Рішення від 28.10.2019 по справі 370/1960/18

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

Справа №370/1960/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" жовтня 2019 р. Макарівський районний суд Київської області

у складі: судді Мазка Н.Б.

із секретарем Мудрак В.М.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду смт Макарів Макарівського району Київської області в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за скаргою

ОСОБА_1 на постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області від 18.04.2018 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із скаргою на постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області від 18.04.2018 року, посилаючись на те, що постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області від 18.04.2018 року її було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680.00 гривень.

З оскаржуваної постанови вбачається, що 06.04.2018 року близько 12.00 години в смт Макарів Київської області по вул. Полтавській, 34, нею нібито було порушено п.15.2.28 Правил благоустрою території смт Макарів, а саме: спалювання на території домоволодіння сухостійної трави.

З вказаною постановою ОСОБА_1 не погоджується, у зв'язку з недотриманням комісією норм процесуального та матеріального права при розгляді справи про вчинення нею адміністративного правопорушення.

ОСОБА_1 стверджує, що при розгляді даної адміністративної справи, адміністративною комісією не було в повній мірі з'ясовано обставини, що мають значення для прийняття законного та справедливого рішення.

Скаржниця наголошує, що жодних доказів, підтверджуючих повноваження громадянського формування «Макарівська муніципальна інспекція» на складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення в матеріалах адміністративної справи немає, тому даний протокол не може слугувати доказом вчинення нею адміністративного правопорушення.

Згідно п.18.1 Правил благоустрою території смт Макарів, контроль за станом благоустрою в смт Макарів здійснюють: виконавчий комітет Макарівської селищної ради, відділ житлово-комунального господарства, відділ охорони навколишнього середовища, органи державного санітарного нагляду, комунальне підприємство, громадські інспектори, районне управління МВС України в Київській області та відповідні компетентні органи державної влади у межах своїх повноважень.

Громадянське формування «Макарівська муніципальна інспекція» не було наділено повноваженнями в сфері контролю за станом благоустрою в селищі.

Проте, адміністративна комісія при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради при розгляді відносно ОСОБА_1 даної справи вищезазначених обставин, які мають важливе значення, не врахувала.

Крім того, адміністративною комісією було порушено процесуальні норми, які регламентують порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Адміністративна комісія розглянула справу без належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце її розгляду, за її відсутності, чим грубо порушила її права, передбачені ст.268 КУпАП.

Постанова адміністративної комісії про визнання ОСОБА_1 винною на її адресу не надсилалася та нею не отримувалася.

Оскільки ОСОБА_1 не приймала участі в розгляді даної справи, постанову адміністративної комісії їй не направляли, а про її наявність вона дізналася лише 25.06.2018 року з матеріалів Макарівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, внаслідок чого було пропущено строк на оскарження, який скаржниця просить поновити.

Скаржниця просить: поновити їй строк оскарження постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області №08/07 від 19.04.2018 року; постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області №08/07 від 19.04.2018 року в частині визнання її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КупАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 680.00 гривень - скасувати, а справу закрити.

Скаржниця ОСОБА_1 надала заяву про розгляд справи за своєї відсутності, просила подану скаргу задовольнити.

Представник Макарівської селищної ради до суду не з?явився, відзиву у запропонований строк не надав. Згідно поданої заяви просив розглядати справу за своєї відсутності та прийняти рішення за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Судом встановлено, що 06.04.2018 року інспектором ГФ «Макарівська муніципальна інспекція» Ушатенко В.М. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , згідно якого 06.04.2018 року о 12.00 годині в АДРЕСА_1, ОСОБА_1 порушила п.15.2.28 Правил благоустрою території смт Макарів, а саме спалювала на території домоволодіння сухостійну траву, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.152 КУпАП (а.с.7).

11.04.2018 року на адресу ОСОБА_1 за допомогою поштового зв'язку було надіслано повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення, яке відбудеться о 15.00 годині 19.04.2018 року (а.с.8,9).

03.05.2018 року адресу ОСОБА_1 за допомогою поштового зв'язку було надіслано постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради №08/07 від 19.04.2018 року (а.с.10, 11).

Відповідно постанови №08/07 про накладення адміністративного стягнення від 19.04.2018 року, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та застосовано до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680.00 гривень (а.с.12).

Відповідно рішення №020 від 03.04.2018 року виконавчого комітету Макарівської селищної ради «Про уповноваження осіб на складання протоколів про адміністративні правопорушення», уповноважено складати протоколи про адміністративні правопорушення, вчинені на території смт Макарів, посадових осіб Громадського формування з охорони громадського порядку «Макарівська Муніципальна Інспекція». Доручено уповноваженим посадовим особам складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ст.152 КУпАП та скеровувати їх на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради або іншого уповноваженого органу (а.с.15-17).

Згідно витягу з рішення Макарівської селищної ради від 10.03.2011 року №061-07-VІ «Про затвердження Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку на території Макарівської селищної ради», затверджено Правила благоустрою та забезпечення чистоти і порядку на території Макарівської селищної ради. Відповідно п.15.2.28 Правил Благоустрою території смт Макарів, на об'єктах благоустрою юридичним особам (їх філіям, представництвам, відділенням), фізичним особам-підприємцям, а також громадянам забороняється: спалювати опале листя, побутові, промислові та інші відходи на території юридичних осіб, домоволодінь, парків, скверів, садів, рекреаційних зон та майданчиків, пам?яток культурної та історичної спадщини, пляжів, кладовищ, інших територіях загального користування, на прибудинкових територіях, територіях будівель та споруд інженерного захисту територій, забруднювати території загального користування та прибудинкові території хімічними та іншими розчинами (а.с.18-19).

Згідно вимог п.9 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Згідно вимог ч.1 ст.268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Всупереч вищенаведеному, відповідачі не надали суду будь-яких доказів належного інформування ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду стосовно неї справи про адміністративне правопорушення передбачене ст.152 КУпАП, чим було не забезпечено право особи на участь у прийнятті рішення стосовно неї, а також порушили право ОСОБА_1 на надання своїх пояснень, заперечень та доводів відносно інкримійованого їй правопорушення.

До справи додані підтвердження надсилання ОСОБА_1 повідомлення про розгляд протоколу про адміністративне правопорушення, проте відсутні докази того, що вказаний лист був вручений ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

При прийнятті оскаржуваного рішення та притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради, вказані положенні законодавства не врахувала, а саме не переконалася, чи належним чином ОСОБА_1 була сповіщена про дату, час і місце розгляду справи.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що крім протоколу про адміністративне правопорушення в справі відсутні будь які інші докази вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.

Відповідно до вимог ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Керуючись вимогами 286 КАС України, -

ВИРІШИВ:

поновити ОСОБА_1 строк оскарження постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області №08/07 від 19.04.2018 року;.

Постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Макарівської селищної ради Київської області №08/07 від 19.04.2018 року в частині визнання винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КупАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 680.00 гривень - скасувати, а провадження по справі закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено 28.10.2019 року.

Суддя