Рішення від 06.12.2019 по справі 440/3434/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3434/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Сонечко" Котелевської районної ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2019 року Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Сонечко" Котелевської районної ради про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі кухні дитячої за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Деревки, вул. Молодіжна, 7, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 1, 3 - 8 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки від19.07.2019 №47; встановити наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити дошкільному навчальному закладу "Сонечко" користуватися за призначення будівлею кухні дитячої за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Деревки, вул. Молодіжна, 7 та відключити її від електропостачання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що за результатами перевірки додержання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки ДНЗ "Сонечко", були виявлені й зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки при експлуатації будівлі кухні а тому подальша її експлуатація створює загрозу життю та здоров'ю людей.

04.10.2019 відповідачем до суду подано заяву про визнання позову.

Сторони явку своїх представники в судове засідання не забезпечили, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

На підставі наказу №205 від 20.06.2019, відповідно до посвідчення на проведення перевірки №47 від 04.07.2019, в період з 11.07.2019 по 19.07.2019 посадовою особою Котелевського районного сектору ДСНС України у Полтавській області проведено планову перевірку відповідача на предмет додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки складено акт №47 від 19.07.2019, яким, зокрема, зафіксовано порушення:

- пункту 2.5 Розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: не проведено вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій будівель даху;

- пункту 1.2 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: приміщення ДНЗ не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією;

- пункту 1.6 Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: в приміщені будівлі кухні з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано за допомогою скруток;

- пункту 1.18 Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: в приміщенні будівлі кухні відбувається експлуатація проводів з пошкодженою ізоляцією або такою що в процесі експлуатації втрати захисну властивості, допускається використання пошкоджених розеток та з'єднувальних коробок та підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи;

- пункту 3.6 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: в приміщені будівлі кухні відсутні вогнегасники;

- пункту 1.20 Розділу 4 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: в будівлі кухні не проведені заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричної мережі та електроустановок від короткого замикання;

- пункту 2.9 Розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, яку необхідно позначити на вхідних дверях до приміщення топочної;

- пункту 3.14 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: не здійснено технічне обслуговування немеханізованого пожежного ручного інструменту розміщеного на об'єкті у склад комплектації пожежного щита;

- пункту 3.14 Розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, а саме: вогнегасники, які експлуатуються на об'єкті, не забезпечені обліковими (інвентарними) номерами за прийнятою на об'єкті системою нумерації.

Достовірність встановлених порушень підтверджується актом перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 19.07.2019 №47, приписом про усунення порушень вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки №46 від 19.07.2019.

Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону Закон № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (стаття 1 Закону № 877-V).

Згідно зі статтею 5 зазначеного Закону № 877-V, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

У цьому разі перевіркою встановлено, що експлуатація будівлі кухні ДНЗ "Сонечко" здійснюється відповідачем з порушенням Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417.

Відповідач визнав позовні вимоги чим погодився з наявністю виявлених в ході перевірки порушень та з тим, що подальша експлуатація приміщення кухні створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частинами четвертою та шостою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки є доцільним у разі допущення порушень, які реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Суд погоджується з позивачем, що встановлені перевіркою та зафіксовані у акті перевірки №47 від 19.07.2019 порушення наведених вище положень Правил пожежної безпеки в Україні, зумовлюють можливість виникнення пожежі та/або неможливість гасіння пожежі на початковій стадії її виникнення, підвищення протипожежного навантаження та створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи викладене визнання відповідачем позову не суперечить чинному законодавству та не порушує не чиїх прав, свобод та інтересів.

Частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

У зв'язку із вищевикладеним суд приходить до висновку про необхідність застосування до дошкільного навчального закладу (ясла-садочок) "Сонечко" Котелевської районної ради заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі кухні дитячої розташованої за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Деревки, вул. Молодіжна, 7, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Відповідно до частини першої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе встановити наступний спосіб та порядок виконання судового рішення, а саме: заборонити дошкільному навчальному закладу (ясла-садочок) "Сонечко" Котелевської районної ради користуватися за призначенням будівлею кухні дитячої розташованої за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Деревки, вул. Молодіжна, 7 та відключити її від електропостачання.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 38610079) до Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) "Сонечко" Котелевської районної ради (вул. Молодіжна, 7, с. Деревки, Котелевський район, Полтавська область, 38611, код ЄДРПОУ 37301953) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до дошкільного навчального закладу (ясла-садочок) "Сонечко" Котелевської районної ради заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі кухні дитячої розташованої за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Деревки, вул. Молодіжна, 7, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки зафіксованих в пунктах 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 акті перевірки №47 від 19.07.2019.

Встановити наступний спосіб та порядок виконання судового рішення, а саме: заборонити дошкільному навчальному закладу (ясла-садочок) "Сонечко" Котелевської районної ради користуватися за призначенням будівлею кухні дитячої розташованої за адресою: Полтавська область, Котелевський район, с. Деревки, вул. Молодіжна, 7 та відключити її від електропостачання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко