Рішення від 04.12.2019 по справі 240/11027/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/11027/19

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому була призначена пенсія;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки від 12.08.2019 №65 наданої Головним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

В обґрунтування позову вказує, що йому стало відомо, що у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України було змінено розмір грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України, які відряджені до Державного космічного агентства України. Вказує, що довідка №65 від 12.08.2019 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії була надана відповідачу, однак відповідачем відмовлено в реалізації довідки шляхом перерахунку пенсії ОСОБА_1 ..

Ухвалою суді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Копію ухвали відповідач отримав 21.10.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рекомендовані листи, що направлялись судом позивачу та представнику позивача на адреси, що вказана у позові, повернувся на адресу суду, із зазначенням в довідці Укрпошти причини повернення - "інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки із пересилання поштового відправлення" та "за закінченням терміну зберігання". Частиною 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Так, застосовуючи принцип аналогії закону, суд зазначає, що відповідно до частини 11 статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Оскільки поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі повернулось на адресу суду з незалежних від суду причин, суд приходить до висновку, що вищезазначена ухвала вручена відповідачу належним чином.

Копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження було направлено 27.11.2019 на електронну адресу представника позивача.

За наведених вище обставин, суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення позивача та представника позивача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Суд відмічає, що згідно зі частинами першою та другою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Отже, позивач, будучи ініціатором судового розгляду справи, в першу чергу має активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані.

До суду 06.11.2019 надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отриманням відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. Вказує, що КМУ будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення не було прийнято, тому підстави для здійснення перерахунку з 01.01.2019 відсутні. Зазначає, що довідки про перерахунок мають надаватись структурними підрозділами, визначеними постановою КМУ №45.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з таких підстав.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З матеріалів справи вбачається, що 29.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із 01.01.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Головним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 12.08.2019 №65 та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією у повному обсязі, починаючи з моменту перерахунку пенсії. Додаток: оригінал довідки про розмір грошового забезпечення від 12.08.2019 №65 (а.с. 16).

Суд відмічає, що заява ОСОБА_1 від 29.08.2019 довільної форми.

Листом №Ф-4006 від 11.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розглянувши звернення ОСОБА_1 у порядку Закону України "Про звернення громадян", повідомило: " .. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отриманням відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. На підставі цих даних Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію до міністерства оборони України. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України» визначено, зокрема, що функції з оформлення та подання документів для перерахунку пенсій, визначення грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій, подання довідок про розмір грошового забезпечення покладаються на обласні військові комісаріати. Тобто, Житомирський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом, на який покладені вищевказані функції у Житомирській області. На даний час повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям до головного управління не надходило. Звертаємо Вашу увагу, що постановою Кабінету Міністрів України №1298 від 30.08.2002 (у редакції від 16.08.2019 №697/2019-п) внесено зміни, якими встановлено нові посадові оклади, у зв'язку зі зміною єдиної тарифної сітки. При цьому постановою не визначено умови перерахунку пенсій, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. Таким чином підстави для перерахунку пенсії згідно наданої Вами довідки № 65 від 12.08.2019 відсутні".

Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Закон України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262, відповідно до ч. 4 якої визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та постановив: "перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забез печення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно приписів ч. 7 Постанови №103, Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45.

Відповідно до приписів ч. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМ України, від 13.02.2008, №45 (далі - Порядок №45). Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до вимог ч. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

При цьому суд зазначає, що довідка, видана Державним космічним агентством України Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 12.08.2019 №65, на підставі якої позивач просить суд зобов'язати головне управління провести перерахунок пенсії не може бути підставою для перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, виходячи з наступного:

1) на момент проведення масового перерахунку пенсії з 01.01.2018, враховуючи довідки, видані уповноваженими органами станом на 01.03.2018, вказана довідка ще не була видана (дата її видачі - 12.08.2019) та не надсилалась головному управлінню;

2) довідка видана не уповноваженим органом, оскільки уповноваженим відносно позивача органом, яким було призначено пенсію є Міністерство оборони;

3) довідка не відповідає встановленій законодавством формі;

4) довідка носить інформаційний для позивача характер, а не видана для перерахунку пенсії згідно постанови КМУ №103.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є правомірними, оскільки відповідають зазначеним вище нормами права.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій та зобов'язання перерахувати пенсію на підставі довідки №65 від 12.08.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук