Справа № 285/1453/19
провадження у справі № 2/0285/673/19
Іменем України
25 листопада 2019 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючої - судді Михайловської А.В.
за участі секретаря судового засідання Ковальової З.С.,
сторони у справі:
позивач - ОСОБА_1 , представник - ОСОБА_2 ,
позивач - ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 ,
позивач - ОСОБА_4 ,
відповідач - Новоград-Волинська міська рада Житомирської області в особі виконавчого комітету, представник - Фрегер Ганна Володимирівна,
відповідач - Новоград-Волинська квартирно-експлуатаційна частина, представник - Хоптюк Віктор Степанович,
третя особа - Міністерство оборони України,
третя особа - Генеральний Штаб Збройних Сил України, представник - Янчук Петро Віталійович
розглянувши у загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 до Новоград-Волинська міської ради Житомирської області в особі виконавчого комітету та Новоград-Волинської квартирно-експлуатаційної частини, треті особи: Міністерство оборони України та Генеральний Штаб Збройних Сил України, про визнання права на приватизацію житлового приміщення та зобов'язання до вчинення дій, -
26.04.2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 - позивачі по справі, звернулася до суду з позовом, в якому, після уточнення позовних вимог, просили ухвалити рішення, яким визнати за ними право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 (далі - Квартира), та зобов'язати Новоград-Волинську міську раду Житомирської області в особі виконавчого комітету та Новоград-Волинську квартирно-експлуатаційну частину (надалі - Новоград-Волинська КЕЧ) - відповідачів по справі, вжити заходів щодо передачі їм у приватну власність даної Квартири, відповідно до вимог Закону.
02.05.2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засіданні, сторонам надано строк для вчинення процесуальних дій.
11.07.2019 року у підготовчому судовому засіданні подано до суду уточнену позовну заяву, яка прийнята до розгляду, встановлено строки вчинення процесуальних дій на уточнену позовну заяву.
12.09.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду.
У судовому засідання позивач ОСОБА_1 у свої інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 , його представник ОСОБА_2 , заявлені вимоги підтримали, які просили задовольнити.
Позивач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, у заяві до суду просила справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю, які просила задовольнити (а.с.37).
Представник відповідача Новоград-Волинської міської ради Житомирської області в особі виконавчого комітету Фрегер Г.В. та представник Новоград-Волинської КЕЧ (району) Хоптюк В.С. у судовому засіданні заявлені вимоги не визнали, кожен окремо, просили відмовити повністю у задоволенні позову. Вказали на те, що Квартира є службовою, а тому не може бути визнано право на її приватизацію за позивачами.
Представник третьої особи, Генерального Штабу Збройних Сил України, ОСОБА_5 у судовому засіданні вказав на те, що Генеральний Штаб Збройних Сил України не є розпорядником квартир, які підлягають передачі у приватну власність.
Представник третьої особи, Міністерства Оборони України, у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
Заслухавши учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу свої вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд прийшов до наступного.
Встановлено, що станом на 27.03.2019 року позивач ОСОБА_1 має вислугу на військовій службі 20,6 календарних років, що слідує із змісту відповіді заступника начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, проти чого не заперечує сам позивач (а.с.96).
Крім того, позивач ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що стверджується відповідним посвідченням (а.с.77).
Під час проходження військової служби позивач ОСОБА_1 , відповідно до ордеру № 9235 від 15.08.2008 року, виданого виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради № 302 від 13.08.2008 року, заселений у службове житло зі складом сім'ї: дружина ОСОБА_4 та син ОСОБА_3 , які є також позивачами по справі, а саме: квартиру АДРЕСА_1 , де і проживають разом по даний час (а.с.13,14).
Згідно архівного витягу з рішення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області № 302 від 13.08.2008 року вирішено, у тому ж числі, дану Квартиру включити до числа службових (а.с.18).
Відповідно до довідки Новоград-Волинської КЕЧ за № 720 від 04.04.2019 року, житловий будинок АДРЕСА_2 (надалі - Будинок), станом на 04.04.2019 року, не перебуває на балансі Новоград-Волинської КЕЧ (а.с.16).
Із Акту прийняття-передачі майна, затвердженого 29.12.2018 року, Будинок переданий у комунальну власність територіальної громади м. Новоград-Волинський (а.с.20-25).
Згідно довідки ОСББ «Чайка» за № 20 від 29.03.2019 року Будинок знаходиться на балансі ОСББ «Чайка» (а.с.17).
01.04.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради із заявою про видачу ордеру на постійну житлову площу, а саме: квартиру АДРЕСА_1 (а.с.49).
05.04.2019 року виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради Житомирської області на заяву ОСОБА_1 від 01.04.2019 року направлено повідомлення про те, що задовольнити його прохання підстав не має. Вказали на те, що відповідно до рішення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради № 302 від 13.08.2008 року вище вказана квартиру включено до числа службових та відповідно до Положення про порядок надання службових приміщень в користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради міністрів РСР № 37 від 04.02.1988 року, виключення житлового приміщення з числа службових проводиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідно районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів у разі якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках коли, у встановленому законом порядку, воно виключено з числа службових (а.с.15).
Крім того, встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 116 від 28.01.2019 року службову квартиру АДРЕСА_1 виключено з числа службового житла (а.с.93).
27.03.2019 року заступником начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України в адресу ОСОБА_1 та начальника Новоград-Волинської КЕЧ району повернуто без реалізації звернення стосовно опрацювання питання забезпечення ОСОБА_1 житлом для постійного проживання шляхом виключення його із числа службових за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.96).
10.04.2019 року ТВО командира військової частини НОМЕР_1 направлено в адресу міського голови Новоград-Волинської міської ради в Житомирській області лист щодо прийняття рішення виконавчим комітетом про виключення із складу службового житла вище зазначеної Квартири (а.с.94).
11.05.2019 року виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради в Житомирській області в адресу ТВО командира військової частини НОМЕР_1 направлено повідомлення про те, що 06.05.2019 року відбулося засідання житлової комісії, на якому вирішено: голові та секретарю житлової комісії підготувати самостійне звернення до комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями та, поки не надійде відповідь, не розглядати дане питання на виконавчому комітеті міської ради (а.с.95).
Надаючи правову оцінку у даних правовідносинах, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Частина перша статті 5 ЦПК України визначає, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному мати право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Згідно ч. 1 ст. 118 ЖК України службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службового рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Відповідно до п. 6 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988 р. №37, жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.
Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. У будинках, належних колгоспам, жиле приміщення виключається з числа службових за рішенням загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених, затверджуваним виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.
За приписами ч. 2 п. 11 «Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.2006 р., виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.
Механізм та порядок виключення квартир із числа службових у Збройних Силах України регулюється також положеннями Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011року.
Пунктом 2.2. зазначеної Інструкції передбачено, що всі рішення щодо включення (виключення) житлового приміщення до (із) числа службового приймаються Міністром оборони України. У подальшому житлове приміщення включається (виключається) до (із) числа службового за рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини, погодженим з начальником відповідних територіальних квартирно-експлуатаційних управлінь.
Відтак, оскільки на момент звернення позивача із заявою про видачу ордера (передачу кварти у приватну власність) спірну Квартиру Міністерством оборони України не виключено із числа службового приміщення, позов позивачів є передчасним, а тому у його задоволенні слід відмовити повність.
Однак, суд звертає увагу позивача на те, що у ході розгляду справи була встановлена та обставина, що 30.08.2019 року скасовано рішення заступника Міністерства оборони України від 13.03.2019 року № 4187/3, яке було підставою для Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України відмовити позивачу щодо виключення Квартири із числа службових. Отже, після дотримання відповідної процедури з виключення квартири із числа службової, позивач не позбавлений можливості повторно звернутися до виконавчого комітету з відповідною заявою про передачу Квартири у приватну власність.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76 - 89, 141, 258, 259, 263 - 265, 268, 273, 352, 354, 355, п.п.15.5 п. 5 Перехідних положень ЦПК України, суд, -
Відмовити у задоволенні позовної зави ОСОБА_1 , в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 до Новоград-Волинської міської ради Житомирської області в особі виконавчого комітету та Новоград-Волинської квартирно-експлуатаційної частини, треті особи: Міністерство оборони України та Генеральний Штаб Збройних Сил України, про визнання права на приватизацію житлового приміщення та зобов'язання до вчинення дій.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повне найменування (ім'я) сторін:
позивач - ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання - АДРЕСА_3 ), який діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання - АДРЕСА_3 ),
позивач - ОСОБА_4 ( РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання - АДРЕСА_3 ),
відповідач - Новоград-Волинська міська рада в особі виконавчого комітету ( код ЄДРПОУ 13576983, місцезнаходження - вул. Шевченка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область),
відповідач - Новоград-Волинська квартирно-експлуатаційна частина ( код ЄДРПОУ 07760151, місцезнаходження - вул. Волі, 39, м. Новоград-Волинський, Житомирська область),
третя особа - Міністерство оборони України ( місцезнаходження - м. Київ- 168, Повітрофлотський проспект, 6),
третя особа - Генеральний Штаб Збройних Сил України ( місцезнаходження - м. Київ- 168, Повітрофлотський проспект, 6).
Дата складення повного судового рішення - 05.12.2019 року.
Головуюча - суддя А.В.Михайловська