Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"02" грудня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/3156/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Гаврильєву О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ", м. Харків
до Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації, м. Богодухів 3-я особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача -Богодухівську районну державну адміністрацію, м. Богодухів
про стягнення 81102,72 грн.
за участю представників сторін:
позивача - Білашенко І.В., дов. № 4542 від 20.06.2019 року
третьої особи - не з'явився
відповідача - не з'явився
Позивач - Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ", м. Харків звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача -Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації м. Богодухів про стягнення з відповідача 81102,72 грн. (з яких 80145,99 грн. - невідшкодувана заборгованості по витратам, понесених внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення, 956,73 грн. 3% річних).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 01 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін та призначено підготовче засіданні на 23 жовтня 2019 року на 11:30 годин.
21 жовтня 2019 року через канцелярію суду, Управлінням соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації подано клопотання (вхідний № 25094) про розгляд справи без участі представника відповідача, яке суд задовольняє та долучає до матеріалів справи.
21 жовтня 2019 року через канцелярію суду, Управлінням соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації подано відзив (вхідний № 25092) на позовну заяву, який суд приймає та долучає до матеріалів справи. Також у наданому відзиві Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Богодухівську районну державну адміністрацію.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 23 жовтня 2019 року клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Богодухівської районної державної адміністрації задоволено; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача -Богодухівську районну державну адміністрацію.
Протокольною ухвалою від 23 жовтня 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України підготовче засідання відкладено на 05 листопада 2019 року на 12 годин.
25 жовтня 2019 року через канцелярію суду, Публічне акціонерне товариство "УКРТЕЛЕКОМ" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" подало відповідь (вхідний № 25684) на відзив, яку суд приймає та долучає до матеріалів справи.
04 листопада 2019 року через канцелярію суду, Публічне акціонерне товариство "УКРТЕЛЕКОМ" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" подало заяву (вхідний № 26349) про долучення до матеріалів справи доказів направлення на адресу третьої особи копії позовної заяви та доданих до неї, яку суд задовольняє та долучає до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою від 05 листопада 2019 року на підставі пункту 3 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України підготовче засідання відкладено на 25 листопада 2019 року на 12 годин.
25 листопада 2019 року через канцелярію суду, Публічне акціонерне товариство "УКРТЕЛЕКОМ" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" подало клопотання (вхідний № 28469), яке суд приймає та долучає до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 25 листопада 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02 грудня 2019 року на 10:30 годин.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заялені позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 956,73 грн. 3% річних; в частині стягнення 80145,99 грн. невідшкодованої заборгованості по витратам, понесених внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення просить закрити провадження у справі, у зв'язку зі сплатою відповідачем цієї суми.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача -Богодухівської районної державної адміністрації у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, про що свідчать долучене до матеріалів справи зворотнє поштове повідомлення.
Оскільки неявка у судове засідання представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне розглядати справу за відсутності останнього, за наявними в матеріалах справи документами, як це передбачено статтею 202 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство "УКРТЕЛЕКОМ" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам у відповідності до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року №295, інших нормативних актів України.
Згідно частини 3 статті 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку) споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Відповідно до пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 №295 визначено, що встановлені законами пільги з оплати послуг зв'язку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії надання визначаються виключно законами України. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 01 січня 2019 року до 30 червня 2019 року (включно) Публічним акціонерним товариством "УКРТЕЛЕКОМ" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" надані послуги зв'язку на пільгових умовах населенню м. Богодухів та Богодухівського району Харківської області, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та мають право встановлені законодавством України пільги з їх оплати відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Закону України "Про охорону дитинства" на загальну суму 80145,99 грн.
Згідно пункту 20-4 статті 91 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян віднесено до видатків місцевих бюджетів.
Відповідно до частини 6 статті 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Механізм реалізації визначених законодавством України соціальних гарантій, зокрема отримання пільг з оплати послуг зв'язку, визначається Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117.
Згідно пункту 3 Положення від 29 січня 2003 року № 117, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (Уповноважені органи) організовують збирання, систематизацію і зберігання інформації для Реєстру та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги.
Пунктом 11 Положення від 29 січня 2003 року № 117 передбачено, що уповноважений орган, зокрема, зобов'язаний звіряти інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, уточнювати інформацію про виявлені розбіжності, проводити розрахунки, складати та подавати фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Єевастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння за формою "З-пільга".
Наказом Міністерства соціальної політики від 04 листопада 2016 року № 1296 затверджено Методичні рекомендації з розроблення положень про структурні підрозділи з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій, в яких визначені повноваження відповідних структурних підрозділів соціального захисту населення щодо реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення.
Зокрема, пп. 27 та пп. 32 пункту 4.5 розділу IV Методичних рекомендацій місцевий структурний підрозділ соціального захисту населення проводить розрахунки з організаціями-надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян та забезпечує ведення Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до пункту 32 Положення про управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації, що затверджене розпорядженням голови Богодухівської районної державної адміністрації № 384 від 15 листопада 2016 року та розміщене у вільному доступі на сайті Богодухівської районної державної адміністрації за посиланням http://bogodukhivrda.gov.ua/, УСЗН Богодухівської районної державної адміністрації проводить електронні звірки інформації від організацій-надавачів послуг щодо витрат, пов'язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та здійснює розрахунки з організаціями-надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян.
Як свідчать матеріали справи, на виконання пункту 10 Положення від 29 січня 2003 року№ 117, позивач подавав відповідачу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці. Розрахунки за формою "2-пільга" щомісячно надсилались позивачем на електронну адресу відповідача, що підтверджується доданими скріншотами (знімками екрану) комп'ютера позивача, з якого були відправлені розрахунки. Також, списки за формою "2-пільга" щомісячно надавались відповідачу у паперовому вигляді, що підтверджуються копіями листів з доказами їх вручення відповідачу.
На підставі пункту 11 Положення від 29 січня 2003 року № 117 відповідач був зобов'язаний щомісяця звіряти інформацію, що міститься в Реєстрі з отриманою від позивача інформацією, та здійснювати розрахунки з ним на підставі поданих позивачем щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги, однак своїх зобов'язань зі звірки інформації та здійснення розрахунків з позивачем не здійснював.
В зв'язку з невиконанням відповідачем зазначених зобов'язань в період з 01 січня 2018 року по 30 червня 2019 року у останнього перед позивачем виникла невідшкодована заборгованість по витратах, понесених внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення в сумі 80145,99 грн.
Обставини щодо стягнення зазначеної заборгованості в судвому порядку стали підставами для звернення позивача до суду з позовом по даній справі.
Крім того, в зв'язку з простроченням відповідачем своїх зобов'язань, позивачем на підставі статті 625 Цивільного кодексу України також нараховано до стягнення з відповідача 956,73 грн. трьох процентів річних за період прострочення.
Згідно частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини 4 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до положень статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З матеріалів справи вбачається, що під час розгляду справи відповідачем було сплачено заборгованість на суму 80145,99 грн., що підтверджується копією платіжного доручення № 2328 від 21 листопада 2019 року.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. Господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 2 частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
За таких обставин, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі в частині стягнення з відповідача 80145,99 грн. - невідшкодувана заборгованості по витратам, понесених внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення у зв'язку з відсутністю предмета спору, оскільки цю заборгованість погашено.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача 3% річних, суд зазначає наступне:
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних не мають характеру штрафних санкцій і є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов'язання.
Як свідчать матеріали справи, відповідач прострочив виконання своїх зобов'язань зі щомісячного заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення. Зазначене надає право позивачу на нарахування річних за таке прострочення.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунк 3% річних, суд приходить до висновку про правомірність здійснених нарахувань та їх арифметичну вірність, у зв'язку з чим, вимоги позивача про стягнення з відповідача на свою користь 956,73 грн. 3% річних підлягають задоволенню.
Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до частни 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 129 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов*язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином на відповідача покладається судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1-5, 10, 11, 12, 20, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 183, 194, 195, 196, 201, 208-210, 217, 218, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації (62103, Харківська область, Богодухівський район, м. Богодухів, вул. Чернієнка, 6, код ЄДРПОУ 03196386) на користь Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ" (61019, м. Харків, вул. Нетіченська набережна, 8, код ЄДРПОУ 25614660, розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в АТ «Ощадбанк», м. Київ, МФО 300465 (отримувач ПАТ «Укртелеком», код ЄДРПОУ 21560766) 956,73 грн. 3% річних та 1921,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Провадження у справі в частині стягнення 80145,99 грн. невідшкодованої заборгованості по витратам, понесених внаслідок надання послуг зв'язку пільговим категоріям населення - закрити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Повне рішення складено "03" грудня 2019 р.
Суддя П.В. Хотенець