Рішення від 29.11.2019 по справі 480/3627/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2019 р. Справа № 480/3627/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що з червня 2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати та додатку до неї, виданої прокуратурою Сумської області 20.08.2019. Відповідач відмовив у здійсненні перерахунку з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року раніше призначені в порядку на та умовах Закону України "Про прокуратуру" пенсії не перераховуються. Вважає таку відмову протиправною. Зміст та обсяг соціальних гарантій не може бути змінено шляхом внесення змін до законодавства. На час проходження служби позивач мав законне сподівання на гарантований соціальний захист та призначення пенсії в розмірах та порядку, встановлених статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ. Внаслідок змін до законодавства суттєво звужено права позивача, що призвело до позбавлення права на здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії. Просить визнати рішення відповідача від 28.08.2019 №158433 протиправним та зобов'язати здійснити перерахунок та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років згідно зі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з 20.08.2019, виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці, відповідно до довідки про складові заробітної плати та додатку до неї, виданих прокуратурою Сумської області 20.08.2019 №18-651вих-19.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру". У зв'язку з прийняттям нової редакції Закону України "Про прокуратуру" змінився порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Так, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, однак жодної постанови із вказаного питання прийнято не було. Право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем відповідно до тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу. Такої підстави для перерахунку розміру пенсії як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. З 14.06.2011 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 88% від заробітку (а.с. 10-11).

15.08.2019 Прокуратурою Сумської області видано позивачу довідку №18-614вих19 про складові заробітної плати за останні 24 місяці та додаток до довідки (а.с. 18-21)

20.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 15.08.2019 Прокуратури Сумської області (а.с. 16)

Листом від 30.08.2019 відповідач повідомив позивача про прийняте рішення №158433 від 28.08.2019, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Підставою вказано, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не нараховуються. Суд вважає таку відмову протиправною.

Відповідно до ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон N 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону N 1789-XII викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Станом на час розгляду справи такого порядку Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Відповідно до п. 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII, у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Разом з тим, як зазначено вище, пенсія позивачу призначалась та виплачувалась на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 3668-VI (3668-17) від 15.01.2011, а тому до неї не можуть застосовуватись положення Законів України від 28.12.2014 №76-VIII, від 02.03.2015 № 213-VIII, якими внесено зазначені вище зміни до Закону України «Про прокуратуру», оскільки дія закону не має зворотної сили у часі.

Рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 (набрало законної сили 08.02.2006), положення ст. 58 Конституції України про незворотність дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, визначено, що у разі набуття чинності певного закону, нормами якого призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарання тощо (рішення Конституційного суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у вказаних рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Окрім того, згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з вимогами ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути звужені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) «надання зворотної дії в часі нормативно- правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті».

При цьому Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовим акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно з ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

За таких обставин, застосоване щодо позивача відповідачем положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VIII, погіршує його права, а тому суперечить Конституції України. З огляду на викладене, відповідач безпідставно відмовив позивачу у перерахунку пенсії. Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 28.08.2019 №158433 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до ст. 51-1 Закону України "Про прокуратуру" з 20.08.2019, виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарних місяці, відповідно до довідки від 20.08.2019 №18-651вих19 про складові заробітної плати та додатку до неї, виданих Прокуратурою Сумської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко