Рішення від 28.11.2019 по справі 201/10794/19

Справа № 201/10794/19

Провадження № 2/201/3329/2019

РІШЕННЯ

Іменем України

28 листопада 2019р. суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська - Наумова О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про визнання дій з припинення газопостачання протиправними, зобов'язання відновити газопостачання,

ВСТАНОВИВ:

19.09.2019р. ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із позовом до ПАТ «Дніпропетровськгаз» про визнання дій з припинення газопостачання протиправними, зобов'язання відновити газопостачання (а.с. 2-6).

Ухвалою судді від 20.09.2019р. позовну заяву залишено без руху і позивачеві наданий строк для усунення її недоліків (а.с. 25-26).

Після усунення позивачем недоліків шляхом подання 02.10.2019р. уточненої позовної заяви (а.с. № 29 - 32), ухвалою судді від 02.10.2019р. позов прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи призначено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін до положень ч.1 ст. 274, ч.5 ст. 279 ЦПК України (а.с. 51-52).

В обґрунтування позовних вимог (з урахуванням їх уточнень від 02.10.2019р.) позивач зазначив, що він є споживачем газу за адресою АДРЕСА_1 , на підставі заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз».

На об'єкті споживання встановлений лічильник газу «Самгаз» RS/2001-2P G4 № 6356857, рік випуску 2018, що був ним придбаний 11.05.2018р. У відповідності до вимог розділу IX Кодексу ГРМ споживачем проведено контроль метрологічних характеристик лічильника, за результатами якого складено акт пакетування від 14.05.2018р.

29.05.2018р. представником Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» здійснено монтаж лічильника «Самгаз» RS/2001-2P G4 № 6356857, опломбовано пломбою № С43276590, про що складений акт про монтаж (заміну) засобу вимірювальної техніки (ПЛГ) від 29.05.2018р., а 06.02.2019р. опломбовані вузли обліку газу індикаторами впливу постійного магнітного поля.

07.02.2019р. з метою перевірки показань газового лічильника представниками Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» в його присутності здійснено огляд лічильника № 6356857, після чого, незважаючи на його заперечення, здійснено його демонтаж, а замість нього встановили дублюючий лічильник № 0527030 , 2006 року випуску, про що складений акт про демонтаж від 07.02.2019р., акт про виявлення порушення від 07.02.2019р., акт про порушення № 1137 від 07.02.2019р., яким зафіксоване несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.

Разом з тим в акті про демонтаж від 07.02.2019р. вказано, що механічні пошкодження і ознаки самовільного втручання в роботу лічильника відсутні, вказано про наявність та цілісність пломб, стан різьбових з'єднань, наявність відбитків повірочного тавра підтверджена.

Акт про порушення № 1137 від 07.02.2019р. він не підписав, вказавши, що втручання в лічильник не було, скло та пломби лічильника газу не пошкоджені.

Протоколом від 07.02.2019р. лічильник № 6356857 направлений для проведення позачергової повірки та експертизи, 14.02.2019р. проведено експертизу лічильника, про що складений відповідний акт №32. Як видно з цього акта, до складу комісії Новомосковського відділення ПАТ «Дніпропетровськаз» входить представник ДДЦСМС Данілкін Є. О. Проте акт експертизи ним не підписаний, не зроблений запис про відмову від підпису, що є порушенням Кодексу газорозподільних систем.

Актом експертизи лічильника газу №32 від 14.02.2019р. встановлена наявність присутності пружини всередині відлікового механізму, не передбаченої заводом-виробника, внаслідок чого підтверджено факт втручання в роботу ЗВТ, а лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу.

Разом з тим, експертизою підтверджено цілісність заводської пломби та повірочного тавра, конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ, а також відповідність місць фактичного розташування пломб, що вказує на те, що позивачем вчиняв порушення відлікового механізму, корпусу ЗВТ, самовільного втручання в роботу лічильника.

Про рішення комісії з розгляду актів про порушення позивач не був обізнаний, акт-розрахунок не отримував, натомість 12.03.2019р. отримав рахунок на оплату збитків у сумі 26 600,51 грн.

26.03.2019р. дублюючий лічильник № 90527030 було демонтовано і встановлено перехідник, було припинене газопостачання. Акт про припинення газопостачання він не підписував, не отримував поштою.

Враховуючи викладене, просив визнати протиправними дії відповідача по припиненню газопостачання, зобов'язати відновити газопостачання.

Відповідач позовні вимоги не визнав. 30.10.2019р. представник відповідача - Савичев О.С. (діє на підставі довіреності від 20.05.2019р. - а.с. 76) надав відзив на позовну заяву, в якому не погодився з доводами позивача щодо незаконного припинення газопостачання. Повідомив, що 16.05.2019р. на підставі рішення загальних зборів від 11.04.2019р., у зв'язку зі зміною типу та найменування товариства з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Днінропетровськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» останнє є правонаступником всіх прав та обов'язків ПАТ «Дніпропетровськгаз».

Зазначив, що у Новомосковському відділенні АТ «ОГМ «Дніпропетровськгаз» обліковується споживач ОСОБА_1 , йому відкритий особовий рахунок НОМЕР_3 за адресою АДРЕСА_1 . В базі даних «RGC Billing», значиться, що за цією адресою встановлено одна газова плита, один котел, одна газова колонка і лічильник газу. Зареєстровано 4 особи.

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824 (далі - Кодекс ГРМ).

Відносини, які виникають між постачальником та споживачем, з урахуванням їх взаємовідносин з Оператором ГРМ регулюється Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРКП від 30.09.2015р. № 2496, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1382/27827 (далі - Правила).

Відповідно до розділу III Правил постачання природного газу, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.

Згідно з п. 2 глави 1 розділу IX Кодексу ГРМ порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу.

Постановою НКРКП від 30.09.2015р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Позивачем визнано факт, що він одержує послуги з розподілу природного газу, на підставі договору розподілу та повинен виконувати всі його умови.

07.02.2019р. працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» виявлена підозра несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, в зв'язку з чим, був складений акт про порушення №1137 від 07.02.2019р. Акт складний в присутності відповідача і після ознайомлення з ним, в акті про порушення споживачем ОСОБА_1 були записані власні зауваження, під якими ОСОБА_1 поставив власний підпис.

07.02.2019р. представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» в присутності споживача було додатково проведено обстеження та складено акт №0320058455 про виявлення порушень та протокол №0320058455 від 07.02.2019р. про демонтаж засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи. Всі зазначені акти підписані відповідачем.

Відповідно до ч. 3 п.1 глави 2 розділ XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

14.02.2019р. комісією газорозподільного підприємства в присутності ОСОБА_1 було проведено експертизу знятого лічильника газу марки SAMGAS RS/2001-2P завод виробник «Смагаз-Рівне», м. Рівне, зав. № 6356857.

Як зазначено в акті експертизи лічильника газу № 32 від 14.02.2019р., в п 1.3 «цілісність відлікового механізму та корпусу ЗВТ»: ЗВТ реагує на вплив магнітного поля (зупинка відлікового механізму). Присутні конструктивні зміни у відліковому механізмі, підпиляне чорне колесо та вставлена пружина не передбачена заводом - виробником. У п. 1.5 акту експертизи зазначено: наявність присутності пружини в середині відлікового механізму непередбаченої заводом - виробником.

Висновком комісії підтверджено факт втручання в роботу ЗВТ. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п. 1.3.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначений у главі 10 розділ X Кодексу та Положенням. Зокрема, згідно з п. 9 глави 10 розділу X Кодексу, результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. Така ж норма дублюється у п. 3.3.3.4 Положення.

При проведенні експертизи був присутній представник ДДЦСМС ОСОБА_3 який поставив свій підпис в Акті № 32 лічильника газу від 14.02.2019р.

На засіданні комісії з розгляду акту про порушення (протокол від 27.02.2019р.) виконано донарахування абоненту ОСОБА_1 і складений Акт-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Під час складання акта-розрахунку, враховувались вимоги пп.1 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення: комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі' має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Відповідно до ч. 3 п.1 гл. 2 розділ XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

А відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 5 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Граничні об'єми споживання природного газу населенням передбачені додатком 15 Кодексу ГРМ.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 04.12.2018р. по 31.01.2019 р. складає: 26 600,51 гри.

У зв'язку з тим, що у позивача ОСОБА_1 було виявлено втручання в роботу ЗВТ згідно з п.п. 6 п.1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ на засіданні комісії було прийняте рішення про припинення розподілу природного газу на об'єкті споживача:

Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

ОСОБА_1 рекомендованим повідомленням було відправлене повідомлення про припинення газопостачання від 14.03.2019р. яке позивач отримав 20.03.2019 р., тобто був повідомлений про дату та факт відключення.

25.03.2017р. за адресою позивача, АДРЕСА_1 було проведено відключення від газопостачання, про що у присутності споживача було складено Акт № 0320058455/19 на відключення від газових мереж.

ОСОБА_4 від підпису відмовився. Друга копія Акту про відключення залишилась у споживача.

Акт на припинення газопостачання було направлено споживачу 02.04.2019р. засобами поштового зв'язку.

В зв'язку з вищевикладеним, просив у задоволені позовних вимог відмовити.

Позивач, який 31.10.2019р. отримав відзив відповідача 31.10.2019р. (згідно з відстеженням з офіційного сайта «Укрпошта» - а.с. 79), станом на день винесення рішення у справі відповіді на відзив не надав.

Враховуючи категорію спору (малозначна справа), справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін для розгляду малозначних справ відповідно до положень ст. 274 ЦПК України.

Саме у зв'язку із цим згідно з вимогами ст. 277 ЦПК України судом вирішено питання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в ухвалі про відкриття провадження у справі, і відповідачеві відмовлено у задоволенні клопотання від 30.10.2019р. про призначення справи до розгляду у спрощеному провадженні з викликом сторін, оскільки відповідач не навів ґрунтовних доводів, чому справа не може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. При тому, що відповідач на виконання ухвали про відкриття провадження надав відзив на позов і додав до нього докази, які обґрунтовують його заперечення.

Щодо клопотання про зупинення провадження по справі № 201/10794/19, до винесення рішення в Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області по справі № 183/5705/19 за пред'явленим 16.09.2019р. позовом АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про стягнення з позивача ОСОБА_1 вартості необлікованого газу, суддя вважає, що підстави для зупинення відсутні, оскільки підставою для зупинення провадження згідно із п. 6 ч. 1 ст. 251 ЦПК України є об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. При цьому, суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Суд вважає, що відсутні передбачені п. 6 ч. 1 ст. 251 ЦПК України підстави для зупинення провадження, адже надані сторонами докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду. До того ж відповідачем не представлено жодних доказів того, що провадження у справі № 183/5705/19 відкрите та існує об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи про стягнення вартості необлікованого об'єму газу.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши позиції сторін, оцінивши зібрані по справі докази відповідно до положень ст. 89 ЦПК України та у сукупності з нормами чинного законодавства, вважаю, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1. ст.4 ЦПК України).

Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1. ст.13 ЦПК України).

Встановлено і не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_1 є споживачем газу за адресою АДРЕСА_1 , на підставі заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу з ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз». Споживач ОСОБА_1 обліковується у Новомосковському відділенні АТ «ОГМ «Дніпропетровськгаз», йому відкритий особовий рахунок НОМЕР_3 за адресою АДРЕСА_1 .

Як вказує відповідач, 16.05.2019р. на підставі рішення загальних зборів від 11.04.2019р., у зв'язку зі зміною типу та найменування товариства з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Днінропетровськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», останнє стало правонаступником всіх прав та обов'язків ПАТ «Дніпропетровськгаз». Як видно з виписки з ЄДРЮОФОПГФ станом на 03.07.2019р. у реєстрі зареєстроване Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз».

Пунктом 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» установлено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). Постачальником природного газу є суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів. Під споживачем розуміється фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

З 02.12.2015р. набув чинності Кодекс газорозподільних систем та Правила постачання природного газу, затверджені Постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824 (далі - Кодекс ГРМ).

Отже, відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом ГРМ. Відносини, які виникають між постачальником та споживачем, з урахуванням їх взаємовідносин з Оператором ГРМ регулюється Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРКП від 30.09.2015р. № 2496, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1382/27827 (далі - Правила).

Відповідно до п. 1 розділу III Правил постачання природного газу, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.

Згідно з п. 2 глави 1 розділу IX Кодексу ГРМ порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу.

Постановою НКРКП від 30.09.2015р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір), укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Позивач у позові визнав, що він одержує послуги з розподілу природного газу, на підставі договору розподілу.

Згідно із п. 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.

Згідно з п. 4. глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

07.02.2019р. чотирьома працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 виявлене втручання в роботу лічильника газу, в зв'язку з чим ними складений акт про порушення №1137 від 07.02.2019р. Акт складний в присутності відповідача. В акті про порушення споживачем ОСОБА_1 були записані зауваження про те, що він втручання в лічильник не здійснював, скло та пломби лічильника не пошкоджені, під якими ОСОБА_1 поставив власний підпис (а.с. 19).

Того ж дня, 07.02.2019р. представником ПАТ «Дніпропетровськгаз» ОСОБА_9 у присутності споживача ОСОБА_1 було додатково проведено обстеження та складено акт №0320058455 про виявлення порушень та акт №0320058455 від 07.02.2019р. про демонтаж засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, які підписані ОСОБА_1 (а.с. 17, 18).

При цьому в акті №0320058455 від 07.02.2019р. про демонтаж засобу вимірювальної техніки, вказано про відсутність ознак самовільно втручання, наявність цілісності пломб, стану різьбових з'єднань, відбитків повічного тавра підтверджена. Разом із тим, в акті №0320058455 про виявлення порушень від 07.02.2019р. вказано про те, що неможливо виявити дефект лічильника шляхом зовнішнього огляду.

Відповідно до ч. 3 п.1 глави 2 розділ XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно із п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

У разі виявлення факту дії спрямованого постійного магнітного поля на лічильник газу (ЗВТ), що підтверджується спрацюванням магнітного індикатора, Оператор ГРМ має довести, що встановлений мінімальний поріг спрацювання цього магнітного індикатора був достатнім для зміни допустимої похибки цього лічильника газу (ЗВТ).

Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки порушень не виявлено, у всіх випадках за відсутності дублюючого/тимчасового ВОГ (ЗВТ) або заходів з припинення газопостачання на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані Оператором ГРМ.

Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів. У разі невідповідності лічильників газу побутових споживачів нормативним документам у сфері метрології (за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності лічильника газу та приведення точки вимірювання у відповідність до вимог цього Кодексу забезпечуються відповідно до вимог пункту 5 глави 8 цього розділу, а витрати, пов'язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються за рахунок Оператора ГРМ.

На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби, повноваження тощо) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується актом про усунення порушення.

Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначений у главі 10 розділ X Кодексу та Положенням.

Згідно з п. 9 глави 10 розділу X Кодексу, результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Акт експертизи реєструється у журналі реєстрації актів експертизи Оператора ГРМ. Журнал повинен бути прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ.

Аналогічна норма міститься у п. 3.3.3.4 Положення.

Як свідчать матеріали справи, 14.02.2019р. комісією газорозподільного підприємства в присутності ОСОБА_1 було проведено експертизу знятого лічильника газу марки SAMGAS RS/2001-2P завод виробник «САМГАЗ-РІВНЕ», м. Рівне, зав. № 6356857.

Як зазначено в акті експертизи лічильника газу № 32 від 14.02.2019р., в п 1.3 Цілісність відлікового механізму та корпусу ЗВТ: ЗВТ реагує на вплив магнітного поля (зупинка відлікового механізму). Присутні конструктивні зміни у відліковому механізмі, підпиляне чорне колесо та вставлена пружина не передбачена заводом - виробником. У п. 1.5 акта експертизи №32 від 14.02.2019р. зазначено: наявність присутності пружини в середині відлікового механізму непередбаченої заводом - виробником. Висновком комісії підтверджено факт втручання в роботу ЗВТ. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п. 1.3. (а.с. 21).

При проведенні експертизи був присутній представник ДДЦСМС ОСОБА_3 який поставив свій підпис в Акті № 32 лічильника газу від 14.02.2019р.

Відповідно до пп.1 п.11 гл.5 р. XI Кодексу ГРМ розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення: комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі' має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Відповідно до ч. 3 п.1 гл. 2 розділ XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

- несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 5 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Граничні об'єми споживання природного газу населенням передбачені додатком 15 Кодексу ГРМ.

Згідно з протоколом засідання комісії з розгляду акту про порушення від 27.02.2019р. № 84 виконано донарахування абоненту ОСОБА_1 . Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 04.12.2018р. по 31.01.2019р. (за 6 місяців) склала 26 600,51 грн. (а.с. 65-68).

Рахунок на оплату збитків від 12.03.2019р. на суму 26 600,51 грн. отриманий позивачем, оскільки він долучений ним до металів позову (а.с. 22).

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При цьому, надіслання акта-розрахунку споживачеві нормами Кодексу ГРМ не передбачено.

Згідно з п.п. 6 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

Відповідно до п. 2 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ споживач зобов'язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об'єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобов'язаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.

Таким чином, дослідженими доказами, що наявні матеріалах справи, спростовані доводи позивача про відсутність втручання в роботу ЗВТ, оскільки означене підтверджується відповідним висновком експертизи лічильника. Та обставина, що в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 07.02.2019р. вказано на відсутність механічних пошкоджень і ознак втручання, не є безумовним доказом цього, оскільки в акті №0320058455 про виявлення порушень від 07.02.2019р., який споживач ОСОБА_1 підписав, вказано про неможливість виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду. Експертизою підтверджено присутність конструктивних змін у відліковому механізмі, підпил чорного колеса і вставлення пружини, яка не передбачена заводом - виробником. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу

Акт експертизи лічильника газу № 32 від 14.02.2019р. підписаний всіма членами комісії, у т.ч. представником ДДЦСМС ОСОБА_3 , що видно з наявних у справі копій, представлених обома сторонами (а.с. 21, 64).

Відповідно до п. 4 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ у разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.

У зв'язку з тим, що у позивача ОСОБА_1 було виявлено втручання в роботу ЗВТ Оператором ГРМ, було припинено розподіл природного газу на об'єкті споживача.

При цьому ОСОБА_1 рекомендованим повідомленням було відправлене повідомлення про припинення газопостачання від 14.03.2019р. із вказанням підстав і дата припинення газопостачання, яке позивач отримав 20.03.2019р., що видно з поштового рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, тобто позивач був повідомлений про дату і факт відключення (а.с. 69, 70).

25.03.2017р. (тобто через чотири дні після отримання повідомлення) за адресою позивача: АДРЕСА_1 , здійснено відключення від газопостачання, про що у присутності споживача складений Акт № 0320058455/19 на відключення від газових мереж. ОСОБА_4 від підпису відмовився, про що вказано в акті. Жодних зауважень споживачем, присутнім при його складанні внесено не було (а.с. 69).

Акт про припинення газопостачання був направлений споживачу 02.04.2019р. засобами поштового зв'язку, що видно з поштового рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повернуте поштою у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 72).

Та обставина, що позивач акт про припинення газопостачання не підписав, не свідчить про протиправність дій відповідача з припинення газопостачання. Акт був направлений відповідачем споживачеві рекомендованим поштовим відправленням, що вказує на дотримання оператором ГРМ вимог п. 4 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ.

Відповідно до п. 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Як видно з наявних матеріалів і змісту позову, споживачем ОСОБА_1 виявлені оператором ГРМ порушення не усунені, з відповідним письмовим зверненням до оператора ГРМ про відновлення газопостачання він не звертався, а відтак не підлягають задоволенню вимоги про відновлення становища, яке існувало до порушення прав споживача та зобов'язання АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» відновити газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи викладене, вимоги ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про визнання дій з припинення газопостачання протиправними, зобов'язання відновити газопостачання задоволенню не підлягають.

Обговорюючи питання розподілу судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, з урахуванням того, що в задоволенні позовних вимог позивачеві відмовлено, а позивач помилково сплатив судовий збір в сумі 768,40 грн. (а.с. 1), між тим був звільнений від його сплати на підставі ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», судові витрати по сплаті судового збору відносяться на рахунок держави.

Помилково сплачений позивачем судовий збір може бути повернутий за окремою заявою.

На підставі викладеного, керуючись положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1379/27824, Закону України «Про ринок природного газу», Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498, ст.ст 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 82, 89, 141, 259, 263-265, ч.1 ст. 274, ч.5 ст. 279 ЦПК України, суддя,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про визнання дій з припинення газопостачання протиправними, зобов'язання відновити газопостачання- відмовити.

Судові витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя Наумова О.С.