Постанова від 04.12.2019 по справі 382/1847/19

Справа № 382/1847/19

Провадження (3/199/4061/19)

ПОСТАНОВА

іменем України

04.12.2019 року місто Дніпро

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська Савченко Є.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Дніпро, громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

У відношенні ОСОБА_1 26.09.2019 року складено протокол серії ОБ № 202417 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, в тому, що він, «26.09.2019 року о 11 год. 24 хв. на а/д Київ-Харків на 126 км, на виїзді з «АЗС WOG» водій ОСОБА_1 керував ТЗ в стані алкогольного сп'яніння. Водію бу3ло запропоновано пройти медичний огляд у ОСОБА_2 або за допомогою сертифікованого приладу «Драгер» на що останній погодився та у присутності двох свідків, без примусу, за допомогою приладу Alcotest 6820 ARGL 0275, ARGK 0476. Результат 1,52 %, що підтверджується тестом № 535 від 26.09.2019 року, чим порушив п.2.9 «а» ПДР України».

Згідно протоколу вважається, що в діях ОСОБА_1 мається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнав. Суду показав, що він дійсно перебував на вказаній стоянці «АЗС WOG», але знаходився у салоні автомобілю та не рухався. Після до нього підійшли працівники патрульної поліції та наказали йому переставити автомобіль в інше місце, у зв'язку із тим, що його припарковано з порушеннями ПДР України. Після цього він виконав вказану вимогу поліцейського та приїхав близько 10 метрів і після цього працівниками патрульної поліції йому було запропоновано пройти огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння. В письмових поясненнях ОСОБА_1 вказує на суттєві порушення допущенні при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а саме: вказаний протокол та акт огляду на стан сп'яніння складено двома різними поліцейськими; йому не було надано другий примірник акту огляду; акт огляду на стан сп'яніння, який міститься у матеріалах справи, не містить дати складання, дати та часу проведення огляду. в акті огляду міститься його підпис зі словами “згоден”. Але він згоден лише з тим, що він пройшов тест. Тобто, йому не сказали, що це згода на результати проходження тесту; не було надано копію протоколу про адміністративне правопорушення, а було надано його пустий бланк, який він додає до матеріалів справи. На підставі цих порушень при складанні вказаного протоколу, ОСОБА_1 просив повернути справу про адміністративне правопорушення в поліцію для доопрацювання.

Захисник Курячий А.М. також просив повернути праву про адміністративне правопорушення до органу поліції, у зв'язку із зазначеними недоліками. Вказав на факт провокації з боку працівників патрульної поліції, оскільки ОСОБА_1 знаходився в автомобілі на стоянці «АЗС WOG» та не рухався, до того моменту поки працівники патрульної поліції йому не сказали це зробити.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши наявні докази, письмові пояснення останнього, вважаю, що клопотання про повернення справи про притягнення до адміністративної відповідальності в поліцію для доопрацювання задоволенню не підлягає, а в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст.ст.245, 246, 252, 256, 268, 280, 283 КУпАП, суддя при розгляді справи розглядає всі питання факту і права, але в межах порушеного провадження, дотримуючись принципів судочинства та здійснення правосуддя, коли висновки судді не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви вини тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим докази повинні бути оцінені суддею на їх достатність для достовірних і безперечних висновків про скоєний на принципах забезпечення доведення вини за ст.129 Конституції України, і визнання провини згідно зі ст.252 КУпАП не може мати наперед встановленої сили.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення містять пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , пояснення яких відібрані з грубим порушенням КУпАП, а саме: самі пояснення не містять відомостей про попередження свідків про кримінальну відповідальність за надання неправдивих свідчень, не зазначається також в поясненнях свідків і часу вчинення адміністративного правопорушення та часу коли саме було проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються також інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно ст. 251 КУпАП Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Всупереч вимогам ст.ст. 251,256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи не містять належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Практика Європейського суду з прав людини показує, що суд при оцінці доказів повинен керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Спираючись на положення ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також на практику Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України»(рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04), «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), беручи до уваги адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.130 КпАП України, суд, виходить з того, що, як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі Конвенція).

При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до матеріалів адміністративної справи, долучений до неї акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів не може вважатися допустимим доказом, оскільки не містить конкретизації за номером тесту, проведеного за допомогою приладу «Драгер» та не містить дати складання, дати та часу проведення огляду.

Також відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , та пояснень наданих у судовому засіданні, останньому не було надано копію протоколу про адміністративне правопорушення, що суперечить вимогам ст.268 КУпАП.

З огляду на викладене, згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Окрім вищевказаного, згідно дослідженого відеозапису, знятого на нагрудні камери відеоспостереження працівників поліції, не фіксується момент керування транспортним засобом ОСОБА_1 , а лише його факт проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння та підтверджуються пояснення останнього про факт вимоги працівників патрульної поліції про перепаркування ТЗ MAN.

Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Отже, враховуючи, що згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновку про відсутність поставленого у вину органом патрульної поліції в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

В поверненні справи в поліцію на доопрацювання - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська.

Суддя: Є.М.Савченко