Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 грудня 2019 р. Справа№200/13187/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що з 10.01.2018 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах (по списку №2). Однак при призначені пенсії до її страхового стажу відповідачем не зараховані періоди роботи, які занесені до її трудової книжки, у колективному сільськогосподарському підприємстві «Кам'янське» з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року, що складає 6 років 5 місяців.
Про вказані обставини дізналася 19.09.2019 року після отримання від відповідача розрахунку стажу та відповіді на своє звернення від 29.07.2019 року.
У зв'язку з наведеним, вважаючи свої права порушеними, позивач просила:
- визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неврахування періодів її роботи у колективному сільськогосподарському підприємстві «Кам'янське» з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року, що складає 6 років 5 місяців;
- зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до загально стажу роботи періоди трудової діяльності у колективному сільськогосподарському підприємстві «Кам'янське» з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року, що складає 6 років 5 місяців;
- зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок, нарахування та виплату їй пенсії з врахуванням спірного стажу з 10.01.2018 року (дня призначення пенсії).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що за заявою позивача від 10.01.2018 року їй призначено пенсію за віком. Відповідно до ст. 6 постанови СРСР від 21.04.1975 року №310 «Про трудові книжки колгоспників» всі записи в трудовій книжці завіряються у всіх розділах за весь час роботи в колгоспі підписом голови колгоспа або спеціально уповноваженим правлінням колгоспу особи і печаттю. При вирішенні питання про призначення пенсії було встановлено, що згідно з трудовою книжкою колгоспника з 12.07.1988 року по 10.12.1997 року позивач працювала у колгоспі «Кам'янське» головою та дояркою, сторінки 18-19 трудової книги позивача не мають печаті та підпису. Тому відповідач не мав законних підстав зарахувати до страхового стажу роботи позивача періоди роботи з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року. Вважав, що діяв правомірно і не порушив пенсійні права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.01.2018 року перебуває на обліку у Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 (рішення про призначення пенсії від 24.05.2018 року).
При вирішенні питання про призначення пенсії органом Пенсійного фонду України до страхового стажу позивача з періоду роботи в у колективному сільськогосподарському підприємстві «Кам'янське» з 12.07.1988 року по 10.12.1997 року, який занесений до трудової книжки позивача, зарахований лише період з 02.08.1990 року по 01.08.1993 року - період догляду за дитиною до 3 років.
Не зараховані до страхового стажу позивача періоди роботи з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року, через те, що відповідні сторінки трудової книжки (стор. 18-19) не мають печатки та підпису.
Рішення з цього питання органом Пенсійного фонду України не приймалося.
Вказані обставини відповідачем відображені в розрахунку стажу.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначає умови призначення пенсії за віком, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення відповідного віку та за наявності відповідного страхового стажу.
Наявність відповідного страхового стажу є умовою для призначення інших видів пенсії, зокрема пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (до 01.01.2001 року), а також періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
До набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Разом з тим, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
До стажу роботи зараховується також, зокрема, будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв'язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового звання; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 5 ст. 45 вказаного Закону, яка визначає строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 4.2 Порядку визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави, тобто мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву щодо пенсії.
Органом Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії до страхового стажу не зараховані періоди роботи позивача у колективному сільськогосподарському підприємстві «Кам'янське» з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року на посаді доярки в цеху тваринництва, які занесені до трудової книжки позивача, через те, що відповідні сторінки трудової книжки не мають печатки та підпису.
Разом з тим такі посилання відповідача є неприйнятними, оскільки спірні періоди роботи підтверджені трудовою книжкою колгоспника, яка подавалася до відповідача із заявою про призначення пенсії та копія якої є в наявності у відповідача, в якій вказані періоди містяться відповідні записи, зокрема, про дату прийняття та звільнення з відповідної посади; про накази про прийняття на посаду та звільнення з посади; вказані періоди роботи завірені підписом відповідальної особи та печаткою підприємства, де працювала позивач.
Записи щодо вказаних періодів роботи зроблені у відповідності до вимог законодавства.
Перелік документів, що необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, визначений розд. ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Спірні періоди роботи позивача підтверджені належними доказами.
Отже, відповідачем неправомірно не зараховані вказані спірні періоди роботи позивача до її страхового стажу при призначенні пенсії із зазначених ним підстав, чим порушене пенсійні права позивача.
З огляду на наведене з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності органу Пенсійного фонду України щодо не зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів роботи із зобов'язанням зарахувати такі періоди до страхового стажу та провести перерахунок пенсії позивача та сплатити заборгованість по ній з дня призначення пенсії (ч. 2 ст. 9, п.10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 при призначенні пенсії з 10.01.2018 року періодів роботи з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року.
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 12.07.1988 року по 01.08.1990 року та з 02.08.1993 року по 10.12.1997 року, і провести перерахунок її пенсії та сплатити заборгованість по ній з дня призначення пенсії, тобто з 10.01.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 05 грудня 2019 року.
Суддя Т.В. Логойда