27 листопада 2019 року справа №200/6918/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Міронової Г.М., суддів Компанієць І.Д., Гаврищук Т.Г., секретаря Тішевського В.В., за участю представника позивача Наумової О.М., представника відповідача Помалюк І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 р. (повний текст рішення складено 1 серпня 2019 року у м. Слов'янськ) у справі № 200/6918/19-а (головуючий І інстанції суддя Кошкош О.О.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство Стройіндустрія" до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство Стройіндустрія" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0033714403 від 11.05.2019 року на суму штрафу 11 123, 71 грн.; вирішити питання судових витрат (а.с. 4-8).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року у справі № 200/6918/19-а позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 11 травня 2019 року № 0033714403.
Вирішено питання судових витрат (а.с. 61-62).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що за результатами перевірки позивача встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у ЄРПН, а саме: реєстрація податкових накладних, складених у грудні 2018 року на суму податку на додану вартість (далі - ПДВ) 37078, 80 грн. із затримкою від 31 до 60 календарних днів, на суму ПДВ 0, 68 грн. із затримкою до 15 календарних днів. На виконання п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України складено акт перевірки від 17.04.2019 року, за результатами розгляду якого прийнято ППР за формою «Н» № 0033714403 від 11.05.2019 року на суму 11123, 71 грн.
Апелянт звертає увагу на те, що п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачає штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 Податкового кодексу.
Неможливість своєчасно зареєструвати податкові накладні в ЄРПН внаслідок об'єктивних чи суб'єктивних причин не є підставою для незастосування контролюючим органом штрафних санкцій згідно з цим Кодексом.
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, підтримуючи позицію суду першої інстанції.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Під час апеляційного розгляду представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі. Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство Стройіндустрія» (ідентифікаційний код 35748473) зареєстровано в якості юридичної особи 28.02.2008 (а.с. 9).
17 квітня 2019 року за результатом камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість ТОВ «Будівельне підприємство Стройіндустрія» за грудень 2018 року складено акт № 471/05-99-44-03-15-2/35748473.
Перевіркою вказано на порушення п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме: податкова накладна № 2 від 22.12.2018 (дата реєстрації від 18.01.2019, кількість днів затримки - 3), № 1 від 22.12.2018 (дата реєстрації від 26.02.2019, кількість днів затримки - 42), № 7 від 27.12.2018 (дата реєстрації від 25.02.2019, кількість днів затримки - 41) (а.с. 11-13).
11 травня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0033714403, яким на підставі вказаного акту перевірки за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість застосовано штраф у розмірі 11123,71 грн. (а.с. 14-15).
Спірним питанням даної справи є правомірність прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення № 0033714403 від 11.05.2019 року на суму штрафу 11 123, 71 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
За визначенням ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За приписами статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірі і в порядку, встановленими законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, він зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За унормуванням пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Вимогами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За змістом окремих абзаців пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктами 2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови КМ України від 26 квітня 2017 р. № 341), визначено, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач 11.01.2019 року відправляв податкові накладні № № 2, 1, 7, однак відповідач не надав доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних від 22.12.2018 № 1, № 2 та від 27.12.2018 №7 протягом операційного дня 11.01.2019 року (з 08-00 годин до 20-00 годин). В той же час роздруківка електронного зв'язку за наведеними податковими накладними свідчить про те, що вони були відправлені відповідно 11.01.2018: № 2 о 13.44 і прийнята о 14.03, № 1 о 14.49 і прийнята о 16.23, № 7 о 14.49 і прийнята о 16.23 (а.с. 18, 20, 22).
Таким чином, оскільки 11.01.2019 року (день первинної реєстрації) позивачу не було надіслано квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних, в силу положень пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, вони вважаються зареєстрованими в ЄРПН в день її подання, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій у розмірі 11123,71 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 11 травня 2019 року №0033714403, як вірно зазначено судом першої інстанції.
Правова позиція Верховного Суду викладена в справі № 813/815/18 від 22.11.2018 року за обставинами тотожними обставинам у цій справі, тому суд вважає за необхідне застосувати її у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України.
За приписами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на приписи ст. 77 КАС України стосовно обов'язку доказування правомірності своїх дій суб'єктом владних повноважень судова колегія не приймає доводи апелянта щодо правомірності податкового повідомлення-рішення № 0033714403 від 11.05.2019 року.
Відтак, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.
За положеннями ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не містять доказів, які б спростовували висновки суду першої інстанції.
Розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 р - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 р. у справі № 200/6918/19-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 27 листопада 2019 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.Д. Компанієць
Т.Г. Гаврищук