Ухвала від 19.11.2019 по справі 925/843/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

19 листопада 2019 року м. Черкаси справа № 925/843/18

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників сторін: заявника - Янчука В.Ю. за довіреністю, боржника - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси заяву представника Черкаського обласного центру зайнятості в особі Жашківської районної філії про зміну способу та порядку виконання рішення від 13.11.2018 у справі за позовом Черкаського обласного центру зайнятості в особі Жашківської районної філії до Бузівської сільської ради про стягнення 12125,96грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Черкаської області від 13.11.2018 позов задоволено повністю і стягнуто з Бузівської сільської ради на користь Черкаського обласного центру зайнятості в особі Жашківської районної філії 12125,96 грн. виплаченого забезпечення та 1762,00грн судового збору.

На виконання рішення було видано наказ від 22.12.2018, який направлено стягувачу.

10.09.2019 до суду від представника Черкаського обласного центру зайнятості в особі Жашківської районної філії надійшла заява про зміну способу та порядку виконання рішення від 13.11.2018 у справі №925/843/18.

Заяву вмотивовано тим, що боржник - Бузівська сільська рада в управлінні Казначейства не обслуговується та не має відкритих рахунків. В управлінні Казначейства обслуговується інша юридична особа - Виконавчий комітет Бузівської сільської ради: вул. Миру, 91А, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область, 19243, код 04408643.

Боржник був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду.

У судовому засіданні, яке відбулося 25.09.2019 представник заявника підтримав заяву з викладених у ній підстав.

У судовому засіданні 25.09.2019 суд розглянувши заяву про зміну способу та порядку виконання рішення від 13.11.2018 у справі №925/843/18 зобов'язав Черкаський обласний центр зайнятості в особі Жашківської районної філії направити копію заяви на адресу Виконавчого комітету Бузівської сільської ради (вул. Миру, 91А, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область, 19243, код 04408643).

18.11.2019 на виконання ухвали суду від 25.09.2019 заявником подано до суду надано доказ отримання заяви про заміну способу виконання рішення виконавчим комітетом Бузівської сільської ради.

Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, Господарський суд Черкаської області дійшов висновку, що заява Черкаського обласного центру зайнятості в особі Жашківської районної філії про зміну способу та порядку виконання рішення від 13.11.2018 підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 13.11.2018 у справі №925/843/18 позовні вимоги задоволено, стягнуто з Бузівської сільської ради Черкаської області на користь Черкаського обласного центру зайнятості 12125,96 грн. та 1762,00 грн. судового збору.

На виконання рішення суду 22.12.2018 видано наказ про стягнення з Вузівської сільської ради (с. Бузівка. Жашківський район, Черкаська область, 19243. код 35753436) на користь Черкаського обласного центру зайнятості - 12125,96 грн. виплаченого забезпечення та 1762 грн. судового збору.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.03.2019 рішення Господарського суду Черкаської області від 13.11.2018 у справі №925/843/18 залишено без змін.

Боржником за наказом суду від 22.12.2018 є Бузівська сільська рада, яка в Управлінні Казначейства не обслуговується та не має відкритих рахунків. Натомість в Управлінні Казначейства обслуговується інша юридична особа - Виконавчий комітет Бузівської сільської ради, яка має код ЄДРПОУ - 04408643, 19243, Черкаська обл., Жашківський район, село Бузівка, вул. Миру, буд. 91 А.

Відповідно до ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Як зазначено у п. 7.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", якщо у відповідача відсутні кошти на рахунку в банку або коли їх не вистачає для покриття заборгованості, господарський суд може змінити спосіб виконання рішення і видати наказ про звернення стягнення на його майно. Також, не виключається право господарського суду з метою захисту порушених відповідачем майнових прав позивача зазначити у виданому ним наказі й конкретне майно відповідача, на яке слід звернути стягнення, якщо в розпорядженні суду є достовірні дані про його наявність у відповідача, обрати найбільш ефективний та справедливий спосіб виконання судового рішення.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст.ст. 1, 2) встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів, і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Виконавчі органи створюються радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Статтею 1 Бюджетного кодексу України визначено, що місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.

Водночас, ст. 22 цього Кодексу до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно виконавчі органи та апарати місцевих рад, виконавчі органи місцевих рад в особі їх керівників. Також визначено, що у разі коли згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Отже, Бузівська сільська громада в особі Бузівської сільської ради є власником майна, у тому числі й доходів місцевих бюджетів, інших коштів тощо.

Фінансові ресурси закріплено за Виконавчим органом Бузівської сільської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету сільської ради, та саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.

Згідно ч. З ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Відповідно до приписів ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження сільського, селищного, міського голови. Зокрема, сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Відповідно до ст. ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

За приписами ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування. їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.

Враховуючи, що фінансові ресурси, власником яких виступає боржник Бузівська сільська рада, закріплено за виконавчим органом Бузівської сільської ради, який і є розпорядником коштів бюджету сільської ради, Позивач вважає, що правильний та ефективний спосіб для захисту права Позивача на відшкодування витрат зі сплати 12125,96 грн. виплаченого забезпечення та 1762 грн. судового збору з боржника, шляхом безспірного списання коштів з рахунків виконавчого органу ради.

Позивач листом №01-18/432 від 25.07.2019 року звернувся до виконавчого комітету Бузівської сільської ради про виділення коштів на погашення заборгованості. Проте станом на 06.09.2019 відповідь не отримано та заборгованість не погашена.

Позивачем здійснено всі можливі дії для стягнення заборгованості з відповідача.

Здійснюючи контроль за виконанням судового рішення суд зазначає, що як вбачається з досліджених судом обставин та законодавства, голова Бузівської сільської ради, який є керівником виконавчого органу ради, має усі повноваження та зобов'язаний виконати судове рішення про стягнення з Бузівської сільської ради як боржника грошових коштів за наказом, що виданий стягувачеві у цій справі, але такого обов'язку не виконує.

Враховуючи, що фінансові ресурси, власником яких виступає боржник Бузівська сільська рада, закріплено за виконавчими органами Бузівської сільської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету сільської ради, суд вважає, що заявником обрано правильний та ефективний спосіб для захисту права стягувача на відшкодування 12125,96 грн. виплаченого забезпечення та 1762,00 грн. судового збору з боржника, шляхом безспірного списання коштів з рахунків виконавчого органу ради.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 331, 232-234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області,

УХВАЛИВ:

Змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 13.11.2018, яке набрало законної сили 21.12.2018 у справі №925/843/18.

Стягнути заборгованість бюджету боржника Бузівської сільської ради (с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська область, 19243, код 35753436) на користь Черкаського обласного центру зайнятості в особі Жашківської районної філії (вул. Володимира Ложешнікова, 56, м. Черкаси, 18008, код 02771598) - 12125 грн. (дванадцять тисяч сто двадцять п'ять гривень) 96 коп. виплаченого забезпечення та 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) 00 коп. судового збору з розпорядника бюджетних коштів - Виконавчого комітету Бузівської сільської ради (вул. Миру, буд. 91А, с. Бузівка, Жашківський район, Черкаська обл., 19243, код 04408643).

Ця ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення і протягом десяти днів може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суду Черкаської області.

Суддя К.І. Довгань