Справа № 420/4047/19
05 грудня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М. розглянувши в письмовому проваджені за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» (65045, м. Одеса, пров. Успенська, 14, код ЄДРПОУ 01271847) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, в якому позивач просить суд, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0075945006 від 13.06.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем, 21.05.2019 року здійснено камеральну перевірку ТДВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» на предмет своєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2018 рік, на підставі чого складено Акт та податкове повідомлення-рішення № 0075945006 від 13.06.2019 року. Позивач зазначає, що відповідачем вже здійснювались дві камеральні перевірки за тим саме предметом, та за той саме період 2018 року, за результатами яких складені акти та податкові повідомлення-рішення, які оскаржені в судовому порядку. Позивач вважає, що камеральна перевірка ТДВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» на предмет своєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2018 рік за якою складено Акт є незаконною, як і сам Акт перевірки.
10.07.2019 року ухвалою суду позовну заяву разом з додатками повернуто позивачу.
02.09.2019 року постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 року та направлено справу до суду першої інстанція для продовження розгляду.
13.09.2019 року вказана адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
18.09.2019 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
30.09.2019 року позивач усунув недоліки, які стали підставою залишення позову без руху.
07 жовтня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження по справі та встановлено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
20.11.2019 року, відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву (вх. № ЕП/9058/19), відповідно до якого відповідач позов не визнає, не погоджується з доводами позивача, вважає, що позов не підлягає задоволенню, у зв'язку з тим, що в попередніх актах камеральних перевірок № 196/15-32-50-06/01271847 від 13.12.2018 року та № 148/15-32-50-06 від 17.01.2019 року, несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних, які зазначено в акті камеральної перевірки № 2808/15-32-50-06/01271847 від 21.05.2019 року не включено. Відповідач зазначив, що незалежно від причин, у зв'язку з якими було порушено строк реєстрації податкової накладної, нормами ПКУ передбачена відповідальність за порушення цього строку у вигляді штрафу. Виключень з цього правила для помилково складених чи виписаних податкових накладних в ПКУ не існує.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Південного управління Головного управління ДФС в Одеській області Баджиковою Н.Б., проведено перевірку своєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариства з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11», дата виписки яких припадає на 2018 рік.
Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових наклади в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Податкового Кодексу України (із змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Відповідальність платника податків за порушення визначена ст. 120-1 ПКУ. Порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню купцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Згідно акту перевірки від 21.05.2019 року № 2808/15-32-80-04 01271847 встановлено, що:
- податкова накладна № 89, яка виписана 31.10.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.11.2018 року, тобто із затримкою на 14 днів (сума ПДВ -452703,04 грн.);
- податкова накладна № 101, яка виписана 30.11.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.12.2018 року, тобто із затримкою на 5 днів (сума ПДВ - 4925 грн.);
- податкова накладна № 83, яка виписана 05.10.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 14.11.2018 року, тобто із затримкою на 14 днів (сума ПДВ - 13333,33 грн.);
- податкова накладна № 82, яка виписана 04.10.2018 року, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 14.11.2018 року, тобто із затримкою на 14 днів (сума ПДВ - 58333,33 грн.).
Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сума штрафних санкцій за порушення ТДВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» термінів реєстрації податкових накладних становить 52929,46 грн.
Не погоджуючись з висновками викладеними в акті № 2808/15-32-80-04 01271847 щодо наявності порушення податкового законодавства України, у вигляді порушення строків реєстрації податкових накладних відповідно до вимог ст. 201 ПКУ, 31 травня 2019 року ТДВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» звернулось до ГУ ДФС в Одеській області із запереченнями на акт перевірки № 2808/15-32-80-04 01271847 від 21.05.2019 року.
Головним управлінням ДФС в Одеській області розглянуто вищезазначені заперечення ТДВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» та 10.06.2019 року прийнято рішення про залишення без змін висновків акту перевірки від 21.05.2019 року № 2808/15-32-80-04 01271847, а заперечення ТДВ «ОДІСЕЙ-БМУ-11» - без задоволення.
На підставі зазначеного акту перевірки 13.06.2019 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0075945006, яким позивачу згідно з підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 ПК України, на підставі акту перевірки нараховано суму штрафних санкцій в загальному розмірі 52 929,46 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Спірне податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки висновках податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано, зокрема, але не виключно, Податковим кодексом України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року № 557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за № 959/30827.
Пунктом 1.1. статті 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до положень п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацом 8 пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до абзаців 1-3 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до абзаців 8 та 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно абзаців 14-15 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Як стверджується у акті перевірки відповідачем та не заперечується позивачем, вищенаведені податкові накладні зареєстровані в ЄРПН з затримкою у 5 та 14 днів.
Вищевказані обставини, встановлені в акті перевірки, не заперечувались позивачем у позовній заяві.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України (в редакції чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Пунктом 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (Порядок № 1246) визначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України та Порядку №1246, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивачем здійснювалась реєстрація (спроби реєстрації) податкових накладних, зазначених у акті перевірки за період 31.10.2018 року - 30.11.2018 року у межах граничних строків, визначених Податковим кодексом України.
Крім того, суд зазначає, що в попередні акти камеральних перевірок № 196/15-32-50-06/01271847 від 13.12.2018 року та № 148/15-32-50-06 від 17.01.2019 року несвоєчасно зареєстровані податкові накладні, які зазначені в акті камеральної перевірки № 2808/15-32-50-06/01271847 від 21.05.2019 року не включено, що підтверджується доданими до позову матеріалами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені обставини справи, а також правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що контролюючий орган довів належними, достатніми та беззаперечними доказами правомірність висновку про порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 72-77, 94, 139, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, суд-,
В задоволенні адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю «ОДІСЕЙ-БМУ-11» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.М. Токмілова
.