07541, вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська обл.
№ провадження 3/356/374/19
Справа № 356/788/19
04.12.2019 року суддя Березанського міського суду Київської області Голік Г.К., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Березанського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП
12.11.2019 до Березанського міського суду Київської області вперше надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 059741 від 11.11.2019 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
11.11.2019 начальник СРПП № 3 Березанського ВП Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області старший лейтенант поліції Сквиря О.В. склав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про те, що 09.11.2019 о 10 годині 30 хвилин в м. Березані по вул. Привокзальній, 20-Б, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Деу Нубіра, д/н НОМЕР_1 , не дотрималася безпечного бокового інтервалу, внаслідок чого здійснила зіткнення з пішоходом, що призвело до травм пішохода та пошкодження транспортного засобу. ОСОБА_1 порушила вимоги п. 13.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
13.11.2019 суддею Березанського міського суду Київської області Голік Г.К. було винесено постанову про направлення зазначеного вище адміністративного матеріалу до Березанського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Київській області для належного оформлення у зв'язку з тим, що у вказаному протоколі ніяким чином не відображено процесуальний статус потерпілої ОСОБА_2 , хоча в додатках до протоколу містилася довідка про те, що в останньої було зафіксовано тілесні ушкодження, а у самій фабулі протоколу лише зазначено, що пішохід отримав тілесні ушкодження (не вказано ані прізвища, ані ініціалів вказаної особи).
15.11.2019 протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 059741 від 11.11.2019 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП надійшов до Березанського міського суду Київської області після належного оформлення.
Так, до матеріалів справи на виконання постанови суду від 13.11.2019 додано рапорт начальника СРПП № 3 Березанського ВП Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області старшого лейтенанта поліції Сквирі О., в якому зазначено, що ним в адміністративному протоколі серії ДПР 18 № 059741 помилково не вказано відомості про потерпілого пішохода, а саме громадянку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При підготовці адміністративного матеріалу до розгляду в порядку ст. 278 КУпАП суддею встановлено недоліки, що перешкоджають розгляду справи по суті.
Згідно вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року, в адміністративній справі повинні бути наявні матеріали, необхідні для її всебічного та об'єктивного розгляду, такі як: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейські, акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності), акт огляду на стан сп'яніння водіїв-учасників пригоди на факт перебування у стані сп'яніння, показання технічних приладів, показання засобів фото- та/або відеоспостереження, а також інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі. Відсутність зазначених матеріалів робить неможливим розгляд адміністративної справи по суті та прийняття рішення по ній.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
З матеріалів справи вбачається, що в результаті вказаного у протоколі про адміністративне правопорушення наїзду потерпіла отримала тілесні ушкодження у вигляді рвано-забійної рани області лівої п'ятки.
Відтак, внаслідок ДТП, яка мала місце 09.11.2019 о 10 годині 30 хвилин в АДРЕСА_2 Березань по вул. Привокзальній, 20-Б, потерпілій завдано тілесних ушкоджень, ступінь тяжкості яких не визначено відповідним експертним дослідженням.
Як випливає з наявних у справі документів, не було надано належної оцінки ступеню тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих потерпілою ОСОБА_2 у результаті даної ДТП. Це, у свою чергу, перешкоджає суду правильно кваліфікувати дії ОСОБА_1 , виключити можливість наявності в її діях складу кримінального правопорушення.
Зважаючи на те, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише у випадку, коли в її діях відсутні ознаки кримінального правопорушення, суд вважає неможливим за вказаних обставин розгляд даної справи про адміністративне правопорушення по суті, оскільки без наявності відомостей щодо ступеня тяжкості заподіяних тілесних ушкоджень потерпілій ОСОБА_2 в даній дорожньо-транспортній пригоді неможливо прийти до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 порушень, які за своїм характером не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Так, 09.11.2019 т.в.о. начальника СВ Березанського ВП Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області Кириленко А.О. було проведено огляд місця дорожньо-транспортної пригоди, що підтверджується протоколом від 09.11.2019.
Суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять процесуального документу відповідно до вимог КПК України, яким встановлюється відсутність у діянні події чи складу кримінального правопорушення. Таким процесуальним документом є постанова за результатами досудового розслідування про закриття кримінального провадження з підстав передбачених п.п. 1,2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Вищевикладене позбавляє суд можливості повно та всебічно дослідити усі обставини вказаної справи, винести законне і обґрунтоване рішення.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст. 9, 256, 278 КУпАП України, суд
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 направити до Березанського відділення поліції Переяслав-Хмельницького відділу поліції ГУ НП в Київській області для належного його оформлення.
Постанова окремому оскарженню не підлягає.
Суддя: Г. К. Голік