ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
04.12.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1229/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М.,
секретар судового засідання Кричовський Р. М. розглянувши у відкритому підготовчому засіданні справу
за позовом: Богородчанської районної державної адміністрації, вул. Т. Шевченка, буд. 66, смт. Богородчани, 77452;
до відповідача: Богородчанської селищної ради вул. Шевченка, буд.68, смт. Богородчани, Івано-Франківська область,77701;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Івано-Франківська обласна державна адміністрація (вул. Грушевського, будинок 21, м. Івано-Франківськ, 76018);
про визнання недійсним рішення Богородчанської селищної ради від 21.02.2019 №856 "Про включення будівлі Домініканського костелу до комунальної власності територіальної громади селища Богородчани".
За участю представників сторін:
від позивача - Мушинський В. Т.;
від відповідача - Рубінцова К. В.
Богородчанська районна державна адміністрація звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Богородчанської селищної ради про визнання недійсним рішення Богородчанської селищної ради від 21.02.2019 №856 "Про включення будівлі Домініканського костелу до комунальної власності територіальної громади селища Богородчани".
15.11.2019 суд постановив ухвалу, якою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
03.12.2019 позивач надіслав суду клопотання №1/78 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Івано-Франківської обласної державної адміністрації. 27.11.2019 відповідач надіслав суду відзив. В судовому засіданні 04.12.2019 позивач надав суду відповідь на відзив відповідача, копію якої вручено представнику відповідача.
Розгляд судом клопотання позивача від 03.12.2019 вих. №1/78 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
Вказане клопотання мотивоване тим, що позивач вважає, що управління нерухомим майном - будівлі Домініканського костелу в смт. Богородчани має здійснювати саме Івано-Франківська обласна державна адміністрація.
Згідно ст.17 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" культові будівлі і майно, які становлять державну власність, передаються організаціями, на балансі яких вони знаходяться, у безоплатне користування або повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішеннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Республіці Крим - Уряду Республіки Крим.
Пунктом 6 Постанови Верховної Ради України від 23.04.91 № 988-XII "Про порядок введення в дію Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" Кабінету Міністрів України, Уряду Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено забезпечити відповідно до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" повернення у власність чи передачу у безоплатне користування релігійним громадам культових будівель і майна з урахуванням: прав релігійних громад, яким належали ці будівлі і майно на момент їх переходу у власність держави; прав релігійних громад, які користуються цими будівлями і майном у встановленому законом порядку; вкладення коштів релігійними громадами у спорудження, переобладнання культової будівлі і тривалості користування нею; наявності у даному населеному пункті (місцевості) інших культових будівель та їх використання релігійними громадами відповідних віровизнань; інших суттєвих обставин у їх сукупності.
Згідно ст. 19 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено повноваження в галузі управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики. Зокрема, місцева державна адміністрація (ч.1 п.1 ст.19 Закону) здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Івано-Франківську обласну державну адміністрацію.
Крім цього, у позовній заяві позивач заявив суду клопотання про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області.
Згідно приписів п. 4, п.10 ч.2 ст.182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд зокрема, вирішує питання про вступ у справу інших осіб, якщо ці питання не були вирішені раніше, вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Вказане клопотання мотивоване тим, що відповідно до ст.1 Закону України "Про Фонд державного майна України" № 1798 від 06 листопада 2011 року, Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, а рішення позачергової сесії сьомого демократичного скликання Богородчанської селищної ради Богородчанського району Івано-Франківської області від 21 лютого 2019 року № 856 Про включення будівлі Домініканського костелу до комунальної власності територіальної громади селища Богородчани будівлі Домініканського костелу без дозволу Фонд державного майна України віднесено до комунальної власності територіальної громади селища Богородчани. Отже, прийняте у даній справі рішення може вплинути на його права та обов'язки.
Залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору врегульовано Господарським процесуальним кодексом України. Зокрема, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі. Якщо суд встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку (ст. 50 ГПК України).
У відповідності до ч. 2 ст. 50 Господарського процесуального кодексу України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У відповідності до положень Закону України "Про Фонд державного майна України", саме Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності. Згідно п.1 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. N 412, регіональне відділення Фонду державного майна України є державним органом, який створюється Фондом державного майна і йому підпорядковується, серед основних завдань відділення є також представництво Фонду в районах і містах.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.
Згідно п.2 ч.2 ст.183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи.
З наведеного, керуючись с. 50, п.2 ч.2 ст.183, ст.232-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях (вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019).
2. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Івано-Франківську обласну державну адміністрацію (вул. Грушевського, будинок 21, м. Івано-Франківськ, 76018).
3. Підготовче засідання відкласти на 18.12.2019 об 11:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Шевченка, 16, м. Івано-Франківськ, 76018, зал судових засідань № 10.
4. Позивачу, у строк, що не перевищує 3-ох днів з моменту оголошення ухвали, надіслати третім особам копію позовної заяви з додатками та копію відповіді на відзив, докази надсилання надати суду.
5. Відповідачу, у строк, що не перевищує 3-ох днів з моменту оголошення ухвали, надіслати третім особам копію відзиву з додатками, докази надсилання надати суду.
6. Третім особам у п'ятиденний строк з дня отримання позовної заяви, але не пізніше 17.12.2019, надати суду письмові пояснення по справі в яких викласти спою правову позицію щодо вказаного позову.
7. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 ГПК України документи, що підтверджують повноваження представників.
8. Учасники справи мають права та обов'язки, визначені ст.42, 46 ГПК України.
9. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення. Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 05.12.2019.
Суддя Л. М. Неверовська