Рішення від 05.12.2019 по справі 500/2517/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2517/19

05 грудня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся (надалі, позивач, ОСОБА_1 ) до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у місті Тернополі Тернопільської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10821,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що вперше придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . При укладенні договору купівлі - продажу квартири позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу даного нерухомого майна в розмірі 10821,00 грн. Оскільки позивач придбав житло вперше, тому відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатила такий збір безпідставно. Однак, на заяву позивача про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем їй було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10821,00 грн.

Ухвалою суду від 06.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 03.12.2019 о 12:00 год.

У строк, встановлений судом, представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити факти придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивач добровільно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Ухвалою суду від 03.12.2019 розгляд даної справи відкладено до 04.12.2019 о 11:30 год.

04.12.2019 позивач в судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглянути в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив справу розглядати в порядку письмового провадження, а також відмовити у задоволенні позову повністю з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника, при вирішенні даної справи покладається на рішення суду. Долучив також до матеріалів справи довідку на підтвердження зарахування коштів до державного бюджету №216 від 11.11.2019 року "Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 10821,00 грн.

Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев'ятої ст.205 та частини четвертої ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 03.09.2019 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна. У відповідності до вказаного договору, позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . При укладенні даного договору позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із операції купівлі-продажу в розмірі 10821,00 грн. Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області № 216 від 11.11.2019 року підтверджено зарахування до Державного бюджету 03.09.2019 року "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 10821,00 грн.

25.09.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою щодо повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 10821,00 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 26.09.2019 №10122/0503 позивача повідомлено, що для отримання подання про повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів необхідно надати документи, які підтверджують факти придбання житла вперше, органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно. Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями. Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Факт придбання позивачем нерухомого майна вперше підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованої 23.10.2019 року.

У відповідності до довідки філії - Івано-Франківське обласне управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» від 08.10.2019 №108.067-08/408, ОСОБА_1 , 1963 р.н., числиться в списках громадян, які мають право на отримання приватизаційних паперів за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно довідки ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації» від 11.10.2019 №3103, ОСОБА_1 згідно обліку технічної інвентаризації в м.Тернополі - власник 1/1 частини квартири за адресою: АДРЕСА_3 , яка належить йому (їй) на праві приватної власності і зареєстрована за ним (нею) на підставі рішення виконкому міської Ради народних депутатів №28 від 28.01.1998.

Крім цього, щодо адреси ОСОБА_1 , яка зазначена у договорі купівлі-продажу від 03.09.2019, а саме АДРЕСА_4 , суд зазначає, наступне. Згідно реєстраційного посвідчення Тернопільського БТІ , 13/20 частин будинковолодіння АДРЕСА_4 зареєстроване за ОСОБА_3 . У відповідності до свідоцтва про право спадщини за законом, від 24.11.1998, спадкове майно, а саме 13/20 жилого будинку по АДРЕСА_4 передано спадкоємцю ОСОБА_3 . Таким чином, судом встановлено, що на момент укладення договору купівлі-продажу нерухомості, позивач не був власником житла за адресою АДРЕСА_4 .

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто. Відмова відповідача в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10821,00 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.

При цьому, суд не бере до уваги твердження представника відповідача, що відповідач не володіє інформацією та не може встановити придбання житла конкретною особою вперше. Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

Відповідно до частини першої ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Позивач не навів аргументованих доводів та не надала доказів того, що дане рішення суду буде відповідачем тривалий час не виконане, в зв'язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому суд вважає, що у встановленні судового контролю шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду слід відмовити.

Оскільки суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, тому судові витрати підлягають до відшкодування у відповідності до норм ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Майдан Волі, 3, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 3, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.№ НОМЕР_1 ) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10821 (десять тисяч вісімсот двадцять одна) грн. 00 грн. сплачений згідно квитанції №ПН1761163 від 03.09.2019.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Майдан Волі, 3, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.№ НОМЕР_1 )судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений згідно квитанції №1006761241 від 24.10.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04 грудня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.