вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
26.11.2019м. ДніпроСправа № 904/4384/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Прокопенко А.В. розглянув спір
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Дніпро
до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення заборгованості в сумі 18 315,77 грн.
Представники:
від позивача Макогон Л.С.;
від відповідача не з'явився.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення 18 315,77 грн., що складають суму заборгованості із фінансування пільг на оплату телекомунікаційних послуг.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
02.10.2019 господарським судом відкрито провадження у справі № 904/4384/19, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 29.10.2019, про що постановлено ухвалу.
Ухвалою від 29.10.2019 господарським судом відкладено розгляд справи до 14.11.2019.
13.11.2019 від відповідача електронною поштою надійшло клопотання про відкладення розгляду справи задля надання можливості виконати зобов'язання перед позивачем у добровільному порядку.
З огляду на вище викладене, ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.11.2019 відкладено розгляд справи до 26.11.2019.
Представник відповідача в судове засідання 26.11.2019 не з'явились, про дату, місце та час судового засідання останній був повідомлений належним чином, про що свідчить залучений до матеріалів справи витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (а.с. 233-234).
26.11.2019 у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (стаття 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
Предметом доказування у даній справі є обставини укладання договору; факт надання послуг зв'язку населенню, які мають право на пільги; вартість наданих послуг зв'язку населенню, які мають право на пільги; строк та умови відшкодування наданих послуг зв'язку населенню, які мають право на пільги; строк дії договору.
Доказами, якими позивач підтверджує позовні вимоги є: договір на відшкодування наданих пільг населенню; листи з додатками (рахунки-фактури; розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг; акти звіряння розрахунків за загальний період з січня по червень 2019), залучені до матеріалів справи на а.с. 11-189; вимога № 12С000-173 від 02.09.2019.
Департаментом соціальної політики виконкому Криворізької міської ради (Платником) та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" (Постачальником)укладено договір на відшкодування наданих пільг населенню (далі - Договір), відповідно до пункту 1.1. якого його предметом є відносини Сторін щодо відшкодування наданих пільг, пов'язаних з наданням послуг зв'язку населенню, які мають право на ці пільги згідно з діючим законодавством України, визначеним нормативно-правовими актами, відповідно до рішення міської ради від 24.04.2019 № 3670 «Про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2016 № 1182 «Про затвердження Програми соціального захисту окремих категорій мешканців м. Кривого Рогу на 2017-2019 роки» та виділених на ці цілі асигнувань, встановлених на 2019 рік.
Відповідно до пункту 1.2. Договору Постачальник (позивач у даній справі) надає послуги зв'язку пільговим категоріям населення, а Платник (відповідач у даній справі) здійснює відшкодування наданих пільг, пов'язаних з наданням послуг зв'язку в межах планових призначень на цю мету.
Обсяг коштів, передбачених в бюджеті на відшкодування наданих пільг, можуть змінюватись протягом року при уточненні бюджету, що відображається у додатковій угоді до даного Договору (пункт 1.3.).
Згідно з пунктами 2.1., 2.2. Договору його сума на 2019 рік становить 43 890,00 грн. без ПДВ. Сума даного Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
У пункті 8.1. Договору сторонами встановлено, що останній набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та застосовується до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.01.2019 до 31.12.2019. Договір діє в частині прийняття до відшкодування пільг, наданих з 01.01.2019 по 30.11.2019 та визначається відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань за даним Договором.
Так, на виконання умов укладеного договору Публічне акціонерне товариством "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в період з січня по червень 2019 надало телекомунікаційні послуги на пільгових умовах громадянам м. Кривого Рогу, які підпадають під дію законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Факт надання позивачем телекомунікаційних послуг та фактичне споживання їх пільговими категоріями населення, що користуються пільгами, підтверджуються залученими до матеріалів справи розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за січень-червень 2019.
Щомісячно у період з лютого 2017 року по січень 2019 року позивач на виконання пункту 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, надавав відповідачеві згідно з регламентом відділу персоніфікованого обліку на електронних та паперових носіях розрахунки щодо вартості послуг, фактично наданих громадянам пільгових категорій у минулому місяці за формою "2-пільга". Крім того, відповідачу щомісячно надавалися розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг, та акти звіряння розрахунків із супровідними відомостями.
Проте жодної дії з виконання відповідачем покладених на нього законом обов'язків по відшкодуванню пільги не вчинено, акти звіряння розрахунків не підписано, вмотивованої відмови від їх підписання позивачу не надано.
02.09.2019 позивач звернувся до відповідача з вимогою про оплату заборгованості № 12С000-173 (а.с. 198-199), проте, вимога про сплату коштів на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг абонентам-пільговикам міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в період з січня по червень 2019, залишена відповідачем без відповіді, що і стало причиною звернення позивача до суду з даним позовом.
Вимоги, заявлені позивачем, підлягають задоволенню з огляду на таке.
Пунктами 1, 6 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”.
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено законами України: “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку”, “Про соціальний захист дітей війни”, “Про жертви нацистських переслідувань”, “Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні”, “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
За приписами частини 3 статті 63 Закону України “Про телекомунікації” телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Загальні засади фінансування витрат, пов'язаних з наданням пільг на підставі вищевказаних законів, визначено безпосередньо у даних законах, зокрема:
- ст. 17 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” вказано, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- ч. 6 ст. 6 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань” вказано, що фінансування витрат, пов'язаних з наданням пільг жертвам нацистських переслідувань, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- ст. 63 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вказано, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством;
- ст. 9 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист” вказано, що витрати, пов'язані з реалізацією цього Закону, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством;
- ст. 23 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” вказано, що фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом. Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ;
- ст. 9 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист” вказано, що витрати, пов'язані з реалізацією цього Закону, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Вказані норми законів закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовний обов'язок оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Згідно з частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
За змістом статті 102 Бюджетного кодексу України о видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті “б” пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок), який визначає відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню, в тому числі компенсаційних виплат за пільговий зв'язок.
Зокрема, пунктом 2 Порядку визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Відповідно до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Головним розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг є Управління соціального захисту населення адміністрації Криничанської районної державної адміністрації, а відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг у 2018 році повинно здійснюватись відповідачем за рахунок коштів місцевих бюджетів.
З огляду на викладене вище, між сторонами виникли правовідносини з надання послуг зв'язку окремим категоріям населення на пільговій основі, у яких відповідач як розпорядник відповідних коштів зобов'язаний здійснювати розрахунки з організаціями, що надають послуги особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги.
Як вже було зазначено вище, позивачем за період з січня по червень 2019 надано відповідачеві телекомунікаційні послуги пільговим категоріям населення, які проживають в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на загальну суму 18 315,77 грн., що підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за спірний період.
Як вбачається із матеріалів справи, строк зобов'язання щодо оплати за надані послуги сторонами встановлено не було.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Вимога про здійснення оплати наданих послуг на суму 18 315,77 грн., позивачем оформлено у вигляді претензії № 12С000-173 від 02.09.2019, яка отримана відповідачем 05.09.2019, що підтверджується залученим до матеріалів справи поштовим повідомленням (а.с. 198-200).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Доказів погашення заборгованості з оплати послуг на суму 18 315,77 грн. відповідач на момент розгляду спору не надав.
При викладених обставинах, вимоги позивача щодо примусового стягнення заборгованості на зазначену вище суму слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 526, 530 Цивільного кодексу України, статтями 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 36Б, код ЄДРПОУ 26136777) на користь Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд. 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства “Укртелеком” (49501, м. Дніпро, вул. Херсонська, буд. 26, код ЄДРПОУ 25543196) 18 315,77 грн. (вісімнадцять тисяч триста п'ятнадцять гривень 77 коп.) основного боргу, 1 921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 29.11.2019.
Суддя І.Ф. Мельниченко