36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
28.11.19 Справа № 917/1600/19
За позовом Приватного підприємства "Полтавський ливарно-механічний завод", вул. Ливарна, 12, м. Полтава, 36034
до Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. Пилипа Орлика, 40А, м. Полтава, 36020
про скасування оперативно - господарської санкції
Суддя Ціленко В. А.
Секретар судового засідання Білоус О.В
Представники:
від позивача: Арзуманян В.А.
від відповідача: не з'явився
Від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Суть справи: розглядається позовна заява Приватного підприємства "Полтавський ливарно-механічний завод", м. Полтава про визнання неправомірним нарахування оперативно-господарської санкції, застосованої Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" за скид понаднормових забруднень.
Відповідач позов заперечує, посилаючись на відповідність всіх своїх дій щодо відбору проб якості стічних вод підприємства укладеному договору та Правилам приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд, встановив:
На підставі договору № 29-6/2002-25 від 01.07.2002 року про надання комунальних послуг з водопостачання та водовідведення Полтавське обласне державне комунальне підприємство "Полтававодоканал" здійснило відбір проб стічних вод Приватного підприємства "Полтавський ливарно-механічний завод" м. Полтава для визначення рівня їх забруднення, що підтверджується Актом відбору проб від 26.03.2019 року який підписано повноважними представниками сторін.
За результатами перевірки якості стічної води виробничою лабораторією служби охорони водних ресурсів Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" встановлено перевищення норми гранично допустимої концентрації азоту амонійного на 22,1 мг/л. На підставі розділу VI Державних Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року та розділу 7 Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Полтави, затверджених рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 18.08.2016 року за № 158 Приватному підприємству Полтавський ливарно-механічний завод була нарахована плата за понаднормовий скид стічних вод та виставлений рахунок № 30 від 23.04.2019 року на суму 40 457,66 грн., який був доданий до претензії разом з розрахунком оплати за скид понаднормових забруднень.
Позивач посилається на те, що для визначеної оперативно-господарської санкції не можуть бути застосовані місцеві Правила приймання стічних вод у систему каналізації м. Полтава, так як зазначені в них показники концентрації забруднюючих речовин складають 17,0, мг/дм3 , тоді як за Правилами затвердженими наказом профільного міністерства № 316 від 01.12.2017 року допустимий показник концентрації складає 30,0 мг/дм3. В силу ст. 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" місцеві Правила мають розроблятися на підставі та з урахуванням вимог Правил затверджених центральним органом, тому у спірних правовідносинах слід застосовувати показник допустимої концентрації забруднюючих речовин, передбачений додатком № 5 до Правил затверджених центральним органом.
Також позивач посилається на те, що на місці відбору, не складалися та не надсилалися на його адресу акти відбору проб, у тому числі акт про контрольний аналіз проб стічних вод, а надані результати аналізів не містять будь-яких даних про проведення лабораторного дослідження. За відсутності акту, як такого, не вбачається можливим встановити дотримання відповідачем керівного нормативного документу "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод", розділу 1 КНД 211.1.0.009-94, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 125 від 28.12.1994 року.
На підставі викладених доводів позивач вважає застосовану до нього оперативно-господарську санкцію протиправною та просить визнати її неправомірною.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність або з господарського договору.
За господарським договором № 29-6/2002-25 від 01.07.2002 року Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" зобов'язалося надавати послуги з водопостачання та водовідведення, а Приватне підприємство "Полтавський ливарно-механічний завод" здійснювати оплату на умовах договору. При цьому пунктами 4.1.3. та 4.1.2. сторони визначили права та обов'язки щодо приймання стічних вод, у тому числі застосування підвищеного тарифу з коефіцієнтом кратності у разі скидання абонементом стоків з перевищенням гранично допустимої концентрації однієї речовини до 5, кількох речовин та інших порушень, не більше 10. При цьому обумовлено право Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" на раптовий, непогоджений з підприємством заздалегідь відбір проб з контрольного колодязя для контролю за якістю стічних вод, та застосування на підставі результатів контролю підвищення тарифів.
Окрім договору сторони зобов'язалися (п.1.3. договору № 29-6/2002-25 від 01.07.2002 року) у спірних правовідносинах керуватися діючими Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України та Правилами приймання стічних вод в каналізаційну мережу м. Полтави, затвердженими рішеннями міськвиконкому.
Відповідно до розділу 6 діючих Правил приймання стічних вод в каналізаційну мережу м. Полтави, затверджених рішенням виконкому Полтавської міської ради № 158 від 18.08.2016 року для підприємств м. Полтави визначено допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічних водах, а в тому числі Амоній сольовий, з допустимою концентрацією - 17. Відповідно до Акту відбору проб від 26.03.2019 року на випусках у міську каналізаційну мережу Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" та результатів аналізу концентрація Амонію склала 39,1 мг/дм3. За результатами відбору проб відповідальною особою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" та за участю представника Приватного підприємства "Полтавський ливарно-механічний завод" складено Акт, лабораторно здійснено аналіз проб, після чого встановлено порушення якості скиду стічних вод. Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", у 15-денний термін, з моменту виявлення перевищення допустимої концентрації амонію, надіслано претензію від 23.04.2019 року № 25/1568 з доданим розрахунком та рахунком для сплати, що підтверджується журналом реєстрації вихідної кореспонденції останнього. Всі вказані дії кореспондуються з вимогами п.7.1.6-7.1.8 Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Полтави.
Відповідно до п.7.3 Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Полтави з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканалом здійснюється відбір проб для Підприємства та Контрольні, які відбираються одночасно. Як засвідчує Акт відбору проб від 26.03.2019 року повноважними представниками Підприємства та Водоканалу відібрано одночасно, замарковано та опечатано дві проби Головну та для Підприємства об'ємом по 1 літру.
З урахуванням викладеного всі вчинені дії Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" щодо контролю, порядку відбору проб, аналізу якості стічної води кореспондуються с умовами укладеного договору про надання комунальних послуг № 29-6/2002-25 від 01.07.2002 року та діючими Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Полтави, затвердженими рішенням виконкому Полтавської міської ради № 158 від 18.08.2016 року
При цьому судом не можуть бути враховані доводи позивача, виходячи з наступного.
Місцеві Правила є чинними та згідно п.1.4 обов'язковими для Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" та підприємств, установ, організацій всіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, стічні води яких скидаються у комунальну систему каналізації міста. Місцеві Правила затверджені рішенням органу місцевого самоврядування, а в силу вимог ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, вони є актами одноразового застосування та вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. З урахуванням вищевказаного посилання на те, що місцеві Правила не є підзаконним та обов'язковим актом для сторін є помилковим.
Посилання на відсутність складених на місці відбору проб актів спростовується долученим до матеріалів судової справи Актом від 26.03.2019 року, який відповідає додаткам 3,4 до Правил приймання стічних вод в каналізаційну мережу м. Полтави, а журналом вихідної кореспонденції спростовується посилання на те, що такий акт не надсилався.
Відбір повноважними представниками сторін двох, головної та для підприємств, а не трьох проб спростовується п.7.3.2. Правил, за якими проби поділяются на проби для Підприємства та Контрольні проби, які відбираються одночасно. Контрольна проба маркується та опечатується Водоканалом на вимогу підприємства і зберігається в холодильній шафі лабораторії Водоканалу три доби з моменту відбору. Контрольний аналіз проводиться лише стосовно інгредієнтів, по яких виникли розбіжності між результатами аналізів Водоканалу та Підприємства. Разом з тим позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо вимоги Підприємства, на відбір Контрольної проби та правил контрольного аналізу.
Стосовно зауважень позивача, щодо документа з висновками лабараторних досліджень, де останній зазначає про відсутність будь-яких даних про проведення дослідження, пунктом 7.3.5. Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Полтави визначено, що аналізи головної проби, проби для підприємства та контрольної проби здійснюються тільки лабораторіями, акредитованими на право проведення вимірювань показників якості стічних вод (в матеріалах справи міститься свідоцтво про атестацію № 079-18 від 03.12.2018 року), а результати аналізу надсилаються абонентові поштовим листом (п. 7.3.3.) Результати аналізу підписані начальником служби охорони водних ресурсів та завідуючим лабораторії, в ньому містяться назва підприємства, дата відбору проб та висновок, а вимог щодо зазначення у документі змісту та порядку проведення дослідження Правилами не передбачено.
Посилання позивача на те, що відповідач був зобов'язаний скласти акт про відбір проб у відповідності до п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод" є хибним, так як вказаний порядок відбору проб затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 125 від 28.12.1994 року застосовується при визначені впливу стічних вод на природне середовище. Зазначення позивача те, що місцеві Правила, відповідно до п.4 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року, з 15.01.2018 року повинні бути приведені у відповідність з Правилами, затвердженими центральним органом у тому числі щодо допустимої концентрації забруднюючих речовин, а саме з 17 до 30, судом не враховуються, так як в силу ст.13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів віднесено до компетенції місцевих органів, а вирішення інших питань у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення відповідно до законів України. З вищевикладеного випливає, що застосування державного законодавства в частині правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення здійснюється тоді, коли місцеві правила не затверджені.
Відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи у разі відмови в позові покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
1. У позові відмовити.
Повне рішення складено 28.11.2019 року
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Ціленко В. А.