 12 листопада 2019 року ОСОБА_1 01 вересня 2019 року близько 11 години 25 хвилин в м.Свалява по вул.Верховинській, керуючи автомобілем марки «Черрі Тіго» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , виїжджаючи з другорядної дороги на головну, не надала дорогу велосипедисту, який рухався по головній дорозі, в результаті чого допустила з ним зіткнення, що призвело до механічного пошкодження транспортного засобу, чим порушила вимоги п.16.11 Правил дорожнього руху України та вчинила правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Ознайомившись з матеріалами справи, доходжу висновку, що зазначений протокол з додатками необхідно повернути на доопрацювання до органу, який його надіслав, відповідно до положень ст. 278 КУпАП.
Згідно із вимогами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом
Частиною 2 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 124 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно зі ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП, встановлені розділом VIІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року(з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 1 розділу VIІІ Інструкції у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Пунктом 4 Розділу VIII визначено вимоги до складання схеми місця ДТП. В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі. Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Так, судом встановлено, що в порушення зазначених приписів, до протоколу про адміністративне правопорушення взагалі не долучено схему дорожньо-транспортної пригоди, та не долучено будь-яких інших доказів, крім копії постанови про закриття кримінального провадження.
Крім того, в протоколі не сформульовано об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, які дії (порушення яких правил) водія призвели до пошкодження транспортних засобів чи іншого майна, та, крім того, не зазначено місце (адреса) вчинення правопорушення.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ № 048262 від 12 листопада 2019 року, взагалі не зазначено потерпілої особи від ДТП (тобто кому завдано шкоди), та які наслідки настали від порушення ПДР ОСОБА_1 , та яких саме ПДР.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
Враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, в ньому не викладено об'єктивної сторони правопорушення, та не викладено суті правопорушення правил дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, наслідків, які передбачені ст. 124 КУпАП, не долучено обов'язкові докази, що позбавляє суд встановити наявність чи відсутність в діях учасників дорожнього руху ск5ладу адміністративного правопорушення та вину у вчиненні правопорушення. За таких обставин, доходжу висновку, що матеріали адміністративної справи стосовно гр. ОСОБА_1 , підлягають поверненню для належного оформлення до Свалявського ВП Мукачівського ВП ГУНП в Закарпатській області.
Тому, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя -
Протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 048262 від 12 листопада 2019 року з додатками, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 124 КУпАП - повернути для належного оформлення до Свалявського відділення поліції Мукачівського відділення поліції ГУНП в Закарпатській області.
Постанова саду є обов'язковою для виконання, та виконується в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
За невиконання рішення суду, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Свалявського районного суду
Закарпатської області О.А.Тхір