Справа № 372/1813/19
Провадження 2-1213/19
ухвала
27 листопада 2019 року Обухівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Потабенко Л.В.,
при секретарі Буртовій О.Є.,
за участю прокурора Тарасенко А.С.,
представника ОСОБА_1 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом Першого заступника прокурора Київської області в інтересах територіальної громади села Підгірці Обухівського району Київської області до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 про визнання недійсними рішень ради та витребування земельних ділянок із чужого незаконного володіння,
В провадженні суду знаходиться зазначена вище справа.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 заявила клопотання про залишення позовної заяви без руху з тих підстав, що позивачем невірно визначено та сплачено судовий збір.
Прокурор заперечила проти задоволення клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання позовної заяви юридичною особою майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір за 1 позовну вимогу майнового характеру в розмірі 1921 грн. та за 1 позовну вимогу немайнового характеру в розмірі 1921 грн., а всього сплачено 3842 грн.
Однак, позивачем об'єднано в одну вимогу немайнового характеру 14 вимог щодо різних рішень Підгірцівської сільської ради та різних земельних ділянок.
Тому, враховуючи вимоги Закону України «Про судовий збір», позивачу потрібно сплатити судовий збір ще за 13 вимог немайнового характеру, що становить 24 973 грн.
Крім того, при визначені ціни позову та при вирахуванні судового збору за позовну вимогу майнового характеру, позивач посилався на лист Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 18.01.2018 року, згідно якого нормативна оцінка 1 га земель сільськогосподарського призначення (ріллі) по Київській області становить 26 194 грн. 09 коп., та визначив ціну позову 58322грн.
Разом з цим, предметом позову не є витребування рілля, а відтак вказаний лист не є належним доказом у підтвердження вартості спірних земельних ділянок.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
З наданих стороною відповідача копій договорів купівлі-продажу земельної ділянки вбачається, що вартість земельних ділянок, які позивач просить витребувати становить:
- земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0159, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0158, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0157 - 241 155 грн., відповідно до висновків з незалежної оцінки майна від 15.06.2017 року та 01.08.2017 року;
- земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0160, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0164, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номер 3223186801:13:009:0153, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0155, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0161, земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номер 3223186801:13:009:0154 - 112 441 грн. відповідно до звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 27.09.2016 року;
- земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0167 та земельної ділянки площею 0,1439 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0168 - 132 314 грн. відповідно до звіту про експерту грошову оцінку від 02.06.2017 року;
- земельної ділянки площею 0,45 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0151 - 670 075 грн. відповідно до звіту про експертну грошову оцінку від 28.04.2017 року;
- земельної ділянки площею 0,1439 з кадастровим номер 3223186801:13:009:0165 - 225 838 грн. 81 коп. відповідно до звіту про експертну грошову оцінку від 19.05.2017 року;
- земельної ділянки площею 0,1 га з кадастровим номером 3223186801:13:009:0163 - 167 585 грн. відповідно до звіту про експертну грошову оцінку від 15.06.2017 року.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що позивачем неправильно визначена ціна позову, а відтак і сплачено судовий збір при зверненні до суду.
Згідно ч. 2 ст. 176 ЦПК України, якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред'явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при вирішенні справи.
Частиною другою статті 6 цього Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі, якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, а встановлена при цьому позивачем ціна позову не відповідає дійсній вартості спірного майна або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору попередньо визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
Оскільки позивач не надав документи, з який вбачається дійсна вартість спірних земельних ділянок, суд визначає їх вартість у розмірі 1 549 408,81 грн., що є загальною вартістю земельних ділянок відповідно до експертних оцінок, що зазначені в копіях договорів купівлі-продажу.
Виходячи з вищенаведеного, судовий збір за позовну вимогу майнового характеру з врахуванням сплаченого судового збору - 1921 грн. 00 коп., підлягає оплаті у сумі 21320,13 грн.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, суд вважає клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного керуючись с. ст. 175, 185 ЦПК України, суд -
Клопотання представника відповідача ОСОБА_1 про залишення позовної заяви без руху, задовольнити.
Позовну заяву Першого заступника прокурора Київської області в інтересах територіальної громади села Підгірці Обухівського району Київської області до Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 про визнання недійсними рішень ради та витребування земельних ділянок із чужого незаконного володіння - залишити без руху, надавши позивачеві десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення вказаних недоліків.
Роз'яснити позивачеві, що інакше позовна заява буде залишена без розгляду на підставі ст.257 ч.1 п.8 ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлений 29.11.2019 року.
Суддя: