18 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/9801/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача Шинкар Т.І.,
суддів Судової-Хомюк Н.М.,
Ільчишин Н.В.,
секретаря судового засідання Цар М.М.,
розглянувши у судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду (головуючий суддя - Гебеш С.А.), ухвалене у відкритому судовому засіданні в м.Ужгороді о 13 год. 55 хв. 31 липня 2019 року, повне судове рішення складено 12 серпня 2019 року, у справі №260/1229/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
20.11.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, просив, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 28.05.2019 :
- визнати незаконними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці №703003800 від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії в середньому розмірі 10% посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007, чинного станом на 01.01.2016, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням: посадового окладу поліцейського - 3400 грн.; окладу поліцейського за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2800 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн.; премії (10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007, чинного станом на 01.01.2016), - 340 грн., а всього 9 080 (дев'ять тисяч вісімдесят) грн.;
- у зв'язку із настанням з 01.11.2016 підстав, передбачених частиною 18 статті 43 та частинами 3, 4 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» редакції від 06.05.2016, чинної станом на 01.11.2016, зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виконати вимоги «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 в редакції від 01.01.2016, чинної станом на 01.11.2016, та у відповідності до даного «Порядку», направити кожному з них відповідно до своїх повноважень повідомлення, списки та довідки, зазначені в пунктах 2, 3 даного «Порядку», щодо настання підстав для чергового перерахунку пенсії пенсіонера МВС України ОСОБА_1 (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ) із 01.11.2016, а саме:
- МВС України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- Пенсійному фонду України у п'ятиденний строк повідомити головне управління ПФУ в Закарпатській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області у десятиденний строк з моменту надходження даної інформації скласти список за формою згідно з додатком 1 та подати Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області;
- Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області виготовити наступну Довідку про розмір грошового забезпечення для чергового перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та середнього розміру премій, встановлених для поліцейських прирівняної посади «Перший заступник начальника: управління поліції, відділу поліції» за нормами грошового забезпечення, чинними на жовтень 2016 року, яку направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення подальшого перерахунку пенсії з 01.11.2016;
- Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 згідно Нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.01.2016, а також здійснити наступний перерахунок пенсії з 01.11.2016 згідно Наступної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.11.2016.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 залучено до участі у справі Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Суд першої інстанції вказав, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Також зазначив, що вказаний відповідачем розмір премії 0,6% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 10%, як зазначає позивач, немає. Крім того, суд першої інстанції врахував, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.11.2016, так і на момент розгляду даної адміністративної справи в судовому порядку, Кабінетом Міністрів України не прийнято відповідного рішення щодо проведення перерахунку пенсій особам звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з 01.11.2016 і по теперішній час, що також не заперечувалося сторонами в судовому порядку. Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та спростованими представниками відповідачів по справі належними та допустимими доказами, дослідженими судом в ході розгляду справи по суті заявлених позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року та прийняти постанову, якою позов задовольнити. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що індивідуальні розміри премій не обмежуються максимальними розмірами та встановлюються за рішенням керівника підрозділу в межах фонду преміювання. Скаржник вказує, що станом на 01.01.2016 Національна поліція України щодо встановлення розміру премій повинна була користуватись пунктом 2.15.1 Наказу МВС №499. Зазначає, що з 01.10.2016 у поліцейських збільшилось грошове забезпечення, а тому виникли підстави для перерахунку пенсії, який повинен бути проведений з 01.11.2016. Вказує, що Постанова №45 не врегульовує порядок проведення перерахунку пенсії військовослужбовців в разі зміни розміру премії, хоч така є одним з видів грошового забезпечення поліцейських, Кабінет Міністрів України не приймає рішення про зміну розміру такого виду грошового забезпечення як премія. Вважає, що судом першої інстанції невірно застосовано норми матеріального права, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Міністерство внутрішніх справ України подало відзив на апеляційну скаргу, вказавши, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Вказує, що керівники органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення вправі здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби, а тому доводи позивача, що збільшення розміру премії для поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції, є необґрунтованими та не заслуговують на увагу.
Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області подало відзив на апеляційну скаргу, зазначило, що вимога позивача про зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії в середньому розмірі 10 % посадового окладу є незаконною, оскільки таку премію на момент перерахунку поліцейські за відповідними посадами не отримували. Вказує, що вимоги позивача щодо видачі нової довідки є безпідставними та необґрунтованими. Зазначає, що Кабінетом Міністрів України не приймалось жодних рішень щодо проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, в жовтні 2016 року. Вказує, що довідка про середній розмір премії за жовтень 2016 року відсутня.
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало відзив на апеляційну скаргу, який мотивовано тим, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що виготовлена та направлена до ГУ ПФУ в Закарпатській області, містить всі складові грошового забезпечення, передбачені Постановою №988. Вказує, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Зазначає, що підстави для перерахунку пенсії з 01.11.2016 відсутні.
Пенсійний фонд України подав відзив на апеляційну скаргу, вказав, що виключно рішенням Уряду повинні визначатись умови, порядок та розміри перерахунку, розмір премії поліцейських встановлюється керівником органів поліції, а не рішенням Уряду, та може змінюватись щомісячно, в залежності від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби. Також зазначає, що Порядком №45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262. Вважає, що вимоги позивача до Пенсійного фонду України є передчасними.
Від скаржника надійшла заява про проведення апеляційного розгляду без його участі, інші учасники справи явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи, що відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає розгляду справи.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 230 КАС України секретарем забезпечено ведення протоколу судового засідання.
Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване рішення суду першої інстанції вимогам статті 242 КАС України відповідає.
З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 16.04.2014 звільнений з ОВС у запас за віком із посади першого заступника начальника районного відділу - начальника слідчого відділення Міжгірського РВ УМВС України в Закарпатській області у званні «підполковник міліції», та як працівнику МВС (міліції) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію відповідно до грошового утримання за Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від червня 2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 пенсію перераховано з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, яке становить 8 792,44 грн., в тому числі: оклад за посадою 3400 грн., оклад за спеціальним званням 2200 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2800 грн., щомісячні додаткові види грошового забезпечення 340 грн., премія за січень 2016 року 52,44 грн. Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 складає 6 858,11 грн.
23.07.2018 ОСОБА_1 подав запит у Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, просив надати належно завірені копії: довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, направленої до ПФУ Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області, згідно з якою здійснено перерахунок пенсії в 2018 році; грошового атестату, згідно з яким нарахована пенсія в 2014 році; довідки про додаткові види грошового забезпечення за 2014 рік; вказати розмір нарахованої пенсії до проведення перерахунку в 2018 році.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26.07.2018 №10205/03 повідомлено про складові з яких призначена пенсія з 17.04.2014 та надано копії запитуваних документів.
14.08.2018 ОСОБА_1 звернувся в Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час, просив провести перерахунок призначеної пенсії з 01.11.2016 згідно з документами, які є в пенсійній справі та наданими до ГУ ПФ України в Закарпатській області додатковими документами ГУНП в Закарпатській області щодо підвищення грошового забезпечення поліцейських прирівняної до посади з жовтня 2016 року за рахунок збільшення розміру премій, застосувавши при перерахунку основні та додаткові види грошового забезпечення, встановлені на 01.01.2016 та середній розмір премій поліцейського прирівняної посади по області станом на жовтень 2016 року (59,85%) та здійснити виплату такої; перерахувати та виплатити заборгованість по виплаті різниці між отримуваною пенсію на даний час та перерахованою з 01.11.2016 за минулий час, починаючи з 01.11.2016.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 23.08.2018 №416/ ОСОБА_2 -99-01 ОСОБА_1 повідомлено, що встановленим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 порядком проведення перерахунку пенсій визначено враховувати при перерахунку премію виключно за січень 2016 року, сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 - 5740,23 грн. виплачена 23.03.2018. Сума перерахованої пенсії відповідно до пункту 3 Постанови №103 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, обчислена органами Пенсійного фонду України, склала 45921,84 та буде виплачена після виділення коштів.
30.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області із заявою, просив підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії працівника міліції із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та премій, встановлених для поліцейських прирівняної посади за нормами грошового забезпечення, чинними на 01.01.2016 для поліцейських із врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 100%, набавки до посадового окладу за інформаційно-аналітичне забезпечення - 50%, премії - 50%, та направити таку у ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення нового перерахунку пенсії з 01.01.2016.
Листом Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 10.08.2018 повідомлено, що перерахунок пенсії проводився відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 станом на 01.01.2018. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством з якого було сплачено єдиний страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року. Додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Підстав для видачі довідок немає.
20.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області із заявою, просив повідомити ГУ ПФУ в Закарпатській області про настання підстав для чергового перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції з 01.11.2016 та підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії працівника міліції ОСОБА_1 із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та середнього розміру премій (55,54%), встановлених для поліцейських прирівняної посади за нормами грошового забезпечення, чинними на жовтень 2016 року та направити таку до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення нового перерахунку пенсії з 01.11.2016.
Листом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 11.10.2018 №73-Б/106/05-5-1-2018 повідомлено ОСОБА_1 , що правові підстави для видачі нової довідки для перерахунку пенсії на час подання та розгляду звернення відсутні.
Вважаючи, що станом на 01.01.2016 для визначення розміру мінімальної премії (10% від посадового окладу) для поліцейських діяв Наказ МВС України №499, а тому середній розмір премії за прирівняною посадою не міг бути меншим за мінімальний розмір премії, а також вважаючи протиправною відмову у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та перерахунку пенсії з 01.11.2016, ОСОБА_1 звернувся із позовом до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №580-VIII) відповідно до статті 102 якого пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №2262-XII) встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII як підставу для проведення перерахунку пенсії визначено підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Частину 4 статті 63 Закону №2262-XII викладено в такій редакції Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2017 року та прийнятий з метою створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, стаття 63 Закону №2262-XII визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Вказана норма є чинною, не конституційною не визнавалась.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей, статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Також, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом 2 такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.»
Вищевказані зміни набрали чинності 29.12.2015.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» (07.11.2015), встановлено, що грошове забезпечення поліцейських, складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а також затверджено : схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Отже, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 з 01 січня 2016 року. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Вказане відповідачами у справі не заперечується.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до пункту 1 Порядку №45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З метою врегулювання спірних моментів, пов'язаних з проведенням виплати перерахованої пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ та врегулювання питання як перерахунку так і виплати перерахованих пенсій Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018.
Пунктом 3 Постанови №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (пункт 5 Постанови №103).
На виконання вказаних законодавчих положень Головою Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача за № 703003800 від 20.03.2018 для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року прирівняною посадою поліцейського «Перший заступник начальника відділу поліції» до посади на день звільнення зі служби «Перший заступник начальника районного відділу - начальник слідчого відділення Міжгірського РВ УМВС України в Закарпатській області» становить : посадовий оклад - 3400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням Підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2800 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн., премія (0,6 %) - 52,44 грн.
Зі змісту останньої заяви про уточнення позовних вимог судом першої інстанції встановлено, що позивач вважає протиправним дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не включено для перерахунку пенсії премію (10 відсотків посадового окладу відповідно до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007, чинного станом на 01.01.2016) у розмірі - 340 грн.
Так, відповідно до пункту 4 Постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» встановлювалось, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 вказаної Постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом МВС України №499 від 31.12.2007, на який покликається скаржник, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» затверджено та введено в дію з 1 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також затверджено схеми посадових окладів, оклади за спеціальними званнями, розміри надбавки за вислугу років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 2.15.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення. Індивідуальні розміри премії не обмежуються максимальними розмірами та встановлюються за рішенням керівника підрозділу в межах фонду преміювання.
Окрім того, відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» (грошове забезпечення поліцейських), Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, який набрав чинності з дня його офіційного опублікування (27.03.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» (07.11.2015), затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, пунктом 12 розділу ІІ якого встановлено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
До матеріалів справи долучено лист Міністерства внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» адресований головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, яким доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за січень 2016 року. Крім цього, у вказаному листі Міністерство внутрішніх справ України звернуло увагу і на те, що при оформленні довідок для перерахунку необхідно враховувати рекомендації, викладені в листі від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій».
Суд апеляційної інстанції зауважує, що інформаційний та рекомендаційний характер зазначено листа не нівелює достовірність інформації про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року. При цьому, відповідно до Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, МВС відповідно до покладених на нього завдань, взаємодіє в межах повноважень, передбачених законом, з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення працівників МВС, військовослужбовців Національної гвардії та членів їх сімей, а також працівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, вживає в межах повноважень, передбачених законом, заходів до забезпечення правового і соціального захисту працівників МВС, військовослужбовців та працівників Національної гвардії, пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, членів їх сімей, розробляє пропозиції із зазначених питань і вносить їх на розгляд відповідних органів.
Вказаний у довідці №703003800 від 20.03.2018 розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом пункту 5 Порядку № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України № 499 від 31.12.2007, чинного станом на 01.01.2016, немає.
Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 (справа №802/2196/17) колегія суддів на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшла наступних висновків: 1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; 2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання незаконними дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці №703003800 від 20.03.2018 премії в середньому розмірі 10% посадового окладу, відповідно до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007, чинного станом на 01.01.2016, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, та відповідно щодо зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії скаржника з 01.01.2016, та здійснити відповідний перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Щодо позовних вимог зобов'язати відповідачів відповідно до наданих повноважень направити повідомлення, списки та довідки для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2016 та здійснити перерахунок такої з 01.11.2016, то суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.
Таким чином, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» можливий у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, та здійснюється на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які видаються уповноваженими органами за формою згідно із додатком 2 до Порядку №45.
Листом ГУ НП в Закарпатській області від 24.07.2018 №8зі-Б/106/5-18 скаржника повідомлено, що станом на кінець 2016 - початок 2017 років підвищення грошового забезпечення не проводилося. Протягом 2015-2018 років виплата грошового забезпечення поліцейським проводиться на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Наказу МВС України від 06.04.2016 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Нормативно-правові акти (закони, постанови, накази), якими було б передбачено підвищення грошового забезпечення поліцейських станом на кінець 2016 - початок 2017 років до ГУ НП в Закарпатській області не надходили, а грошове забезпечення поліцейським збільшувалось за рахунок встановлення преміювання в межах доведеного ГУ НП в Закарпатській області кошторису доходів та видатків та розмірів кошторисних призначень за КЕКВ 2110 «Оплата праці». Виплата грошового забезпечення та заробітної плати проводиться чітко в межах доведеного фонду оплати праці. При цьому персональні розміри премії встановлюються (збільшуються або зменшуються), а кожному поліцейському в залежності від показників оперативно-службової діяльності на підставі рапорту безпосереднього керівника, тобто збільшення розміру заробітної плати поліцейських в даному випадку відбулось за рахунок фонду преміювання.
Так, Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 2015 року справа № 1-9/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначив, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Оскільки розмір премії поліцейських встановлюється керівником органів поліції, а не рішенням Уряду, та може змінюватися щомісячно, в залежності від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та кошторисних призначень, тоді як Кабінетом Міністрів України не прийнято відповідного рішення щодо проведення перерахунку пенсій особам звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з 01.11.2016, фактичної зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведеної на підставі рішення Кабінету Міністрів України як суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, не відбулося, а тому суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо передчасності зазначеної позовної вимоги.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України, прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що судом першої інстанції у рішенні викладено мотиви правомірності дій відповідачів, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність судового рішення не впливають.
Керуючись статтями 230, 241, 243, 308, 310, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року у справі №260/1229/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Т. І. Шинкар
судді Н. М. Судова-Хомюк
Н. В. Ільчишин
Повне судове рішення складено 27.11.2019