27 листопада 2019 р. Справа № 480/3963/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника позивача - Якубенко Л.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3963/19
за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення
до Приватного підприємства "СХІД КАРГО ТРАНС"
про анулювання ліцензії,-
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства "СХІД КАРГО ТРАНС", в якій просить:
- анулювати ліцензію провайдера програмної послуги серія НР №00171-п від 15.07.2015 Приватного підприємства "СХІД КАРГО ТРАНС".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постійно діюча робоча група для опрацювання відомостей та документів про структуру власності телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги встановила, що ПП "СХІД КАРГО ТРАНС" (ліцензія провайдера програмної послуги серія НР № 00171-п від 15.07.2015) не подало (несвоєчасно подало) інформації про структуру власності, що зафіксовано в Акті перевірки своєчасності подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності від 16.07.2019 № 1.
Згадана інформація вказує на невиконання розпорядження Національної ради від 02.08.2018 № 17/1092, виданого на підставі рішення Національної ради від №955 від 12.07.2018, яким було зобов'язано позивача вчасно та у повному обсязі надати до Національної ради до 31.03.2019 року звіт за попередній (2018 звітний) рік діяльності про свою структуру власності. Також ліцензіата було повідомлено, що у разі невиконання цього розпорядження Національною радою може бути застосовано заходи реагування, передбачені чинним законодавством.
З огляду на зазначене, Національна рада ухвалила рішення від 15.08.2019 № 1229 “Про звернення до суду щодо анулювання ліцензії провайдера програмної послуги серія НР №00171-п від 15.07.2015”, яким вирішила визнати порушення Приватного підприємства "СХІД КАРГО ТРАНС" частини 4 статті 12 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” , яка передбачає, що суб'єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення щороку подає Національній раді інформацію про свою структуру власності в порядку та за формою, що встановлюються Національною радою.
Неподання, несвоєчасне подання такої інформації або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для застосування Національною радою санкцій відповідно до цього Закону) та частини 9 статті 40 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (провайдер програмної послуги зобов'язаний: а) щороку, до 31 березня, оприлюднювати на своєму офіційному веб-сайті та подавати до Національної ради звіт за попередній (звітний) рік діяльності в якому зазначаються: відомості про будь-які зміни у структурі власності за звітний рік; відомості про всіх кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та пов'язаних осіб (для кожної з осіб - прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса); відомості про осіб, які впродовж звітного року надавали провайдеру програмної послуги фінансування (кредити, позики, фінансову допомогу тощо), якщо загальна сума такого фінансування від однієї особи впродовж звітного року становила 125 і більше мінімальних заробітних плат; б) розміщувати на своєму офіційному веб-сайті інформацію про структуру власності).
Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 08.10.2019 р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні.
Ухвалою суду від 06.11.2019 р. підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, однак поштові відправлення поверталися до суду з відміткою "за зазначеною адресою не знаходиться" (а.с.27, 34, 79).
Відповідно до ч. 8 ст. 126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачем було видано відповідачеві ліцензію провайдера програмної послуги серія НР №00171-п від 15.07.2015 (а.с. 17).
16.07.2019 р. позивачем складено акт перевірки своєчасності подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності №1 (а.с. 10-14).
Під час проведення перевірки робоча група встановила, що позивач не подав/несвоєчасно інформацію про структуру власності до Національної ради відповідно до ч.9 ст. 40 (для провайдерів програмної послуги) Закону України "Про телебачення і радіомовлення", що є порушенням та є підставою застосування санкцій відповідно до ст. 72 зазначеного Закону.
12.07.2018 року позивачем прийнято рішення №955 про накладення штрафу на ПП «Схід Карго Транс» (а.с. 8).
15.08.2019 р. Національна рада ухвалила рішення № 1229 “Про звернення до суду щодо анулювання ліцензії провайдера програмної послуги серія НР №00171-п від 15.07.2015”(а. с. 7).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
За приписами ст.1 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", ліцензія провайдера програмної послуги - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата надавати програмні послуги з використанням ресурсу багатоканальних телемереж; ліцензіат (власник ліцензії) - юридична або фізична особа, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала відповідну ліцензію.
Згідно ч.3 та 4 ст. 7 Закону України "Про телебачення та радіомовлення", забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері телебачення і радіомовлення покладаються на центральний орган виконавчої влади. Єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
До повноважень Національної ради, в силу Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" належать наглядові (ст. 13 Закону), регуляторні (ст. 14 Закону) та щодо організації та перспектив розвитку телерадіомовлення (ст. 15 Закону).
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" передбачено, що ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом довільного характеру, що дає право ліцензіату вести телерадіомовлення.
Статтею 27 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" передбачено, що ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії.
Згідно ч.4 ст.12 Закону України "Про телебачення та радіомовлення", суб'єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення щороку подає Національній раді інформацію про свою структуру власності в порядку та за формою, що встановлюються Національною радою. Неподання, несвоєчасне подання такої інформації або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для застосування Національною радою санкцій відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.9 ст.40 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" провайдер програмної послуги зобов'язаний: а) щороку, до 31 березня, оприлюднювати на своєму офіційному веб-сайті та подавати до Національної ради звіт за попередній (звітний) рік діяльності, в якому зазначаються: відомості про будь-які зміни у структурі власності за звітний рік; відомості про всіх кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та пов'язаних осіб (для кожної з осіб - прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса); відомості про осіб, які впродовж звітного року надавали провайдеру програмної послуги фінансування (кредити, позики, фінансову допомогу тощо), якщо загальна сума такого фінансування від однієї особи впродовж звітного року становила 125 і більше мінімальних заробітних плат; б) розміщувати на своєму офіційному веб-сайті інформацію про структуру власності.
Відповідно до ч.6 ст.72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.
Згідно ч.13 ст.72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" якщо порушення не були усунені після застосування санкції у вигляді стягнення штрафу, Національна рада звертається до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення телерадіоорганізації або анулювання ліцензії провайдера програмної послуги.
В ході розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено факт не усунення відповідачем порушень після застосування санкції у вигляді стягнення штрафу, в свою чергу, відповідач не надав суду доказів на спростування зазначеного.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Приватного підприємства "СХІД КАРГО ТРАНС" про анулювання ліцензії - задовольнити.
Анулювати ліцензію провайдера програмної послуги серія НР №00171-п від 15.07.2015 Приватного підприємства "СХІД КАРГО ТРАНС".
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02.12.2019 р.
Суддя О.А. Прилипчук