Постанова від 03.12.2019 по справі 300/906/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2019 рокуЛьвів№ 857/10114/19

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Запотічного І.І., Шавеля Р.М.

при секретарі судового засідання: Юник А.А.

за участі представника відповідача: Оленич А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 року (рішення ухвалене у м. Івано-Франківську судом у складі головуючого судді Грицюка П.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , про визнання неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання Долинського району Івано-Франківської області від 13.12.2018 року та визнання протиправним та скасування рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №722-23/2018 "Про зміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради",-

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (далі-відповідач), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання Долинського району Івано-Франківської області від 13.12.2018 року та визнання протиправним та скасування рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №722-23/2018 "Про зміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради".

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що згідно витягу з протоколу засідання 23 сесії Оболонської сільської ради сьомого скликання, позивачу стало відомо, що з усього складу депутатського корпусу ради присутніх на вказаній сесії було 7 депутатів, відсутніх - 7 депутатів. Двадцять третю сесію відкрив і вів сільський голова ОСОБА_8 . На даній сесії обговорено та вирішено ряд питань, в тому числі щодо виключення з членів виконавчого комітету ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та включено до членів виконкому ОСОБА_9 , ОСОБА_6 та землевпорядника Оболонської сільської ради ОСОБА_7 . Позивач вважає, що двадцять третя сесія Оболонської сільської ради сьомого скликання від 13 грудня 2018 року проведено за відсутності необхідного кворуму депутатів, а тому рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №772-23/2018 «Про заміну члені виконавчого комітету Оболонської сільської ради» прийняте неповноважною сесією, в порушення норм Закону України «Про місцеве самоврядування». Позивач, в зв'язку із наведеним просить визнати протиправним та скасувати рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018р. №772-23/2018 «Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради». Просив позов задоволити.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 року адміністративний позов задоволено. Визнно неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області сьомого скликання. Скасовано рішення двадцять третьої сесії Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області сьомого скликання від 13.12.2018 року № 772-23/2018 "Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради".

Рішення суду першої інстанції оскаржила Оболонська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 13.12.2019 року відкрито та проведено 23 сесію сьомого скликання Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, всього обрано 14 депутатів, присутні 7 депутатів, відсутні 7 депутатів.

На сесії сільської ради присутні: секретар виконавчого комітету Бойдкуник О.Я., головний бухгалтер Начас Н.В., спеціаліст по землевпорядкуванню ОСОБА_7 Згідно п. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» участь на пленарному засіданні сесії сільської ради та участь у голосуванні бере сільський голова Коневич А.В. Сільський голова ОСОБА_10 ., довів до відома депутатів сільської ради прохання про заміну членів виконавчого комітету в зв'язку з пропусками та зриванням засідань виконавчого комітету без причини, що створює проблеми з виготовленням правовстановлюючих документів жителям с. Оболоня: ОСОБА_1 , ОСОБА_11 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 . Включити до складу виконавчого комітету Попадюк Л.І., Клебан Г ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .Г., за результатами голосування: «за» - 7; «проти» - 0; «утрималося» - 0, дорадчий голос сільського голови « 1», прийнято рішення сільської ради № 772-23/2018 року.

Вказане підтверджено бланком поіменного голосування депутатів «7» - за: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , відсутні - 7 депутатів: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 (а.с. 66).

Рішенням «Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради» сьоме скликання (двадцять третьої сесії) вирішило у зв'язку з пропуском засідань виконавчого комітету, без поважних причин, виключити з членів виконавчого комітету: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та включено до членів виконкому ОСОБА_9 , ОСОБА_6 ОСОБА_7 .

Згідно ч. 1, 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до ст. 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до ст.42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

Частиною 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Частинами 1, 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради, встановлює Закон України "Про статус депутатів місцевих рад".

Згідно ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Судова колегія апеляційного суду звертає увагу, що при встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Проте, потрібно розділяти суть врахування голосу міського голови під час голосування в пленарному засіданні та кворум пленарного засідання де до загального складу відповідної міської ради голова не входить.

Разом з тим, загальний склад депутатів Оболонської сільської ради становить 14 депутатів, а отже, в силу положень ч.12 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада є повноважною, якщо в її пленарному засіданні приймають участь 8 депутатів.

Як вбачається з протоколу засідання 23 сесії Оболонської сільської ради 7 скликання, вбачається, що з усього складу депутатського корпусу ради присутніх на вказаній сесії було 7 депутатів, відсутніх - 7 депутатів.

Відтак, апеляційним судом встановлено, що двадцять сьома сесія Оболонської сільської ради 7 скликання, яку проведено 13.12.2018 року, є неповноважною.

При цьому, суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що при визначенні кворуму, необхідного для проведення сесії, слід враховувати особу міського голови, який, у спірному випадку, приймав участь у роботі сесії.

Згідно ч.2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування до загального складу сільської ради включається сільський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос, проте не враховується до загального складу відповідної сільської ради для визначення кворуму для пленарного засідання.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові від 31січня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (справа №К/9901/1159/18).

За таких обставин, рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року за № 772-23/2018 «Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради» прийняте не повноважною сесією сільської ради, а тому відповідач не довів правомірності оскаржуваного рішення та факт прийняття його відповідно до норм Закону України «Про місцеве самоврядування».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 року у справі №300/906/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді І. І. Запотічний

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 04.12.2019р.