Рішення від 25.11.2019 по справі 913/580/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 листопада 2019 року Справа № 913/580/19

Провадження №19/913/580/19

Розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (проспект Центральний, б.59, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93405)

до Комунального підприємства “Луганська обласна “Фармація” (проспект Гвардійський, б.33, офіс 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93406)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство “Луганська обласна “Фармація Північ” (вул. Науки, 5, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Луганська обласна державна адміністрація (проспект Центральний, 59, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93405)

про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно та визнання права власності на нерухоме майно за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради

Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання - Сокрута Н.М.

У засіданні брали участь:

від позивача - представник не прибув;

від відповідача - представник не прибув;

від 3-ї особи (КП “Луганська обласна “Фармація Північ”) - представник не прибув;

від 3-ї особи (Луганська обласна державна адміністрація) - представник не прибув

ВСТАНОВИВ:

Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом до Комунального підприємства “Луганська обласна “Фармація” про:

- скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м, реєстровий №289, запис в реєстровій книзі №1 дод. стор. 95.”

- визнання за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради (ідентифікаційний код 24046449) права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до листа №878 від 11.09.2019 КП “Бюро технічної інвентаризації” Рубіжанської міської ради вбачається, що спірне майно зареєстроване за Луганським обласним комунальним виробничим підприємством “Фармація”, правонаступником якого є Комунальне підприємство “Луганська обласна “Фармація”. Позивач вважає, що державна реєстрація права власності на вказане майно за Комунальним підприємством “Луганська обласна “Фармація” суперечить його статуту, порушує приписи ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.78 Господарського кодексу України.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.10.2019 відкрито провадження у справі; залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство “Луганська обласна “Фармація Північ” та Луганську обласну державну адміністрацію; підготовче засідання призначено на 25.11.2019.

07.11.2019 від позивача через канцелярію суду надійшло клопотання б/н від 04.11.2019 про долучення доказів до матеріалів справи.

Клопотання розглянуто, задоволено та долучено судом до матеріалів справи.

11.11.2019 від КП “Луганська обласна “Фармація Північ” через канцелярію суду надійшли письмові пояснення №01-30/171 від 06.11.2019, в яких останє повідомило про відсутність заперечень щодо обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, правових підстав позову та не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Письмові пояснення розглянуті та долучені судом до матеріалів справи.

13.11.2019 від відповідача через канцелярію суду надійшла заява №11/05-04 від 05.11.2019, в якій він визнав позовні вимоги та просив розглянути справу без участі його представника.

Клопотання про розгляд справи без участі його представника, викладене у заяві №11/05-04 від 05.11.2019, розглянуто та задоволено судом.

19.11.2019 від Луганської обласної державної адміністрації на електронну адресу суду надійшли письмові пояснення б/н від 18.11.2019, в яких остання підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. Просить розглянути справу без участі його представника.

Клопотання про розгляд справи без участі його представника, викладене у письмових поясненнях б/н від 18.11.2019, розглянуто та задоволено судом.

Представники учасників справи в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд зазначає наступне.

Департаментом комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації, який створений на підставі розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації-керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11.11.2015 №551 "Про внесення змін до структури та численності структурних підрозділів облдержадміністрації" та зареєстрований 24.12.2015, номер запису - 13831020000004026, під час проведення контролю за державною реєстрацією правочинів нерухомого майна, яке належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, на підставі листа №878 від 11.09.2019 КП «Бюро технічної інвентаризації» Рубіжанської міської ради встановлено, що нерухоме майно, розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м, належить на праві власності Луганському обласному комунальному виробничому підприємству «Фармація» на підставі договору купівлі - продажу, посвідченого приватним нотаріусом Рубіжанського міського нотаріального округу Білоус З.В. 17.08.1999 за реєстраційним №2077, яке було зареєстроване Державним комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» м. Рубіжне, реєстровий №289/1 дод. стор. 95.

На цей час будівля, що розташована за вказаною адресою, відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації-керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 16.05.2016 №272 перебуває на балансі третьої особи - Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація Північ", яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано шляхом виділу 02.10.2015, номер запису - 13831360000003928.

Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація" згідно п. 2.3 Статуту є правонаступником Луганського обласного комунального виробничого підприємства "Фармація". Відповідно до п. 1.2 Статуту відповідач є комунальним унітарним підприємством та об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює Луганська обласна рада або уповноважений на те орган. Згідно п. 1.4 Статуту засновником підприємства є Луганська обласна рада. В пункті 5.2 Статуту визначено, що нерухоме майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснюється Луганською обласною радою, і закріплюється за підприємством на праві господарського відання. Таким чином, з положень Статуту Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація" прямо витікають правові норми, які визначають право власності на об'єкти нерухомого майна за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області.

Частиною 1 ст.142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ч.1 ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

У ст.1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” дається визначення поняття права комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.6 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Частинами 1, 4, 5 ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Частиною 3 ст.78 Господарського кодексу України встановлено, що майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

З огляду на викладені приписи законодавства, суд дійшов висновку про те, що нерухоме майно, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснюється Луганською обласною радою і закріплюється за Комунальним підприємством “Луганська обласна “Фармація” на праві господарського відання.

Водночас суд бере до уваги, що ст.3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” передбачено, що військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження обласної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації області.

Згідно з абз.3 ст.1 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” у разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військово-цивільних адміністрацій їх статусу набувають відповідні районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу керівників відповідних військово-цивільних адміністрацій.

Указом Президента України №123/2015 від 05.03.2015 “Про утворення військово-цивільних адміністрацій” утворено Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію.

Отже, наразі повноваження Луганської обласної ради покладені на Луганську обласну державну адміністрацію.

На підставі розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації “Про внесення змін до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації” від 11.11.2015 №551 було створено Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент).

Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 18.06.2019 №520 “Про внесення змін до Положення про Департамент комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації” внесено та затверджено зміни до Положення про Департамент (далі - Положення) і викладено його у новій редакції.

Відповідно до пп.2 п.4 Положення основними завданнями Департаменту є управління майном у межах повноважень, у тому числі делегованих обласною радою.

Згідно з пп.пп.1, 7, 11 п.5 Положення Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює облік та забезпечує проведення інвентаризації нерухомого майна, здійснює контроль за державною реєстрацією правочинів щодо нерухомого майна, здійснює претензійно-позовну роботу з питань захисту майнових прав щодо майна.

Частиною 1 ст.316 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 318 Цивільного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.

Відповідно до ч.1 ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України особа має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності: 1) якщо це право оспорюється або не визнається іншими особами (за умови, що позивач не перебуває з цими особами у зобов'язальних відносинах, оскільки права осіб, які перебувають у зобов'язальних відносинах, повинні захищатися за допомогою відповідних норм інституту зобов'язального права); 2) у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Передумовою для застосування ст.392 Цивільного кодексу України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.

Позивачем у позові про визнання права власності є особа, яка вже є власником.

Оскільки судом встановлено, що нерухоме майно, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, то позовні вимоги в частині визнання за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради права власності на вказане нерухоме майно підлягають задоволенню.

Відносно вимоги позивача про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Реєстрі прав власності на нерухоме майно суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 2 ст.16 Цивільного кодексу України передбачено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право.

Відповідно до ч.2 ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення.

Крім того, відповідно до ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 2 ст.26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом “а” пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (ч.5 ст.26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”).

Ураховуючи наведені приписи законодавства, господарський суд вважає, що наявність запису про реєстрацію права власності на нерухоме майно за відповідачем обмежує правомочність власника - територіальні громади сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради - щодо розпорядження вказаним нежилим приміщенням, а обраний позивачем спосіб захисту у вигляді скасування державної реєстрації за відповідачем права власності на цей об'єкт нерухомості відповідає передбаченим цивільним законодавствам способам захисту та забезпечує ефективний захист прав власника.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимоги позивача про скасування державної реєстрації за відповідачем права власності на нерухоме майно.

Частинами 1, 2, 4 ст.191 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Надаючи оцінку заяві відповідача про визнання позову, господарський суд, враховуючи вищевикладені висновки про обґрунтованість позовних вимог, вважає, що таке визнання не суперечить закону та не порушує прав чи інтересів інших осіб.

Обмежень повноважень у представника Комунального підприємства “Луганська обласна “Фармація”, який підписав заяву про визнання позовних вимог - в.о. генерального директора Бохана О.С., на вчинення відповідної процесуальної дії судом не встановлено.

Відтак позов підлягає задоволенню повністю.

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що при зверненні з позовом до суду позивачем за платіжним дорученням №157 від 24.09.2019 сплачений судовий збір у сумі 3842 грн. 00 коп.

Згідно з ч.1 ст.130 ГПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову. Аналогічний припис міститься у ч. 3 ст.7 Закону України “Про судовий збір”.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору у розмірі 1921 грн 00 коп.

Решта судових витрат позивача зі сплати судового збору у розмірі 1921 грн 00 коп. підлягає стягненню на його користь з відповідача відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст.123, 129, 130, 185, 232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації до Комунального підприємства “Луганська обласна “Фармація” задовольнити повністю.

2. Скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м, реєстровий №289, запис в реєстровій книзі №1 дод. стор. 95.”

3. Визнати за територіальними громадами сіл, селищ, міст Луганської області в особі Луганської обласної ради (ідентифікаційний код 24046449) права власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська (Леніна), б. 26, приміщення II, частка приміщення III, загальною площею 152,3 кв. м, основною площею - 123,90 кв. м.

4. Стягнути з Комунального підприємства “Луганська обласна “Фармація” (проспект Гвардійський, б.33, офіс 2, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93406, ідентифікаційний код 01975442) на користь Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (проспект Центральний, б.59, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93405, ідентифікаційний код 40194452) судовий збір у сумі 2320 грн 25 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Повернути з державного бюджету України Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської обласної державної адміністрації (проспект Центральний, б.59, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93405, ідентифікаційний код 40194452) судовий збір у сумі 2320 грн 25 коп., сплачений за платіжним дорученням №157 від 24.09.2019.

Повернення судового збору здійснюється на підставі даного рішення, підписаного та засвідченого гербовою печаткою господарського суду.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 05.12.2019.

Суддя Т.В. Косенко