Рішення від 02.12.2019 по справі 280/4771/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02 грудня 2019 року о/об 17 год. 45 хв.Справа № 280/4771/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )

до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69001, м.Запоріжжя, вул.Зелінського, буд.3; код ЄДРПОУ 37612054)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправну відмову Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки; 2) зобов'язати Департамент архітектури та містобудування надати дозвіл щодо відведення земельної ділянки та розробку проекту землеустрою.

У позові зазначено, що 14.06.2019 позивачем було подано заяву відповідно до ст.ст.118, 121 Земельного кодексу України до Запорізької міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі позивачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки як учаснику бойових дій (АТО) для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 гектара. Земельна ділянка розташована за адресою: м.Запоріжжя, Комунарський район, вулиця 40 років перемоги (орієнтир: вулиця 40 років перемоги, будинок 67). Також у заяві було повідомлено що на території України земельних ділянок з таким цільовим призначенням безоплатно у власність не отримував. На вищезазначену заяву Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надав лист про результат розгляду звернення від 02.07.2019 за №Д-0779 щодо отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розташування індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 гектара в якому зазначено що відповідно до плану зонування території м.Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорозької міської ради від 28.02.2018 за №75, вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації, тому як земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4: - Зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови. Не погодившись з листом Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 02.07.2019 позивачем було подано скаргу від 24.07.2019 щодо обґрунтування неправомірного відхилення його заяви та спроби вирішити питання в досудовому порядку. Відповідно до штемпелю вхідної кореспонденції департаменту архітектури та містобудування скаргу прийняли до розгляду 24.07.2019, а відповідь датована 03.09.2019, що свідчить про порушення норм Закону України «Про звернення громадян», а саме ст.20, у котрій зазначено що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. 03.09.2019 Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради надав відповідь на вищезазначену скаргу, у якому було повідомлено що відповідно до плану зонування території м.Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорозької міської ради від 28.02.2018 за №75, вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації, тому як земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4. Вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації. Також, відповідно до п.4.11 ДБН Б.1.1-22.2017 «Склад та зміст плану зонування території» для окремої земельної ділянки дозволеним є таке використання, яке відповідає містобудівному регламенту зони, на території якої ділянка знаходиться. У зв'язку з невідповідністю виду забудови переважним та супутнім видами використання земельної ділянки, відповідно до ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» вид використання не є дозволеним. Позивач вважає, що відмова у наданні дозволу щодо відведення земельної ділянки та розробку проекту землеустрою суперечить чинному законодавству та є неправомірною та протиправною.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що як вбачається зі змісту позовної заяви 14.06.2019 позивач, в порядку визначеному чинним законодавством, звернувся до Запорізької міської ради з питанням щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га (вх.№Д-7034/1-К від 19.06.2019). За дорученням першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Мішка С.М. від 21.06.2019 Департамент, в межах повноважень, розглянув зазначену заяву та надав лист інформаційного характеру від 02.07.2019 за №Д-0779 на адресу позивача (до відома), управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради (на ім'я узагальнюючого з даного питання) та виконкому Запорізької міської ради (до відома). Жодних відмов, а саме: рішень щодо відмови надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідач не приймав. Тільки Запорізька міська рада має повноваження щодо прийняття рішень у наданні дозволу чи у відмові надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у м.Запоріжжя. Позивач, крім іншого, просить суд зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проте дана вимога є неможливою, виходячи з того, що відповідач не є уповноваженим органом щодо прийняття рішень щодо розпорядження землями територіальної громади. Щодо зазначення відповідачем у своїх листах від 02.07.2019 вих.№Д-0779 та 03.09.2019 вих.№Д-0895, що вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації, відповідач повідомляє наступне. Згідно з планом зонування території м.Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.02.2018 за №75 (надалі за текстом відзиву - Зонінг), земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2 знаходиться в зоні Ж-4 - зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової та громадської забудови. Серед допустимих видів використання (п.7 Пояснювальної записки до Зонінгу) є такі: гаражі, підземні та напівпідземні (паркінги). Зонінг розроблявся з урахуванням ДСТУ-Н Б Б.1.1-12:2011 «Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінг)». З 01.08.2018, на зміну ДСТУ-Н Б Б.1.1-12:2011 «Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінг)», набрав чинності ЛБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території». Ці будівельні норми встановлюють вимоги до складу та змісту плану зонування території населеного пункту та призначені для застосування, у тому числі органами місцево самоврядування. Основною задачею зонінгу є визначення меж зон та умов їх використання на території населено пункту і встановлення, диференційовано по зонах, містобудівних регламентів. Містобудівний регламент - сукупність обов'язкових вимог до використання земельних ділянок, що встановлюється у межах відповідних територіальних зон і визначають дозволені (переважні та супутні) види використання земельних ділянок. Так, ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» передбачено тільки два види використання території: переважні та супутні. Допустимих видів використання території ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» не містить взагалі. Застосовувати Зонінг необхідно з урахуванням ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» і лише в тій частині, яка йому не суперечить. На час розгляду відповідачем заяви позивача від 14.06.2019, чинним законодавством передбачено лише два види використання території в зоні Ж-4, а саме: переважні види використання території, супутні види використання території. Перелік використання території зони Ж-4 є вичерпним і не передбачає в собі можливість нового будівництва індивідуального гаражу. Відповідач, зазначаючи у своїх відповідях те, що вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації (Зонінгу) керувався нормами діючого законодавства. З урахуванням викладеного, позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідач не уповноважений на розпорядження землями територіальної громади, а отже, і приймати рішення про надання дозволу чи у відмові надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у м.Запоріжжя.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 07.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 04.11.2019 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 04.11.2019 відкладено розгляд справи на 02.12.2019.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України СВ917881 зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_3 (а.с.9-11).

Згідно з Посвідченням серії НОМЕР_2 позивач має на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.13).

Як зазначено у Довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 26.03.2019 за №101/534, позивач з 11.03.2016 по 12.06.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с.14).

Позивач подав до Запорізької міської ради, першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Мішка С.М. Заяву від 14.06.2019, в якій зазначив: «… Згідно ст.ст.118, 121 Земельного кодексу України прошу надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі мені безоплатно у приватну власність земельної ділянки як учаснику бойових дій (АТО) для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 гектара. Земельна ділянка розташована: Україна, м.Запоріжжя, Комунарський район, вулиця 40 років перемоги (орієнтир: вулиця 40 років перемоги, будинок 67) (додаток додається). На території України земельних ділянок з таким цільовим призначенням безоплатно у власність не отримував. Додатки: копія паспорта; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія посвідчення учасника бонових дій № НОМЕР_3 , виданий 22 вересня 2016 року; довідка про безпосередню участь в ато; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. …» (а.с.17).

02.07.2019 за №Д-0779 за відписом виконуючого обов'язки директора департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради позивачу надана відповідь, в якій зазначено: «… Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, розглянув заяву щодо оренди земельної ділянки від 14.06.2019 (вх.МВК від 21.06.2019 №Д-7034/1-К). … Інформація про земельну ділянку: м.Запоріжжя, вул.40-річчя Перемоги, 67, орієнтовна площа 0,01га. Вид використання: для будівництва індивідуального гаражу. Надає наступну інформацію: … 2) Інформація щодо переліку обмежень в використанні земельної ділянки: Згідно з генеральним планом м.Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 15.09.2004 №4, зі змінами, затвердженими рішенням Запорізької міської ради №31 від 27.09.2017, земельна ділянка має наступні планувальні обмеження містобудівного характеру: - санітарно-захисна зона промислових підприємств. 3) Інформацію щодо відповідності цільового призначення та виду використання земельної ділянки затвердженій містобудівній документації: Згідно з планом зонування території м.Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 28.02.2018 №75, земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4 - зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови. Вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації. …» (а.с.18-19).

Також, позивачу на його звернення надана відповідь від 04.07.2019 за №Д-7034/1-К за підписом першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, в якій зазначено: «… На Ваше звернення (вх.МВК №Д-7034/1-К від 21.06.2019) щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по пр.40-річчя Перемоги, біля будинку №67 (згідно схеми) для будівництва індивідуального гаражу, повідомляємо, що відповідно до інформації департаменту архітектури та містобудування згідно з планом зонування території м.Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 28.02.2018 №75, земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4 - зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови. Вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації. Додаткову інформацію з даного питання можливо отримати в департаменті архітектури та містобудування у приймальні дні. Прийом районного архітектора відбувається в департаменті архі тектури та містобудування щопонеділка з 10-00 до 16-00 по вул.Зелінського, 3 (тел. для довідок 233-33-32). …» (а.с.20).

За результатом розгляду скарги від 24.07.2019 позивачу надана відповідь за відписом виконуючого обов'язки директора департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, в якій зазначено: «… Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі - Департамент), розглянувши Вашу скаргу від 24.07.2019 на відповідь Департаменту від 28.06.2019 №Д-0779 щодо оренди земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу за адресою: АДРЕСА_2 , повідомляє наступне. Згідно з планом зонування території м.Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.02.2018 №75, земельна ділянка знаходиться в зоні Ж-4 - зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови. Вид використання земельної ділянки не відповідає чинній містобудівній документації. Відповідно до п.4.11 ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» для окремої земельної ділянки дозволеним є таке використання, яке відповідає містобудівному регламенту зони, на території якої ділянка знаходиться. Містобудівний регламент - сукупність обов'язкових вимог до використання земельних ділянок, що встановлюється у межах відповідних територіальних зон і визначають дозволені (переважні та супутні) види використання земельних ділянок. В зв'язку з невідповідністю виду забудови переважним та супутнім видам використання земельної ділянки, відповідно до ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території», вид використання не є дозволеним та потребує розширення переліку переважних та супутніх видів використання на визначеній території шляхом розроблення Детального плану. В разі незгоди з відповіддю, Ви маєте право на оскарження згідно з чинним законодавством. …» (а.с.21).

Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд з урахуванням зазначеного вище виходить з наступного.

У ст.12 Земельного кодексу України зазначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Як зазначено у ч.11 ст.118 Земельного кодексу України, у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

За матеріалами справи, позивач звернувся до Запорізької міської ради з питанням щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01га.

Водночас, у позові позивач просить суд: 1) визнати протиправну відмову Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки; 2) зобов'язати Департамент архітектури та містобудування надати дозвіл щодо відведення земельної ділянки та розробку проекту землеустрою.

Судом досліджено «Положення про Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради», затверджене 26.06.2019 рішенням Запорізької міської ради №48 (а.с.39-42).

Позивачем не доведено з посиланням на норми права наявність у Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради повноважень щодо можливості надання дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки.

При цьому, позивач не погоджується з діями відповідача у межах його повноважень при розгляді звернень позивача.

У п.6.7 ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» (набрали чинності з 01.01.2018) зазначено: «6.7 Житлові зони Ж (зони житлової забудови). … Багатоквартирна житлова забудова Ж-4 (зона багатоквартирної житлової забудови). Призначається для розташування багатоквартирних житлових будинків від 5 до 9 поверхів, супутніх об'єктів повсякденного обслуговування, комунальних об'єктів, а також окремих об'єктів загально міського та районного значення. Домінуюче функціональне використання території - житлова функція з включенням функцій громадського призначення. Для середніх та малих міст, селищ та сільських населених пунктів в залежності від ситуації, що склалася, може окремо виділятися зона розташування багатоквартирних житлових будинків: 5 поверхів (Ж- 4-1), 9 поверхів (Ж-4-2), змішаної, 5-9 поверхів (Ж-4-3) тощо. …».

Згідно з п.6.5 ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» до супутніх видів використання можуть відноситися: 1) об'єкти, що технологічно пов'язані з об'єктами переважних видів або сприяють їх безпеці, в тому числі, протипожежні, відповідно до чинної нормативно-технічної документації; 2) споруди, що призначені для охорони об'єктів переважного чи допустимого виду викорис тання; 3) об'єкти інженерної інфраструктури; 4) об'єкти транспортної інфраструктури (автостоянки, велостоянки, гаражі, паркінги наземні та підземні); 5) дитячі, спортивні майданчики, місця для відпочинку, громадські вбиральні тощо. Сумарна площа об'єктів супутнього виду використання не повинна перевищувати загальну площу переважних видів використання.

Рішенням Запорізької міської ради від 28.02.2018 за №75 (оприлюднено 05.03.2018) затверджено містобудівну документацію - «План зонування території м.Запоріжжя»: графічні матеріли - «Схема зонування території міста» та текстові матеріали - Пояснювальна записка - книги 1,2.

Позивачем не надано до суду доказів визнання протиправним та нечинним на момент виникнення спірних правовідносин Рішення Запорізької міської ради від 28.02.2018 за №75.

У Пояснювальній записці до «Плану зонування території м.Запоріжжя» зазначено: «… Ж-4 - зона мішаної багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови та громадської забудови. Зона призначена для розташування багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків, супутніх об'єктів повсякденного обслуговування, окремих об'єктів загальноміського значення. Зону призначено для постійного проживання населення в багатоквартирних житлових будинках. Зона формується на територіях існуючої сельбищної зони та в районах, передбачених містобудівною документацією під такий вид забудови. Переважні види використання: 1. багатоквартирні житлові будинки до 9 поверхів; 2. окремі житлові будинки вище 9 поверхів, що існували на момент створення зонінгу; 3. житлові будинки вище 9 поверхів за умови розроблення містобудівного розрахунку або детального плану території; 4. окремі житлові будинки садибного типу, що існували на момент створення Зонінгу; 5. майданчики у внітрішньодворових просторах - дитячі, відпочинку, спортивні, господарські 6. житлові вулиці, провулки, проїзди; 7. доріжки, велодоріжки, майданчики; 8. зелені насадження загального користування (парки, сквери, алеї, бульвари). Супутні види використання: 1. для житлових будинків садибного типу - теплиці, оранжереї, парники та інші споруди, що пов'язані з вирощуванням квітів, фруктів та овочів; 2. для житлових будинків садибного типу - вбудовані або окремо розміщені гаражі та відкриті стоянки; 3. адміністративні, офісні будівлі; 4. фінансові установи; 5. юридичні установи; 6. відділення зв'язку, поштові відділення; 7. дільничні відділення управління внутрішніх справ; 8. дитячі дошкільні установи; 9. навчально-виховні комплекси; 10. загальноосвітні школи; 11. бібліотеки; 12. клуби багатоцільового та спеціалізованого призначення; 13. поліклініки, центри народної медицини, кабінети лікарів, що займаються практикою; 14. аптеки; 15. спортивні та фізкультурно-оздоровчі заклади; 16. магазини, торговельні центри; 17. підприємства громадського харчування; 18. підприємства побутового обслуговування; 19. підприємства по обслуговуванню та експлуатації житлового фонду; 20. гаражі та відкриті автостоянки, що існували на момент створення Зонінгу; 21. споруди для тимчасового зберігання транспортних засобів, для обслуговування об'єктів зони; 22. малі архітектурні форми (згідно до переліку МАФ, визначеному Законом України «Про благоустрій населених пунктів»); 23. мережі інженерної інфраструктури, що пов'язані з експлуатацією об'єктів зони. … Використання території зони, розміщення підприємств і установ здійснюється відповідно до вимог ДБН 360-92** та діючого законодавства. …».

Враховуючи наведене, суд погоджується з позицією відповідача, що використання території зони Ж-4 у м.Запоріжжі не передбачає у собі можливість нового будівництва індивідуального гаражу.

Також, позивачем документально не спростовано, що згідно з генеральним планом м.Запоріжжя, затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 15.09.2004 за №4, зі змінами, затвердженими рішенням Запорізької міської ради від 27.09.2017 за №31, земельна ділянка (Україна, м.Запоріжжя, Комунарський район, вулиця 40 років Перемоги (орієнтир: вулиця 40 років Перемоги, будинок 67)) має наступні планувальні обмеження містобудівного характеру: - санітарно-захисна зона промислових підприємств.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Таким чином, відповідач міг розглянути скаргу позивача від 24.07.2019 протягом сорока п'яти днів, що узгоджується з приписами ч.1 ст.20 Закону України «Про звернення громадян».

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача судових витрат з суб'єктів владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 02.12.2019.

Суддя О.О. Прасов