Єдиний унікальний номер 341/1306/19
Номер провадження 3/341/414/19,
номер провадження 3/341/605/19,
номер провадження 3/341/606/19,
номер провадження 3/341/607/19,
номер провадження 3/341/613/19,
номер провадження 3/341/614/19,
номер провадження 3/341/617/19
03 грудня 2019 року місто Галич
Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Юсип І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Галицького відділення поліції Тисменицького відділу поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого машиністом-обхідником з котельного устаткування четвертої групи котлотурбінного цеху ВП Бурштинської ТЕС АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 077650 від 24 липня 2019 року ОСОБА_1 18 липня 2019 року о 02.43 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100401 від 23 серпня 2019 року ОСОБА_1 18 серпня 2019 року о 00.50 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100440 від 16 вересня 2019 року ОСОБА_1 20 серпня 2019 року о 00.25 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100437 від 21 жовтня 2019 року ОСОБА_1 12 жовтня 2019 року о 22.31 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 077680 від 24 вересня 2019 року ОСОБА_1 23 вересня 2019 року о 00.38 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100480 від 18 жовтня 2019 року ОСОБА_1 16 жовтня 2019 року о 23.00 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100426 від 24 вересня 2019 року ОСОБА_1 22 вересня 2019 року о 22.31 год. був відсутній по місцю свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Зазначені протоколи в адміністративних справах підлягають об'єднанню відповідно до ч.2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки адміністративні справи надійшли до Галицького районного суду щодо однієї особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, але в різний період часу були направлені до суду на розгляд, отже слід дані справи об'єднати в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 КУпАП визнав повністю та пояснив, що працює машиністом-обхідником з котельного устаткування четвертої групи котлотурбінного цеху ВП Бурштинської ТЕС АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО». Враховуючи позмінний графік роботи та тривалість зміни 12 год. був відсутній за місцем свого проживання з 22.00 год. по 06.00 год. 18.07.2019 р, 12.10.2019 р., 23.09.2019 р., оскільки був на роботі.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. Винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 доводиться доказами, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 077650 від 24 липня 2019 року (а.с.1), письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 3-4), копією ухвали Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03 січня 2019 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100401 від 23 серпня 2019 року, копією рапорта від 18 серпня 2019 року, копією письмових пояснень ОСОБА_1 (а.с. 22), протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100440 від 16 вересня 2019 року (а.с. 29), копією рапорта від 20.08.2019 р. (а.с. 31), копією письмових пояснень ОСОБА_2 (а.с. 32), копією письмових пояснень ОСОБА_1 (а.с. 33), протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100437 від 21.10.2019 року (а.с. 39), копією рапорта від 12.10.2019 р. (а.с. 41), протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 077680 від 24 вересня 2019 року (а.с. 49), рапортом від 23.09.2019 р. (а.с. 50), протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100480 від 18 жовтня 2019 року (а.с. 61), копією рапорта від 16.10.2019 р. (а.с. 62), протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 100426 від 24 вересня 2019 року (а.с. 75), рапортом від 23.09.2019 р. (а.с. 76).
Згідно довідки ДТЕК Бурштинської ТЕС ОСОБА_1 з 11.03.2019 року працює машиністом-обхідником з котельного устаткування четвертої групи котлотурбінного цеху ВП Бурштинської ТЕС АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» по даний час.
Суд не бере до уваги, поданий ОСОБА_1 копію графіку роботи змінного персоналу, як доказ причин відсутності його по місцю проживання з 22.00 год. по 06.00 год., оскільки такий належним чином не завірений.
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення з огляду на наступне.
Разом з тим, провадження у справах по фактах вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 18.07.2019 р., 18.08.2019 р., 20.08.2019 р. підлягає закриттю на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП , виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі суворого додержання законності.
Також, згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині третій цієї статті.
З огляду на те, що стягнення не може бути накладено не пізніш, як через три місяці з дня вчинення правопорушення (в даному випадку - 18.07.2019 р., 18.08.2019 р., 20.08.2019 р.), а строк притягнення до адміністративної відповідальності сплинув, то провадження у спавах по фактах вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 18.07.2019 р., 18.08.2019 р., 20.08.2019 р. - підлягає закриттю.
При накладенні адміністративного стягнення слід врахувати характер вчиненого правопорушення, особу винного, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 слід визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення із застосуванням ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" зі змінами, відповідно до якої, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір в ставці - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 187, ст.ст. 36, ч.1 ст.ст. 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення з урахуванням ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 - 384 гривні 20 коп. судового збору, які перерахувати на рахунок UA 798999980000031211256026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код ЄДРПОУ 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Провадження у справах по фактах вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 КУпАП 18.07.2019 р., 18.08.2019 р., 20.08.2019 р. закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративні правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Галицький районний суд Івано-Франківської області.
Суддя:І. М. Юсип