Справа № 234/16460/19
Провадження № 2/234/3789/19
іменем України
04 грудня 2019 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Переверзевої Л.І.,
секретаря - Лисенко Н.В.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
26.09.2019 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 04.08.2017р. звернулася до УПтаСЗН Краматорської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Склад сім'ї: ОСОБА_2 (заявник - відповідач по справі), діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням позивача від 23.08.2017р. відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї на період з 01.08.2017р. по 24.08.2017р. - 3 124,62 грн., з 25.08.2017р. по 31.01.2018р. - 3 374,62 грн.
Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором 19.09.2018 р. за № 520-18 встановлено, що у власності малозабезпеченої сім'ї відповідача є друга квартира і загальна площа їх житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, а саме: квартира за адресою: АДРЕСА_1 та за адресою: АДРЕСА_2 . Вказане нерухоме майно перебуває у власності відповідача ОСОБА_2 .
Однак, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 04.08.2017р., наданої відповідачем до управління для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідач вказане майно не зазначила.
Розпорядженням позивача від 20.09.2018р. відповідач позбавлена права на призначення такої допомоги та розрахована сума надмірно виплачених коштів за період з 01.08.2017р. по 31.01.2018р., яка склала 20 298,29 грн.
Відповідач листом від 25.09.2019р. була повідомлена про необхідність погашення вказаної суми переплати.
Однак, до теперішнього часу в добровільному порядку сума переплати відповідачем не погашена.
Просить стягнути з відповідача на користь позивача заборговану переплату бюджетних коштів в сумі 20 298,29 грн.
Представник позивача УПСЗН Краматорської міської ради в судовому засідані позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов визнала в повному обсязі, не заперечувала проти його задоволення та підтвердила обставини, викладені у позовній заяві.
Суд, вислухав пояснення сторні,повно та всебічно дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
04.08.2017р. ОСОБА_2 звернулася до УПтаСЗН Краматорської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Склад сім'ї: ОСОБА_2 (заявник - відповідач по справі), діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В декларації про доходи та майновий стан від 04.08.2017р. в розділі ІІІ «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності членів сім'ї» зазначені відомості про перебування у власності ОСОБА_2 квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250.
Згідно ст.3 вказаного Закону, право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Статтею 7 вказаного Закону, визначені умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата. Так, однією з таких умов, є, зокрема, наявність у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Рішенням позивача від 23.08.2017р. відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї на період з 01.08.2017р. по 24.08.2017р. - 3 124,62 грн., з 25.08.2017р. по 31.01.2018р. - 3 374,62 грн.
Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором 19.09.2018 р. за № 520-18 встановлено, що у власності малозабезпеченої сім'ї відповідача є друга квартира і загальна площа їх житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, а саме: квартира за адресою: АДРЕСА_1 та за адресою: АДРЕСА_2 . Вказане нерухоме майно перебуває у власності відповідача ОСОБА_2 .
Пунктом 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. № 250 визначено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні
відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 12 вищевказаного Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї,
навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний
строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Розпорядженням позивача від 20.09.2018р. відповідач позбавлена права на призначення такої допомоги та розрахована сума надмірно виплачених коштів за період з 01.08.2017р. по 31.01.2018р., яка склала 20 298,29 грн.
В судовому засіданні встановлено, що за відповідачем ОСОБА_2 на праві приватної власності зареєстровані дві квартири: АДРЕСА_1 (загальною площею 31,7 кв.м.) та за адресою: АДРЕСА_2 . (загальною площею 48,6 кв.м.).
Таким чином, родина відповідача ОСОБА_2 має у власності дві квартири та загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, тобто відповідач не мала права на призначення допомоги, як малозабезпечена родина.
Вказані відомості не були зазначені ОСОБА_2 при оформленні даного виду соціальної допомоги, у зв'язку з чим, УПтаСЗН Краматорської міської ради були надмірно сплачені кошти за період з 01.08.2017р. по 31.01.2018р. в сумі 20 298,29 грн.
В добровільному порядку сума переплачених коштів відповідачем не повернута, у зв'язку із чим підлягає стягненню з неї в примусовому порядку.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі та з відповідача ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь позивача УПСЗН Краматорської міської ради переплату бюджетних коштів в сумі 20 298,29 гривень.
Відповідно до ч.6 ст. 142 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отаким чином, з відповідача ОСОБА_2 необхідно стягнути судовий збір в дохід держави в сумі 768,40 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10,142, 263-217,265,280 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 20 298,29 грн. (двадцять тисяч двісті дев'яносто вісім гривень 29 коп.) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р/р НОМЕР_2 в Державній казначейській службі у м.Київ, МФО 820172.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 судовий збір в дохід держави в сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім, 40) гривень.
Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення судуякщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя Л. І. Переверзева