ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
03.12.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/460/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовська Л.М.
секретар судового засідання Кричовський Р.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу
за позовом: Фермерського господарства "Спаське",
вул. Шашкевича, 123В, с. Спас, Коломийський район, Івано-Франківська область,78219
до відповідача: Спаської сільської ради,
вул. Нова, 1а, с. Спас, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78219
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Мотріченко Орисі Василівни,
с. Стопчатів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78620
про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод у користуванні майном.
Представники сторін в судове засідання не з'явились.
Фермерське господарство "Спаське" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Спаської сільської ради та до фізичної особи-підприємця Мотріченко Орисі Василівни про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод у користуванні майном.
06.09.2018 суд постановив ухвалу, якою призначив по справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити судовому експерту Максимчину Андрію Дмитровичу (вул. Короля Данила, 16-В, м. Івано-Франківськ), а провадження у справі зупинив до проведення експертизи та одержання висновку експерта.
19.09.2019 до суду надіслано висновок судової земельно-технічної експертизи №042/09-2019 та матеріали справи. Однак, у зв"язку з відсутністю атестації експерта щодо проведення експертизи з питань землеустрою, не розглянуто питання №2 : "Чи відповідають розроблена технічна документація на земельну ділянку за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?".
23.09.2019 суд постановив ухвалу якою провадження у справі поновив.
В судовому засіданні 04.11.2019 суд зобов"язав відповідачів надати в наступне судове засідання належним чином засвідчену копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114.
На виконання вимог суду, відповідачем - Спаською сільською радою 26.11.2019 надіслано суду проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114.
Судова експертиза вже призначена ухвалою від 06.09.2018, враховуючи необхідність з"ясування обставин відповідності розробленої технічної документації на земельну ділянку за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, а її непроведення, пов"язане в відсутністю у попереднього судового експерта атестаціїї за експертною спеціальністю 10.20 «Експертиза з питань землеустрою» .
Для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Таким чином, необхідність проведення судової експертизи зумовлена потребою з'ясувати обставин, що мають вагоме значення для правильного вирішення спору та не можуть бути встановлені судом, оскільки потребують спеціальних знань.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 ГПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно здійснюватись з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень і атестованих експертних методик, у яких зазначаються питання, на вирішення яких спрямовані ці методики. Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.
Частинами 4, 5 статті 99 ГПК України встановлено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Отже, перелік та зміст питань, відповіді на які потрібні під час вирішення конкретного спору - це прерогатива суду.
Основними завданнями експертизи з питань землеустрою є:
визначення відповідності розробленої документації із землеустрою та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування;
визначення відповідності зміни цільового призначення земельних ділянок та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування;
визначення відповідності фактичного землекористування правовстановлюючим документам, документації із землеустрою на земельні ділянки та нормативно-правовим актам;
визначення відповідності виконаної нормативної грошової оцінки земель вимогам нормативно-правових актів.
Суд вважає за доцільне перед експертом, поставити наступне питання, яке вже визначено ухвалою від 06.09.2018 та узгоджується із відповідними нормативними документами, що регламентують проведення конкретного виду судових експертиз:
- Чи відповідають розроблена технічна документація на земельну ділянку за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
Згідно ч.3 ст. 99 ГПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Суд вважає за доцільне проведення судової експертизи з питань землеустрою доручити Експертній службі МВС України Державний науково-дослідний експертно- криміналістичний центр. Експертна установа погоджена із сторонами.
Витрати по проведенню експертизи покладаються на позивача.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу", судовий експерт зобов'язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок.
Судову експертизу з питань землеустрою слід провести у строки визначені пунктом 1.13. наказу Міністерства юстиції України N 53/5 від 08.10.1998 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", надати висновки господарському суду, копії висновку експертизи направити сторонам.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 98 ГПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Керуючись ст. 12 Закону України "Про судову експертизу", ч. ч. 1, 2 ст. 98, ч. 1 ст. 99, п. 2 ч. 1 ст. 228, п. 6 ч. 1 ст. 229, ст. 233, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Призначити по справі судову експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручити Експертній службі МВС України Державний науково-дослідний експертно- криміналістичний центр (вул. Велика Кільцева 4, м. Київ, 03170).
2. На вирішення судової експертизи з питань землеустрою поставити наступне питання - Чи відповідають розроблена технічна документація на земельну ділянку за кадастровим номером 2623287001:01:002:0114 та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
3. Витрати по проведенню судової експертизи покласти на позивача. У разі відмови чи ухилення від оплати витрат, пов'язаних з проведенням судової земельно-технічної експертизи, справа підлягає розгляду на підставі наявних доказів.
4. Провадження у справі №909/460/18 зупинити до проведення експертизи та одержання висновку експерта.
5. Судову експертизу провести у строк, що не перевищує 60 днів.
6. Попередити експерта про кримінальну відповідальність передбачену ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за надання завідомо неправдивого висновку або за відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
7. Зобов'язати експерта подати господарському суду експертний висновок в письмовій формі та надіслати копії такого висновку сторонам, згідно з частиною першою статті 98 ГПК України, після проведення експертизи.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення. Окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції: про зупинення провадження у справі (ст. 255 ГПК України). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Повний текст ухвали складено 05.12.2019.
Суддя Л. М. Неверовська