Рішення від 03.12.2019 по справі 640/14698/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03 грудня 2019 року № 640/14698/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо не здійснення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2018 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років, без обмеження максимальним розміром;

2) зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років, без обмеження максимальним розміром.

У заяві від 21.08.2019 позивач уточнив, що оскаржує неправомірне відсоткове зменшення розміру пенсії після перерахунку станом на 01.01.2018 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що полковником у відставці. 02.02.2004 його звільнено у запас за станом здоров'я. Вислуга років становить 36 років 01 місяць. З 03.02.2004 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Основний розмір пенсії складав 90% відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.03.2018 у відповідності до постанови КМ України № 100 від 21.02.2018 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Після проведення перерахунку розмір пенсії знизився з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 70%.

На своє звернення до відповідача отримав відповідь про те, що нарахування пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення не передбачене законодавством.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.

Позиція відповідача.

Відповідач надіслав відзив (від 03.10.2019), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Підтвердив зменшення розміру пенсії з 90% до 70%.

Щодо максимального розміру нарахування пенсії, про що власне і виник спір, відповідач зазначив, що з 01.05.2014 згідно з Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. В свою чергу ГУ ПФУ в м. Києві відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та Положення про головні управління ПФУ керується чинною на момент проведення перерахунку раніше призначеної пенсії нормою закону про максимальний розмір пенсії за вислугу років.

Підсумовуючи викладене відповідач наголосив на необґрунтованості позовних вимог.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Встановлені судом обставини.

У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються обставини перебування позивача на обліку, проведення нарахування, а також обставини зменшення загального розміру пенсії як зазначено вище, вказані обставини підтверджуються матеріалами справи, а відтак є встановленими.

Зокрема, у листі від 09.07.2019 № 148028/02/К-9223 на ім'я позивача, відповідач зазначив, що з 01.01.2018 ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення на 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 склав 10293,91 грн. При проведенні перерахунку з 01.01.2018 розмір пенсії обчислювався виходячи з 70%, при початковому розмірі при призначенні - 90% сум грошового забезпечення.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому п/п 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI у ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення позивачу пенсії виходячи із 90% розміру грошового забезпечення.

Отже, зміна максимального розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

З урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років з 90 % на 70 % грошового забезпечення, у зв'язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними, а відтак, з урахуванням положень ч. 2 ст. 9 КАС України та п. 10 ч. 10 ст. 245 КАС України (щодо застосування належного способі захисту та застосування відповідних формулювань для цього) позов підлягає задоволенню із зобов'язанням відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 90% сум відповідного грошового утримання та враховуючи раніше виплачені суми.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст. ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) щодо зменшення з 01.01.2018 ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) основного розміру пенсії з 90 % до 70 % відповідного грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії та подальшу виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) із розрахунку 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін