Рішення від 06.12.2019 по справі 440/3580/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3580/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24 вересня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 в розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.05.2018 №ФП67825/1385 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.05.2018 №ФП67825/1385 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 5500 грн., у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням проведених виплат.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Полтавський обласний військовий комісаріат виготовив та направив уточнюючу довідку до Головного управління Пенсійного фонду у Полтавській області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням нового посадового окладу. Однак, пенсійний орган відмовився провести перерахунок та виплатити позивачу недоотриману пенсію з 01.01.2018 в розмірі 90% від грошового забезпечення на підставі уточнюючої довідки, зазначивши про скасування п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 №103 згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

За приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Заперечень проти розгляду даної справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до суду від учасників справи не надходило.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/5401/18.

10.10.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що у квітні 2018 року на підставі довідки Полтавського ОВК від 16.03.2018 позивачу пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018. При цьому постанова №103 була чинною на момент складання довідки та перерахунку пенсії. Однак, з 05.03.2019 п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 №103 втратили чинність, а також 05.03.2019 скасовано додаток 2 постанови Кабінету Міністрів України №45, якою затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення, а тому положення вказаних нормативно-правових актів не підлягали застосуванню відповідачем.

Ухвалою від 04 листопада 2019 року провадження у справі поновлено, у зв'язку з набранням рішенням Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 законної сили.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Майор ОСОБА_1 , штурман ескадрильї 185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії, звільнений з військової служби у запас наказом Міністра Оборони України №01900 від 06.08.1994.

Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Полтавським обласним військовим комісаріатом, на виконання вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за посадою "штурман ескадрильї". В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, складається із 5070 грн. - посадового окладу (24 тарифний розряд; 2,88 тарифний коефіцієнт), 1340 грн. - окладу за військовим званням, 3205 грн. - надбавки за вислугу років (50%), всього - 9615 грн.

Позивач 13.02.2019 звернувся до відповідача із заявою про перегляд розміру посадового окладу, який входить до грошового забезпечення, відповідно до п. 34 додатку 24 наказу Міністерства оборони України №90 з визначенням тарифного розряду за посадою 27, формування нової довідки про уточнений розмір грошового забезпечення та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для застосування при визначенні нового розміру пенсії за вислугу років.

18.02.2019 відповідач листом №1/12/456/фп.67825 надав відповідь ОСОБА_1 , в якій зазначив, що на виконання Постанови №704 Міністерством оборони України виданий наказ від 01.03.2018 за №90 «Про встановлення тарифних розряді в за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», яким установлено тарифні розряди за основними типовими та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил У країни. Останньою займаною штатною посадою ОСОБА_1 є посада штурмана ескадрильї 185 гвардійського важкого бомбардувального полку. Зазначається, що у схемах до наказу № 90 визначено тарифні розряди за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України не тільки окремих військових частин, а й основних структурних підрозділів військових частин також. Пунктом 5 Схеми додатку 13 визначений посадовий оклад штурмана ескадрильї за 24 тарифним розрядом. Можливість застосування співвідношення встановлених до 1 березня 201 8 року розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України по Схемі в додатку № 24 виключається, що обумовлено в примітці 2 до Схеми, тобто не повинні перевищувати тарифних розрядів за основними типовими та основними посадами, визначених в додатках 1-22.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, тому звернувся до суду з позовом.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі 440/806/19, яке набрало законної сили 20.05.2019, визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "24", встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України". Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "27", встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

На виконання рішення суду по справі №440/806/19 ІНФОРМАЦІЯ_3 видано та направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області уточнюючу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням посадового окладу за тарифним розрядом "25".

Однак, відповідачем листом від 21.06.2019 №10711/03.2-19 повідомив позивачу, що постанова суду по справі №440/806/19 не містить будь-яких зобов'язань Головному управлінню щодо здійснення перерахунку пенсії згідно наданої довідки про додаткове грошове забезпечення, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги позивача, суд виходить з наступного.

В силу приписів ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Метою Закону №2262-ХІІ є реалізація особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, який спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Крім того, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відтак, приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Крім того, вказаною Постановою №103 визначено, що у тому числі Міністерству оборони України, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.

В свою чергу, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

На виконання постанови КМУ №103, Полтавським обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із посадовим окладом 5070,00 грн., що відповідає 24 тарифному розряду, згідно постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року та наказу Міністра оборони України від 01.03.2019 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України.

Не погоджуючись із такими діями ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення посадового окладу, що впливає на розмір отримуваної ним пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі 440/806/19, яке набрало законної сили 20.05.2019, визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "24", встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України". Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "27", встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 по справі №440/806/19 ІНФОРМАЦІЯ_4 складено нову довідку №ФП-67825/1358 від 27.05.2019 про розмір грошового забезпечення, яка повинна враховуватись для перерахунку пенсії позивача та надіслав її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Проте, відповідач отримавши нову довідку про розмір грошового забезпечення не здійснив перерахунок пенсії, залишивши довідку ІНФОРМАЦІЯ_5 без виконання.

Що стосується твердження відповідача про те, що відсутні підстави для зобов'язання ГУ ПФУ у Полтавській області здійснити перерахунок пенсії за уточнюючою довідкою Полтавського ОВК №ФП-67825/1358 від 27.05.2019, адже пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05.03.2019, суд зазначає, що факт визнання не чинними п. п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не впливає на правовідносини, що склались між позивачем та Полтавським обласним військовим комісаріатом до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.

При цьому, беззаперечним є право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, а його передумовою є оформлення довідки Полтавським обласним військовим комісаріатом.

Скасування з 05.03.2019 р. в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, передбачений у Порядку № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Отже, в силу приписів ст. 63 Закону № 2262 та п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії, який було проведено відповідачем з січня 2018 р. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку № 45.

Як зазначалося судом вище, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі 440/806/19, яке набрало законної сили 20.05.2019, визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення позивача, а для відновлення його порушених прав, інтересів зобов'язано скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "27", встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

Отже, право позивача на перерахунок пенсії підлягає реалізації з моменту його виникнення на підставі довідки, направленої на виконання рішення суду.

Що стосується посилання відповідача на те, що органом ПФУ на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 довідки про грошове забезпечення військовослужбовця, суд зазначає, що ця обставина не може слугувати підставою для подальшої відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, оскільки таке право виникає у пенсіонера у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

Оскільки згідно довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 19.03.2018 грошове забезпечення позивача було занижене, а рішенням суду встановлено протиправність ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов'язано виготовити та направити довідку до ГУ ПФУ у Полтавській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням підвищеного посадового окладу, відповідно у особи і виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі уточнюючої довідки.

За таких обставин, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 на підставі уточнюючої довідки Полтавського ОВК №ФП-67825/1358 від 27.05.2019.

Крім того, як убачається з матеріалів справи позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 04 лютого 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, провадження № Пз/9901/58/18.

Щодо позовних вимог про визнання дій ГУ Пенсійного фонду в Полтавській області протиправними стосовно незаконної відмови здійснити перерахунок пенсії згідно уточненої довідки Полтавського ОВК у розмірі 90% грошового забезпечення, то вони задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Як встановлено судом вище, відповідачем не проведено перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі уточнюючої довідки Полтавського ОВК, тобто залишено без виконання, а тому суд приходить висновку, що мала місце не відмова у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, а протиправна бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області в частині не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Полтавського ОВК №ФП67825/1385, виданої на виконання рішення суду від 03.04.2019 у справі №№440/806/19.

Суд зазначає, що під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

Відповідно до п. 4 ч. 1 статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області в частині не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Полтавського ОВК №ФП67825/1385, виданої на виконання рішення суду від 03.04.2019 у справі №№440/806/19, в розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у не проведенні перерахунку позивачу пенсії, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року на підставі уточнюючої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФП67825/1385, в розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Стосовно клопотання позивача про встановлення негайного виконання судового рішення в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки рішення суду має зобов'язальний характер та вказаним рішення не стягнуто суми пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, дане рішення суду не є рішенням суду, яке виконується негайно на підставі статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, клопотання позивача щодо встановлення негайного виконання судового рішення задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, яка полягає у не проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі уточнюючої довідки №ФП67825/1385 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом, в розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом на виконання рішення суду.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію на підставі уточнюючої довідки №ФП67825/1385 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, виданої Полтавським обласним військовим комісаріатом на виконання рішення суду, в розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва