28 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/7521/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Мікули О.І.,
за участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.,
представника позивача Ємчика Р.І.,
представника відповідача Березної Т.О.,
розглянувши у судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2019 року у справі №140/647/19 (рішення ухвалено в м. Луцьку, головуючий суддя Валюх В.М., повний текст рішення складений 12.06.2019) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» до Головного управління ДФС у Волинській області (тепер Головне управління ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ТзОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» 12.03.2019 звернулося в суд із адміністративним позовом Головного управління ДФС у Волинській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.11.2018 № 0012761405, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 1036082, 00 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2019 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 14 листопада 2018 року №0012761405.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління ДФС у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в позові відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що перевіркою встановлено порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР, а саме відсутність відображення надходження пального у відповідних журналах обліку пального АЗС: бензину MUSTANG 92 (UA1.145.0021653-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ, отриманого відповідно до товарно-транспортної накладної (далі - ТТН) від 15.09.2018 за № НІР0103632 у кількості 8480,00 літрів; палива дизельного MUSTANG (UA1.145.0021659-17) / UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ, отриманого відповідно до ТТН від 20.10.2018 за № НІР0117248 у кількості 7450,00 літрів.
При апеляційному перегляді скаржником заявлено клопотання про заміну у справі відповідача його правонаступником, а саме відповідача з Головного управління ДФС у Волинській області на належного відповідача (правонаступника) - Головне управління ДПС у Волинській області. До вказаного клопотання додано копії наказів Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» та Головного управління ДПС у Волинській області №10 від 29.08.2019 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Волинській області», витяг з Положення про Головне управління ДПС у Волинській області.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необхідність заміни Головного управління ДФС у Волинській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Волинській області.
У судовому засіданні представник позивача заперечив вимоги наведені в апеляційній скарзі та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача просив задовольнити апеляційну скаргу.
Заслухавши суддю - доповідача, учасників судового розгляду, перевіривши підстави для апеляційного перегляду відповідно до доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що інспекторами ГУ ДФС у Сумській області проведена фактична перевірка за місцем фактичного провадження (здійснення) діяльності (АЗС з магазином за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери (Баумана), 105), про що складено акт фактичної перевірки щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів від 31.10.2018 № 0428/18/19/РРО/41048714 (а. с. 11-17).
В акті перевірки вказано, що станом на 30.09.2018 на АЗС з магазином за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери (Баумана), 105, через який здійснює діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», в наявності нафтопродуктів (палива) у загальній кількості 79214,460 літрів, у тому числі: палива дизельного MUSTANG 92 (UA1.145.0021659-17)/ UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ у кількості 17181,680 літрів; бензин MUSTANG 92 (UA1.145.0021653-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ у кількості 22956,830 літрів; бензин MUSTANG 95 (UA1.145.0021655-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ у кількості 9372,840 літрів; бензин автомобільний А-95-ЄВРО5-Е5 () / 1203 бензин моторний, 3, ІІ у кількості 15592,800 літрів; палива дизельного MUSTANG + (UA1.145.0021661-17)/ UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ у кількості 14110,310 літрів. Однак, відповідно до даних змінних звітів АЗС станом на 30.09.2018 на вказаній АЗС з магазином в наявності нафтопродуктів (палива) у загальній кількості 70734,460 літрів. Різницю у кількості 8480,000 літрів (у цінах реалізації на вказану дату - 271360,00 грн.) складає пальне бензин MUSTANG 92 (UA1.145.0021653-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ, отриманий відповідно до ТТН від 15.09.2018 за № НІР0103632, але не облікований до змінного журналу АЗС та журнал обліку надходжень нафтопродуктів.
Крім того, станом на 22.10.2018 на АЗС з магазином за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери (Баумана), 105, через який здійснює діяльність ТзОВ «ЦЕНТУРІОН ДІСТРІБЮШИН», в наявності нафтопродуктів (палива) у загальній кількості 73060,510 літрів, у тому числі: палива дизельного MUSTANG (UA1.145.0021659-17)/ UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ у кількості 19992,020 літрів; бензин MUSTANG 92 (UA1.145.0021653-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ у кількості 12991,450 літрів; бензин MUSTANG 95 (UA1.145.0021655-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ у кількості 13233,330 літрів; бензин автомобільний А-95-ЄВРО5-Е5 () / 1203 бензин моторний, 3, ІІ у кількості 16424,220 літрів; палива дизельного MUSTANG + (UA1.145.0021661-17)/ UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ у кількості 10419,490 літрів. Проте, відповідно до даних змінних звітів АЗС станом на 22.10.2018 на вказаній АЗС з магазином в наявності нафтопродуктів (палива) у загальній кількості 65610,510 літрів. Різницю у кількості 7450,000 літрів (у цінах реалізації на вказану дату - 246681,00 грн.) складає пальне паливо дизельне MUSTANG (UA1.145.0021659-17) / UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ, отриманий відповідно до ТТН від 20.10.2018 за № НІР0117248, але не облікований до змінного журналу АЗС та журналу обліку надходжень нафтопродуктів.
Перевіркою встановлено порушення пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР в частині порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, щодо відсутності відображення надходження пального у відповідних журналах обліку пального АЗС: бензину MUSTANG 92 (UA1.145.0021653-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ отриманого відповідно до ТТН від 15.09.2018 за № НІР0103632 у кількості 8480,00 літрів; палива дизельного MUSTANG (UA1.145.0021659-17) / UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ, отриманого відповідно до ТТН від 20.10.2018 за № НІР0117248 у кількості 7450,00 літрів.
14.11.2018 ГУ ДФС у Волинській області, на підставі акту перевірки від 31.10.2018 № 0428/18/19/РРО/41048714, прийняло податкове повідомлення-рішення № 0012761405, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (далі - ПК України), статті 20 Закону № 265/95-ВР до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 1036082,00 грн. (а. с. 10), та яке було оскаржене в адміністративному порядку.
Рішенням ДФС України від 12.02.2019 податкове повідомлення-рішення від 14.11.2018 № 0012761405 залишено без змін, а скарга платника - без задоволення (а. с. 117-131).
Крім того, з матеріалів справи видно, що сума штрафних санкцій згідно із податковим повідомленням-рішенням від 14.11.2018 № 0012761405 визначена, виходячи із вартості необлікованих товарів (бензину MUSTANG 92 у кількості 8480,000 літрів за ціною 271360,00 грн. та палива дизельного MUSTANG у кількості 7450,000 літрів за ціною 246681,00 грн.), та становить розмір подвійної вартості необлікованих товарів (271360,00 грн. + 246681,00 грн. х 2 = 1036082,00 грн.).
Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду і даним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що фактичного надходження бензину MUSTANG 92 відповідно до ТТН від 15.09.2018 за №НІР0103632 у кількості 8480,00 літрів та палива дизельного MUSTANG відповідно до ТТН від 20.10.2018 за № НІР0117248 у кількості 7450,00 літрів на АЗС з магазином по вул. Степана Бандери (Баумана), 105 в м. Суми (де була проведена фактична перевірка) не відбулося, оскільки вказані нафтопродукти фактично надійшли на інші належні позивачу АЗС («Говтвянчик» та «Супрунівка-2» відповідно), де і обліковані у встановленому порядку.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі Закон № 996-XIV) визначено, що бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 996-XIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР) передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
До суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 20 Закону № 265/95-ВР).
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначений Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 року за № 805/15496 (далі Інструкція №281/171/578/155).
Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Відповідно до п. п. 10.2.1 п. 10.2 Інструкції № 281/171/578/155, приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.
На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП (додаток 14) (п. п 10.2.10 п. 10.2 Інструкції № 281/171/578/155).
Відповідно до п.п. 10.3.1.3 Інструкції № 281/171/578/155, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.
Реєстрація, опломбування та застосування РРО повинні проводитися відповідно до Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001року за № 107/5298 (10.3.1.4 Інструкції № 281/171/578/155).
Судом встановлено, що відповідно до ТТН від 15.09.2018 за № НІР0103632 бензин MUSTANG 92 (UA1.145.0021653-17) / UN 1203 бензин моторний, 3, ІІ, у кількості 8480,00 літрів було переадресовано на іншу АЗС «Говтвянчик» (Полтавський район, с.Говтвянчик, Київське шосе, 1), про що наявна відповідна відмітка на вказаній ТТН (а.с.20).
При цьому, зазначений бензин фактично надійшов на АЗС “Говтвянчик” та відображений у відповідному журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС (а.с.104-107).
Крім того, згідно із ТТН від 20.10.2018 за №НІР0117248 паливо дизельне MUSTANG (UA1.145.0021659-17) / UN 1202 паливо дизельне, 3 ІІІ, у кількості 7460,00 літрів також було переадресоване на іншу АЗС № 15-07 “Супрунівка-2” (с. Супрунівка, вул. Київська, 4в), про що зазначено у самій ТТН (а.с.23), а надходження вказаного палива дизельного на зазначену АЗС та його облік підтверджується записами журналу обліку надходження нафтопродуктів (а. с. 108-110), ТТН (а. с. 111-112), службовою запискою (а. с.113).
Колегія суддів також враховує те, що бензин MUSTANG 92 у кількості 8480,00 літрів та паливо дизельне MUSTANG у кількості 7450,00 літрів не надходило на АЗС з магазином по вул. Степана Бандери (Баумана), 105 в м. Суми, оскільки фізично вказані нафтопродукти неможливо було вмістити у резервуари № 2 (об'ємом 20 куб. м., де зберігається бензин MUSTANG 92) та № 5 (об'ємом 25 куб. м., де зберігається паливо дизельне MUSTANG), що підтверджується зокрема копіями градуювальних таблиць на резервуари, копією договору оренди від 01.11.2017 № 1 з додатком (а. с. 65-86).
Колегія суддів вказує, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом первинних документів за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не є підставою для застосування до платника фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Аналогічні правові висновки наведені у постанові Верховного Суду від 07.08.2018 року у справі №825/10/17.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що виявлене в ході фактичної перевірки контролюючим органом порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР в частині порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації у вигляді відсутності відображення надходження пального у відповідних журналах обліку пального АЗС (а саме: бензину MUSTANG 92, отриманого відповідно до ТТН від 15.09.2018 за № НІР0103632 у кількості 8480,00 літрів; палива дизельного MUSTANG, отриманого відповідно до ТТН від 20.10.2018 за №НІР0117248 у кількості 7450,00 літрів) не знайшло свого підтвердження, так як позивач надав первинні документи, які спростовують таке порушення, відтак, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 14.11.2018 № 0012761405 є обгрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області, правонаступником якого є Головне управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 травня 2019 року у справі №140/647/19 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Д. М. Старунський
судді В. М. Багрій
О. І. Мікула
Повне судове рішення складено 04.12.2019