Справа № 305/2246/19
Номер провадження № 3/305/686/19
05.12.2019 року. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Бліщ О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної прикордонної служби України Західного регіонального управління ІНФОРМАЦІЯ_1 (відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 ") про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця с. Черепківці, Глибоцького району, Чернівецької області, мешканця АДРЕСА_1 , з вищою освітою, неодруженого, інспектора прикордонної служби І - категорії групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В), відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " І категорії (типу Б) -
за ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №008829 від 27.11.2019 вбачається, що 24 листопада 2019 року близько 22 годин 00 хв. старшина ОСОБА_1 , який з 17.00 год. 24.11.2019 по 01.00 год. 25.11.2019, виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» в районі 318 прикордонного знаку (територія Діловецької сільської ради Рахівського району Закарпатської області) сидячи на терасі в магазині «Марічка» спав, де під час раптової перевірки прикордонного наряду був виявлений виконувачем обов'язки начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майором ОСОБА_2 та начальником відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » капітаном ОСОБА_3 , тобто, старшина ОСОБА_1 не виконав в повному обсязі наказ на охорону державного кордонну України, чим порушив вимоги абз. 13 пп. 7 п. 2. розділу 2 (під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: ...здійснювати контроль за дотриманням ч жиму державного кордону, прикордонного режиму...), абзацу б підпункту 11 пункту 2 Прикордонним нарядам забороняється:...залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби... ) розділу II Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.15 р. № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.15 р. за № 1391/27836, тобто порушив правила несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчиненні в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 172-18 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення заперечив. При цьому пояснив, що виконував наказ на охорону державного кордону в районі 318 прикордонного знаку (територія Діловецької сільської ради Рахівського району, Закарпатської області), з 17.00 години 24.11.2019 по 22.00 годину 25.11.2019.
Так, 24 листопада 2019 року, близько 22 год. 00 хв., під час несення служби в прикордонному наряді "Прикордонний патруль" майором ОСОБА_4 та капітаном ОСОБА_5 було здійснено перевірку та виявлено, що він ніби-то спав. Місце несення служби, він не покидав, не спав, а просто сидів, спершись на фасад магазину « ОСОБА_6 » . Такаж окремо зазначив, що тераса вказаного магазину була місцем несення його наряду. Інкриміноване йому в провину адміністративне правопорушення не ввчиняв. Вину свою не визнає. Протокол складений формально. З підстав недоведення його винуватості, просить закрити провадження у справі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 172-18 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
Об'єктом правопорушення є несення прикордонної служби.
Об'єктивна сторона передбачає дію або бездіяльність у вигляді порушення правил несення прикордонної служби. Порушеннями правил несення прикордонної служби можуть бути визнані: а) вчинення дій, що прямо забороняються військовослужбовцю, який перебуває в прикордонному наряді (відхилення від маршруту чи залишення місця несення служби, якщо це не пов'язано з надзвичайними обставинами, вживання алкогольних напоїв, сон на посту, розкладання багаття чи демаскування себе іншим способом, безпідставне застосування зброї, самостійне відключення сигналізаційних комплексів чи окремих їх ділянок, а також їх інформаційних табло або радіолокаційних станцій, відволікання від несення служби, дання згоди на перетинання державного кордону сторонніми особами тощо); б) невиконання або неналежне виконання дій, що забезпечують охорону державного кордону (неуважний огляд місцевості, невжиття заходів до затримання порушників державного кордону або залишення без належної охорони затриманих осіб, недотримання правил застосування зброї або правил маскування тощо).
Суб'єктом правопорушення є військовослужбовець, який входить до складу наряду з охорони державного кордону України. Таким нарядом визнається група озброєних прикордонників, що виконують наказ по охороні державного кордону України.
Початок і кінець перебування у складі такого наряду визначається моментом отримання наказу на охорону державного кордону і доповіддю про повернення з наряду.
В.о. начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " майор Назар Кобринович, у протоколі зазначив, що старшина ОСОБА_1 не виконував в повному обсязі на охорону державного кордону України, чим порушив вимоги абз. 13 п.п. 7 п. 2 розділу 2 (під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: ... здійснювати контороль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму...) абзацу 6 підпункту 11 пункту 2 (Прикордонним нарядам забороняється: ... залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватися на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби ...) розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.15 р. за № 1391/27836, тобто порушив правила несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду,
В той же час суд зазначає, що ч.3 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби в наступних випадках: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненому заперечив. Натомість службова особа, в.о. начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ОСОБА_7 , окрім протоколу про адміністативне правопорушення та рапорту не додав доказів про вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення.
Згідно ст.62 Конституції України всі сумніви, щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочатим, а розпочате підлягає закриттю з підстав відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки в суді не доведено, що ОСОБА_1 порушив правила несення прикордонної служби будучи особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Крім цього, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП судовий збір в сумі 384,20 гривень слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 252, 247, 280, 284-285 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Судовий збір в сумі 384,20 гривень віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга безпосередньо в судову палату з кримінальних справ Закарпатського апеляційного суду або через Рахівський районний суд Закарпатської області, протягом 10 діб з моменту її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду: Бліщ О.Б.