Постанова від 04.12.2019 по справі 466/7869/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 грудня 2019 року

м. Київ

справа №466/7869/16-а

адміністративне провадження №К/9901/42508/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за касаційною скаргою Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова

на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 30.01.2017 (головуючий суддя Луців-Шумська Н.Л.) та

ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 (колегія у складі головуючого судді Довгополова О.М., суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.)

у справі № 466/7869/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

I. РУХ СПРАВИ

1. У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, уточнивши позовні вимоги, просила суд:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо невключення до середньомісячного заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, сум індексації;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної їй пенсії з дати її призначення, а саме з 16.06.2011, у розмірі 90% середньомісячної заробітної плати встановленої на момент призначення пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», врахувавши під час обчислення розміру пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків; а також індексацію заробітної плати, згідно з довідкою від 06.04.2016 № 05-133, виданої Управлінням капітального будівництва Львівської міської ради, та на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу та посади, що діяли на момент звільнення з роботи.

2. Постановою Шевченківського районного суду міста Львова від 30.01.2017 позов задоволено.

3. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 постанову Шевченківського районного суду міста Львова від 30.01.2017 скасовано у частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Львова провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з дати її призначення, а саме з 16.06.2011, у розмірі 90% середньомісячної заробітної плати встановленої на момент призначення пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», врахувавши під час обчислення розміру пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків; а також індексацію заробітної плати, згідно довідки від 06.04.2016 № 05-133, виданої Управлінням капітального будівництва Львівської міської ради та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу та посади, що діяли на момент звільнення з роботи - за період з 16 червня 2011 року до 27 жовтня 2015 року та залишено позовну заяву в цій частині без розгляду. В іншій частині постанову залишено без змін.

4. У касаційній скарзі відповідач, із посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції, прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 15.06.2011 призначено пенсію за віком згідно із ст. 37 Закону України «Про державну службу».

6. 07.04.2016 позивач звернулася до звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії у зв'язку з тим, що при нарахуванні такої не було враховано усі доходи про заробітну плату, з яких сплачувалися страхові внески, вказані у довідці від 06.04.2016 року № 05-133, виданій Управлінням капітального будівництва Львівської міської ради.

7. Листом від 18.04.2016 № 3670/03-15 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахування пенсії, оскільки включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги, премії та індексації для призначення (перерахунку) пенсії не передбачено. Також відповідач вказав, що з 01.06.2015 року пенсії, призначені в порядку та на умовах визначених цим Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

8. Вважаючи такі дії відповідача незаконними, ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом.

IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з протиправності оскаржуваних дій відповідача щодо неврахування відповідних виплат при обчисленні розміру пенсії позивачу.

10. Залишаючи позовні вимоги у частині без розгляду, суд апеляційної інстанції вказав, що ОСОБА_1 повинна була дізнатися про порушення відповідачем її прав при поданні заяви про призначення пенсії та після її отримання.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

11. Відповідач у касаційній скарзі наголошує на тому, що позивач не має визначеного законом права на перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків і індексації заробітної плати. Зазначає також, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, у тому числі, на підставі Закону України «Про державну службу». З 01.06.2015 пенсії не призначаються, а раніше призначені не перераховуються і не переглядаються.

12. Від позивача надійшло заперечення на касаційну скаргу. Просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

13. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

14. Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII (в редакції, що діяла на день призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15. Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

16. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

17. Частинами другою та шостою статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

18. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ).

19. Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

20. Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

21. Частиною 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

22. Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

23. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

24. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30.10.2018 у справі № 266/1415/17.

25. Судами встановлено, що на всі вказані виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

26. Доводи касаційної скарги з приводу того, що згідно із Законом України № 213 від 02.03.2015 з 01.06.2015 пенсії не призначаються, а раніше призначені не перераховуються і не переглядаються, не заслуговують на увагу і є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні відповідно до вимог Закону №3723-ХІІ щодо врахування всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на державне соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності вказаним законом.

27. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.

28. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

29. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 341, 343, 350, 356 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 30.01.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2017 у справі № 466/7869/16-а- без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб