27 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/10342/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Ільчишин Н.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові апеляційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року (прийняте у місті Івано-Франківську суддею Матуляком Я.П.) в адміністративній справі № 300/1490/19 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною,
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із вказаним позовом, у якому просив визнати бездіяльність управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (далі - УМВС України в Івано-Франківській області) протиправною в частині несвоєчасного подання до комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України документів щодо надання йому відповідного статусу, яке полягає у порушенні місячного строку після завершення останнім виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, що мало місце 02.09.2014.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року позов задоволено.
Не погодившись із цим рішенням, його оскаржило УМВС України в Івано-Франківській області, яке вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте за недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; та за неправильного застосування норм матеріального права. Тому просило скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що матеріали щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 підготовлені та направлені ним до спеціальної комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС України після отримання УМВС України в Івано-Франківській області витягу із наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 за № 118, який є документом, що слугує підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що у період з 01.04.2009 по 16.11.2012 та з 26.05.2014 по 23.07.2015 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а.с. 36-37).
З метою забезпечення належного виконання завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом», несення служби з охорони громадського порядку в районах проведення антитерористичної операції та відповідно до службової телеграми МВС України від 17.08.2014 № 10025 дск, 18.08.2014 начальником УМВС України в Івано-Франківській області винесено наказ № 424 о/с дск «Про відрядження працівників батальйону ПСМОП "Івано-Франківськ" УМВС до Донецької області», згідно якого відряджено з 18.08.2014 до особливого розпорядження до м. Маріуполь, Донецької області працівників батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Івано-Франківськ» УМВС у складі, зокрема, рядового міліції ОСОБА_1 , міліціонера взводу № 2 роти № 3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Івано-Франківськ» УМВС (а.с. 28).
У відповідності до висновку акта про нещасний випадок (у тому числі поранення) за № 73 (форма Н-1*), затвердженого начальником УМВС України в Івано-Франківській області 14.10.2014, складеного відносно молодшого сержанта міліції ОСОБА_1 , нещасний випадок з потерпілим стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбі зі злочинністю (а.с. 11 - 15).
Згідно довідки начальника УМВС України в Івано-Франківській області від 15.04.2015 позивач дійсно в період з 18.08.2014 по 02.09.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с. 16).
Рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України від 15.05.2015 № 6/I/IX/40 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій (а.с. 10).
Вважаючи, що УМВС України в Івано-Франківській області несвоєчасно подано до комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України документів щодо надання йому відповідного статусу, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач порушив вимоги пункту 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 за № 413 щодо несвоєчасного направлення до комісії МВС документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів апеляційного суду, відповідають нормам матеріального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.
Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним особам, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (надалі - Порядок).
Статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції (абзац другий пункту 2 цього Порядку).
Згідно абзацу 2 пункту 4 Порядку (у редакції від 20.08.2014, яка діяла до 04.06.2015) підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Пунктом 6 Порядку (у редакції від 20.08.2014, яка діяла до 04.06.2015) встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі - комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Зі змісту наведених приписів видно, що на командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) покладено обов'язок подання на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи) документів для встановлення статусу учасника бойових дій, який виникає у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Як видно з матеріалів справи, 26.03.2019 адвокат Винник Ю.Г. звернувся до голови комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників із адвокатським запитом за № 12/19, згідно якого просив надати інформацію щодо дати надходження до комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС документів, які стали підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та надати належним чином засвідчені копії документів (а.с. 18-20).
За наслідком розгляду адвокатського запиту Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, у відповідності до листа від 08.04.2019 за № 22/7-37аз, зокрема повідомив, що документи ОСОБА_1 надійшли до зазначеної комісії 23.04.2015 (а.с. 21).
02.05.2019 ОСОБА_2 сформував адвокатський запит до начальника ГУ НП в Івано-Франківській області із проханням надати інформацію щодо дати направлення до комісії МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС документів, які стали підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, вказати причини несвоєчасного подання таких документів, а також надати належним чином засвідчені копії документів згідно переліку (а.с. 22 - 24).
Листом від 13.05.2019 за № 1977/108/05/12-2019 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області проінформувала, що матеріали до комісії МВС направлені УМВС України в Івано-Франківській області за вих. № 4/51 дск від 20.04.2015.
Посилаючись на пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 "Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення", Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила, що після отримання витягу із наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 № 118 УМВС України в Івано-Франківській області підготовлено всі необхідні документи: довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, видана УМВС України в Івано-Франківській області від 15.04.2015 № 4/3031, копія наказу АТЦ при СБУ від 31.12.2014 № 118, витяг із наказу УМВС від 18.08.2014 № 424 о/с дск, копії паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , а також згода на обробку персональних даних та направлено на розгляд комісії.
Зазначено, що відповідно до пункту 4 Порядку (для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв), УМВС України в Івано-Франківській області долучено висновок службового розслідування за фактом загибелі та травмування окремих працівників ПМСОП "Івано-Франківськ" УМВС від 07.10.2014.
Водночас, цим листом роз'яснено, що для отримання інформації щодо порядку, термінів видачі та надання копії наказу АТЦ при СБУ необхідно звернутись до АТЦ при СБУ, оскільки УМВС України в Івано-Франківській області не є розпорядником запитуваних документів. До листа від 13.05.2019 за № 1977/108/05/12-2019 долучено запитувані адвокатом документи (а.с. 25 - 28).
З наведеного видно, що ОСОБА_1 завершив виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення 02.09.2014, а УМВС України в Івано-Франківській області направила матеріали до комісії МВС тільки 20.04.2015.
Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання відповідача на вчинення дій по підготовці та направленню всіх необхідних документів після отримання витягу з наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 № 118 як документа про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, що є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 4 Порядку, оскільки витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції включено до переліку документів, передбачених пунктом 4 Порядку лише 04.06.2015 згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 425 «Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», тобто поза межами виникнення спірних правовідносин, навіть якщо брати за відлік день винесення наказу Першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 31.12.2014 № 118.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення відповідачем вимог пункту 6 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 за № 413 щодо несвоєчасного направлення до комісії МВС документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позову.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 229, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2019 року в адміністративній справі № 300/1490/19 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин
Постанова у повному обсязі складена 27 листопада 2019 року.