Ухвала від 05.12.2019 по справі 722/1975/19

Єдиний унікальний номер 722/1975/19

Номер провадження 2-а/722/16/19

УХВАЛА

іменем України

05 грудня 2019 року м.Сокиряни

Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Унгурян С.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення дисциплінарної комісії Державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» про накладення дисциплінарного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

Засуджений ОСОБА_1 , який відбуває покарання у виді позбавлення волі, 04.12.2019 року звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області із заявою про визнання протиправним та скасування рішення дисциплінарної комісії Державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» про накладення дисциплінарного стягнення від 26.07.2019 року.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановлено наступне.

Згідно п.13-1 ч.1 ст.537 КПК України, під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про оскарження інших рішень, дій чи бездіяльності адміністрації установи виконання покарань.

Клопотання (подання) про вирішення питання, пов'язаного із виконанням вироку, подаєтьсядо місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених пунктами 2-4, 6,7 (крім клопотання про припинення примусового лікування, яке подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться установа або заклад, в якому засуджений перебуває на лікуванні), 13-1, 14 частини першої статті 537 цього Кодексу.

Розгляд справ щодо питань, визначених у пункті 13-1частини першої статті 537 цього Кодексу, здійснюється в порядку адміністративного судочинства (п.1 ч.2, ч.9 ст.539 КПК України).

Вказані положення Кримінального процесуального кодексу України діють в редакції Закону від 07 вересня 2016 року.

Згідно п.1 ч.1ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Вказані положення Кодексу адміністративного судочинства України діють в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року.

За загальним принципом, у разі наявності суперечності між нормами законів (кодексів), що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той з них, який прийнято пізніше.

Оскільки Кодекс адміністративного судочинства України в діючій редакції є кодексом, який по відношенню до відповідних норм Кримінального процесуального кодексу України є прийнятим пізніше, тому питання предметної підсудності слід вирішувати згідно з вимогами ст.20 КАС України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення лише до адміністративної, а не будь-якої іншої відповідальності.

З поданого клопотання вбачається, що ОСОБА_1 оскаржує постанову про накладення дисциплінарного стягнення і згідно з п.9 ст.539 КПК України розгляд питань, визначених у п.13-1 ч.1 ст.537 цього Кодексу здійснюється в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, заява ОСОБА_1 підсудна окружному адміністративному суду, а саме Чернівецькому окружному адміністративному суду.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Кодекс адміністративного судочинства України не містить наслідків подання позову з порушенням правил предметної юрисдикції. Проте, відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Тому до застосування підлягають норми, що регулюють подібні правовідносини, а саме наслідки подання позову з порушенням правил територіальної юрисдикції.

Згідно п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч.ч.5-6, 8 ст.29 КАС України).

Керуючись ст.ст.20, 29, 241-243, 248 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Передати адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення дисциплінарної комісії Державної установи «Сокирянська виправна колонія (№67)» про накладення дисциплінарного стягненняза підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.

Ухвала про передачу справи на розгляд іншого суду може бути оскаржена безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 цього Кодексу.

Суддя: Унгурян С.В.