Рішення від 02.12.2019 по справі 420/3479/19

Справа № 420/3479/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2019 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача - Полякова О.Г. (за довіреністю),

представника відповідача - Тарановського Р.В. (за довіреністю),

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 10 червня 2019 року надійшла позовна заява квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0042515006 від 11.04.2019 року.

Ухвалою від 13 червня 2019 року судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України даний адміністративний позов залишено без руху та надано п'ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.

01 липня 2019 року ухвалою суду продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та надано п'ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.

12 липня 2019 року до суду від позивача за вх.№25105/19 надійшла заява про усунення недоліків разом з позовною заявою та належним чином засвідченими копіями акту перевірки та податкових накладних (у двох примірниках).

Ухвалою суду від 18 липня 2019 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та надано п'ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.

06 серпня 2019 року до суду від позивача за вх.№28086/19 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви з належним чином засвідченою копією податкової накладної №1825 від 31 грудня 2017 року (у двох примірниках) та позовною заявою з додатками, ідентичною поданим до суду 18 липня 2019 року.

Ухвалою суду від 30 серпня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса (вх.№ 25105/19), відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ГУ ДФС у Одеській області проведено перевірку КЕВ м. Одеса граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, результати якої оформлені актом від 13.12.2018 року № 179/15-32/50-06/8038284. Перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних, виписаних в період з лютого 2017 року по листопад 2018 року, сума ПДВ по яких становить 13756412,88 грн. Позивач КЕВ м. Одеса не погоджується з податковим повідомленням-рішенням № 0042515006 від 11.04.2019 року та вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Вказані в акті перевірки накладні виписані КЕВ м. Одеса відповідно до вимог п.198.5 ст.198 та п. 199,1 ст.199 ПК України, а саме в зв'язку з використанням придбаних товарів (робіт, послуг) повністю або частково в неоподатковуваних операціях. Зазначені в акті податкові накладні є так званими «компенсуючими», тобто виписані установою самій собі, і не призводять до виникнення чи зміни податкових зобов'язань та податкового кредиту. Оскільки в процесі діяльності позивача використовуються виключно бюджетні кошти, виписування цих податкових накладних не тягне за собою виникнення чи зміни податкових зобов'язань та податкового кредиту, можливе застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення термінів їх реєстрації є, на нашу думку, неправильним і нелогічним. Оскільки податкові накладні, зазначені в акті перевірки, не надаються отримувачу (покупцю), відповідно відсутні і підстави для застосування п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України. За порушення термінів реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподаткування за нульовою ставкою.

16 вересня 2019 року до суду від позивача за вх.№33000/19 надійшов відзив на позов (а.с.166-169), у якому відповідач, посилаючись на пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, п. 76.3 ст. 76, п. 102.1 ст. 102, п. 201.10 ст. 201, п.201-1.1 ст.201-1 Податкового кодексу України, зазначає, що прийняте Головним управлінням ДФС в Одеській області податкове повідомлення-рішення від 11.04.2019 року № 0042515006 про застосування штрафу загальною сумою 1314491,32 грн. є повністю обґрунтованим та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

22 жовтня 2019 року до суду від позивача за вх.№38887/19 надійшла відповідь на відзив (а.с.187-191), у якій позивач посилається на ті ж обставини, що і у позовній заяві.

28 жовтня 2019 року усною ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання задоволено клопотання позивача та викликано до суду в якості свідка начальника фінансово-економічного відділу - головного бухгалтера квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 28 жовтня 2019 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №420/3479/19 до судового розгляду по суті. Викликано у судове засідання для допиту в якості свідка начальника фінансово-економічного відділу - головного бухгалтера квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса ОСОБА_1 .

Представник позивача у судовому засіданні просила суд позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував.

Свідок ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що працює головним бухгалтером квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса. Зазначила, що вказані в акті перевірки податкові накладні є «компенсуючими», тобто виписані установою самій собі, і не призводять до виникнення чи зміни податкових зобов'язань та податкового кредиту, а тому щодо таких податкових накладних за порушення строку реєстрації штрафні санкції не застосовуються.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Квартирно-експлуатаційний відділ м.Одеса (ідентифікаційний код юридичної особи 08038284) зареєстрований як юридична особа 10.09.2002 року та з 23.10.1997 року взятий на податковий облік. КЕВ м.Одеса згідно інформації з реєстру платників податку на додану вартість зареєстровано платником податку на додану вартість з 08.05.2003 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 13 грудня 2019 року головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Південного управління у м.Одесі ГУ ДФС в Одеській області Окаро С.А. на підставі п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, в порядку ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України та пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на лютий 2017, березень 2017, квітень 2017, травень 2017, липень 2017, серпень 2017, вересень 2017, жовтень 2017, листопад 2017, грудень 2017, січень 2018, лютий 2018, березень 2018, квітень 2018, травень 2018, червень 2018, липень 2018, серпень 2018, вересень 2018, жовтень 2018 року, листопад 2018 року.

За результатами вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт від 13.12.2019 року №179/15-32-50-06/8038284 (а.с.50-51), яким встановлено порушення КЕВ м.Одеса граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Відповідальність платника податків за порушення визначена ст. 120і ПКУ. Порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.

На підставі вищевказаного акту перевірки від 13.12.2019 року №179/15-32-50-06/8038284 Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.04.2019 року № 0042515006, яким до позивача згідно з пп.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 13135500,94 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1314491,32 грн. (а.с. 16).

До вказаного податкового повідомлення-рішення від 11.04.2019 року № 0042515006 відповідачем складено розрахунок штрафу за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.17).

Не погодившись з висновками податкового органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Спірне податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки висновках податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Як вказано в акті, перевіркою встановлено, що податкову накладу:

- №317 від 28.02.2017 року зареєстровано 16.03.2017 року, час затримки 1 день (сума ПДВ 362078.44);

- №507 від 31.03.2017 року зареєстровано 19.04.2017 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 31.61);

- №521 від 31.03.2017 року зареєстровано 19.04.2017 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 500);

- №506 від 31.03.2017 року зареєстровано 18.04.2017 року, час затримки 3 дні (сума ПДВ 792923.81);

- №479 від 01.03.2017 року зареєстровано 06.04.2017 року, час затримки 6 днів (сума ПДВ 166.67);

- №637 від 30.04.2017 року зареєстровано 16.05.2017 року, час затримки 1 день (сума ПДВ 596682,64);

- №828 від 31.05.2017 року зареєстровано 19.06.2017 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 475280.17);

- №831 від 30.05.2017 року зареєстровано 20.06.2017 року, час затримки 5 днів (сума ПДВ 58,43);

- №1044 від 06.07.2017 року зареєстровано 07.08.2017 року, час затримки 7 днів (сума ПДВ 350);

- №1102 від 31.07.2017 року зареєстровано 17.08.2017 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 62271.37);

- №1104 від 31.07.2017 року зареєстровано 18.08.2017 року, час затримки 3 дні (сума ПДВ 10698);

- №1103 від 31.07.2017 року зареєстровано 17.08.2017 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 394076);

- №1194 від 31.08.2017 року зареєстровано 18.09.2017 року, час затримки 3 дні (сума ПДВ 360449.67);

- №1304 від 09.09.2017 року зареєстровано 11.10.2017 року, час затримки 11 днів (сума ПДВ 1166.67);

- №1436 від 30.09.2017 року зареєстровано 19.10.2017 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 901862.94);

- №1583 від 31.10.2017 року зареєстровано 17.11.2017 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 332138.27);

- №1 від 31.10.2017 року зареєстровано 20.11.2017 року, час затримки 5 днів (сума ПДВ -43.81);

- №1691 від 30.11.2017 року зареєстровано 18.12.2017 року, час затримки 3 дні (сума ПДВ 229990.9);

- №1738 від 29.11.2017 року зареєстровано 20.12.2017 року, час затримки 5 днів (сума ПДВ 7.7);

- №1737 від 29.11.2017 року зареєстровано 20.12.2017 року, час затримки 5 днів (сума ПДВ 591.69);

- №1823 від 31.12.2017 року зареєстровано 17.01.2018 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 2567690);

- №1822 від 31.12.2017 року зареєстровано 16.01.2018 року, час затримки 1 день (сума ПДВ 65857.04);

- №1825 від 31.12.2017 року зареєстровано 19.01.2018 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 3725);

- №1824 від 31.12.2017 року зареєстровано 17.01.2018 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ -655.44);

- №1471 від 31.10.2018 року зареєстровано 19.11.2018 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 69624.41);

- №1612 від 30.11.2018 року зареєстровано 17.12.2018 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 1149812.24);

- №1657 від 01.11.2018 року зареєстровано 18.12.2018, час затримки 18 днів (сума ПДВ 616411,94);

- №189 від 31.01.2018 року зареєстровано 20.02.2018 року, час затримки 5 днів (сума ПДВ 271273.17);

- №175 від 01.01.2018 року зареєстровано 15.02.2018 року, час затримки 15 днів (сума ПДВ 222443.21);

- №204 від 15.02.2018 року зареєстровано 15.03.2018 року, час затримки 15 днів (сума ПДВ 148.12);

- №205 від 15.02.2018 року зареєстровано 15.03.2018 року, час затримки 15 днів (сума ПДВ 833.33);

- №328 від 28.02.2018 року зареєстровано 19.03.2018 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ -1254.76);

- №302 від 28.02.2018 року зареєстровано 16.03.2018 року, час затримки 1 день (сума ПДВ 562098.87);

- №411 від 31.03.2018 року зареєстровано 16.04.2018 року, час затримки 1 день (сума ПДВ 415698.85);

- №602 від 30.04.2018 року зареєстровано 17.05.2018 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 1578865.14);

- №770 від 31.05.2018 року зареєстровано 19.06.2018 року, час затримки 4 дні (сума ПДВ 515628.13);

- №842 від 29.06.2018 року зареєстровано 17.07.2018 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 645188.22);

- №893 від 27.06.2018 року зареєстровано 16.07.2018 року, час затримки 1 день (сума ПДВ 2752.26);

- №892 від 30.06.2018 року зареєстровано 16.07.2018 року, час затримки 1 день (сума ПДВ -2752.26);

- №1049 від 31.07.2018 року зареєстровано 17.08.2018 року, час затримки 2 дні (сума ПДВ 3000);

- №1048 від 31.07.2018 року зареєстровано 17.08.2018 року, час затримки 12 днів (сума ПДВ 18357.53);

- №1047 від 13.08.2018 року зареєстровано 12.09.2018 року, час затримки 12 днів (сума ПДВ 2943.37);

- №1177 від 31.08.2018 року зареєстровано 18.09.2018 року, час затримки 3 дні (сума ПДВ 522943.34).

Суд погоджується з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки від 13.12.2019 року №179/15-32-50-06/8038284 про порушення позивачем вимог податкового законодавства, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.04.2019 року № 0042515006, та досліджуючи обставини справи, зазначає наступне.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано, зокрема, але не виключно, Податковим кодексом України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за №959/30827.

Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до положень п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 8 пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з п.п.201.3, 201.5 ст.201 Податкового кодексу України у разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи цього Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком. Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

Відповідно до абзаців 1-5, 9 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно абзаців 14-15 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що:

- 28.02.2017 року позивачем складено податкову накладну №317 (а.с.52, 115), яку зареєстровано 16.03.2017 року, тобто із затримкою 1 день;

- 31.03.2017 року позивачем складено податкову накладну №507 (а.с.78, 142), яку зареєстровано 19.04.2017 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 31.03.2017 року позивачем складено податкову накладну №521 (а.с.79, 143), яку зареєстровано 19.04.2017 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 31.03.2017 року позивачем складено податкову накладну №506 (а.с.53, 116), яку зареєстровано 18.04.2017 року, тобто із затримкою 3 дні;

- 01.03.2017 року позивачем складено податкову накладну №479 (а.с.80, 144), яку зареєстровано 06.04.2017 року, тобто із затримкою 6 днів;

- 30.04.2017 року позивачем складено податкову накладну №637 (а.с.54, 117), яку зареєстровано 16.05.2017 року, тобто із затримкою 1 день;

- 31.05.2017 року позивачем складено податкову накладну №828 (а.с.56-57, 118-119), яку зареєстровано 19.06.2017 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 30.05.2017 року позивачем складено податкову накладну №831 (а.с.81, 145), яку зареєстровано 20.06.2017 року, тобто із затримкою 5 днів;

- 06.07.2017 року позивачем складено податкову накладну №1044 (а.с.82, 146), яку зареєстровано 07.08.2017 року, тобто із затримкою 7 днів;

- 31.07.2017 року позивачем складено податкову накладну №1102 (а.с.83, 147), яку зареєстровано 17.08.2017 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.07.2017 року позивачем складено податкову накладну №1104 (а.с.55, 120), яку зареєстровано 18.08.2017 року, тобто із затримкою 3 дні;

- 31.07.2017 року позивачем складено податкову накладну №1103 (а.с.58, 121), яку зареєстровано 17.08.2017 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.08.2017 року позивачем складено податкову накладну №1194 (а.с.59-60, 122-123), яку зареєстровано 18.09.2017 року, тобто із затримкою 3 дні;

- 09.09.2017 року позивачем складено податкову накладну №1304 (а.с.84, 148), яку зареєстровано 11.10.2017 року, тобто із затримкою 11 днів;

- 30.09.2017 року позивачем складено податкову накладну №1436 (а.с.61, 124), яку зареєстровано 19.10.2017 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 31.10.2017 року позивачем складено податкову накладну №1583 (а.с.62, 125), яку зареєстровано 17.11.2017 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.10.2017 року позивачем складено податкову накладну №1, яку зареєстровано 20.11.2017 року, тобто із затримкою 5 днів (сума ПДВ -43.81);

- 30.11.2017 року позивачем складено податкову накладну №1691 (а.с.63, 126), яку зареєстровано 18.12.2017 року, тобто із затримкою 3 дні;

- 29.11.2017 року позивачем складено податкову накладну №1738 (а.с.85, 149), яку зареєстровано 20.12.2017 року, тобто із затримкою 5 днів;

- 29.11.2017 року позивачем складено податкову накладну №1737 (а.с.86, 150), яку зареєстровано 20.12.2017 року, тобто із затримкою 5 днів;

- 31.12.2017 року позивачем складено податкову накладну №1823 (а.с.64-65, 127-128), яку зареєстровано 17.01.2018 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.12.2017 року позивачем складено податкову накладну №1822 (а.с.87, 151), яку зареєстровано 16.01.2018 року, тобто із затримкою 1 день;

- 31.12.2017 року позивачем складено податкову накладну №1825 (а.с.100), яку зареєстровано 19.01.2018 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 31.12.2017 року позивачем складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1824 до податкової накладної №1808 від 28.12.2017 року (а.с.88, 152), який зареєстровано 17.01.2018 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.10.2018 року позивачем складено податкову накладну №1471 (а.с.66, 129), яку зареєстровано 19.11.2018 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 30.11.2018 року позивачем складено податкову накладну №1612 (а.с.67, 130), яку зареєстровано 17.12.2018 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.01.2018 року позивачем складено податкову накладну №189 (а.с.69, 132), яку зареєстровано 20.02.2018 року, тобто із затримкою 5 днів;

- 01.01.2018 року позивачем складено податкову накладну №175 (а.с.70, 133), яку зареєстровано 15.02.2018 року, тобто із затримкою 15 днів;

- 15.02.2018 року позивачем складено податкову накладну №204 (а.с.89, 156), яку зареєстровано 15.03.2018 року, тобто із затримкою 15 днів;

- 15.02.2018 року позивачем складено податкову накладну №205 (а.с.90, 155), яку зареєстровано 15.03.2018 року, тобто із затримкою 15 днів;

- 28.02.2018 року позивачем складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №328 до податкової накладної №270 від 27.02.2018 року (а.с.91, 154), який зареєстровано 19.03.2018 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 28.02.2018 року позивачем складено податкову накладну №302 (а.с.71, 134), яку зареєстровано 16.03.2018, тобто із затримкою 1 день;

- 31.03.2018 року позивачем складено податкову накладну №411 (а.с.72, 135), яку зареєстровано 16.04.2018 року, тобто із затримкою 1 день;

- 30.04.2018 року позивачем складено податкову накладну №602 (а.с.73, 136), яку зареєстровано 17.05.2018 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.05.2018 року позивачем складено податкову накладну №770 (а.с.74, 137), яку зареєстровано 19.06.2018 року, тобто із затримкою 4 дні;

- 29.06.2018 року позивачем складено податкову накладну №842 (а.с.75, 138-139), яку зареєстровано 17.07.2018 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 27.06.2018 року позивачем складено податкову накладну №893, яку зареєстровано 16.07.2018 року, тобто із затримкою 1 день;

- 30.06.2018 року позивачем складено податкову накладну №892, яку зареєстровано 16.07.2018 року, тобто із затримкою 1 день;

- 31.07.2018 року позивачем складено податкову накладну №1049 (а.с.92, 153), яку зареєстровано 17.08.2018 року, тобто із затримкою 2 дні;

- 31.07.2018 року позивачем складено податкову накладну №1048 (а.с.76, 140), яку зареєстровано 17.08.2018 року, тобто із затримкою 12 днів;

- 13.08.2018 року позивачем складено податкову накладну №1047, яку зареєстровано 12.09.2018 року, тобто із затримкою 12 днів;

- 31.08.2018 року позивачем складено податкову накладну №1177 (а.с.77, 141), яку зареєстровано 18.09.2018 року, тобто із затримкою 3 дні.

Позивачем підтверджується, що вказані податкові накладні та розрахунки коригування направлені на реєстрацію з порушенням встановлених Податковим кодексом України термінів, однак стверджує, що штрафні санкції за це застосуванню не підлягають, оскільки податкові накладні не видаються отримувачу.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року по справі №816/1488/17 та від 11.12.2018 року по справі №807/68/18.

Згідно з положеннями пп.6 п.16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.

Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Судом встановлено та позивачем не спростовано, що у вищевказаних податкових накладних, вказано код ставки податку на додану вартість « 20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, тобто вбачається, що позивач не звільнений від оподаткування (основна ставка податку 20 %) та обсяги постачання товарів не оподатковуються за нульовою ставкою (сума за ставкою 0% відсутня).

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач прийшов до правильного висновку про порушення позивачем терміну реєстрації податкових накладних.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0042515006 від 11.04.2019 року прийнято правомірно та скасуванню не підлягає, у зв'язку з чим позовні вимоги квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0042515006 від 11.04.2019 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - квартирно-експлуатаційний відділу м.Одеса (вул.Єврейська, 13, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 08038284).

Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646).

Повний текст рішення складено та підписано 02.12.2019 року.

Суддя О.А. Вовченко

.