Рішення від 26.11.2019 по справі 916/1655/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" листопада 2019 р. Справа № 916/1655/19

Господарський суд Одеської області у складі:

судді Малярчук І.А.,

при секретарі судового засідання: Мукієнко Д.С.,

за участю представників:

позивача: Піндюр Т.С., згідно довіреності №31-15-0.62-8/62-19 від 02.01.2019р.

відповідача: Саламаха О.В., згідно ордеру серії №399454 від 01.07.2019р.,

розглянувши справу №916/1655/19 за позовом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Лад-Агро” (68332, Одеська область, Кілійський район, с. Шевченкове, вул.Миру,138) про стягнення 53376,96грн. шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, пояснення учасників справи, клопотання, заяви сторін, процесуальні дії суду:

Позивач, позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що згідно п.п.30 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016р. №08, Головним управлінням відповідно до покладених завдань на підставі наказу Головного управління від 18.04.2018р. №298-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснювався державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки орієнтовною площею 39,00 га на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту). Так, позивач вказує, що Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Болградському, Ізмаїльському, Кілійському, Ренійському районах та м. Ізмаїл Одеської області складено акт обстеження земельної ділянки від 25.05.2018р. №298-ДК/235/АО/Ю/01/-18, відповідно до якого на момент обстеження земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 39,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту), засіяна сільськогосподарською культурою - пшеницею. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 06.06.2018р. №298-ДКУ351/АП/09/01/-18, яким встановлено, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 39,0га, розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту), самовільно зайнята та обробляється СВК «Лад-Агро», в особі голови Ульченка Дем'яна Дем'яновича. Станом на момент проведення перевірки ділянка знаходилась в засіяному стані сільськогосподарською культурою - пшеницею.

Позивач також зазначає, що згідно даних Державного земельного кадастру, правовстановлюючі документи та документація із землеустрою на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 39,0 га відсутні, вказана земельна ділянка не надана у власність та не передана у користування. Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав, відомості щодо наявних прав власності на вказану земельну ділянку у СВК «Лад-Агро» відсутні. За наведених обставин, позивач дійшов висновку про те, що відповідач використовує спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів, а так як рішення щодо передачі вказаної земельної ділянки у власність чи користування фізичним чи юридичним особам органами виконавчої влади чи місцевого самоврядування не приймались, таке зайняття земельної ділянки є самовільним. По вказаному факту державним інспектором відносно Ульченка Д.Д., як керівника СВК «Лад-Агро», складено протокол про адміністративне правопорушення від 19.07.2018р. №298-ДК/0112П/07/01/-18 та 31.07.2018р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №298-ДК/0104По/08/01/-18 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП.

Крім того, позивач вказує, що 25.10.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Кілійського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до ГУ Держгеокадастру в Одеській області, в якому просив скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП №298-ДК/0104По/08/01/-18 від 31.07.2018р. та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850грн. Вказаний позов задоволено рішенням Кілійського районного суду Одеської області від 27.11.2018р., яке скасовано постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019р.

За твердженням позивача, відповідно до виявленого порушення державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Болградському, Ізмаїльському, Кілійському, Ренійському районах та м.Ізмаїл Одеської області здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної СВК «Лад-Агро», внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 39,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту), що становить 53376,96 грн. Розрахунок заподіяної шкоди проведено відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963.

Відповідач проти позову заперечує, подав відзив на позов від 16.07.2019р. за вх.№14121/19, пояснення від 25.09.2010р. за вх.№19544/19, де вказує, що у розумінні Закону України від 19.06.2003р. №963-ІV "Про державний контроль за використанням та охороною земель", з врахуванням тлумачення терміну «самовільне зайняття земельної ділянки», наведеного у листі Державного комітету України із земельних ресурсів, від 11.11.2008р. №14-17-4/12991, самовільне зайняття земельної ділянки - це дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки без правовстановлюючого документа, зареєстрованого в установленому порядку, але за наявності рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) земельної ділянки чи наявність цивільно-правової угоди про набуття права на земельну ділянку, житловий будинок, будівлю або споруду, які на ній розміщені, не можуть бути кваліфіковані як "самовільне зайняття земельної ділянки". На думку відповідача, вчинення таких дій є "використанням земельної ділянки без правовстановлюючого документа", відповідальність за що не передбачена.

Відповідач вважає, що в силу приписів Постанови КМ України від 19.04.1993р., №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", комісія Кілійської РДА з врегулювання проблемних питань у сфері земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та продажу земельних ділянок є правомочним органом щодо визначення, встановлення та погодження розміру збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Так, відповідач зазначає, що 19.10.2017р. відбулось засідання комісії Кілійської РДА з врегулювання проблемних питань у сфері земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та продажу земельних ділянок, на якому відповідним рішенням для СВК «Лад-Агро» визначений розмір суми відшкодування збитків від можливого недоотримання коштів до бюджету за користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Червоноярської сільської ради (за межами населеного пункту) без правоустановчих документів, які посвідчують право користування земельними ділянками у 2018 році у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки у сумі 113280,96грн. за користування 39 га ріллі, відносно якої позивач стверджує про самовільне зайняття. Відповідач зауважує, що відповідно до рішення від 19.10.2017р. СВК «Лад-Агро» упродовж 2018-го року справно сплатило відшкодування у загальному розмірі 113280,96грн., що значно більше, ніж 53376,96грн., розрахованої позивачем шкоди. Таким чином, як зазначає відповідач, різниця між фактично сплачуваними сумами та розміром матеріального відшкодування складає 59904грн. Вказана різниця, як то зазначає відповідач, фактично є платою за користування земельною ділянкою площею 39 га з січня по вересень 2018-го року. На думку відповідача, повторне визначення, а тим більше повторне стягнення розміру шкоди за користування тією ж самою земельною ділянкою не відповідає принципу non bis in idem - ніхто не може бути покараний двічі за одне порушення, який закріплений у ст.61 Конституції України.

Додатково у поясненнях відповідач повідомляє, що 20.09.2018р. та 28.09.2018р. СВК «Лад-Агро» зверталось до Голови обласної міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню підприємств Одеської державної адміністрації щодо рейдерського захоплення ОСОБА_2 17.09.2018р. земельної ділянки площею 39га, що розташована на території Червоноярської сільської ради, яка оплатно використовується СВК «Лад-Агро». На засіданнях Комісії було доручено Головному управлінню Держгеокадастру в Одеській області провести перевірку щодо самовільного зайняття земельної ділянки площею 39 га, що розташована на території Червоноярської сільської ради. Відповідач вказує, що представники Головного управління Держгеокадастру в Одеській області виїздили за місцем розташування вказаної земельної ділянки та встановили, що ОСОБА_2 обробляє земельну ділянку площею 39 га, розташовану на території Червоноярської сільської ради протягом 2018 року. За результатами перевірки було складено акт обстеження земельної ділянки загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради, що здійснено на підставі доручення Обласної міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню підприємств Одеської державної адміністрації та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства стосовно ділянки загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради. Вказані акти, які склали представники Головного управління Держгеокадастру в Одеській області спростовують факт самовільного зайняття СВК «Лад-Агро» земельної ділянки загальною площею 39 га, що розташована на території Червоноярської сільської ради. Звідси, відповідач доходить висновку про те, що відшкодування шкоди у розмірі 53376,96грн. за самовільне зайняття СВК «Лад-Агро» земельної ділянки загальною площею 39 га, що розташована на території Червоноярської сільської ради, не має законних підстав.

05.09.2019р. позивач подав до суду відповідь на відзив від 05.09.2019р. за вх.№17930/19, пояснення від 19.11.2019р. за вх.№23973/19, де вказує, що оцінка матеріалів перевірки, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо їх складання, викладення в них висновків перевірки може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі таких матеріалів, що відповідає правовій позиції, викладеній в постанові ВСУ від 10.09.2013р. у справі №21-237а13. На думку позивача, факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 39,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту) встановлено управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, як уповноваженим на те органом, шляхом проведення перевірки та підтверджено судовим рішенням П'ятого апеляційного адміністративного суду, як компетентним органом на розгляд справ у сфері адміністративних правопорушень у справі №502/1984/18, а спростування встановлених фактів в порядку господарського судочинства не відповідає нормам діючого законодавства України.

Крім того, позивач вказує, що відповідач помилково ототожнює порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та порядок визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок. Визначення та відшкодування збитків власникам та землекористувачам здійснюється відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284. Позивач відмічає, що порядок визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу здійснюється відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963. В даному випадку, за результатами проведеної перевірки встановлено факт самовільного зайняття СВК «Лад-Агро» земельної ділянки площею 39,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту). На підставі чого і здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, відповідно до Методики.

Позивач також зазначає, що засідання комісії від 19.10.2017р. оформлено протоколом №17 засідання комісії з врегулювання проблемних питань у сфері земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та продажу земельних ділянок, який складено за результатами розгляду комісією питання щодо визначення розміру суми втрат від можливого недоотримання коштів до бюджету за користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Червоноярської сільської ради (за межами населеного пункту) без правоустановчих документів, які посвідчують право користування земельними ділянками у 2018 році, у розмірі для СВК «Лад-Агро» - 113280,96грн., за користування 39 га ріллі, що не є підставою для застосування Порядку до вказаних правовідносин. Позивач вважає, що згідно протоколу №17 спірну земельну ділянку фактично надано у користування СВК «Лад-Агро» на 2018 рік, та встановлено плату за таке користування, що суперечить нормам діючого законодавства України, у зв'язку з чим посилання відповідача на Витяг з протоколу №17, як правову підставу користування земельною ділянкою, є хибними, оскільки відповідне рішення не є рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду).

Як зазначає позивач, площу обстежуваної земельної ділянки, що складає 39га, встановлено шляхом фактичного виміру, що повністю відображено на план-схемі, яка є невід'ємною частиною акту обстеження земельної ділянки від 25.05.2018р., та в решті матеріалів перевірки.

05.11.2019р. за вх.№22864/19 відповідачем подано до справи пояснення, згідно яких у акті обстеження земельної ділянки від 25.05.2018р площу земельної ділянки визначено без будь-яких замірів площі, орієнтовно, із чого відповідач доходить висновку про те, що розмір шкоди визначено неправомірно. Крім того, відповідач зазначає, що ним не підписано акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.06.2018р., протокол про адміністративне правопорушення від 19.07.2018р. через незгоду із встановленим розміром площі земельної ділянки, що перевірялась.

Ухвалою суду від 04.07.2019р. відкрито провадження у справі №916/1655/19, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, призначено розгляд справи по суті на 17.07.2019р. об 11год.20хв.

У судовому засіданні 17.07.2019р. оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 29.07.2019р. об 11год.15хв., про задоволення клопотання відповідача від 17.07.20109р. за вх.№14211/19 та надання додаткового строку на подання доказів відповідачу.

Ухвалою суду від 29.07.2019р. задоволено клопотання СВК “Лад-Агро” від 18.07.2019р. за вх.№14278/19 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, постановлено розглядати справу №916/1655/19 в порядку загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження по справі, призначено підготовче засідання суду на 11.09.2019р. о 10год.40хв.

У судовому засіданні 11.09.2019р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 25.09.2019р. о 10год.45хв.

У судовому засіданні 25.09.2019р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 16.10.2019р. об 11год.00хв., постановлено ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження до 28.10.2019р. включно, повернення без розгляду заяви СВК “Лад-Агро” від 24.09.2019р. за вх.№2-4613/19 про забезпечення доказів.

Ухвалою суду від 03.10.2019р. поновлено СВК “Лад-Агро” строк на подання клопотання про витребування доказів, задоволено клопотання СВК “Лад-Агро” від 26.09.2019р. за вх.№2-4661/19 про витребування доказів, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати суду наступні докази: належним чином засвідчені копії документів, складених за результатами перевірки Головного управління Держгеокадастру в Одеській області земельної ділянки загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради, що використовувалась ОСОБА_3 . ОСОБА_4 : акт обстеження земельної ділянки загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради, що здійснено на підставі доручення Обласної міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню підприємств Одеської державної адміністрації; акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства стосовно ділянки загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради, що здійснено на підставі доручення Обласної міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню підприємств Одеської державної адміністрації; протокол про адміністративне правопорушення, складений на ОСОБА_2 стосовно самовільного зайняття земельної ділянки, загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради; постанова про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 стосовно самовільного зайняття земельної ділянки, загальною площею 39 га, розташованої на території Червоноярської сільської ради: договір оренди між Кілійською РДА та ОСОБА_2 .

На виконання ухвали суду від 03.10.2019р. від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за супровідним листом від 16.10.2019р. за вх.№21156/19 до суду надійшли витребувані документи, які долучені до справи. Однак, згідно пояснень позивача від 28.10.2019р. за вх.№22143/19 витребувані судом докази не стосуються розгляду даної справи, оскільки предметом спору у ній є стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття СВК «Лад-Агро» земельної ділянки площею 39,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту) у розмірі 53376,96 грн., за результатами проведеної перевірки від 06.08.2018р. Тоді як витребувані матеріали перевірки стосуються встановленого 06.12.2018р. факту самовільного зайняття СВК «Лад-Агро» земельної ділянки площею 33,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту). Виходячи із вищевикладеного, позивач зазначає, що це два адміністративних правопорушення, які не пов'язані між собою та не спростовують один одного, оскільки вчинені різними суб'єктами, в різний період часу та стосовно різної площі земельної ділянки.

Натомість, у поясненнях від 28.10.2019р. за вх.№22122/19 стосовно витребуваних у позивача доказів відповідач зазначає, що відповідно до звернення СВК «Лад-Агро» від 20.09.2018р., від 28.09.2018р. до Голови обласної міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню підприємств Одеської державної адміністрації щодо рейдерського захоплення ОСОБА_2 земельної ділянки площею 39 га, що розташована на території Червоноярської сільської ради, та наданих ГУ Держгеокадастру в Одеській області документів вбачається, що дійсно земельна ділянка з вересня 2018р. використовувалась ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів, тобто, з вересня 2018р. і по теперішній час СВК «Лад-Агро» не використовувало і не могло використовувати зазначену земельну ділянку. Отже, відповідач вважає документи перевірки спірної ділянки у грудні 2018р. доказами, що спростовують факт самовільного зайняття цієї ділянки відповідачем.

У судовому засіданні 16.10.2019р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 23.10.2019р. об 11год.00хв.

У судовому засіданні 23.10.2019р. було оголошено протокольну ухвалу про перерву до 28.10.2019р. об 11год.30хв.

Ухвалою суду від 28.10.2019р. закрито підготовче провадження по справі №916/1655/19, призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 29.10.2019р. о 10год.00хв.

Ухвалою суду від 29.10.2019р. відкладено розгляд справи на 20.11.2019р. о 10год.00хв.

У судовому засіданні 20.11.2019р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 25.11.2019р. об 11год.30хв.

У судовому засіданні 25.11.2019р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 26.11.2019р. о 10год.30хв.

Клопотання відповідача від 11.09.2019р. за вх.№18322/19 про відкладення розгляду справи, про ознайомлення з матеріалами справи від 16.10.2019р. за вх.№21179/19, про долучення доказів до справи від 16.10.2019р. за вх.№21156/19 були судом задоволені.

Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:

Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015р., Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Пунктом 3 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016р. №08 (далі - Положення), встановлено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Одеської області. Підпунктом 34 пункту 3 Положення визначено, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законом порядку.

Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 18.04.2018р. №298-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» постановлено здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки орієнтовною площею 39,00 га на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Згідно акту Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області №298-ДК/235/АО/Ю/01/-18 від 25.05.2018р. земельна ділянка, орієнтовною площею 39га, розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту) засіяна сільськогосподарською культурою - пшеницею та вздовж ділянки розташована лісосмуга, яка розділює ділянку на дві рівні частини. Акт складено за участю державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Болградському, Ізмаїльському, Кілійському, Ренійському районах та м. Ізмаїл - Шевченка А.М., сільського голови Червоноярської сільської ради Кукурудзи В.В.

Також державним інспектором складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 06.06.2018р. №298-ДКУ351/АП/09/01/-18, згідно якого земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 39,0га, розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту), самовільно зайнята та обробляється СВК «Лад-Агро».

На підставі вказаних актів державним інспектором ГУ Держгеокадастру складено протокол про адміністративне правопорушення №298-ДК/0112П/07/01/-18 від 19.07.2018р. та 31.07.2018р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №298-ДК/0104По/08/01/-18 за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП.

Також позивачем здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки СВК «Лад-Агро», за яким сума шкоди складає 53376,96грн.

Як вбачається із витягу з протоколу №17 від 19.10.2017р. засідання комісії з врегулювання проблемних питань у сфері земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та продажу земельних ділянок, вирішено визначити розмір суми втрат від можливого недоотримання коштів до бюджету за користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Червоноярської сільської ради (за межами населеного пункту) без правовстановлюючих документів, які посвідчують право користування земельними ділянками у 2018 році в розмірі: СВК «Лад-Агро» - 113280,96грн. за користування 39га ріллі із розрахунку 2904,64грн. за 1 га, що становить 8% від нормативної грошової оцінки, без урахування коефіцієнту індексації на 2018 рік. Визначені суми підлягають перерахуванню на бюджетний рахунок УДК у Кілійському районі ГУДКСУ в Одеській області з 01.01.2018р. Періодичність внесення плати за фактичне користування - щомісячно.

На виконання протокольного рішення від 19.10.2017р. відповідач сплачував визначену суму за платіжними дорученнями №40 від 11.01.2019р. на суму 9440,08грн., №1383 від 20.12.2018р. на суму 9440,08грн., №1288 від 26.11.2018р. на суму 9440,08грн., №1147 від 29.10.2018р. на суму 9440,08грн., №1036 від 27.09.2018р. на суму 9440,08грн., №910 від 29.08.2018р. на суму 9440,08грн., №771 від 27.07.2018р. на суму 9440,08грн., №660 від 26.06.2018р. на суму 9440,08грн., №561 від 29.05.2018р. на суму 9440,08грн., №375 від 26.04.2018р. на суму 9440,08грн., №251 від 29.03.2018р. на суму 9440,08грн., №170 від 26.02.2018р. на суму 9440,08грн.

На виконання ухвали суду від 03.10.2019р. від ГУ Держгеокадастру в Одеській області до суду надійшли у копіях наступні докази: акт обстеження земельної ділянки №1050ДК/1189/АО/10/01/-18 від 23.11.2018р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.12.2018р. №1050-ДК/99/АП/09/01/-18, протокол від 06.12.2018р. №1050-ДК/0282П/07/01/-18, постанова від 19.12.2018р. №1050-ДК/0249По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши пояснення представників сторін, їх мотивовану оцінку кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення чи відмови у задоволенні позову, суд дійшов наступних висновків.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України).

Згідно ч.2 ст.16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

За приписами ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків. Виходячи з конкретних обставин, суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ціни на день винесення рішення суду (ч.ч.1, 3, 4 ст.225 ГК України).

Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (частина 2 статті 22 Кодексу).

Згідно з ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Породжуючи настання цивільних прав та обов'язків згідно ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України, відповідальність у вигляді відшкодування шкоди вимагає для її застосування наявності складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності особи), шкідливого результату такої поведінки, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою, вини особи, яка заподіяла шкоду. Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння шкоди. Причинний зв'язок між протиправною поведінкою порушника та шкодою полягає, передусім, у прямому (безпосередньому) зв'язку між протиправною поведінкою та настанням негативного результату. Вказані обставини підлягають доведенню позивачем належними та допустимими у справі доказами. Стягнення шкоди як виду цивільно-правової відповідальності можливе у випадку наявності такої шкоди та обґрунтованості її розміру.

З аналізу вищевказаних норм законодавства, вбачається, що об'єктивною стороною правопорушення є наявність шкоди в майновій сфері кредитора, протиправна поведінка, яка втілилась в невиконанні або неналежному виконанні боржником зобов'язання, причинний зв'язок між протиправною поведінкою боржника та шкодою. Відсутність хоч би одного з вищевказаних елементів, які утворюють склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за невиконання або неналежне виконання ним зобов'язань, оскільки в даному випадку його поведінка не може бути кваліфікована як правопорушення.

Відповідно до ст.1192 ЦК України, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використання та охороною земель» визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або користування або за відсутністю вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягає зокрема право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Так, статтею 125 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право ореади земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Стаття 126 ЗК України передбачає, що оформлення речових прав на земельну ділянку, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

У п.1.2.4. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» роз'яснено, що за змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 Цивільного кодексу України, статей 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Пунктом 2.1 постанови визначено, що за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.

Так, згідно зі ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 156 Земельного кодексу України передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.157 Земельного кодексу України).

Як роз'яснено у п.3.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).

Так, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки площею 39,00га на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту), за результатами якої складено акт обстеження земельної ділянки від 25.05.2018р. №298-ДК/235/АО/10/01/-18. Із вказаного акту вбачається, що зазначена земельна ділянка, площею 39,00га засіяна сільськогосподарською культурою - пшеницею.

Наведені обставини стали підставою для складання ГУ Держгеокадастру в Одеській області акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 06.06.2018р. №298-ДК/351/АП/09/01/-18, яким встановлено, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 39,00га, розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту), самовільно зайнята та обробляється СВК «Лад-Агро», в особі голови Ульченка Д.Д.

По факту самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 39,00га позивачем було складено протокол про адміністративне правопорушення від 19.07.2018р. №298-ДК/0112П/07/01/-18 та 31.07.2018р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №298-ДК/0104По/08/01/-18 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП.

Рішенням Кілійського районного суду Одеської області від 27.11.2018р. по справі №502/1984/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Одеській області про скасування постанови відповідача від 31.07.2018р. №298-ДК/0104По/08/01/18 позовні вимоги задоволено частково, скасовано постанову №298-ДК/0104По/08/01/18 від 31.07.2018р. і надіслано справу на новий розгляд до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019р. по справі №502/1984/18 рішення Кілійського районного суду Одеської області від 27.11.2018р. скасовано, прийнято по справі нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

За фактом самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 39,00га позивачем згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розраховано шкоду, яка складає 53376,96грн.

До справи сторонами не подано доказів наявності у відповідача правовстановлюючих документів та документації із землеустрою на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 39,00 га, доказів права користування цією земельною ділянкою.

Отже, за таких умов землекористування відповідачем спірною земельною ділянкою відбувається без правовстановлюючих документів та є самовільним.

Не заслуговує на увагу суду твердження відповідача стосовно того, що з врахуванням сплати ним плати за користування земельною ділянкою площею 39 га з січня по вересень 2018-го року на підставі протокольного рішення Кілійської РДА з врегулювання проблемних питань у сфері земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та продажу земельних ділянок від 19.10.2017р. є повторним визначенням та повторним стягненням розміру шкоди за користування тією ж самою земельною ділянкою та є неправомірним. Так, відповідач помилково ототожнює порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та порядок визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок. Визначення та відшкодування збитків власникам та землекористувачам здійснюється відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284. Тоді як, Порядок визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу здійснюється відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963. У спірних правовідносинах за результатами проведеної перевірки встановлено факт самовільного зайняття СВК «Лад-Агро» земельної ділянки площею 39,00 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту) та розрахунок шкоди здійснено за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963.

Крім того, суд зауважує, що надання спірної земельної ділянки у фактичне користування СВК «Лад-Агро» за протокольним рішенням комісії Кілійської РДА від 19.10.2017р. не відповідає вимогам чинного законодавства, що регулює порядок надання у користування земельних ділянок комунальної та державної власності.

Також суд уважно дослідив посилання відповідача на рейдерське захоплення спірної земельної ділянки ОСОБА_2 , про яке відповідач повідомив Голову обласної міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню підприємств Одеської державної адміністрації та з цих підстав зазначає про наступне. Щодо рейдерського захоплення земельної ділянки відповідач звернувся лише 20.09.2018р., тоді як перевірку цієї земельної ділянки позивачем здійснено у травні 2018р.

З підстав такого повідомлення відповідача позивачем у листопаді 2018р. проведено обстеження земельної ділянки, встановлено її фактичне зайняття ОСОБА_2 та складено акт обстеження земельної ділянки №1050ДК/1189/АО/10/01/-18 від 23.11.2018р., акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.12.2018р. №1050-ДК/99/АП/09/01/-18, протокол від 06.12.2018р. №1050-ДК/0282П/07/01/-18, постанову від 19.12.2018р. №1050-ДК/0249По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 . Однак, вказані акти та протокол не спростовують самовільне зайняття спірної земельної ділянки СВК «Лад-Агро» задовго до вересня 2018р., тобто, у травні 2018р., шляхом її засівання сільськогосподарською культурою.

Твердження відповідача про те, що позивач здійснював обміри спірної земельної ділянки не відповідно до нормативно-правових та законодавчих актів, не в установленому порядку, не відповідними повіреними засобами для обміру, що потягло за собою неправильне нарахування шкоди, у розмірі 53376,96грн. спростовуються сукупністю наявних у справі доказів. Так, дійсно у акті позивача від 25.05.2018р. про обстеження земельної ділянки вказано, що її площа орієнтовно є 39,00га, але у відзиві від 16.07.2019р. за вх.№14121/19 відповідач вказував на те, що використовує спірну ділянку площею 39га, але оплатно, не самовільно.

Крім того, у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019р. по справі №502/1984/18 зазначено, що «…19.10.2017р. відбулось засідання комісії Кілійської РДА з врегулювання проблемних питань у сфері земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів від плати за землю та продажу земельних ділянок, на якому відповідним рішенням для СВК «Лад-Агро» визначений розмір суми відшкодування збитків від можливого недоотримання коштів до бюджету за користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Червоноярської сільської ради (за межами населеного пункту) без правовстановлюючих документів, які посвідчують право користування земельними ділянками у 2018 році у розмірі 8,0% від нормативної грошової оцінки у сумі 113280,96 грн. за користування 39 га ріллі… …З платіжних доручень вбачається, що з лютого 2018 року по жовтень 2018 року СВК «Лад-Агро» сплачувало орендну плату за землю…».

Отже, протокол засідання комісії Кілійської РДА від 19.10.2017р., на якому відповідач та РДА намагались дійти згоди стосовно плати за фактичне користування спірною земельною ділянкою площею 39га, вказує, що відповідач користувався саме земельною ділянкою вказаної площі, що в подальшому при розгляді даної господарської справи заперечував.

До справи також подані пояснення голови Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області Кукурузи В.В., згідно яких останній підтвердив факт використання СВК «Лад- Агро» земельної ділянки площею 39 га, яка розташована на території Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (за межами населеного пункту) на підставі витягу з протоколу №17.

Отже, є безпідставним твердження відповідача стосовно того, що при обмірі перевіряємої земельної ділянки позивач діяв у спосіб, що суперечить чинному законодавству, за умови ще й того, що законодавство не забороняє визначення площі земельної ділянки через фактичний її вимір та особливого способу проведення заміру не встановлює.

На тій підставі, що матеріали справи підтверджують факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки саме площею 39,00га, є вірним розрахунок позивачем шкоди в сумі 53376,96грн. саме виходячи із вказаної площі.

Наявність всіх елементів цивільно-правової відповідальності повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: факт наявності шкоди та причинного зв'язку між шкодою та протиправною поведінкою відповідача підтверджено актом обстеження земельної ділянки від 25.05.2018р. №298-ДК/235/АО/10/01/-18, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.06.2018р. №298-ДК/351/АП/09/01/-18, про протиправність поведінки та вину відповідача у заподіянні шкоди свідчать постанова позивача від 31.07.2018р. № 298-ДК/0104По/08/01/-18) та постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019р. по справі № 502/1984/18. Таким чином, в діях Відповідача наявні всі елементи правопорушення, які необхідні для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 53 376,96 грн.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача є доведеними та обґрунтованими, внаслідок чого підлягають судом задоволенню у повному обсязі, а стягненню з відповідача на користь позивача підлягає шкода в розмірі 53376,96грн.

Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до ч.2 ст.129 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню судом у повній мірі, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 1921грн.

Керуючись ст.ст.129, 233, 236, 237, 238, 241 ГПК України суд, -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити повністю позов Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Лад-Агро” (68332, Одеська область, Кілійський район, с. Шевченкове, вул.Миру,138) про стягнення 53376,96грн. шкоди.

2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Лад-Агро” (68332, Одеська область, Кілійський район, с. Шевченкове, вул.Миру,138, код ЄДРПОУ 32319589) на користь Червоноярської сільської ради Кілійського району Одеської області (рахунок 331415611015248 в УК у Кілійському, с. Червоний Яр, 24062200, код ЄДРПОУ отримувача 37905000, МФО 899998) 53376 (п'ятдесят три тисячі триста сімдесят шість) грн. 96коп. шкоди.

3. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу “Лад-Агро” (68332, Одеська область, Кілійський район, с. Шевченкове, вул.Миру,138, код ЄДРПОУ 32319589) на користь Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул.Канатна, 83, код ЄДРПОУ 39765871; розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 ДКС України, м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 39765871) 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 29 листопада 2019 р.

Суддя І.А. Малярчук