Рішення від 04.12.2019 по справі 280/5319/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2019 року Справа № 280/5319/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31.10.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: визнати рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з 01.01.2019 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 №19 та від 11.01.2019 №21 і довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019, що викладено у листі відповідача від 03.06.2019 №1310/Г-9, протиправним; зобов'язати відповідача здійснити дії, а саме - перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2019 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019 у розмірі 100% від розміру перерахованої пенсії з урахуванням раніше фактично виплачених сум.

Крім того, просить розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без участі позивача; стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору; встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, а саме - зобов'язати відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням, подати до суду звіт про його виконання.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 з 08.12.1999 по 15.04.2014 працював в РСП «Кримаерорух» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. З 01.09.2014 він є пенсіонером і отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказів від 11.01.2019 №19 та №21, якими підвищено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою, яку позивач займав на момент звільнення, останній звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, до якої додав довідку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19. Проте, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку з огляду на те, що повідомлення від Пенсійного фонду України про перерахунок пенсій відповідним категоріям військовослужбовців не надходило. Вважає такі дії протиправними, оскільки Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві. Отже прийняття Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказів про підвищення посадових окладів є безумовною підставою для перерахунку пенсії, а відтак дії відповідача щодо не проведення перерахунку на підставі даних наказів та довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19 вважає необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на положеннях закону. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 04.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5319/19. Судове засідання призначено на 27.11.2019 без виклику сторін.

Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх.№46798 від 08.11.2019), в якому пояснив, що перерахунок пенсії позивача має здійснюватися на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та від 26.04.2019 №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» визначено лише розміри грошового забезпечення. Ні даним наказом, ні жодним іншим актом Кабінету Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям даного наказу. Крім того зазначив, що позивачу вже відбувся перерахунок пенсії, відповідно до попередньої довідки «Державного підприємства обслуговування повітряного руху України», яка не відкликана і є діючою. Щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2019 у розмірі 100% підвищення перерахованих сум, зазначив, що на дане підвищення він не має права, що підтверджується розрахунком пенсії з 01.01.2018 та 01.11.2019. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

13.11.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №47503), в якій він спростовує аргументи відповідача, а також просить суд винести окрему ухвалу про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли систематичному порушенню законодавства у сфері пенсійного забезпечення в частині протиправного не проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, недотриманню висновків Верховного Суду, викладених в його постановах, щодо обов'язкового застосування норм права суб'єктами владних повноважень, та вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, з вини яких встановлені судом порушення закону.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Судом встановлено, що наказом Міністра оборони України від 08.12.1999 №704, ОСОБА_1 був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - ДП «Украерорух») із залишенням на військовій службі.

У період з 08.12.1999 по 15.04.2014 позивач працював в РСП «Кримаерорух» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. (зазначені обставини встановлені судовим рішенням по справі №280/3286/18, яке набрало законної сили).

Наказом т.в.о. директора Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 24.04.2014 №216/о, майора Герасименко С.В., інженера електрозв'язку другої категорії РСП «Кримаерорух» переведено за його згодою на посаду інженера електрозв'язку другої категорії РСП «Київцентраеро» з 15.04.2014. (а.с.12).

Наказом Міністра оборони України від 15.08.2014 №468, майор Герасименко C.B., інженер електрозв'язку другої категорії РСП «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, звільнений з військової служби у запас відповідно до п. «б» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) (а.с.13).

Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 22.08.2014 №446/о, ОСОБА_2 на підставі наказу Міністра оборони України від 15.08.2014 №468 звільнений з займаної посади інженера електрозв'язку другої категорії регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро» (а.с.14).

З 01.09.2014 ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% від розміру грошового забезпечення (а.с.18).

З 1 січня 2019 відбулась зміна розміру грошового забезпечення за посадою, прирівняною до посади, яку позивач займав на день звільнення з військової служби з ДП «Украерорух» на пенсію, що підтверджується довідкою про розмір грошового забезпечення від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19 (а.с.15).

Відповідно до зазначеної довідки, на підставі наказів ДП «Украерорух» від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» та від 11.01.2019 №21 «Про затвердження штатних розписів підрозділів Украероруху» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.01.2019 за прирівняною посадою інженер 2 категорії РСП становить: посадовий оклад - 15850,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років - 8595,00 грн., усього - 25785,00 грн.

У травні 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про здійснення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі довідки ДП «Украерорух» від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19, яка була додана до заяви (а.с.16).

Листом від 03.06.2019 № 1310/Г-9 відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, на підставі довідки ДП «Украерорух» від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19, посилаючись на те, що «повідомлення від Пенсійного фонду України про перерахунок пенсій відповідним категоріям військовослужбовців не надходило» (а.с.17).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших формуваннях, а також членів їх сімей.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 №2262-ХІІ. У преамбулі цього Закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 12 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з ч.12 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України..

Отже, єдиною підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів (розмірів) грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види (розміри) грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Абзацами 1 та 2 пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №104 від 07.02.2001 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.

Тобто, керівництво ДП «Украерорух» має право визначати розміри посадових окладів відряджених військовослужбовців, що воно й реалізувало шляхом прийняття наказу №19 від 11.01.2019 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та наказу від 11.01.2019 №21 «Про затвердження штатних розписів підрозділів Украероруху» з метою виконання постанови Кабінету Міністрів України №104 від 07.02.2001.

Таким чином, наказ ДП «Украероруху» №19 від 11.01.2019 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» на підставі якого позивачу складено довідку від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19 про розмір грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії, оскільки на підставі зазначеного наказу збільшився розмір грошового забезпечення відряджених військовослужбовців.

Отже виходячи з викладеного надання позивачем до ГУ ПФУ в Запорізькій області заяви про перерахунок пенсії разом з довідкою ДП «Украерорух» «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019, є достатньою підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд, зокрема, у постановах від 12.03.2019 у справі №522/3049/17, від 10.07.2018 у справі №461/6479/16-а, від 16.10.2018 року у справі №522/16882/17, від 06.11.2018 у справі № 522/3093/17 та інших.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Також суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 у справі «Рисовський проти України» (Заява № 29979/04), в якому Європейський Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Враховуючи зазначені положення законодавства, висновки Верховного Суду та практику Європейського Суду з прав людини, рішення відповідача, викладене в листі від 03.06.2019 №1310/Г-9, про відмову в проведенні перерахунку та виплаті позивачу пенсії на підставі довідки ДП «Украерорух» від 19.04.2019 №1-24.2.2/2155/19 є протиправним.

Таким чином належним способом захисту позивача буде зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019.

Що стосується дати з якої необхідно зробити перерахунок, то суд зазначає наступне.

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, позивач має право на перерахунку пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому були змінені (збільшені) розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху.

Оскільки наказ ДП «Украерорух» №19, яким збільшені розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, був прийнятий 11.01.2019, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.02.2019.

Як вже зазначалось вище, вимоги позивача у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ДП «Украерорух» №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019 є обґрунтованими. Разом з цим, зазначений перерахунок, виходячи з вимог статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має бути здійснений починаючи з 01.02.2019, а не з 01.01.2019, як просить позивач у позовній заяві.

Що стосується вимоги позивача про виплату йому 100% від перерахованої, на підставі довідки ДП «Украерорух» №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019, пенсії, то дана вимоги є необґрунтованою, оскільки позивачем не надано доказів, що на теперішній час він отримує, чи після перерахунку буде отримувати, пенсію в інших відсотках. Таким чином зазначена вимога ґрунтується на припущеннях, а отже є передчасною.

При цьому суд зазначає, що відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).

Щодо вимог про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, а саме зобов'язання відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням подати до суду звіт про його виконання слід зазначити про таке.

Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Застосування наведеної норми є прерогативою суду, та передбачає право діяти на власний розсуд.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру ухилятися від виконання рішення суду. З огляду на зазначені обставини та норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю. При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що захист прав позивача внаслідок рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду передбачено положеннями ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №826/18826/14.

Стосовно постановлення окремої ухвали, про яку позивач просить у відповіді на відзив, про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли систематичному порушенню законодавства у сфері пенсійного забезпечення в частині протиправного не проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, недотриманню висновків Верховного Суду, викладених в його постановах, щодо обов'язкового застосування норм права суб'єктами владних повноважень, та вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, з вини яких встановлені судом порушення закону, слід зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

На думку позивача, про порушення відповідачем норм закону свідчить той факт, що протягом 2016-2019 років ОСОБА_1 вже чотири рази звертався до суду з вимогами про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідок Украероруху.

Разом з тим, суд зазначає, що предметом розгляду адміністративної справи №280/5319/19 є проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 №19 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» та довідки ДП «Украерорух» №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019. В ході розгляду даної справи судом не виявлено порушень з боку органу Пенсійного фону, які б мали наслідком постановлення окремої ухвали. Правовідносини, які не стосуються предмету даної конкретної справи, судом не досліджуються.

З урахуванням викладеного в сукупності, суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11.01.2019 №19 та від 11.01.2019 №21 і довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019 протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити дії, а саме - перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення №1-24.2.2/2155/19 від 19.04.2019 з урахуванням раніше фактично виплачених сум.

В решті позовних вимог - відмовити.

Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Кисіль