Рішення від 28.11.2019 по справі 260/1468/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2019 року м. Ужгород№ 260/1468/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Стенавській А.М.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 ;

представник позивача: Майданський Роман Михайлович;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Марканич Василь Михайлович,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника Майданського Романа Михайловича (88007, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Чкалова, 9) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 28 листопада 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 03 грудня 2019 року.

16 жовтня 2019 року, ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (відповідача) щодо не вчинення дій, спрямованих на проведення перерахунку пенсії Позивачу з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, а саме: з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; 2) Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача): вжити заходів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла до змін, внесених Постановою КМУ № 103) та провести перерахунок і виплату позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011 -XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності до частин 3 та 18 статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням розмірів грошового забезпечення, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за ОРД, премії), станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 01.03.2018 року з урахуванням виплаченого.

28 жовтня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

28 листопада 2019 року, Ухвалою суду у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовних вимог без розгляду відмовлено.

1. Позиції сторін.

Позивач посилається на те, що дії відповідача щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення до складу розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії не відповідають нормам правових актів України вищої юридичної сили - Конституції України, Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб”, Закону України від 20.12.1991 № 211-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Крім того вказує на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 постанову № 103 визнано противоправною і нечинною, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року.

11 листопада 2019 року, представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що вимога позивача про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, що враховувались йому при призначенні пенсії, не узгоджується з законодавством, що діяло на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії. Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину четверту статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови та порядок перерахунку пенсій визначені Постановою № 103 та Порядком № 45. На виконання пункту 1 Постанови № 103, пункту 5 Порядку № 45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до довідки Управління СБУ в Закарпатській області від 06 квітня 2018 року № 367 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

15 листопада 2019 року, позивачем подано відповідь на відзив. Позивач вказує, що відповідач у відзиві лише констатує той факт. що при перерахунку пенсії Позивача з 01.01.2018 року пенсійний орган керувався нормами Постанови КМ України № 103, не зважаючи дана постанова із-за неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визнана протиправною і нечинною, а з 01.01.2018 року введена в дію Постанова КМ України № 704, яка є чинною та якою встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, які збільшені та такий перерахунок повинен бути здійснений у порядку передбаченому постановою КМ № 45. При цьому, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових сум грошового забезпечення з 01 березня 208 року за дією Постановою КМ № 704. вважає, що пенсійний орган повинен здійснити перерахунок пенсії згідно норм закону № 2262-ХІІ в порядку, передбаченому Постановою КМ № 45 за правилами, що діяли до внесення змін Постановою КМ України № 103 і які чинні з 05.03.2019 року по теперішній час. Позивач просить врахувати відповідь на відзив при прийнятті судового рішення.

Під час розгляду справи по суті представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

2. Обставини, встановлені судом

ОСОБА_1 , з 18 лютого 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262.

За протоколом Головного управління ПФУ в Закарпатській області від 18 лютого 2017 року, вислуга років позивача становить 30 (календарних 28) років, у розмірі 70 % грошового забезпечення, (а.с. 79).

03 червня 2019 року, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про проведення перерахунку пенсії і доплату пенсії з 01 березня 2018 року (день набуття чинності Постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704) у розмірі 100 % суми підвищеної пенсії із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені з 01 березня 2018 року та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно документів наявних в пенсійній справі; відомостей, що зазначені в довідці № 367, наданої Управлінням СБУ в Закарпатській області (а.с. 69-75).

14 червня 2019 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 400/Н-99-01 на звернення позивача повідомляє, що складові грошового забезпечення за відповідною посадою, визначені у довідці від 06 квітня 2018 року № 367, наданої управлінням СБУ для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років. Також, у змісті відповіді позивач повідомляється, що пунктом 2 Постанови 103 передбачено виплату перерахованої пенсії у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 %; з 01.01.2019 року - 75 %; з 01.01.2020 року - 100 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 року, ( а.с.33-34). Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/38581/18 залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року п.1,2 Постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 року та змін до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до закону, затвердженого Постановою КМ України від 13.12.2008 року № 45 визнано протиправними та нечинними. Однак, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із законом, після дати набрання рішенням законної сили не приймалося. Зважаючи на викладене, а також з урахуванням п.4 Постанови № 103 виплата пенсій продовжується з встановлених на цей час розмірів.

У відповіді також зазначено, що грошове забезпечення станом на 01.12.2017 року становило 12 164,58 грн., в т.ч.:

- посадовий оклад - 1 552,00 грн.;

- оклад за військове звання - 135,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 674,80 грн.;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 9 802, 78 грн.

На виконання Постанови № 103 та у зв'язку з надходженням з Управління СБУ у Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, грошове забезпечення для перерахунку пенсії становить 9 311,99 грн., в т.ч.:

- посадовий оклад - 7 641,50 грн.;

- оклад за військове звання - 1 480,00 грн.;

- надбавка за вислугу років 50% - 4 560,75 грн. (а.с. 33-34).

З такою позицією позивач не погодився, що послужило приводом для звернення до суду за захистом порушених прав.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (відповідача) щодо не вчинення дій, спрямованих на проведення перерахунку пенсії Позивачу з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, а саме: з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що, 03 червня 2019 року, позивачем було подано до Головного управління ПФУ у Закарпатській області заяву в якій просить провести перерахунок пенсії і доплату пенсії з 01 березня 2018 року (день набуття чинності Постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704) у розмірі 100 відсотків суми підвищеної пенсії із урахуванням:

- посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, які передбачені із 01 березня 2018 року у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і які зазначені в Довідці № 367, наданої Управлінням СБУ в Закарпатській області, і яка наявна в пенсійній справі№ 0702005717;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, премії), а саме з урахуванням надбавки за умови режимних обмежень (за секретність), надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за ОРД і премії, згідно документів, наявних у пенсійній справі № 0702005717 (грошового атестату з додатком та протоколу призначення пенсії).

У разі відмови просить надати мотивовану відповідь у найкоротший строк, не порушуючи визначений законодавством термін, (а.с. 26 - 32).

Судом встановлено, що відповідно до довідки Управління СБУ в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 367 від 16 квітня 2018 року, грошове забезпечення становить 13 682, 25, а саме:

- посадовий оклад - 7 641,50 грн.;

- оклад за військове звання - 1 480,00 грн.;

- надбавка за вислугу років 50% - 4 560,75 грн. (а.с. 42).

Заява позивача від 03.06.2019 року була розглянута та відповідачем надано відповідь листом № 400/Н-99-01, де вказано, що позивачу перерахунок пенсії здійснений з 01 січня 2018 року на підставі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, які визначені у довідці від 06.04.2018 № 367, наданої Управління СБУ для перерахунку пенсії.

Також повідомлено, що п.2 Постанови 103, передбачено виплату перерахованих пенсій проводити у таких розмірах: - з 01.01.2018 року - 50%; з 01.01.2019 року - 75%; з 01.01.2020 року - 100 % сум підвищення, визначених станом на 01.03.2018 року (а.с. 33-34).

В свою чергу, бездіяльність - це певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї посадових обов'язків, і згідно з чинним законодавством України.

Оскільки, позивачем не доведено наявність бездіяльності (пасивної поведінки) відповідача за результатами розгляду його заяви від 03.06.2019 року, у суду відсутні підстави для задоволення цієї позовної вимоги.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача): вжити заходів, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла до змін, внесених Постановою КМУ № 103) та провести перерахунок і виплату позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності до частин 3 та 18 статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням розмірів грошового забезпечення, визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за ОРД, премії), станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 01.03.2018 року з урахуванням виплаченого, судом встановлено наступне.

Із аналізу на заявлену вище вказану вимогу позивача за адміністративним позовом та зміст заяви з якою звертався позивач до відповідача 03 червня 2019 року така різниться за прохальною частиною.

Відповідно до статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон №2262-ХІІ).

Стаття 51 зазначеного Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.

З метою виконання Постанови №704 та положень ч.4 ст.63 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.

Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Щодо доводів позивача, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові №103, суперечить меті та спрямованості Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки такий передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

У зв'язку з викладеним, посилання позивача, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області має право на свій розсуд враховувати дані нової довідки Управління СБУ в Закарпатській області від 06 квітня 2018 року № 367 щодо змінених складових грошового забезпечення та старої довідки щодо середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення також є необґрунтованим.

Відповідно до пункту 9 порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Управління СБУ в Закарпатській області щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Відповідно до Порядку № 45, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від управління СБУ в Закарпатській області, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачалася за діючим на час видання довідки законодавством, а саме додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має та не мав.

Відповідно до довідки Управління СБУ у Закарпатській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад становив 7 651, 50, оклад за військовим званням - 1 480,00, надбавка за вислугу років - 4 560,75. Усього - 13 682,25 грн., (а.с. 85).

Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

При цьому, вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього вимагала постанова KM України №103, лише оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років, жодних інших довідок для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до постанови KM України №103, від Управління Служби безпеки України в Закарпатській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не надходило.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанови КМ України від 30 серпня 2017 року № 704, постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та нових підстав для здійснення перерахунку відповідачем судом під час розгляду справи не здобуто.

Що стосується посилань позивача на частину 3 та 18 статті 43 Закону № 2262-ХП, то суд вважає за необхідне зазначити, що дані норми застосовуються відповідачем при призначенні пенсії, а не при здійсненні перерахунку.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб передбачений законодавством, що спростовує вимоги адміністративного позову як необґрунтованого та у задоволенні якого слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати, у відповідності до статті 139 КАС України, не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

Суддя Т.В.Скраль